Prirodne maske za lice protiv bubuljica i bora – upotreba i priprema

Lepa i blistava koža koja se uvek jasno primeti već na prvi pogled je samo ona koja je zdrava, i na pravi način negovana. Međutim, pored neosporno važne estetske i kozmetičke uloge koju ima, bitno je znati i to da koža ima vrlo složenu strukturu, ali isto tako i veliki broj drugih važnih funkcija:

– koža ima jako značajnu ulogu u termoregulaciji, odnosno u očuvanju naše telesne temperature u optimalnim granicama, bez obzira na to kakvi su okolni klimatski uslovi;

– veoma je važna i zaštitna ili barijerna uloga najpovršnijeg sloja kože koji štiti organizam od spoljnih štetnih uticaja i invazije patoloških faktora i mikroorganizama (bakterija, parazita, virusa i gljivica). Sa druge strane, koža ovom svojom funkcijom sprečava gubitak vode i drugih važnih materija iz organizma;

– koža, kao omotač celog tela, važan je deo opšteg odbrambenog sistema, tj nespecifičnog imuniteta našeg organizma;

– ima ulogu takozvanog neuroreceptornog organa, jer prima draži preko površnih senzitivnih receptora i sprovodi ih do viših centara u mozgu (u koži se nalaze receptori za toplotu, hladnoću, dodir, svrab, bol i druge kako neprijatne, tako i prijatne senzacije);

– specijalizovane strukture koje su pridodate koži, a to su dlake i nokti (takozvani adneksi) kao i znojne i lojne žlezde, takođe imaju svoju važnu funkciju u okviru sveukupne uloge kožnog omotača.

Anatomija kože

Normalno se koža sastoji od tri osnovna sloja, a to su – najpovršniji sloj ili epiderm, srednji sloj ili derm, i najdublji sloj koji se naziva hipoderm.

Epidermalni sloj kože dalje ima dodatne podslojeve (bazalni, spinozni, granulozni i rožasti sloj) i svaki od njih je izgrađen od određenog tipa ćelija i može da bude različite debljine. Takođe se u ovom najpovršnijem sloju kože nalaze dlake, lojne i znojne žlezde. Njegova uloga je kako je već navedeno u prvom redu – zaštitna.

Središni sloj kože ili derm, izgrađen je od vezivnog tkiva , odnosno od elastičnih i kolagenih vlakana i posebne vodenasto-želatinozne supstance u koju su ova vlakna potopljena (takozvana amorfna supstanca). Derm je, sa druge strane, i „živi sloj kože“, jer se u njemu nalaze i nervni elementi, kao i limfni i krvni sudovi (tj kapilari kože).

loading...

Zahvaljujući svojoj složenijoj građi, ovaj sloj ima i veći broj značajnih funkcija:

– doprema epidermu hranljive materije

– učestvuje u regulaciji temperature tela

– vezuje i čuva vodu i time obezbeđuje koži elastičnost i mekoću

– ima ulogu receptora zahvaljujući prisutnim nervnim vlaknima

– ima ulogu u zaštiti kože i celog tela od fizičkih i mehaničkih povreda

Hipoderm, kao najdublji sloj kože, naziva se nekad i slojem potkožnog masnog tkiva, jer se sastoji od grupisanih masnih ćelija i vezivnih pregrada kroz koje prolaze krvni i limfni sudovi i nervi. Ima ulogu da obezbedi energiju pošto je bogat masnoćama, a bitan je i u termoregulaciji, jer deluje kao odličan izolator i sprečava gubitak toplote.

Takođe, zahvaljujući svojoj strukturi, ima sposobnost amortizacije povreda nastalih dejstvom mehaničke sile.

Tipovi kože

Kada smo se upoznali sa sastavom kože, potrebno je reći da postoje i različiti „tipovi“ kože, a to su – normalna, masna, suva i mešovita (kombinovana) koža.

Kakve će se promene, bolesti ili poremećaji na koži dogoditi, zavisi od velikog broja faktora, a to su u prvom redu nasledna komponenta, godine života, ishrana, uticaj hormona, uticaj faktora okoline (mikroorganizama, sunčevog zračenja) i brojni drugi. Nas pre svega zanimaju one promene koje se na koži viđaju najčešće, i koje pogađaju dve najosetljivije starosne populacije – tinejdžere sa jedne, i osobe starijeg životnog doba sa druge strane.

Problem akni i bubuljica na licu i njihovo uklanjanje

Kod mlađe populacije, a posebno u periodu puberteta, veoma čest i uporan problem predstavljaju akne na licu. One nastaju najpre na koži koja je po svom tipu masna ili mešovita i samim tim je sklona stvaranju bubuljica. Sledeći važan korak jeste uticaj polnih hormona, koji u pomenuto doba puberteta i adolescencije doprinose povećanom stvaranju loja u lojnim žlezdama kože. Višak loja koji je stvoren, predstavlja idealno područje za nastanak kako običnih bubuljica, tako i onih komplikovanih formi koje se mogu lako inficirati i ostaviti na licu fleke ili ožiljke.

Područja koja su posebno sklona stvaranju bubuljica i predstavljaju takozvana tipična mesta su – čitav predeo lica (sa akcentom na obraze, bradu, nos i čelo), predeo ispred grudne kosti, granica čela i kose, kao i predeo na leđima između lopatica. Bitno je da, ukoliko imate bubuljice na licu, ili pak akne ili mitisere, uvek prvo konsultujete sa svojim dermatologom, jer se ovi problemi smatraju i klasifikuju u grupu oboljenja kože odnosno samih lojnih žlezda. Njihovo lečenje zahteva strpljenje i stručnost specijaliste, a uspeh zavisi od toga koliko su promene ozbiljne i uznapredovale.

Međutim, kao prva pomoć uvek su dobrodošle prirodne maske za lice ili pilinzi za čišćenje masne kože i smirivanje ili „otvaranje“ akni, koje možete veoma lako napraviti i sami od sastojaka koje već verovatno imate u svojoj kuhinji. Zato ukoliko ste se zapitali kako ukloniti bubuljice prirodnim putem, mi imamo nekoliko saveta za vas, a njih ćemo izneti u nastavku ovog teksta.

Prirodne maske za uklanjanje bubuljica

Pre nego što primenite bilo prirodnu, bilo kupovnu masku za masnu kožu, ili za uklanjanje akni, neophodno je da zapamtite da se svaka maska nanosi na prethodno dobro očišćenu kožu, a naročito se pažnja posvećuje temeljnom čišćenju problematičnih zona.

U te svrhe će vam najbolje poslužiti blagi losioni ili gelovi sa neutralnom pH vrednosti. Kada ste dobro očistili kožu, možete preći na pripremu neke od sledećih jednostavnih maski.

Maska od kvasca za uklanjanje bubuljica

Kvasac je bogat vitaminima B grupe i poseduje značajne antibakterijske osobine, pa je zbog toga veoma pogodan za umirenje nadražene kože, ili kože sklone pojavi bubuljica i akni. Da bi se pripremila maska za lice od kvasca, potrebna su vam samo dva sastojka, a to su – jedna kockica svežeg kvasca (koju možete kupiti u bilo kojoj prodavnici) i 2-3 male kašičice mleka. Najpre je potrebno da mleko lagano zagrejete na vatri, ali da ne proključa, a zatim mu dodate celu kockicu kvasca i polako mešate dok se ne istopi.

Veoma je bitno, kao što smo već napomenuli, da ova mešavina nikako ne sme da proključa, jer će time izgubiti svoja protivupalna svojstva i problematičnoj koži preko potrebne vitamine. Ova mešavina se na lice najbolje nanosi nekom čistom četkicom ili sunđerom u tankom sloju, i ostavi da deluje otprilike 15-20 minuta. Zatim se ispere mlakom, ili još bolje prohladnom vodom.

Maska od limuna i šećera za masnu i problematičnu kožu sa bubuljicama

Onaj ko je već imao priliku da isproba limun za lice, bilo samo njegov sok, bilo limun u kombinaciji sa nekim drugim sastojcima, verovatno je ubrzo uvideo sva njegova pozitivna dejstva. Naime, limun je bogat vitaminom C, idealan je za uklanjanje viška masnoće sa lica, ali i za rešavanje problema sa mitiserima.

Jedna od najjednostavnijih, ali vrlo delotvornih maski za lice pravi se od 2 kafene kašičice šećera (bolje je ako je to krupno mleveni šećer), kojima se dodaje sok od pola limuna. Kada se sastojci pomešaju, nanose se na lice i blago utrljavaju, tako da pored efekta maske deluju i kao piling i uklanjaju mrtve ćelije sa površine kože. Ovu masku treba ostaviti na licu dok se potpuno ne osuši, tj dok ne osetite da je šećer počeo da blago zateže kožu. Maska se zatim ispere mlakom vodom, a lice lagano posuši nekom malo grubljom tkaninom, kakav je na primer frotirski peškir.

Maska za lice od belanceta

Ova maska se preporučuje pre svega osobama koje imaju masnu i problematičnu kožu lica koja je sklona nastanku bubuljica i akni. Pored toga što uklanja višak masnoće i ublažava preterani masni sjaj kože, ona takođe otvara crne „čepove“ kojima su mitiseri zatvoreni i time omogućava njihovo pražnjenje i čišćenje.

Takođe, ima sposobnost da ublaži crvenilo na licu, ublaži upalne procese na koži, ujednači ten, i kožu učini veoma mekom i glatkom. Bitno je naglasiti da se ova maska ne preporučuje osobama koje imaju prekomerno osetljivu, suvu ili dehidriranu kožu lica koja je sklona perutanju i stvaranju bora.

Maska se priprema veoma jednostavno, tako što se odvoji belance od jednog kokošijeg jajeta i zatim dobro umuti ručno ili mikserom dok se ne stvori fina pena. Zatim se tako dobijena smesa nanosi na celo lice u debljim slojevima, a naročito na ona mesta gde se nalaze masnoća, mitiseri, ili crvenilo.

Pre nego što se maska osuši, preko nje se zalepi prethodno pripremljena grublja salveta ili papirni ubrus i ostavi da stoji na licu oko pola sata. Kada prođe navedeni vremenski period, papir ili salveta se lagano povlače od čela prema bradi. Nakon toga lice operite što hladnijom vodom, a zatim preko njega po želji namažite preostalo žumance, koje će pomoći da se koža dodatno hidrira i postane još svilenkastija i mekša. Žumance nemojte držati na licu duže od 5-10 minuta. Nakon tog perioda lice treba umiti mlakom vodom i lagano tapkajućim pokretima obrisati peškirom.

Maska od sode bikarbone

Soda bikarbona je dobro poznat i neizostavan sastojak u svakoj kuhinji, ali njena upotreba je mnogo šira nego što ste mogli i da zamislite. Od sode bikarbone se može napraviti odlična i veoma jednostavna prirodna maska za lice, za koju su vam potrebni samo jedna puna kašičica sode bikarbone i nekoliko kapi čiste vode. Kada ova dva sastojka pomešate i dobijete gustu pastu, jednostavno je nežno utrljajte na lice i sačekajte nekoliko minuta, pa isperite što hladnijom vodom. Ova maska je idealna za uklanjanje akni i bubuljica, ublazavanje iritacija i uklanjanje viška masnoće sa kože.

Ono što je važno napomenuti, jeste da se od sode bikarbone može takođe napraviti i veoma delotvoran piling ili maska za čišćenje lica, kojima se uklanjaju odumrle ćelije i otvaraju pore na koži. Za ovakvu masku će vam biti potrebni: jedna kašičica sode bikarbone, oko 4-5 kapi limunovog soka i isto toliko kapi čiste vode, kao i pola kašičice krupne morske soli.

Kada navedene sastojke pomešate, nežno ih nanesite na lice, uz obavezno izbegavanje osetljive kože oko očiju, da ne biste doveli do iritacije. Ovakva maska treba da stoji samo nekoliko minuta, a zatim da se obilno i temeljno ispere mlakom vodom, i na kraju dobro posuši najbolje frotirskim peškirom. Umesto vode, za umivanje možete koristiti i sveže skuvan i prohlađen čaj od kamilice ili žalfije, koji će delovati veoma umirujuće i osvežavajuće na vašu kožu. Već posle prve primene primetno je da je koža lica čistija, mekša i da izgleda zdravije.

Maska od meda i cimeta

Med i cimet za lice se posebno preporučuju za veoma masnu, iritiranu i problematičnu kožu, na kojoj ni jedna druga prirodna maska nema dovoljnog efekta. Kako svaka za sebe, tako i u kombinaciji, ove namirnice imaju veoma izražen antibakterijski, protivupalni i antioksidativni učinak. Bogate su vitaminima, mikroelementima i drugim bitnim materijama koje istovremeno i hrane, ali i štite kožu lica od štetnih spoljnih uticaja i infekcija.

Maska se priprema tako što se pomešaju dve supene kašike cimeta i dve veće kašike meda (koje ne smeju biti metalne, već najbolje drvene ili plastične). Kada se smesa laganim mešanjem dobro sjedini, nanosi se u debljem sloju na predeo lica, vrata i dekoltea, i ostavi da stoji oko pola sata.

Nakon toga se maska dubinski ispere mlakom vodom, a koža ostavi da se sama na vazduhu osuši. Bitno je napomenuti da, iako je cimet veoma rasprostranjen kao začin i može se naći u bilo kojoj prodavnici ili marketu, postoje bitne razlike u njegovom kvalitetu. Najbolji, kako za unutrašnju tako i za spoljašnju upotrebu je takozvani cejlonski cimet, koji se može kupiti u svim bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane.

Maska za lice od šargarepe

Ukoliko niste na vreme otišli kod svog lekara ili niste uspešno izlečili bubuljice, ostaće vam ružni ožiljci koji vam mogu predstavljati kako estetski tako i veoma ozbiljan psihološki problem. Pored metoda koje se koriste u savremenoj medicini za ublažavanje, ili pak uklanjanje nastalih ožiljnih promena, predlažemo da isprobate jednostavnu masku od šargarepe koju možete veoma lako da napravite sami. Ova maska će značajno ublažiti postojeće ožiljke i ukloniti fleke i crvenilo sa iritiranog lica.

Maska se pravi tako što se jedna šargarepa srednje veličine najpre iseče na menje komade, a zatim dobro usitni i homogenizuje u blenderu. Smesu jednostavno nanesete na lice i ostavite da stoji 10-15 minuta i isperete mlakom vodom. Šargarepa je bogata vitaminima, a posebno vitaminom A, koji ima antioksidativna i protivupalna svojstva. Pored svih ovih navedenih maski, za masnu kožu lica i uklanjanje akni i mitisera mogu biti od pomoći i prirodna sredstva kakva su kantarion, majčina dušica, hajdučka trava, kao i morska so, jogurt, propolis i mnoga druga.

Zašto nastaju bore na licu i kako ih efikasno ublažiti ili ukloniti?

Pojava bora na licu povezana je pre svega sa prirodnim procesom starenja kože, kada u njoj dolazi do promena koje su uobičajene za odgovarajuće životno doba. U samoj koži dolazi do promena u svim njenim slojevima:

– dolazi do istanjivanja površnih slojeva kože, tj epiderma, i smanjivanja njegove zaštitne funkcije pa je koža podložnija štetnim spoljnim uticajima;

– u dermu se povećava količina kolagenih vlakana, a istovremeno smanjuje broj elastičnih vlakana, kao i količina viskoznog gela koja se značajno redukuje;

– u hipodermu se smanjuje količina masnih ćelija i vode koja je u njima sadržana

U viskoznom gelu koji smo već pomenuli, nalaze se značajne količine hijaluronske i retinoične kiseline, koje su uz elastična vlakanca najvažnije u održavanju mekoće i elastičnosti kože. Kako se sa godinama života, zalihe ovih supstanci u koži značajno umanjuju, to ona postaje manje rastegljiva, istanjena, neelastična i sklona lakšem stvaranju bora.

Sa druge strane, pojava prvih bora u mladosti vezana je za kontrakcije facijalnih, tj mimičnih mišića. Naime, neposredno ispod kože se na licu nalaze raspoređeni mišići, ili grupe mišića, koji su odgovorni za našu mimiku, odnosno facijalnu ekspresiju. Zato, svaki put kada se smejemo, plačemo, ljutimo ili čudimo, mi nesvesno stvaramo sitna ulegnuča na koži čela, u uglovima usana ili oko očiju.

Da bi se na neki način izbeglo rano stvaranje bora, preporučuje se da se koža pre svega redovno i temeljno čisti i hidrira odgovarajućim kremama koje odgovaraju svakom pojedinačnom tipu kože. Takođe, bitna je i pravilna i zdrava ishrana, unošenje dovoljne količine vode, minerala i vitamina, ali i izbegavanje štetnog UV zračenja (bilo u solarijumu bilo izlaganjem sunčevom zračenju). Prirodne maske za lice protiv bora mogu biti od dodatne pomoći da ovaj, pre svega estetski problem, brzo i lako ublažite, ili u potpunosti eliminišete.

Pored svega ovoga, postoje i tretmani iz oblasti estetske hirurgije koji vam mogu pomoći da prekrijete bore i zategnete lice. Neki od najpopularnijih su svakako botoks, lifting lica i fileri za lice.

Maska od meda i kokosovog ulja

Kokosovo ulje je puno vitamina E i C koji su naročito potrebni suvoj koži koja je sklona nastanku bora i kojoj nedostaje vlažnosti. Sa druge strane, med obiluje mineralima i antioksidansima, a takođe deluje umirujuće na kožu lica. Kombinacija ova dva sastojka je idealna pre svega za osetljivu zrelu kožu koja je izgubila svoju elastičnost i mekoću, ali se isto tako uspešno može koristiti i za uklanjanje prvih bora. Recept je i više nego jednostavan i potrebno je samo da umešate jednu veliku kašiku kokosovog ulja, jednu kašiku meda i jedno celo jaje.

Kada ste sve sastojke dobro sjedinili, na prethodno temeljno očišćeno lice nanesite masku i ostavite da stoji oko 15-20 minuta, a zatim lice operite mlakom vodom. Ovaj tretman je najbolje primenjivati uveče pred spavanje, ali ukoliko vam preostane viška ove maske, nemojte je baciti, već je stavite u frižider i ujutru slobodno ponovite postupak.

Maska protiv bora od banane i maslinovog ulja

Za spravljanje ove veoma efikasne maske potrebna vam je jedna dobro zrela banana, koju treba da izgnječite viljuškom u nekoj dubljoj, a najbolje staklenoj posudici. U tako pripremljenu bananu dodajte 2 kafene kašičice hladno ceđenog maslinovog ulja i 2 male drvene kašičice meda. Sve sastojke dobro umešajte i nanesite na prethodno očišćenu kožu lica, vrata i dekoltea, najbolje uveče pred spavanje. Masku je, za što veću efikasnost, potrebno ostaviti da stoji oko pola sata, a zatim isprati mlakom, ili prohladnom vodom.

Nakon toga je preporučljivo na kožu umasirati čisto maslinovo ulje u tankom sloju i ostaviti da ga koža upija tokom noći. Maslinovo ulje je bogato vitaminom E, a banane vitaminima grupe B (B6, B12), kao i vitaminima A i C. Antioksidansi i minerali iz meda samo dodatno pojačavaju efekat prethodna dva sastojka.

Maska od limuna i žumanceta

Sa samo dva navedena sastojka, možete za nekoliko trenutaka izbrisati tragove vremena sa vašeg lica. Dovoljno je da pomešate jedno žumance sa sokom od polovine limuna i da masku držite na licu oko 20-30 minuta. Bitno je da se nakon toga umijete mlakim čajem od kamilice ili žalfije, koje dodatno hidriraju i umiruju kožu.

Takođe, i nakon ove maske možete lagano umasirati malu količinu kokosovog ili devičanskog maslinovog ulja, jer ćete time u znatnoj meri pojačati povoljan efekat koji ima ova maska.

Maska protiv bora od meda i mleka

Svima nam je dobro poznata tajna Kleopatrine vanvremenske lepote i mladolikosti – svakodnevno kupanje u magarećem mleku. Mleko je veoma bogato belančevinama, mlečnim kiselinama i vitaminima A i D, i ima veoma povoljne efekte na negu kože. Pa tako, ovom jednostavnom maskom čiji ćemo recept otkriti u daljem tekstu, možemo i sebe za trenutak učiniti kraljicom negovanosti i uživanja. Potrebno je da pomešamo samo dva sastojka – 50ml običnog, ali punomasnog mleka, i dve velike kašike meda. Mleko najpre treba zagrejati na veoma blagoj vatri, ali nikako da proključa, jer se time uništavaju kako njegova pozitivna dejstva, tako i efekti meda koji se u mleko dodaje.

Dakle, u mlako mleko dodajte med i lagano umešajte, pa smesu nanesite na lice i vrat u tankom sloju i ostavite da stoji oko 15-20 minuta. Kao i obično, kožu dobro isperite mlakom vodom.

Maska za lice od dunje

Ovo voće je prepuno vitamina i voćnih kiselina i posebno je pogodno za ublažavanje bora, pre svega kod zrele kože lica. Najbolje je masku od dunja koristiti ujutru, a nakon temeljnog pranja i čišćenja kože. Dovoljno je samo iseckati plod dunje na sitnije komadiće, a zatim ga propasirati u blenderu.

Laganim pokretima umasirati dobijenu smesu na kožu lica i posle 15 minuta oprati lice čistom vodom. Dunje se mogu koristiti i u vidu tankih listića ili kolutova, koji se stavljaju na čistu kožu lica, i ostave da stoje oko pola sata, a zatim skinu i lice se opere čistom vodom.

Maska od jagoda, meda i mleka

Maska koja je veoma delotvorna kod pojave prvih ili takozvanih „mimičnih“ bora, pravi se na sledeči način:

– 1/2 šolje mleka (oko 100 ml)
– 1/2 šolje izgnječenih plodova šumskih jagoda
– 2 male kašičice domaćeg livadskog meda

Kada sve ove sastojke sjedinite, nežno ih umasirate u kožu lica i vrata i ostavite da maska stoji oko 15-20 minuta. Kožu isperete čistom mlakom vodom ili mlakim mlekom, i posušite laganim tapkanjem gazom ili vatom.

Maska od malina i belanceta

Iako nikada ne biste pomislili da iskoristite belance u borbi protiv bora, evo jedne maske koja će vas u potpunosti razuveriti. Potrebno je da u jedno umućeno belance dodate oko 10-15 zrelih i prethodno izgnječenih plodova maline.

Kada ove sastojke dobro sjedinite, nanesite na lice i ostevite da stoji oko 15 minuta, a zatim temeljno isperite mlakom vodom. Na lice po želji možete naneti tanak sloj kokosovog ili maslinovog ulja, za još bolju hidrataciju.

Zaključak

Pored svih navedenih prirodnih preparata za negu kako problematične, tako i boranju sklone kože lica, potrebno je da vodite računa o zdravim navikama i pravilnoj ishrani. Naime, svaka cigareta ili čašica alkohola, masna hrana ili previše šećera, ostaviće trag kako u vašem organizmu, tako i na samoj koži. Ne kaže se uzalud da je zdrava koža ogledalo unutrašnjeg zdravlja! Zato je potrebno da ostavite duvan i alkohol, da u svoju ishranu uvedete više voća i povrća, zdravih žitarica i hrane biljnog porekla.

Potrebno je izbegavati masnu i teško svarljivu hranu, proste šećere, tj slatkiše, kao i unos prevelike količine soli. Izbegavanje stresa, negativnih misli i redovno vežbanje takođe će značajno doprineti da se osećate bolje, a to će se ubrzo odraziti i na vaše opšte zdravlje i na zdraviji i blistaviji izgled vaše kože.

Sponzorisano:

loading...
Loading...

Još zanimljivog sadržaja: