Hidrogen peroksid je izum naučnika po imenu Lui Žak Teral.
On je 1918.godine prvi put dobio hidrogen peroksid reakcijom barijum-peroksida i azotne kiseline, a kasnije je isprobao dodavanje hlorovodonične kiseline a još kasnije je dodao i sumpurnu kiselino koja se pokazala kao odlično rešenje jer se prilikom te reakcije izdvaja barijum-sulfat.
U vodenim otopinama vodonik-peroksid je slaba kiselina, a metalni peroksid smatra se njegovim solima.
Danas hidrogen peroksid ima značajnu upotrebu u svakodnevnom životu svakog čoveka, i predstvalja najkorišćenije sredstvo za dezinfekciju širom sveta.
Upotreba hidrogen peroksida
Hidrogen peroksid se najčešće koristi za dezinfekciju malih rana i posekotina, budući da je hidrogen peroksid pridodni antiseptik.
Koristi se i za uklanjanje mrlja i izbeljivanje zuba, dezinfikuje usnu duplju i uklanja loš dah. Hidrogenom povremeno možete dezinfikovati i vašu četkicu za zube.
U kombinaciji sa vodom hidrogen peroksid omekšava kožu vaših stopala, naročito zadebljanja na krajevima stopala, i rešava probleme sa žuljevima.
Hidrogen peroksid sprečava i gljivične infekcije stopala.
Koristi se kod upale uva, tako što njegovo dejstvo uklanja višak ušne masti. Koristi se i za posvetljivanje kože, kosu i noktiju.
Rešava problem sa upornim aknama tako što ubija bakterije koje prouzrukoju akne.
Hidrogen peroksid takođe služi i za dezinfekciju stambenog prostora njime možete perfektno očistiti sanitariju, staklene površine i pločice. Njime možete očistiti i dezinfikovati dečije igračke, sunđere za pranje sudova, i dezinfikovati frižider. Koristi se i za izbeljivanje najupornijih fleka na odeći.
Ništa pouzdanije i bolje ne izvlači pesticide iz kore voća i povrća kao mešavina hidrogen peroksida i vode.
U ovom tekstu otkrićemo vam kako najbolje i najpravilnije da koristite hidrogen peroksid.
Hidrogen peroksid za zube
Kašičica hidrogen peroksida se pomeša sa sodom bikarbonom i malo vode. Ova smesa je najbolja prirodna smesa za dezinfekciju zuba i usne duplje.
Treba obratiti pažnju i na to da soda bikarbona bude kupljena u zdravoj hrani jer se ona razlikuje od sode bikarbone koju koristimo u kuhinji.
Razlika je u tome što soda bikarbona iz zdrave hrane ne sadrži aluminijum.
Posle ovog tretmana dobro operite svoje zube. Na ovaj način ćete primetno izbeliti vaše zube. Vodite računa da ne progutate ovu mešavinu.
Hidrogen peroksid za ispiranje usta
Hidrogen 3% je provereno rešenje za dezinfekciju usne šupljine kao i lečenje sitnih ranica i afti na usnoj duplji koje se razvijaju najviše kad je telo zahvaćeno virusom ili gripom.
Hidrogen može da se koristi sa malo vode ali i bez nje.
Koristi se kao i druga sredstva za ispiranje usta, nakon čega se on obavezno mora ispljunuti.
Pored toga što dezinfikuje usnu duplju, rešava problem afti i ranica, odlično je rešenje i za loš zadah u trajanju od skoro 7 dana!
Budite umereni, jer prekomernom upotrebom hidrogen ubija i dobre bakterije u vašoj usnoj šupljini.
Hidrogen peroksid za ispiranje ušne šupljine
Kao i kod ispiranja usne šupljine , i za ispiranje ušne šupljine se koristi hidrogen peroksid 3%.
Koristi se za ublažavanje simptoma ušne infekcije jer je dokazano da hidrogen peroksid čisti uši od nakupljene ušne masti (sebum).
Dovoljno je da dva puta nedeljno ukapate dve-tri kapi ovog dezinfikacionog sredstva u jedno i drugo uho.
Prvo se hidrogen ukapa u jedno uvo, i kada čujete čuveno penušanje hidrogena, okrenite glavu na drugu stranu da hidrogen iscuri, kako vam ne bi ostao u ušima.
Postupak se ponavlja i na drugom uvetu.
Morate biti pažljivi – ako imate oštećenu bubnu opnu nikako ne smete koristiti hidrogen peroksid.
Hidrogen peroksid za izbeljivanje fleka sa lica
Za izbeljivanje fleka na vašem licu koristite hidrogen peroksid 6%, pomešajte sa malo brašna dok ne dobijete finu smesu a zatim je nanesite na mesto zahvaćeno flekama na vašem licu, ili bilo kom delu tela. Ostavite da deluje 10 minuta i isperite sa malo mlake vode. Postupak ponovite 3 puta nedeljno i posle mesec dana videćete rezultate.
Za izbeljivanje fleka sa odeće
Umesto skupih preparata za skidanje fleka koristite ovo sredstvo koje sigurno imate u svom domu. Dovoljno je da pri svakom pranju veša dodate samo pola šoljice ovog sredstva i videćete rezultate.
Čišćenje rana i ogrebotina
Ovo je najčešći način na koji ljudi dezinfikuju rane. U zavisnosti od dubine rane, možete je dezinfikovati pomoću gaze ili jednostavnim natapanjem hidrogena direktno na ranu. Videćete penušanje što je znak da hidrogen ubija sve prisutne bakterije i mikrobe.
Za ozbiljne rane i posekotine koristi se hidrogen od 6%, a za manje je dovoljan hidrogen 2-3%. Treba ga umereno koristiti jer prečesto korišćenje može prouzrokovati brže pravljenje ožiljaka (za koje posle može pomoći samo plastična hirurgija) i može usporiti zarastanje rana.
Posvetlite kosu
Pomešajte vodu i hidrogen peroksid i posle pranja pomoću sprej boce nanesite ovu mešavinu na kosu. Pročešljajte je i ostavite da se osuši. Ova mešavina nije za svakodnevnu upotrebu i ne može da izbeli kosu potpuno. Umerenom upotrebom doćiće do postepenog izbeljivanja vaše kose.
Detoksikacija organizma pomoću hidrogen peroksida
Oslobodite se otrova iz svog tela i bacila za vreme prehlade.
2L hidrogen peroksida pomešajte sa toplom vodom u kadi i napravite vašu detoks kupku.
U njoj provedite pola sata i očistite vaše telo i vaš organizam.
Dezinfikujte dečije igračke
Poznato je da mala deca često stavljaju svoje igračke u usta. Zaštite vaše dete od štetnih bakterija tako što ćete povremeno očistiti sve plastične igračke pomoću vate i hidrogen peroksida.
Hidrogen u borbi protiv gljivica na noktima
U lavor vode pomešajte troprocentni hidrogen u razmeri 1:1 i taj rastvor će vam pomoći da se rešite upornih gljivica oko noktiju i svraba koji one prouzrokuju. Stopala će vam biti mekša a zadebljanja na petama i sa strane stopala će vam se smanjiti.
Tretman se može koristiti i za kurje oči, recept i primena su isti.
Hidrogen za lepše nokte na rukama
Dovoljno je da malo hidrogena stavite na hidrofilnu vatu ili tufer i pritisnete kratko na nokat sa koga je uklonjen lak za nokte. Primetićete već nakon prvog korišćenja da su vam nokti sjajniji i lepši.
A svi znamo da su nokti na rukama vizit karta svakog čoveka, bilo kog pola.
Hidrogen čisti mrlje od vina
Mrlje od crnog vina sa tepiha najlakše čisti mešavina hidrogen peroksida i vode. Dovoljno je da je nanesete na tepih, očistite mokrom krpom i isperite vodom.
Posle ove mešavine vaš beli tepih ostaće potpuno beo bez crvenih krugova.
Maska za lice sa hidrogenom
Pomešajte hidrogen 6% sa 30gr svežeg kvasca dok ne dobijete finu penastu smesu. Zatim dodajte kašiku pavlake. Dobijenu smesu ravnomerno nanestite na lice izbegavajući deo oko očiju i ostavite da deluje 30 minuta a zatim isperite toplom vodom.
Maske sa hidrogenom ne smete često koristiti. Prekomernom upotrebom na vašem licu hidrogen može ostaviti pečate i crvenilo.
Jednom mesečno možete koristiti ovu masku koja će ubiti bakterije koje su krive za nastanak akni i bubuljica.
Hidrogen protiv mitisera
Za vas imamo jednostavan ali efikasan trik : natopite tufere hidrogen peroksidom i predjite preko regije na kojoj imate mitisere. Ostavite da deluje 10 minuta i isperite toplom vodom.
Budite pazljivi da hidrogen ne dotakne vaše obrve jer ih slučajno može izbeliti.
Čišćenje akvarijuma hidrogenom
Svi koji imaju akvarijum znaju koliko se teško skidaju alge i naslage sa stakla akvarijuma. Uz pomoć hidrogena vrlo lako odstranite alge i druge prljavštine sa zidova akvarijuma.
Vodite računa da ga nakon čišćenja dobro isperete čistom vodom kako hidrogen ne bi došao u kontakt sa vašim ribicama.
Akvarijum posle čišćenja hidrogenom će blistati a stvaranja algi će se smanjiti.
Čišćenje voća i povrća
Ponekad nismo svesni koliko su pesticidi kojima se prskaju voće i povrće štetni za naš organizam i organizam naše dece.
Da biste zaštitili sebe i svoje najbliže očistite koru voća i povrća pre nego što ga unesete u telo. Možete uraditi to na dva načina.
Prvi način je da napravite u sprej boci rastvor hidrogena i vode i time prvo poprskate a zatim operete voće.
Drugi način je da u sudoperu sipate malo hidrogena i vode i pustite da povrće i voće odstoje a zatim ga isperete mlakom vodom.
Ovo je odlična prevencija u borbi protiv otrova u vašem organizmu.
Hidrogen za čišćenje buđi i fugni na pločicama
Fugne i zidovi u kupatilu često su zbog viška vlage pogodna mesta za razvijanje buđi. Hidrogen će vam mnogo pomoći za čišćenje buđi. Hidrogen se nanosi direktno na fugnu pločice ili zid i čisti se četkicom nakon čega se ispira običnom vodom. Pločice će izgledati kao nove.
Odličan je i za čišćenje wc šolje, tako što ga sipate direktno na obod wc šolje ostavite da deluje 15 minuta a zatim isperete vodom.
Hidrogen se koristi i za čišćenje frižidera a njegovom dezinfekcijom možete produžiti trajanje vaših namirnica.
Hidrogen može da očisti i uporne fleke i mrlje na vašem ogledalu. Jednostavno naprskajte vaše ogledalo ili tuš kabinu smesom hidrogena i vode i prebrišite običnim ubrusom.
Vaše ogledalo sijaće više nego kada ga čistite kupovnim sredstvom za čišćenje stakla. Probajte!
Čišćenje sunđera i četkice za zube
Malo se zna o tome da nemarnom upotrebom sunđera za sudove možemo naneti više bakterija na sudove nego što ćemo ih otkloniti.
Jako je važno da jednom nedeljno dezinfikujemo sundjere tako što ćemo ga isprati mešavinom hidrogena i vode u razmeri 1:1.
Neretko se dešava da vaša četkica za zube počne da buđa sa donje strane. To ni malo nije bezazleno budući da četkicu koristimo za oralnu upotrebu i održavanje najvažnije lične higijene.
To ćete sprečiti tako što ćete na dno posude u kojoj držite vašu četkicu sipati malo hidrogen peroksida i menjati ga na svaka tri dana.
Poželjno je i da samu četkicu isperete svaki put pre pranja zuba. Na taj način ćete ukloniti sve bakterije koje se mogu nagomilati na vašoj četkici za zube.
Mrlje od antiperspiranta i dezodoransa
Pomešajte sredstvo za pranje sudova i malo hidrogen peroksida, u razmeri 2:1.
Ostavite da odstoji pre nego što isperete toplom vodom. Efikasno otklanja bele tragove koju dezadorans može da ostavi na vašoj odeći.
Gde kupiti hidrogen peroksid i koja mu je cena?
Hidrogen se kupuje u apotekama i razlikuje se po procentima odnosno po jačini.
Cena zavisi od količine ali i procenta. Najčešće se koristi troprocentni hidrogen čija je cena uglavnom od oko 250 do 300 dinara po litri, a manja pakovanja od 500 ml može se naći u apoteci i za 130 dinara.
Osim klasičnog hidrogena postoje i razblaženi hidrogeni koji imaju sprej pumpicu čijih 100ml možete naći za oko 100 dinara u svakoj apoteci.
Hidrogen je najbolje koristiti 2-3 nedelje nakon otvaranja jer njegovo dejstvo posle izvesnog vremena slabi, zato prednost imaju hidrogeni manje gramaže.
Štetna dejstva
Lako možete proveriti da li je troprocentni hidrogen čist. U čašu vode staviti kap troprocentnog hidrogena i ostaviti direktno na suncu. Ako voda ostane nepromenjene boje, hidrogen je čist.
Ipak, morate biti oprezni sa hidrogenom. Njegova upotreba može oštetiti kožu, naročito dečiju kožu koja je znatno tanja i osetljivija.
Kada je medicinska upotreba u pitanju, preporučuje se da se prvo konsultujete sa svojim lekarom o njegovoj primeni.
Budući da nije toksičan, njegova primena neće biti štetna u ostalim sverama njegovog delovanja.