Neven jeste biljka sa mnogo različitih naziva, ali i sa isto tako mnogo lekovitih svojstava. Latinski naziv za ovu jednogodišnju biljku jeste Calendula officinalis, a još neki od naziva jesu i žutelj, zimorod, prstenčac, bilek i slično. Ova biljka cveta u periodu od maja do septembra, i obično je divlja, mada se može i uzgajati.
Ova biljka jeste jedna od najviše korišćenih biljaka širom sveta, a pre svega u narodnoj medicini, fitoterapiji, pa i raznim narodnim i magijskim običajima mnogih naroda.
Kroz istoriju neven je korišćen u najrazličitijim kulturama, od Rima, gde su o njemu pisane legende i gde je obeležen kao cvet koji je nikao na grobu jedne nesrećno zaljubljene devojke, do Egipta i Grčke, gde su stanovnici ovih zemalja bili impresionirani učincima ove biljke u lečenju, nezi tela, ali i u mumificiranju i magijskim ritualima.
Poreklo i uzgoj nevena
Neven je biljka koja vodi poreklo iz Indije, ali se danas može naći ili uzgajati i u raznim delovima sveta, pa i Evrope. U primorskim krajevima on može cvetati tokom cele godina, dok u drugim krajevima cveta od proleća do jeseni i daje žuto-narandžaste cvetove koji veoma intenzivno mirišu. Neki će ovaj miris opisati kao otužan, jer, nisu svi ljubitelji mirisa ove biljke. Ipak, često se sadi u baštama, jer se smatra da mirisom otklanja insekte i razne druge potencijalne štetočine.
Ipak, kako god da miriše, lekovita svojstva mu se ne mogu osporiti. Idealan je za pripremu čajeva, masti, ulja, čepića, i raznih melema i tinktura. Može se koristiti čak i u ishrani, za spravljanje raznih likera i kao dodatak salatama. U terapijske svrhe koriste se i stabljika, i cvet i list nevena. Ukoliko ste rešeni da ga uzgajate, trebalo bi da znate da on zahteva rastresitu podlogu, humusnu, da mu odgovara topla klima, kao i da nije osetljiv na sušu.
Seje se na proleće, na dobro obrađenoj i usitnjenoj zemlji, očišćenoj od korova. Po pojavi prvih listova, on se rasađuje na razmak od oko 8 cm. Kada procveta, cvetovi se beru, i to dva puta nedeljno najbolje, a potom se stavljaju na sušenje.
Lekovita svojstva nevena
Neven jeste biljka za koju se zna da deluje pre svega blagotvorno na krv. Ona pročišćava krvne sudove od holesterola, te tako prevenira brojne štetne procese u organizmu, od ateroskleroze do potencijalnog moždanog i srčanog udara. U kombinaciji sa maslačkom i glogom, neven se i te kako preporučuje u terapiji angine pectoris. Neven relaksira krvne sudove i pomaže u snižavanju krvnog pritiska.
Kako sadrži velike količine vitamina A, neven je i te kako koristan za vid, te se u vidu kesica čaja ili pak kao mast, može koristiti kod raznih očnih bolesti, kakav je na primer konjunktivitis ili kakva iritacija oka. Nadalje, zbog prisustva vitamina A koji ima ulogu u regeneraciji kože i sluzokoža, te u umnožavanju ćelija ovih telesnih pokrivača, neven je poznat i kao biljka koja leči mnoge kožne bolesti. Tu su tako razne rane, promrzline, opekotine, ali i psorijaza i ekcemi, kao i razna gljivična oboljenja i drugo.
Ima izuzetno antivirusno delovanje i smatra se da podstiče znojenje, te je dobar i za lečenje visoke temperature. Nadalje, dobar je i za lečenje spazma mišića u organizmu, te je tako dobar spazmolitik kod menstrualnih bolova, kao i kod spazma disajnih puteva kod hroničnih opstruktivnih bolesti pluća. Koristi se još od davnina za lečenje nervne napetosti i nesanice.
Neven jeste bitan sastojak raznih čajeva koji pomažu kod izraženih tegoba u digestivnom traktu. Smatra se da je idealan za smirivanje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, da reguliše upalne procese creva, dijareje, kao i pravilno funkcionisanje jetre i žučnih puteva, te omogućava adekvatno lučenje žuči.
Poslednjih godina ukazano je i na njegovo blagotvorno dejstvo kao sredstvo koje preventivno deluje na razne tumorske procese u organizmu, pa tako i na nastanak raka dojke. Kako u prevenciji, on je takođe dobar i kao pomoć u terapiji svakojakih tumorskih procesa koji mogu zahvatiti organizam. To čini svojim svojstvima antioksidansa, dejstvom protiv slobodnih radikala kao glavnih štetnosti u našem organizmu koje doprinose nastanku tumora.
Sva ova lekovita dejstva, ali i mnoga druga, neven ispoljava zahvaljujući svom lekovitom sastavu, bogatstvu flavonoidima, taninom, saponinima, smolama, glikozidima, karotenoidima, etarskim uljima otužnog mirisa, kao i mineralima, sumporom i kalijumom, i brojnim organskim kiselinama (jabučna, salicilna).
Ipak, neven se ne savetuje za upotrebu osobama koje su na njega alergične, kao ni trudnicama ni dojiljama, ali ni osobama koje planiraju začeće, jer se smatra da ova biljka može izazvati pobačaj, te stoga mora se biti veoma oprezan kod njene upotrebe.
Melem od nevena
Kako smo već i pomenuli, neven se smatra čudotvornom biljkom u gotovo svim bolestima kože. Tako, pored gore pomenutih bolesti kakve su opekotine i razne vrste rana, ekcemi i psorijaze, neven se u vidu melema može koristiti i kao pomoć u terapiji kod proširenih vena.
Za recept sa nevenom protiv proširenih vena biće vam potrebno pola kilograma svinjske masti, koju ćete zagrejati na vatri, a potom u to dodati dve šake cvetova nevena. Takođe, u svoj melem možete dodati i šaku suvih, bodljikavih ljuski divljeg kestena. Kada tinktura preti da zapeni, skinite je sa vatre i mešajte oko 5 minuta.
Nakon toga ostavite da se ohladi 24h na hladnom mestu, a potom ponovo zagrevajte do potpunog topljenja, uz mešanje. Procedite potom dobijenu smesu kroz gazu u teglicu i vaš melem od nevena je gotov. Čuvajte ga na hladnom i suvom mestu i mažite svaki dan svoje vene dva puta, ujutru i uveče, bez masiranja, odozdo nagore. Radi dopune terapiji pijte čaj od nevena.
Za spravljanje domaće masti od nevena, možete koristiti i kokosovo ulje umesto svinjske masti. Mast za lice od nevena možete spraviti tako što 15 grama osušenih latica nevena prelijete sa 300 grama provrele vode. Kada se ta tinktura prohladi, dodajte u nju 60 ml emulgatora i 15 ml glicerina. To dobro izmešajte i dodajte 10 kapi ulja od nevena. Ovakva mast biće idealna za sve tipove kože. Takođe, krema od nevena dobra je i za lečenje čireva i rana, gde se maže u sloju od 1 mm a potom se prekrije gazom i fiksira.
Mast od nevena i te kako je pogodna za lečenje hemoroida, kurjih očiju, posekotina, rana, bradavica, proširenih vena i na svim delovima kože gde je neophodna njena regeneracija i zarastanje.
Ulje od nevena
Pored masti od nevena, u lečenju navedenih tegoba, od i te kako velike pomoći može biti i nevenovo ulje. Ono se spravlja branjem svežih cvetova nevena, i to onih najlepših, najrazvijenijih, sa najlepšom bojom. Potom se ti cvetovi suše oko 3 dana na kakvom promajnom mestu. Kada su cvetovi suvi, oni se stavljaju u kakvu teglu i nalivaju maslinovim, bundevinim ili susamovim uljem.
Ulje se oko mesec dana potom drži na sunčanom mestu, a nakon toga se cedi kroz gazu i dobijeni proizvod se čuva na hladnom i tamnom mestu.
Balzam za usne od nevena
Od nevena se može spravljati i balzam za negu vaših usana. Sve što vam je potrebno jeste kašika putera, 3 kašike ulja od nevena, 1,5 kašika pčelinjeg voska i 10-15 kapi eteričnog ulja po izboru. Balzam se priprema tako što se puter, ulje i vosak rastope na pari i dobro sjedine. Potom se u njih doda i kakvo eterično ulje po izboru. To sipajte u male posudice ili u neke posudice od iskorišćenih krema i balzama.
Čaj od nevena
Ovaj napitak čini čuda u ljudskom organizmu. On uspešno otklanja tegobe digestivnog trakta, normalizuje rad jetre, lučenje žuči, dobar je i kod čireva, ali i kod upale debelog creva. Takođe, ovim čajem mogu se i ispirati oči, rane i usna duplja. Dobar je i protiv gnojnih infekcija, za menstrualne tegobe, protiv kašlja, za lakše disanje, a deluje i sedirajuće, protiv uznemirenosti, nervoze, nesanice, kao i protiv anginoznih bolova.
Ovaj čaj može pomoći i kod opadanja kose, kao i kod izbacivanja viška tečnosti iz organizma. Čaj može da služi i da jednom na dan natopite maramicu i da njome prebrišete kožu svoje bebe. Takođe, dobar je i kod infekcija ušiju gde možete nakapati par kapi u uvo ili natopiti štapić za čišćenje uveta te malo držati vaticu u obolelom uvu.
Čaj od nevena priprema se tako što ćete jednu punu malu kašiku nevena preliti sa šoljom vrele vode, te to konzumirati 3 puta na dan. Nadalje, čaj ili vodu za ispiranje rana i za spravljanje obloga, pripremate tako što kašiku nevenovih cvetova prelijete sa pola litra vode.
Čajne mešavine sa nevenom protiv raznih tegoba
Čaj za regulisanje problema preteranog opadanja kose spravlja se tako što se 10 grama cvetova nevena i 20 grama korena biljke podbel sjedine i preliju šoljom vrele vode. To ostavite da vri 15 minuta, a potom dodajte u to malo ulja od nevena. Ovom tinkturom možete dva puta nedeljno istrljati teme.
Za izbacivanje viška vode iz organizma potrebno je da pomešate u istoj količini nekoliko biljaka. Tu spadaju neven, lipa, zova, crni slez i lavanda. Dve kašike ove mešavine prelijte sa 2 šolje vrele vode i ostavite da odstoji, procedite i pijte dva puta na dan.
Čajna mešavina od nevena za čišćenje organizma spravlja se od po 20 grama nevena, maslačka i rastavića, i sa po 10 grama breze, morača, nane i jagorčevine. Kada se sve ove biljke samešaju, uzmu se 4 kašike i preliju sa 750 ml ključale vode. To se poklopi i ostavi da odstoji oko sat vremena. Pije se po šolja čaja ujutru i uveče, zaslađeno sa medom.
Čajna mešavina protiv nazeba podrazumeva kombinaciju 20 grama zove, lipe, nevena, majčine dušice i šipurka. Jedna kašika ove biljne mešavine, prelije se šoljom vrele vode i pije se po želji zaslađena sa medom.
Čajna mešavina protiv bolnih menstruacija obuhvata kombinaciju po 20 grama biljaka neven, papreni lisac, kamilica i odoljen, i po 10 grama virka i mrtve koprive. 3 supene kašike ovako samešanih biljaka se preliju sa pola litra ključale vode. To stoji pola sata, a potom se procedi i pije. Ukoliko volite, savetuje se da ovaj čaj pijete čitav mesec, ili makar 10 dana pred početak ciklusa.
Čajna mešavina protiv holesterola i za zdravlje krvnih sudova sastavlja se od po 20 grama gloga, maslačka, nevena, resnika i trnjine. 3 kašike smese se prelivaju sa pola litra ključale vode, a potom se prohladi, procedi i pije nekoliko puta na dan.
Neven u ishrani
Neven se u ishrani može koristiti kao dodatak raznim salatama, kao začin u supama, mesu i čorbama. Može se od njega praviti namaz u kombinaciji sa puterom, a isto tako služi i kao dekoracija brojnim jelima kojima daje lepu zlatnu boju.
Od nevena se može spraviti i ukusan, ali i zdrav liker. Za ovaj recept vam je potrebno:
• 10 cvetova nevena
• 250 grama šećera
• 2 kašike meda
• Narandža
• Cimet i
• 3 klinčića
Priprema se tako što se na dno tegle stavi neven, a potom se pospe šećerom i prelije medom. Narandža se isecka na kolutove i doda u smesu, a zatim se dodaju i cimet i klinčići. To se prelije rakijom i ostavi da odstoji 2 nedelje uz povremeno mućkanje radi topljenja šećera. Vaš liker od nevena biće tada gotov.
Vino od nevena
Još jedan napitak od nevena jeste i vino od ove lekovite biljke. Idealno je za borbu protiv virusnih i gljivičnih bolesti, za borbu protiv tumorskih procesa i cista, osobito na ženskim reproduktivnim organima. Spravlja se tako što se šaka krupnih svežih cvetova nevena, ili pak dve šake suvih cvetova, preliju sa 1 litrom kupinovog vina.
Ova kombinacija stoji na suvom i tamnom mestu 7 dana, uz svakodnevno mućkanje. Osmog dana, cedi se kroz gazu i od tada se može piti po jedna rakijska čašica na dan pre svakog jela, dakle 3 puta dnevno.