Bademovo brašno ima nutritivnu prednost u odnosu na mnoga druga prerađena brašna, jer sadrži isti profil hranljivih sastojaka kao i celi bademi. Celi ili mleveni, bademi imaju više hranljivih materija po porciji nego bilo koji drugi orašasti plodovi.
Postoje dva načina pripreme bademovog brašna. Jedan podrazumeva mlevenje celog ploda sa kožicom, a drugi način je mlevenje badema posle uklanjanja kožice i blanširanja badema. Takvo brašno ima malo finiju teksturu.
Energetski nutritijenti
30 g bademovog brašna sadrži 138 kalorija, 5 g proteina i 11 g masti. Od ovih 11 g masti, 7 g su mononezasićene masti koje su zdrave za srce, a manje od 1 g su zasićene masti. Bademovo brašno je prirodno bez holesterola. 30 g bademovog brašna sadrži 6 g ugljenih hidrata i dobar je izvor vlakana, sa 3 g po porciji.
Vitamini
Bademovo brašno je odličan izvor vitamina E, moćnog antioksidansa koji služi za zaštitu ćelija od oštećenja koja donose slobodni radikali. Vitamin E pruža podršku imunološkoj funkciji. 30 g bademovog brašna daje 40% preporučenog dijetetskog dodatka vitamina E. Bademovo brašno je takođe dobar izvor folata i nijacina.
Minerali
Bademovo brašno sadrži nekoliko ključnih minerala za zdravlje kostiju, uključujući kalcijum, fosfor, kalijum i cink. 30 g bademovog brašna daje skoro 7% preporučenog dijetetskog dodatka kalcijuma. Bademovo brašno zapravo ima gotovo isto toliko kalcijuma kao i mleko. Badem je takođe dobar izvor gvožđa, pružajući oko 14% preporučenog dijetetskog dodatka.
Zdravlje srca
Potrošnja namirnica bogatih mononezasićenim mastima, kao one koje se nalaze u bademovom brašnu, može pomoći da smanjite holesterol, da smanjite rizik od nastanka grvnih ugrušaka i da smanjite krvni pritisak. Celi i mleveni bademi zadovoljavaju ukupne količine masti, holesterola, natrijuma i vitamina, koji ih kvalifikuju kao hranu zdravu za srce.
Mešenje sa bademovim brašnom
Bedemovo brašno je odlična opcija ako se odlučite da mesite bez brašna od žitarica. Sadržaj proteina i masti čine ga idealnom opcijom za brze hlebove i kolače, mafine i štanglice. Proteini, masti i vlakna u bademovom brašnu će doprineti osećanju sitosti između obroka, a to pomaže u upravljanju telesnom težinom. U mnogim receptima bademovo brašno može zameniti pšenično brašno u razmeri 1:1. Čuvajte bademovo brašno u frižideru kako biste mu sačuvali svežinu.
Ljudi vole bademovo brašno ili mleveni badem jer ne sadrži gluten. Takođe, bademovo brašno je odličan izbor za svakoga ko je na ishrani sa što manje ugljenih hidrata (low carb). Ako ste pobornik paleo ishrane ili želite da mesite bez brašna od žitarica, bademovo brašno je nešto što morate imati u vašem frižideru. Ovo brašno je napravljeno od badema, čistih badema, koji su prvo blanširani da bi se uklonila kožica, a zatim se melju dok se ne dobije fina konzistencija.
Kao što smo već rekli, hranljivost bademovog brašna je impresivna. Neverovatna stvar u vezi sa bademovim brašnom je to što se pravi od samlevenih badema i što donosi iste blagodati kao i sami bademi. 50 g bademovog brašna daje 100% potrebnog dnevnog unosa vitamina E.
Bademovo brašno je široko primenljivo i može se koristiti za sve vrste peciva. Bademovo brašno u sebi sadrži čitavo bogatstvo nutritijenata, za razliku od tipičnog glutenskog običnog brašna koje ne čini ništa dobro za naše zdravlje.
Kako se pravi bademovo brašno?
Bademovo brašno se, kao što smo rekli, može napraviti na dva načina. Jedan način daje belo brašno bez opne, a drugi daje nešto grublje brašno, kremkaste boje, sa opnom.
Za prvi način je potrebno blanširanje badema da bi se skinula opna. Za drugi način je dovoljno da sameljete cela zrna sirovih badema.
Fino bademovo brašno bez opne – recept
Prva faza pripreme podrazumeva blanširanje, pa tek onda sledi mlevenje.
Sirove bademe treba staviti u ključalu vodu i pustiti ih da i oni ključaju oko 2 minuta. Zatim ih izvadite u đerđiv ili cediljku i isperete ih hladnom vodom. Neka se nakon toga dobro ocede.
Odvadite manju količinu badema i stavite ih u pamučnu kuhinjsku krpu, pa ih preko krpe trljajte sve dok ne krene da im se ljušti opna.
Tako skinite opnu sa svih badema, a onda ih poređajte na pleh ili pek papir i osušite ih u rerni na vrlo maloj temperaturi.
Kada budete sigurni da su se bademi lepo osušili, onda ih stavite u multipraktik i sameljite ih. Vodite računa da ih ne sameljete previše kako ih ne biste pretvorili u puter!
Na kraju mlevenja prosejete dobijeno brašno kroz fino sito. Sve što ostane, vratite nazad na mlevenje.
Idealno je da brašno čuvate u staklenoj tegli koja se hermetički zatvara. Neka tegla stoji u frižideru.
Upotreba bademovog brašna
Bademovo brašno možete koristiti na gotovo isti način kao i obično brašno. Dakle, možete u potpunosti izbaciti belo brašno iz kuće, ako želite da nadalje živite zdravo.
Od bademovog brašna se dobijaju još bolje korice za torte, još ukusniji mafini i makaronsi, još lepše energetske štanglice, itd.
Bademovo brašno nije popularno samo zbog toga što je bez glutena, već zato što integralna brašna umeju često da pokvate teksturu i ukus nekim kolačima, dok će bademovo brašno njih učiniti još superiornijim.
Evo nekih dobrih predloga.
Hleb od bademovog brašna. Ispunjeni proteinima, vlaknima i zdravim masnoćama, bademi daju dosta hranljivih vrednosti ishrani sa niskim sadržajem ugljenih hidrata. I bademovo brašno, napravljeno od mlevenih badema, nudi način da uživate u hlebu bez svih onih ugljenih hidrata koje pronalazimo u pšeničnom hlebu. Koristite mlevene bademe ili bademovo brašno, mešavinu alternativnih brašna i ukusnih dodataka, kako biste napravili odličan hleb koji će se savršeno uklopiti u vašu low carb ishranu.
Puno ugljenih hidrata u običnim hlebovima su tu zahvaljujući belom brašnu. Jednostavnom zamenom pšeničnog brašna bademovim brašnom, dramatično smanjuje sadržaj ugljenih hidrata u vašem hlebu i ojačava aromu. Ova izmena će hlebu dati bogatiju i gušću strukturu i učiniće ga ukusnijim.
Dok bademovo brašno dodaje teksturu i daje bogatstvo vašem hlebu, dobićete najbolje rezultate mešajući ga sa ostalim brašnima sa niskim sadržajem ugljenih hidrata. Kokosovo brašno koje je napravljeno od osušenog i samlevenog kokosovog mesa i koje apsorbuje i zadržava vlažnost, učiniće vaš hleb manje lomljivim, nego ako koristite samo bademovo brašno. Dodavanje lanenog semena u vaš hleb zadržava vlagu, jer vlakna koja se nalaze u lanenom semenu zadržavaju vlagu u svakom parčetu hleba, plus obezbeđuju snabdevanje esencijalnim omega-3 masnim kiselinama.
I brašno od lanenog semena i kokosovo brašno apsorbuju vlagu, tako da ćete prilagoditi svoj recept kako biste izbegli bademov hleb koji je isuviše suv. Eksperimentišite sa različitim mešavinama brašna i količinom vode, mleka i bademovog mleka, kako biste dobili hleb po vašem ukusu.
Jedan od recepata za hleb od bademovog i kokosovog brašna bi mogao da izgleda ovako:
- 3/4 šolje bademovog brašna;
- 2 kašike kokosovog brašna;
- 1 kašičica praška za pecivo;
- 2 kašičice psyllium praha;
- 3 cela jaja;
- 1 belance;
- 2 kašike jabukovog sirćeta.
Rernu ćete zagrejati na 180 stepeni. Pomešaćete suve sastojke, a onda ih dodati u vlažne. Ako vam se smesa učini isuviše gusta, dodajte malo vode. U pleh koji ste podmazali kokosovim uljem, nalijte smesu i pecite 40 minuta.
Evo još jednog recepta za hleb od bademovog brašna sa lanenim semenom.
Potrebni sastojci:
- 1 čaša bademovog brašna (mogu i sitno mleveni bademi);
- pola čaše mlevenih lanenih semenki;
- pola čaše mlevenog susama;
- 1 kašičica himalajske soli;
- 2 kašike psyllium-a;
- 1 kesica praška za pecivo;
- 3 jaja;
- 3 kašike kokosovog ulja ili maslaca;
- 5 dcl vode.
U jednoj posudi izmešamo bademovo brašno, mlevene lanene semenke i laneni susam, so, prašak za pecivo i psyllium. U to dodamo jaja i istopljen maslac ili kokosovo ulje. Sve dobro promešamo, a na kraju možemo dodati malo vode.
Pripremimo duguljast pleh za hleb i u njega stavimo pek-papir. Uz pomoć kutlače isipamo testo u pleh-pekač. Ovaj hleb se peče oko 20 minuta u rerni koju ste zagrejali na 180 stepeni.