Ulje badema se dobija ceđenjem suvih plodova ovog orašastog voća, a njegova upotreba u ishrani i kozmetici je već odavno dobro poznata. Najbolje i najviše cenjeno je hladno ceđeno devičansko bademovo ulje, koje nije rafinisano, pa ne gubi ni jedno od brojnih hranljivih i lekovitih svojstava.
Naziva se univerzalnim biljnim uljem jer ima vrlo široku upotrebu, bogat ukus i aromu i veoma je stabilno, tj ima dug rok trajanja.
Badem – kalorijska vrednost i nutritivna svojstva
Badem se svrstava u kategoriju orašastog voća, a bademovo drvo vodi poreklo sa Bliskog Istoka odakle se uzgoj proširio pre svega na područje mediteranskih zemalja. Plod badema je u početku zelene boje, a kada sazri, dobija lepu crvenu boju. Spoljni deo ploda nije jestiv. Jestive i vrlo lekovite su zapravo semenke koje se nalaze u košticama bademovog ploda. Bademi se mogu jesti sirovi ili pečeni, a od njih se mogu napraviti popularno bademovo mleko, bademova voda, ili pak ulje koje se može dodati u razna jela i salate.
Ovaj orašasti plod se smatra jednom od najzdravijih namirnica na svetu. Jedina mana mu je veliki broj kalorija – u 100 grama badema ima oko 580 kalorija, pa se zato ne preporučuje osobama koje su na dijetetskom režimu ishrane. Sa druge strane, bademi su vrlo bogati belančevinama i dobrim masnoćama, vitaminima i mineralima, kao i dijetetskim vlaknima. Proteini badema su, za razliku od drugih belančevina biljnog porekla, vrlo bogati esencijalnim amino kiselinama, koje naš organizam ne može sam da stvara, pa se moraju unositi putem hrane.
Biljne masti iz badema sadrže visok procenat mononezasićenih masnih kiselina, koje smanjuju nivo lošeg, odnosno LDL holesterola u organizmu. Odlika ovih plodova jeste i bogatstvo u esencijalnim masnim kiselinama, i to omega-3, omega-6 i omega-9, koje su značajne pre svega za očuvanje funkcije kardiovaskularnog sistema. Bademi su vrlo bogati fitosterolima koji su takođe jako bitni za regulisanje nivoa holesterola u krvi.
Od vitamina u plodu badema se nalaze vrlo značajne količine vitamina E, D, A i vitamina B kompleksa (posebno vitamina B12, B1, B2 i B6). Vitamin E se u bademima nalazi u formi alfa tokoferola koju organizam najbolje i najlakše apsorbuje. Ovaj vitamin pored antioksidativnog efekta, kojim se bori protiv štetnih slobodnih radikala, ima i veliki značaj za pravilan rad mozga, jer podstiče pamćenje i koncentraciju. Zato se bademi od davnina nazivaju i „hranom za mozak“. Vitamin B2 je vrlo bitan za pretvaranje kalorija iz hrane u energiju koja je neophodna za mišićni rad, ali i za pravilan rad i očuvanje funkcije kože, oka i jetre.
Minerali koji su najviše zastupljeni u bademovim semenkama su kalijum, kalcijum, magnezijum i fosfor. Zato su ovi orašasti plodovi vrlo bitni za pravilan rast i razvoj kostiju i zuba, naročito u dečijem uzrastu.
Lekovita svojstva badema i bademovog ulja
Pored toga što su vrlo ukusne, semenke badema se smatraju i „zdravom grickalicom“, jer imaju povoljan efekat na očuvanje funkcije velikog broja organskih sistema u našem organizmu.
Takođe, i proizvodi koji se dobijaju od semenki badema, a posebno hladno ceđeno bademovo ulje, jesu od velikog značaja, i koriste se u najrazličitije svrhe:
– Za očuvanje funkcije mozga i prevenciju bolesti nervnog sistema – bademi su vrlo značajni za pravilan razvoj mozga i nervnih funkcija, pre svega zbog visokog sadržaja vitamina B12 i vitamina E, pa se stoga preporučuju za upotrebu i u dečijem uzrastu. Najčešće se majkama savetuje da deci daju bademovu vodu koja se priprema veoma jednostavno, tako što se nekoliko semenki badema potopi u vodu i ostavi da odstoji preko noći. Ovaj napitak mogu koristiti i odrasle osobe za poboljšanje pamćenja i koncentracije, kao i za prevenciju rane demencije i Alchajmerove bolesti;
– Za pravilnu funkciju i prevenciju oboljenja srca i krvnih sudova – redovna upotreba badema u ishrani pomaže u smanjenju nivoa lošeg i podizanju vrednosti dobrog holesterola u krvi, čime se smanjuje rizik od nastanka ateroskleroze, koja je jedan od glavnih faktora rizika za nastanak infarkta miokarda i moždanog udara. Kao što je već pomenuto, bademi poseduju veoma visok procenat mononezasićenih masnih kiselina, vitamina E (koji je vrlo jak antioksidans), magnezijuma i kalijuma. Upravo kombinacija ovih sastojaka je od velikog značaja kako za jačanje srca i njegovu optimalnu funkciju, tako i za smanjivanje nekih srčanih tegoba i prevenciju nastanka najčešćih bolesti srca;
– Za negu zdrave i regeneraciju oštećene kože – u ove svrhe se pre svega koristi bademovo ulje, ali se kao maska ili piling mogu koristiti i samlevene semenke badema. Ulje badema hrani i hidrira podjednako dobro i nežnu dečiju i zrelu kožu. Koristi se i kod različitih poremećaja funkcije, oštećenja ili oboljenja kože;
– Značajni su za pravilan razvoj i jačanje kostiju i zuba – pre svega zbog visokog sadržaja kalcijuma i fosfora, kao i vitamina D. Bademi pomažu da zubi i kosti budu zdravi i jaki, a sprečavaju i razvoj osteoporoze;
– Doprinose jačanju odbrambenih snaga organizma, tako što jačaju imuni sistem – u tome je od najvećeg značaja skladna kombinacija antioksidanasa (vitamin E i fitosteroli), vitamina B kompleksa i minerala (posebno magnezijuma);
– Omogućavaju dobru funkciju digestivnog sistema i podstiču varenje – zahvaljujući bogatstvu u dijetetskim vlaknima bademi sprečavaju nastanak opstipacije (zatvora), olakšavaju eliminaciju štetnih materija iz organizma i podstiču umnožavanje dobrih bakterija u crevima. Takođe su, upravo iz gore navedenih razloga, od velikog značaja u prevenciji karcinoma debelog creva;
– Za eliminaciju toksina iz organizma i pravilnu funkciju jetre – u tradicionalnoj indijskoj medicini (ajurvedi), bademovo ulje se smatra jednim od najboljih preparata za čišćenje jetre od toksina i lekova, a samim tim i za prevenciju bolesti ovog organa;
– Preporučuje se trudnicama jer pomaže pravilan razvoj ploda – zbog visokog sadržaja folne kiseline i vitamina B12 omogućava pravilan razvoj nervne cevi kod ploda;
– Za prevenciju šećerne bolesti – bademi pomažu da se smanji nivo insulina i šećera u krvi nakon obroka, i time smanjuju rizik od takozvane postprandijalne hiperglikemije (nagli skok glukoze u krvi neposredno nakon uzimanja hrane);
– Za stvaranje energije – zahvaljujući visokoj kalorijskoj vrednosti, ali i sadržaju velike količine vitamina E i mikroelemenata (kakvi su bakar i mangan), bademi pomažu pretvaranje kalorija unetih putem hrane u energiju koja se u organizmu koristi za mišićni rad;
– Pomažu u smanjivanju telesne mase – pošto male količine badema brzo daju osećaj sitosti i tako sprečavaju prejedanje, veruje se da su bademi od velike pomoći u smanjivanju prekomerne telesne mase. Sa druge strane, bademi imaju veoma veliki broj kalorija u 100 grama, pa se ipak ne preporučuju u ishrani kod osoba koje drže dijetu;
– Za ublažavanje kašlja – masaža grudnog koša bademovim uljem ublažava kašalj i olakšava izbacivanje sekreta nakupljenog u disajnim putevima;
– Smanjuje upalne procese u organizmu – bademovo ulje je korisno kod lečenja upalnih procesa u grlu i disajnim putevima. Takođe, pomaže u terapiji zapaljenskih bolesti mišića i venskih krvnih sudova, posebno ukoliko se koristi za spoljnu upotrebu, odnosno za masažu upaljenih područja. Smatra se da sastojci bademovog ulja smanjuju koncentraciju supstanci koje su odgovorne za nastanak zapaljenskog procesa, a to je u prvom redu CRP (C-raektivni protein) koji je povišen kod akutnih zapaljenja.
Upotreba bademovog ulja kod bolesti ušiju
Zujanje u ušima može da ima veliki broj uzroka, među kojima su najčešći: nizak ili visok krvni pritisak, oboljenja slušnog nerva, zapaljenske bolesti srednjeg ili unutrašnjeg uva ili tumori uva.
Takođe se javlja i kao posledica jake buke, starenja, promaje i brojnih drugih manje ili više ozbiljnih stanja. Ispoljava se vrlo neprijatnim zujanjem ili šumovima u uvu, koji mogu biti praćeni nagluvošću, glavoboljom, mučninom i vrtoglavicom. Vrlo je bitno da se u slučaju pojave bilo kog od navedenih simptoma odmah obratite lekaru.
Bademovo ulje je poznato kao jedan od najboljih prirodnih lekova protiv zujanja u ušima, odnosno tinitusa. Kao prva pomoć za ublažavanje tegoba kod navedenog poremećaja koristi se vata natopljena bademovim uljem koja se stavlja u spoljašnji slušni hodnik.
Takođe, bademovo ulje može da posluži i kao prva pomoć u ublažavanju bolova u ušima, a koristi se tako što se nekoliko kapi ovog ulja, prethodno zagrejanog do temperature tela, pipetom ukapa u ušni kanal ujutru i uveče. Od koristi je i kod uklanjanja cerumenskih čepova koji mogu da izazovu nagluvost, ili potpunu gluvoću, jer dovode do delimičnog ili potpunog zapušenja spoljašnjeg slušnog kanala. U te svrhe najčešće se koristi u kombinaciji sa uljem sremuša ili belog luka, sa kojim se pomeša i blago zagreje do temperature tela, a zatim se nekoliko kapi stavi u slušni hodnik.
Kod zapaljenskih oboljenja ili povreda kože spoljnog slušnog hodnika, takođe od velike pomoći može biti nekoliko kapi bademovog ulja koje podstiče regeneraciju i sprečava nastanak sekundarne infekcije.
Primena bademovog ulja za negu lica
Kako je već navedeno, bademovo ulje sadrži veliki broj sastojaka koji su od značaja za zdravlje, ali i za lepotu, što je kozmetička industrija već odavno prepoznala. Upravo iz tog razloga bademovo ulje ima vrlo široku primenu za negu kose i kože, kako lica, tako i celog tela. Pored toga što se veoma brzo i lako upija i prodire u dublje slojeve kože, pogodno je za negu svih tipova kože (od suve, preko normalne i mešovite, pa do problematične i masne).
Može se sa podjednakom efikasnošću upotrebljavati za ishranu i hidriranje zdrave kože, ali i za prevenciju i lečenje raznih upalnih, alergijskih, infektivnih i mnogih drugih patoloških stanja koja se na njoj mogu javiti.
Iz svih pomenutih razloga bademovo ulje se koristi:
– Za hidriranje i ishranu suve kože lica i protiv bora – bademovo ulje se vrlo brzo upija i već nakon prve upotrebe znatno umanjuje suvoću i perutanje kože lica. Kao bogat izvor vitamina E pomaže u sprečavanju nastanka prvih bora, ali isto tako ublažava one već postojeće. Dovoljno je da ga svako drugo veče lagano umasirate na lice pre polaska na spavanje, umesto vaše noćne kreme. Koža ubrzo postaje veoma meka, sjajna i vidno podmlađena;
– Za mešovitu ili masnu kožu sklonu aknama, upalnim i alergijskim reakcijama – najbolja u ove svrhe je kombinacija dva moćna prirodna sastojka, a to su bademovo ulje i med. Potrebno je pomešati jednu veliku kašiku ovog ulja i dve kašike meda, a zatim laganim pokretima utrljati na lice, a posebno na problematična područja sa izraženim patološkim promenama. Ovakva maska treba da stoji na licu oko pola sata, a zatim da se dobro ispere mlakom do hladnom vodom. Pored toga što umiruje nadraženu kožu i uklanja postojeće akne i bubuljice, ova mešavina je odlična u prevenciji nastanka novih promena, jer dubinski čisti lice, uklanja masnoće i otvara pore;
– Za uklanjanje podočnjaka i otoka oko očiju – prethodno pomenuta mešavina meda i bademovog ulja se takođe može koristiti i za nežnu kožu oko očiju, a naročito za uklanjanje otoka i tamnih kolutova u ovoj zoni. Lagana masaža područja ispod očiju koje je samo po sebi vrlo nežno i osetljivo, poboljšava cirkulaciju, ali i posvetljuje i uklanja podočnjake;
– Za posvetljivanje kože i ujednačavanje tena – bogatstvo u antioksidansima i vitaminima, ali i antimikrobna svojstva bademovog ulja, od pomoći su kod uklanjanja fleka i ožiljaka na licu koji najčešće nastaju kao komplikacija akni. Koža postaje sjajna i zdravijeg izgleda, a ten sjajan i ujednačen;
– Za ublažavanje crvenila i opekotina – kod kože koja je oštečena dejstvom sunčevog zračenja ovo ulje ublažava iritaciju, regeneriše kožu i štiti je od dubljih oštećenja;
– Za negu ispucalih usana – koža na usnama će povratiti svoju mekoću i sjaj ukoliko povremeno uradite piling od bademovog ulja pomešanog sa medom ili sokom od limuna. Bilo koja od ovih kombinacija je dobra za uklanjanje mrtvih ćelija sa kože usana i poboljšanje cirkulacije. Dovoljno je da ovakav piling uradite 1-2 puta nedeljno i bićete prijatno iznenađeni rezultatima;
– Za brži rast trepavica – ukoliko bademovo ulje stavite na trepavice umesto maskare, one će u roku od mesec dana postati vidljivo gušće, duže i sjajnije.
Bademovo ulje za negu i zdravlje kože
– Za negu grube kože na laktovima, kolenima i petama – ako koristite čisto bademovo ulje ili piling od meda, ili limuna sa bademovim uljem, i time nežno i redovno masirate ova ogrubela područja, uklonićete mrtve i orožale ćelije i poboljšati cirkulaciju. Koža će postati mekša, glatka i vidno zdravija u vrlo kratkom vremenskom periodu;
– Za obnavlljanje kože tela – ukoliko je koža oštećena opekotinama, ili postoje neka zapaljenska oboljenja kože, kao i plitke rane ili ulceracije, bademovo ulje može pomoći kako u njenoj regeneraciji i smirivanju upalnih procesa, tako i u sprečavanju bakterijskih ili drugih infekcija kojima se ova stanja mogu često komplikovati. Takođe je od velike koristi kod zapaljenskih procesa u površinskim venskim krvnim sudovima;
– Za prevenciju nastanka strija – kao što je već dobro poznato, strije predstavljaju posledicu naglog rastezanja kože i pucanja njenih vlakana usled smanjene elastičnosti. Najčešće nastaju u trudnoći ili kod naglog povećanja telesne mase. Kada jednom nastanu, ne postoji način da se ikada u potpunosti uklone, pa je najbolje delovati preventivno, odnosno povećati elastičnost kože i time i njenu sposobnost da se rasteže, te tako prevenirati nastanak strija. Redovna upotreba bademovog ulja za masažu tela doprinosi sprečavanju nastanka ovog veoma čestog problema kod žena, a posebno kod trudnica.
Upotreba bademovog ulja za kosu i kožu glave
– Za poboljšanje cirkulacije kože temena i smanjenje peruti – zahvaljujući bogatstvu u masnim kiselinama, vitaminima i mineralima, bademovo ulje hidrira kožu glave, uklanja postojeću i sprečava stvaranje nove peruti, čisti i otvara folikule i podstiče rast kose iz korena. Koristi se tako što se blago umasira u kožu glave i ostavi da stoji preko noći, a zatim se kosa ujutru opere blagim šamponom i osuši najbolje prirodno bez korišćenja fena;
– Smanjuje opadanje i pospešuje rast nove kose – tako što smanjuje iritaciju kože glave nastalu dejstvom različitih spoljnih uticaja, obnavlja očtećenu kosu iz korena, jer uklanja masnoće i nečistoće, i prodire duboko u folikule dlake, koje neguje i hrani;
– Obnavlja oštećenu i procvetalu kosu – ako se bademovo ulje umasira u kosu celom njenom dužinom, stvoriće se zaštitni sloj koji smanjuje uticaj toplote i drugih štetnih činilaca kojima je ona svakodnevno izložena. Bademovo ulje, dakle, vraća kosi sjaj i mekoću.
Gde kupiti bademovo ulje i koja je cena?
Kada se sagledaju sve blagodeti bademovog ulja, postavlja se logično pitanje – gde kupiti ovaj dar prirode?
Kvalitetno hladno ceđeno bademovo ulje može se pronaći u prodavnicama zdrave hrane, bolje snabdevenim apotekama ili većim marketima. Ono što je opšte poznato jeste pravilo da kvalitet određuje cenu, a to važi i u ovom slučaju. Tako je cena za bočicu od 250 ml najkvalitetnijeg bademovog ulja oko 1500 dinara.
Ono što je jako bitno jeste da obratite pažnju na organsko poreklo, datum proizvodnje i rok trajanja. Takođe se ne preporučuje kupovina bademovog ulja koje je rafinisano, jer je ono tim procesom izgubilo svoja hranljiva i lekovita svojstva, i, iako je znatno niže cene, neće vam biti ni od kakve koristi.
Na raznim forumima, blogovima i internet portalima, kao i u štampanim medijima, mogu se pronaći samo pozitivna iskustva, pre svega pripadnica nežnijeg pola, koje su ovo ulje koristile u najrazličitije svrhe: od upotrebe za negu kože, kose i noktiju, preko upotrebe u ishrani (kao zdrave grickalice, ili kao nezaobilaznog sastojka slatkih, ali i slanih recepata). Pored toga, ovo ulje se vrlo često koristi i za masažu, ali i kao aromaterapija za potpuno opuštanje i uživanje.