Hibiskus ili kako ga još nazivaju sirijska ruža i kineska ruža predstavlja lekovitu biljnu vrstu poznatu već vekovima unazad širom sveta. Hibiskus ili kako ga neki nazivaju afrička malva potiče iz familije slezova Malvaceae, a poreklo vodi iz Kine i Indije, odakle se raširio na tle centralne Afrike, Južne Azije i Srednje Amerike.
Ova biljka je od davnina prisutna u mnogim narodnim tradicijama širom sveta, a napitak od hibiskusa bio je omiljeni napitak faraona, zbog čega je kasnije stekao epitet egipatskog nacionalnog pića. Istorijski podaci beleže da je čaj od hibiskusa bio omiljeno piće egipatske vladarke Kleopatre koja ga je, osim u prilikama nazdravljanja, kako se navodi, koristila za negu kako unutrašnje, tako i spoljne lepote. U Kini cvet hibiskusa predstavlja simbol bogatstva i prosperiteta, a u Maleziji ima status nacionalnog cveta.
Osnovne informacije o hibiskusu
U svetu postoji oko 130-150 vrsta ove popularne lekovite biljke koje mogu biti divlje ili pitome, jednogodišnje ili višegodišnje.
Hibiskus je listopadni ukrasni žbun ili drvo sa uspravnimgranama koje može rasti i do 5 m, mada prosečna visina drveta iznosi oko 2,5 m. Listovi su naizmenični, sa peteljkom, a na rubovima krupno-testerasti. Cvetovi su elegantni pojedinačno raspoređeni u pazuhu listova, krupni, zvonasti obojeni različitim živopisnim bojama koje se kreću u dijapazonu od svetlo žute do tamno crvene boje. Jedinstveni egzotični izgled čini ih jednim odnajlepših cvetova na svetu zbog čega hibiskus predstavlja sastavni deo gotovo svake azijske bašte.
Ova izuzetna biljna vrsta razmnožava se posredstvom semena, orezivanjem ili kalemljenjem. Gaji se na mestima sa puno sunca, parkovima i baštama, a zbog jednostavnog postupka orezivanja upotrebljava se i za gajenje živih ograda. Cveta od juna do septembra.
Ono po čemu se čaj pripremljen od cvetova hibiskusa od drugih vrsta jeste neobična crvenkasta boja, kiselkasti ukus i obilje vitamina C.
Sadržaj hibiskusa
Hibiskus poseduje velike količine flavonoida koji igraju bitnu ulogu u očuvanju zdravlja čitavog organizma.
Takođe, hibiskus sadrži 7,5% i 9,5% gvožđa i 13 aminokiselina, od kojih je čak 6 esencijalno za funkcionisanje organizma. Kao i veliki broj antioksidanasa koji eliminšu štetne radikale iz organizma, od kojih je najvažniji antocijan, zatim obilje pektina i fitosterola.
Primena čaja od hibiskusa u lečenju zdravstvenih oboljenja
Kancer. Budući da obiluje antioksidansima, hibiskus može biti terapijsko sredstvo u lečenju i prevenciji kancerogenih bolesti. Ova biljka svoj antikancerogeni karakter duguje prisustvu protohatehuinske kiseline, snažnog antioksidansa koji ubija ćelije raka.
Prehlada. Hibiskus predstavlja dragoceni izvor vitamina C i antioksidanasa, zbog čega može biti primenjivan u borbi protiv prehlade, gripa, upale grla, glavobolje i respiratornih infekcija. Vitamin C igra krucijalnu ulogu u imunoodbrani organizma, što čaj od hibiskusa čini izvanrednim sredstvom za lečenje prehlade i gripa.
Mršavljenje. Utvrđeno je da konzumiranje čaja od hibiskusa može dovesti do smanjenja apetita, zbog čega ovaj čaj može poslužiti kao pomoćno sredstvo u gubljenju suvišnih kilograma. Čaj od hibiskusa poseduje blaga diuretična i laksativna svojstva, čime podstiče eliminaciju suvišnih materija i toksina iz organizma, sprečavajući pojavu nadutost. Čaj usporava apsorpciju masti i ugljenih hidrata, što dovodi do njihovog bržeg sagorevanja. Ipak, čaj od hibiskusa nije čudotvorni lek za skidanje suvišnih kilograma, već je pored ispijanja šolje čaja dnevno potrebno i redukovati ishranu radi postizanja željenih rezultata.
Probavne tegobe. Čaj od hibiskusa se vekovima unazad u tradicionalnoh medicini koristi za pospešivanje procesa varenja i lečenje problema konstipacije. Ispijanje čaja može delovati na opšte poboljšanje rada creva, ublažiti simptome pojave bolnih stolica i grčeva, kao i sindroma iritabilnog creva.
Menopauza. Navedeni čaj poseduje prirodna svojstva kojima uspešno otklanja pojave valunga (toplotnih talasa) kod žena u periodu klimaksa, istovremeno utičući na uspostavljanje hormonalnog balansa. Istovremeno čaj se može iskoristiti i za ublažavanje pojave menstrualnih grčeva i simptoma PMS-a.
Starenje. Čaj od hibiskusa predstavlja provereno sredstvo u borbi protiv oksidativnog stresa i starenja organizma. Još u doba starog Egipta žene su upotrebljavale čaj od hibiskusa u službi lepote koristeći njegova prirodna svojstva za zaustavljanje starenja kože i lica. Hibiskus sadrže ogromne količine antioksidanasa koji eliminišu štetne radikale-okidače procesa starenja.
Hibiskus za rapoloženje. Prema mnogim naučnicima, hibiskus je prirodni antidepresiv. Ova biljka sadrži mnoštvo vitamina minerala i flavonoida, što ga čini idealnim za suzbijanje anksioznosti, depresije i nesanice. Jedna šoljica čaja može vam omogućiti totalno opuštanje tokom napornog dana, a šoljica čaja u večernjim časovima pomoći će vam da lakše utonete u san.
Dijabetes i jetra. Čaj od hibiskusa se zbog svojih izuzetnih hipolipidnih i hipoglikemijskih svojstava još u istočnjačkoj medicini primenjivao kao uspešno sredstvo terapije oba tipa dijabetesa i oboljenja jetre. Savremena istraživanja potvrdila su efikasnost čaja od hibiskusa, uz preporuku ispijanja čaja paralelno sa upotrebom većih doza acetaminofena i drugih analgetika radi sprečavanja oštećenja jetre. Poznato je da čaj obiluje mineralima vitaminima i antioksidansima, materijama koje su ključne za detoksikaciju lekovima oštećene jetre.
Hibiskus smanjuje osećaj žeđi i rashlađuje organizam. U praksi je dokazano da ispijanje šoljica hibiskusa tokom vrelih letnjih dana može pomoći da lakše podnesete vrućine. Zbog navedenih pozitivnih karakteristika, diuretičnih i detoks svojstava, hladan čaj od hibiskusa čest je napitak na meniju sportista.
Hibiskus kao sredstvo za bojenje kose. Čaj od hibiskusa može poslužiti kao efikasno prirodno sredstvo za nijansiranje crvenkastih pramenova kose. U tu svrhu potrebno je kuvati šaku sušenih cvetova u vodi (odmeriti dve šoljice) desetak minuta, sačekati da se čaj prohladi, pa natopiti kosu istim i držati sat vremena dok pramenovi ne upiju čaj, nakon toga kosu isprati.
Akne. Visok udeo vitamina C i antiinflamatornih supstanci u hibiskusu preporučuju ovu biljku kao odlično sredstvo za eliminsanje akni i drugih nečistoća na koži.
Regulacija holesterola u krvi. Jedan od najpoznatijih lekovitih učinaka ovog neverovatnog čaja odnosi se na snižavanje nivoa holesterola u krvi. Kao što je prethodno rečeno, čaj od hibiskusa sadrži visok nivo bioflavonoida koji sprečavaju taloženje masnih naslaga na arterijama time preventivno delujući na pojavu povišenog holesterola u krvi.
Visok krvni pritisak. Mnoga naučna istraživanja bavila su se proučavanjem dejstva čaja od hibiskusa na snižavanje nivoa pritiska u krvi. Naime, čaj od hibiskusa sadrži antocijanE, pigmente koji podstiču stvaranje kolagena u krvnim sudovima, koji postaju jači i elastičniji. Antiinflamatorna i antidiuretska svojstva hibiskusa pozitivno deluju na regulaciju krvnog pritiska. Dakle, ispijanje minimum tri šolje čaja u toku dana, uticaće na dilataciju krvnih sudova, eliminisanje suvišnih tečnosti i na kraju, snižavanje krvnog pritiska. Ipak, poželjno je da ispijanje čaja od hibiskusa upražnjavate u kombinaciji sa medikamentima, iako određena istraživanja nagoveštavaju da je čaj od hibiskusa delotvorniji od mnogih farmaceutskih proizvoda u slučajevima blaže hipertenzije i predhipertenzije.
Neželjena dejstva upotrebe čaja od hibiskusa
Iako čaj od hibiskusa predstavlja jedno od najlekovitijih prirodnih sredstava, trebalo bi sa određenim oprezom pristupiti konzumiranju istog postojanja izvesnih pratećih efekata koje knozumiranje ovog čaja sa sobom nosi:
Trudnoća. Čaj od hibiskusa može izazvati pojavu menstruacije kod trudnica, što može uzrokovati spontani pobačaj. Takođe, čaj sadrži i policiklične aromatične hidrokarbonate koji mogu izazvati pojavu oštećenja ploda. Određeni sastojci čaja mogu negativno uticati i na plodnost žena, tako da lekari trudnicama i dojiljama preporučuju da se klone konzumiranja ovog inače vrlo zdravog napitka.
Medicinski rizici. Konzumiranje ovog čaja trebalo bi da izbegavaju osobe koje imaju tendenciju ka niskog krvnom pritisku, zbog prirodnog svojstva hibiskusa ka snižavanju krvnog pritiska i razređivanju krvi. Čaj od hibiksusa ne bi trebalo da pijete ukoliko koristite lekove za snižavanje krvnog pritiska.
Halucinogeni efekti. Čaj od hibiskusa može u velikoj meri uticati na smanjenje koncentracije, zbog čega bi trebalo izbegavati konzumaciju ovog napitka neposredno pred obavljanje nekih zahtevnih manuelnih radnji. Veće doze čaja mogu dovesti do pojave intoksikacije i halucinogenog efekta na neke ljude.
Interakcija sa lekovima. Čaj od hibiskusa može stupiti u određeni vid interakcije sa lekovima, odnosno može ublažiti ili poboljšati dejstvo istih. pre nego što otpočnete sa uzimanjem medikamenata, informišite se kod lekara o potencijalnoj interakciji odabranih lekova sa čajem od hibiskusa.
Priprema čaja od hibiskusa
Na osnovu svih prethodno navedenih podataka može se steći zaključak da čaj od hibiskusa predstavlja jedno od najmoćnijih prirodnih lekovitih sredstava u borbi koje se može primeniti u borbi protiv najrazličitijih tegoba i oboljenja.
Topao ili ohlađeni čaj od pripremljen od crvenkastih dekorativnih cvetova poznatih širom sveta pored osvežavajućeg dejstva, može neverovatno uticati na poboljšanje celokupne zdravstvene slike organizma.
Čaj od hibiskusa – recept za pospešivanje cirkulacije, regulisanje nivoa krvnog pritiska i menstrualnih tegoba
Potrebni sastojci: 2 dl vode, jedna kašika osušenog cveta hibiskusa.
Priprema: Osušene cvetove prelijte ključalom vodom i ostavite 15 min dok ne poprimi karakterističnu tamno crvenu boju. Nakon toga čaj ocedite i sipajte u šolje. Med dodati po ukusu. Piti do tri šolje dnevno.
Karkaday Cooler (Ledeni čaj)
Ova vrsta čaja od hibiskusa priprema se prema originalnoj afričkog recepturi, a zbog izvrsnog rashlađujućeg dejstva na organizam konzumira se širom sveta.
Potrebni sastojci: tri šoljice čaja od hibiskusa, šoljica čaja od pomorandže, ¼ šoljice soka od limete.
Uputstvo za pripremu: navedene sastojke pomešati, dodati đumbir u prahu po želji, i neku vrstu prirodnog zalađivača. Čaj služite sa kockicama leda i listićima nane.
Pored navedenih uputstava kako pripremiti čaj od hibiskusa, navešćemo vam još neke od najprimenjivanijih i najukusnijih recepata za pripremu ovog zdravog napitka:
Recept 1:
Potrebni sastojci: 6 šolja vode, 2 kašike šećera, 2 štapića cimeta, 3 kašike osušenih cvetova hibiskusa, jedna mala pomorandža isečena na kriške, jedan limun isečen na kriške, led.
Priprema: Sipajte osušene cvetove hibiskusa sa cimetom u proključalu vodu, ostavite posudu sa čajem oko 20 minuta da odstoji. Nakon toga procedite čaj, i dodajte, pomorandžu, limun i šećer, uz dodatak leda.
Recept 2:
Potrebni sastojci: jedna supena kašika osušenih ili svežih cvetova hibiskusa, šolja vrele vode, limunov sok, cimet, stevija (prirodni zaslađivač).
Postupak: Potrebno je kašiku svežih ili suvih cvetova ostaviti da odstoji neko vreme u čaši ključale vode, uz dodavanje limunovog soka ili cimeta radi boljeg ukusa. Čaj služiti sa stevijom i vanilom. Dobro promešajte i popijte dok je topao. Po želji možete dodati i kockice leda.