Čaj i sok od djumbira – upotreba kao lek, za mršavljenje i zdravlje, recepti

Đumbir jeste višegodišnja biljka poreklom iz Kine, odakle se dalje širi ka Indiji i istoku Azije. Stoga ni ne čudi podatak da se njegov koren, koji se uglavnom i koristi u kuhinji, najviše pronalazi u jelima orijentalne kuhinje.

Koren ove biljke je i te kako debeo i granat. Cvetovi biljke su ružičasti i često se mogu sresti na nekim predelima kao samonikle biljke. Đumbir spada u najstarije začine na svetu, a danas se umnogome i uzgaja širom planete, pre svega zbog njegovog i te kako velikog značaja za zdravlje.

Kako smo već i pomenuli, u kuhinji se najčešće koristi koren đumbira koji je i te kako oštrog mirisa i ukusa. Kada se rizom preseče, na preseku je svetložute boje. Obiluje skrobom, smolama i etarskim uljima, pa se kao takav najviše primenjuje kao začin i dodatak slanim jelima, ali ga na zapadu već uveliko stavljaju i u poslastice.

Uzgoj đumbira u kućnim uslovima

Da, dobro ste pročitali. Za sve one koji ne znaju, nisu upućeni, a voleli bi da se oprobaju, đumbir je moguće uzgajati i kod kuće. Za adekvatan rast i razvoj ovoj biljci pogoduje toplija klima, te temperatura ne bi smela biti ispod 4 ˚С, jer se tada koren ne razvija pravilno. Idealna za pravilan razvoj korena jeste umerena toplota, dakle bez mnogo jakog sunca. Tada se koren razvija lako, i biljka cveta bez problema.

Priprema đumbira za sadnju podrazumeva da nabavite koren koji ima male izdanke, zelene klice, kao i rastresitu i plodnu zemlju koju ćete održavati vlažnom, jer đumbir traži puno vode. Jednostavno, u dublju saksiju stavite zemlju i zasadite u nju đumbir tako da iz nje vire izdanci. Održavajte temperaturu zemlje na 25 ˚С, kao i adekvatnu vlažnost zemljišta. Neka biljka ima dovoljno svetla i ona će rasti zdravo i velikom brzinom.

caj-i-sok-od-djumbira-upotreba-kao-lek-za-mrsavljenje-i-zdravlje-recepti

Nutritivni sastav đumbira

Đumbir obiluje vitaminima i mineralima, tj mikro i makroelementima koji su i te kako neophodni našem organizmu. Tu su pre svega vitamini grupe B, ali i vitamin C, dok se od minerala nalaze neizostavni kalijum, bakar, magnezijum, mangan. Takođe, đumbir obiluje eteričnim uljima. Njegov slatkasto-ljut, oštar ukus, potiče od mešavine raznih bioaktivnih materija, među kojima je i gingerol kao najpoznatiji, ali tu su i mnogi drugi fitonutritijenti.

U kombinaciji sa limunom i medom predstavlja pravu bombu energije za organizam. Njegova osnovna dejstva jesu protivupalno, sedativno, antipiretičko (snižava temperaturu), antibiotsko i blago antigljivično. Smatra se da su svež i sušen đumbir dva potpuno različita proizvoda, ali da svaki od njih ima svoja blagotvorna dejstva na organizam. Takođe, i đumbir u prahu poseduje najrazličitija blagotvorna svojstva značajna po ljudski organizam.

Lekovita svojstva đumbira

Kako smo već i rekli, đumbir jeste začin koji se koristi vekovima unazad i izuzetno je lekovit, osobito ako se koristi svakodnevno. On spada u top 10 najzdravijih namirnica na svetu. Ukoliko dan započnete šoljom čaja od đumbira umesto šoljom kafe, znajte da ste svom telu uneli mnogo lekovitih sastojaka.

Ova lekovita namirnica ima pre svega protivupalno dejstvo. Idealan je za oslobađanje od ma koje vrste bola, pa i onog jačeg intenziteta. Đumbir je idealan za probleme sa disajnim putevima, od kašlja, preko upale sinusa, upale pluća, bronhitisa, astme, kako za uzimanje per os, kako u vidu napitka koji je dobar za inhalaciju.

loading...

Đumbir je delotvoran za smirivanje upaljene sluznice želuca, te je tako dobar i za digestivni trakt, kod čira, kod nadutosti i drugih tegoba. Dobar je i za gubitak viška kilograma i kao takav sve više se koristi u današnje vreme. Dobar je i za cirkulaciju, za izgled i zdravlje vaše kože, ali i za mentalni status, tj podstiče koncentraciju i pamćenje, vežba um, a samim tim sprečava i nastanak Alchajmerove bolesti.

Još neke od indikacija za upotrebu đumbira jesu takozvane „bolesti vožnje“ gde se predpostavljamo misli na mučninu koja se javlja tokom duge i iscrpljujuće vožnje. Vidimo da njegovo blagotvorno dejstvo na želudac ima i te kako velikih značaja za suprimiranje mučnina, pa se tako koristi i za mučnine u trudnoći, ali i kod ozbljnijih stanja kakva je hemioterapija. Dobar je i kod osteoartritisa, migrenoznih glavobolja, tenzionih glavobolja kao i kod gubitka apetita.

Đumbir i med

Postoje brojni podaci o lekovitosti ove kombinacije, jer je svaki od ovih sastojaka prehrane i te kako lekovit. Stoga se i od zajedničke upotrebe očekuje mnogo toga dobrog po zdravlje.

Kombinacija meda i đumbira blagotvorno deluje na sve organe, a samim tim i na čitav organizam. Dokazano je da ova kombinacija i te kako jača imunitet i čisti organizam od svih mogućih toksina. Idealna je stoga za čišćenje organizma od slobodnih radikala, te se tako pokazala i kao dobra za prevenciju raznih vrsta tumorskih procesa koji mogu zahvatiti organizam, a samim tim i kao pomoć nakon terapije najtežih bolesti u oporavku pacijenata.

Đumbir sa medom idealan je za borbu protiv visokog nivoa lošeg LDL holesterola. Samim tim oni zajedničkim snagama smanjuju mogućnost za nastanak aterosklerotskih procesa, plakova i potencijalnih infarkta vitalnih za život organa.

Nekada se smatralo da, ako biljka prema svom obliku podseća na neki organ, da je ona idealna i za njegovo zdravlje, tj za lečenje svih bolesti koje taj organ zahvataju. To je i slučaj sa đumbirom koji je stare narode umnogome podsećao svojim oblikom na želudac, te je tako vremenom zaista i dokazano njegovo blagotvorno dejstvo na isti. Zapravo, kombinacija đumbira i meda ima sposobnost da umiri nervozan želudac, smanji produkciju kiseline, pa tako i umiri postojeći čir, a isto tako je dobra i za regulisanje flore probavnog trakta pa ima ulogu i u regulisanju nadutosti.

Med i đumbir kombinacija bori se i protiv upornog kašlja, protiv reumatoidnog artritisa, stresa, nervoze, ali i služi za regulisanje bola i hroničnih upala koje zahvataju organizam. Ova kombinacija u poslednje vreme sve više se koristi kao tretman za skidanje suvišnih kilograma, ali i za potenciju.

Recept za kašalj – đumbir i med

Ono što je idealno kada je biljka đumbir u pitanju jeste što ona ne menja svoja lekovita svojstva kada se obradi. Dakle, bilo da koristite svež ili termički obrađen đumbir, vi ćete uneti sve njegove hranljive sastojke.

Ovaj recept zapravo jeste jedan napitak od đumbira, koji se spravlja tako što se kolutovi svežeg đumbira ubace u prokuvalu vodu i kuvaju se 15ak minuta. Nakon toga, napitak se skine sa vatre, prohladi 15 minuta, u njega se dodaju dve kašike meda i spreman je za konzumaciju.

U slučaju bolesti, ovu kombinaciju pijte 3 puta na dan, a kada želite da prevenirate prehladu, možete piti jednu šolju napitka dnevno. U to uvek možete iscediti sok od pola kriške limuna.

Đumbir i med za imunitet

Kako biste ojačali svoj imunitet i sprečili moguću prehladu, osobito u zimskim mesecima kada su svi oko vas bolesni, možete koristiti kombinaciju đumbira i meda u preventivne svrhe, ali i u terapiji.

Kako biste postigli pun efekat potrebno je da redovno uzimate ovu kombinaciju, a već nakon nekoliko dana primetićete boljitak. Za to vam je potrebno pola kilograma meda i dva korena đumbira koja ćete izrendati i dodati u med. Konzumirajte smesu jednom dnevno i to po kašiku (drvenom ili plastičnom kašikom se jede med) pre glavnog obroka.

Med i đumbir za visok holesterol i protiv nadutosti stomaka

Kako smo već i pomenuli, među glavnim lekovitim učincima ove kombinacije jeste i borba protiv povišenog holesterola, a samim tim i protiv aterosklerotskih promena na krvnim sudovima i posledičnih oštećenja vitalnih organa.

Takođe, ova kombinacija idealna je i protiv nadutosti stomaka, ona umiruje upaljeni želudac, tj njegovu sluznicu, bori se protiv bakterija digestivnog trakta koje nadražuju i nadimaju, i poboljšava varenje.

Za sve navedene tegobe možete spremiti bilo koji od gore pomenutih recepata, bilo da je u pitanju napitak od đumbira i meda ili pak rendani đumbir u kombinaciji sa prirodnim medom.

Đumbir u trudnoći

Pitanje koje glasi – da li koristiti đumbir u trudnoći, predmet je brojnih diskusija. Odgovor do koga se došlo iscrpnim proučavanjem njegovog dejstva u trudnoći jeste da se đumbir u ovom, takozvanom drugom stanju, slobodno sme koristiti. Čak, trudnice koje pate od učestalih mučnina i povraćanja, trebalo bi da popiju jednu šolju čaja na dan, u koji će kao dodatak staviti i med, i smatra se da će im to ublažiti problem i tegobe u velikoj meri.

U te svrhe, može se spravljati i čaj od đumbira. Naime, za trudnice je preporučivo da narendaju pola kašičice korena đumbira, da to preliju vrelom vodom i puste da odstoji 10ak minuta. Nakon tog vremena čaj procedite i pijte lagano u gutljajima. Ukoliko imate potrebe za tim, dodajte mu malo meda.

Čaj od đumbira i limuna

Čaj od đumbira i limuna sprema se veoma jednostavno, kao i bilo koji drugi čaj. Za to vam je potrebno da u 1 litar ključale vode ubacite narendani ili na kockice iseckani koren đumbira (oko 5 cm dužine), a da potom, nakon 20 minuta to procedite. U čaj zatim, dok je topao, iscedite jedan limun.

caj-od-djumbira-i-limuna-recept-priprema

Možete po volji dodati i med i dobili ste pravu energetsku bombu za svoj organizam. Čaj možete ohladiti u frižideru i dobiti ledeni napitak za toplije dane.

Mršavljenje uz pomoć đumbira, limuna i meda

Kombinacija ova tri sastojka, ili pak kombinacija samo đumbira i limuna, idealna je za snižavanje telesne težine i za topljenje neželjenih masnoća. Ove namirnice ne samo da čiste toksine iz organizma, već i ubrzavaju topljenje masti, tj sala. Tako, pored toga što detoksikuje jetru, on omogućava i da ona nikada nema masne naslage, te da može pravilno da obavlja svoju funkciju.

Đumbir deluje tako što idealno reguliše nivo šećera u krvi i održava njegov balans. Zatim, već smo pominjali da on stvara osećaj sitosti, tj da snižava apetit. Ukoliko đumbir u bilo kom obliku konzumirate posle obroka, nećete osećati glad zasigurno narednih 6 sati. Takođe, đumbir deluje i tako što snižava nivo masti, tj lošeg LDL holesterola u krvi, a samim tim povećava i nivo dobrog holesterola.

U svrhe mršavljenja može se koristiti bilo koji od gore navedenih napitaka. Najčešće je to čaj od đumbira i limuna, kome se može dodati malo meda ili javorovog sirupa. Konzumiranje se vrši u vidu 1-3 šolje na dan, kako volite, na tašte ili nakon obroka. Đumbir na taj način ubrzava metabolizam i podstiče sagorevanje masti u njemu.

Đumbir se u ove svrhe može kombinovati i sa cimetom, i smatra se da je ova kombinacija idealna za topljenje masnih naslaga sa predela stomaka.

Ren i đumbir su takođe idealna kombinacija kada je u pitanju konzumiranje masne hrane koju bi trebalo istopiti. Za pripremu idealnog recepta za mršavljenje od rena i đumbira potrebno vam je sledeće:

– 130 grama rena
– 3 limuna
– 4 kašike meda
– 2 kašičice cimeta
– Mali komad svežeg đumbira

Ren i đumbir ubacite u blender i blendirajte. Potom u blender ubacite sva 3 limuna, neoljuštena, isečena na komade i očišćena od semena. Zatim u to dodajte med i cimet. Svoj dijetetski proizvod dobro promešajte, nalijte u kakvu teglu i konzumirajte po kašiku na dan. Primetićete kako se vaš obim struka značajno smanjio već nakon 3 nedelje redovne upotrebe.

Sirup od đumbira

Sirup od đumbira idealan je za lečenje grlobolje i kašlja, ali i kao izvanredno sredstvo za podizanje imuniteta.

Za spravljanje ovog sirupa potrebno vam je:

– 400 gr đumbira
– 1 kilogram šećera
– 2 litra vode
– 1,5 kg limuna

Sirup se priprema tako što se koren đumbira oljušti i izrenda, a zatim se doda u vodu i šećer i sve se dobro sameša. Zatim se dodaje ceđeni limun, meša, sipa u 4 flaše i konzumira po potrebi i želji, razblažen sa vodom. Čuva se u frižideru. Napitku možete dodati i kockice leda i listiće nane.

Neke domaćice pak pripremaju ovaj sirup tako što ga kuvaju. Naime, one koriste jednu šoljicu oljuštenog i izrendanog đumbira, dve šoljice vode i dve šoljice šećera koje kuvaju na laganoj vatri. Kuva se 20 minuta, a zatim se dobro ohladi. U njega možete dodati sok od ceđenog limuna. Procedite sok kroz gazu, nalijte u flaše i konzumirajte po potrebi razblažen sa vodom. Dodajte listiće nane po ukusu.

Topla čokolada sa đumbirom

Jedan od najpopularnijih napitaka danas jeste i topla čokolada sa đumbirom. Ovaj napitak spravlja se na sledeći način:

Prokuvajte 100 ml vode i u to dodajte 10 grama svežeg đumbira koji ste prethodno očistili i iseckali na kolutiće. Zatim, nakon 10ak minuta kuvanja, procedite svoj napitak i dodajte 70 grama čokolade za kuvanje i 30 grama crne čokolade. Sve kuvajte i lagano zagrevajte uz dodatak 200 ml slatke pavlake. Mešajte dok ne provri i vaša topla čokolada je spremna.

Topla supa sa svežim đumbirom

U hladnim zimskim danima idealno rešenje za zagrevanje jeste tanjir zdrave, tople supe. Danas vam predstavljamo recept za, i te kako zdravu toplu supu sa đumbirom, koju odmah možete isprobati. Sastojci neophodni za spravljanje ovog lekovitog i ukusnog jela su:

– 100 gr integralnih špageta
– 4 komada algi
– 3 čena belog luka
– 1 glavica crnog luka
– Malo belog bibera
– Malo čilija u prahu
– Šaka peršuna
– Šaka lista celera
– Komad korena đumbira
– 2 supene kašike soja sosa

Najpre sitno iseckati svo povrće i preliti ga sa 4 šolje vode, te staviti da se kuva na vatru. Dodajte alge i soja sos. Kuvajte na laganoj vatri, povremeno izbacujući paru. Đumbir oljuštite, izrendajte i iscedite da dobijete sok. Dodajte čorbi izlomljene špagete i sok od đumbira. Kuvajte još 10 minuta dok se ne uverite da su svi sastojci dobro skuvani.

Pivo od đumbira

Evo još jednog recepta pre svega za mušku populaciju, ako je suditi po naslovu, ali i za pripadnice lepšeg pola, ako je suditi po značaju sastojaka po zdravlje.

Pivo od đumbira ili kako se drugačije naziva ginger ale, jeste bezalkoholno, lako gazirano piće, koje je idealno za gašenje žeđi, pre svega zbog svog oštrog, neko će reći ljutog ukusa. Pivo od đumbira može se kupiti u mnogim prodavnicama ili popiti u kafićima, ali isto tako se može i napraviti za uživanje i konzumaciju kod kuće.

Za pripremu ovog napitka najpre vam je potrebna jedna plastična flaša od 2 litra. U nju ćete uz pomoć levka naliti jednu šoljicu šećera, a zatim i ¼ kafene kašičice svežeg pekarskog kvasca. Sa druge strane sjedinite sok od jednog limuna sa dve kašičice narendanog đumbira i naspite u flašu. Dolijte tome do dva prsta ispod vrha izvorske vode. Ostavite napitak da stoji od 24-48h i konzumirajte.

Zaključak

Sada kada smo upoznati sa svim blagodetima đumbira za naš organizam, moramo ga što pre uvrstiti u svoju ishranu, kako za jačanje imuniteta, tako i protiv brojnih upalnih procesa, želudačnih smetnji, prehlada, temperature, glavobolja, kao i protiv mučnina izazvanih raznim faktorima.

Đumbir je u modernom vremenu pomalo zapostavljena biljka, tj dodatak ishrani. Retko ko se seti njegovih i te kako lekovitih sastojaka i njegovog značaja za zdravlje i odluči da izdvoji vremena da napravi neki od recepata sa đumbirom. Kako je jedan od 10 najzdravijih namirnica na svetu, moramo se složiti da je nepravedno zapostavljen. Pokušajte stoga da, makar jednom na dan, popijete jednu šolju čaja od đumbira sa medom i limunom, ili pojedete kašiku meda u koju je dodat narendani đumbir. Rezultati će veoma brzo biti vidljivi, a vi ćete biti zdravi i zaštićeni od najrazličitijih zdravstvenih poteškoća.

Sponzorisano:

loading...
Loading...

Još zanimljivog sadržaja: