Domaći kajmak i kiselo mleko su mlečni proizvodi koji nastaju različitom obradom mleka, kravljeg, kozjeg, ovčijeg, a na Bliskom istoku čak i od bivoljeg mleka.
Kajmak je kremasti mlečni proizvod, a priprema se u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Turskoj, na Bliskom istoku, u centralnoj Aziji, Indiji, Iranu, Avganistanu. Može se pripremati od bivoljeg mleka, i to je najčešći slučaj u Aziji, dok se u Evropi najčešće pravi od kravljeg mleka. Tradicionalno se kajmak priprema tako se mleko pusti da sporo provri, a onda se vrenje produžava još 2 sata, na laganoj vatri. Kada se skloni sa šporeta, pokupi se gornji sloj, ohladi se i fermentira nekoliko sati ili dana. Kajmak ima veliku količinu mlečne masti, samim tim i visoku nutritivnu vrednost, a procenat mlečne masti je oko 60%. Struktura mu je meka i kremasta i ima blago kiselkast ukus.
Prave se dve vrste kajmaka, mladi i stari. Razlikuju se po ukusu i strukturi, mladi je blažeg ukusa i mekši, bele boje, dok je stari oštrijeg ukusa, žućkaste boje i često je slan. Na Balkanu je kajmak veoma popularan prilog uz roštilj, posebno ćevape i pljeskavicu, a koristi se i kao namaz na hlebu i u lepinjama.
Danas se kajmak fabrički proizvodi širom sveta, međutim, veštački uslovi ne pogoduju mleku jer u njima nema bakterija koje su mu potrebne da bi kajmak imao specifičan ukus, pa je kupovni kajmak bezukusan u odnosu na domaći.
Zbog ovoga je domaći kajmak specijalitet u odnosu na ostale mlečne proizvode.
Nutritivna vrednost kajmaka na 100 g
Kalorije: 481
Kalorije iz masti: 450
Masti ukupno: 50g
Zasićene masti: 32g
Transmasti: 0g
Holesterol: 0mg
Natrijum: 0.8mg
Ugljeni hidrati: 3.2g
Vlakna: 0g
Šećeri: 3.2g
Proteini: 4.6g
Voda se smatra glavnim sastojkom kajmaka, jer je njen procenat je oko 55%. Pored toga, jako velik deo su masti, od izmedju 34 i 75%. Kajmak sadrži i dosta vitamina i minerala. Da bi se postigao specifični ukus kajmaka, najvažnija je mlečna mast, i njen procenat mora uvek da bude 60% ili više. Smatra se da najkvalitetniji kajmak ima oko 65% mlečne masti, ali na kvalitet utiču različiti faktori.
Nutritivna i energetska vrednost kajmaka može da varira, jer ona zavisi od različitih uticaja i sastojaka. Kvalitet domaćeg kajmaka zavisi od vrste i kvaliteta mleka od kog se pravi, kao i načina izrade. Kod nas se kajmak uglavnom proizvodi u planinskim krajevima, i mladi, i stari. Važno je napomenuti da mlad kajmak ima kraći rok trajanja, može se konzumirati odmah posle proizvodnje, i najbolje je da ga iskoristite u roku od 2 nedelje. Stari kajmak ima rok trajanja od oko 6 meseci. Svaku vrstu kajmaka je potrebno čuvati u frižideru, jer je ovo lako kvarljiv proizvod na višoj temperaturi.
Obratite pažnju i na to da mnogi nutricionisti svrstavaju kajmak u nezdravu štetnu hranu, najviše zato što ima visok procenat masti, kao i visoke nutritivne vrednosti, pa kajmak nikako ne treba da koriste osobe koje imaju probleme sa visokim pritiskom, srčanim problemima, visokim holesterolom i gojaznošću. Kajmak se ne preporučuje ni osobama koje su starije od 60 godina, kao što im se generalno ne preporučuje teška i masna hrana.
Za razliku od kajmaka, kiselo mleko je na mnogo boljem glasu, što se tiče lekovitog učinka na zdravlje.
Kiselo mleko je mlečni proizvod koji se dobija delovanjem bakterija mlečne kiseline. Zahvaljujući njima, mleko se ugrušava i kiseli u procesu fermentacije. Bakterije mlečne kiseline korite laktozu iz mleka za ishranu, i na taj način se mlečna kiselina razvija iz nje. Kako raste proizvodnja mlečne kiseline, tako mleko postaje gušće i tako se proizvodi kiselo mleko. Kada se industrijski proizvodi kiselo mleko, ovaj proces se obavlja u kontrolisanim uslovima. Međutim, ova fermentacija se može dešavati i prirodno, ako se mleko ostavi na sobnoj temperaturi, ili mu je prošao rok trajanja.
Nutritivna vrednost kiselog mleka sa 3,2% mlečne masti na 100 g:
Mlečna mast: 3,2g
Proteini: 3,0g
Ugljeni hidrati: 4,5g
Energetska vrednost: 58 kcal/245 KJ
Nutritivna vrednost kiselog mleka sa 6% mlečne masti na 100 g:
Mlečna mast: 6g
Proteini: 3,0g
Ugljeni hidrati: 4,3g
Energetska vrednost: 84 kcal/353 KJ
Zahvaljujući mlečnoj kiselini, kiselo mleko ima strukturu belančevina i masti koju naš organizam vari lakše od drugih mlečnih proizvoda, ali i bolje koristi sastojke kiselog mleka. Takođe, kiselo mleko sadrži važne materije koje omogućavaju rast i razmnožavanje nekih vrsta bakterija koje apsorbuju različite vitamine B kompleksa. Kiselo mleko sadrži i hidroksi-beta-metil-glutarat materiju, koja je zaslužna za izbacivanje viška lošeg holesterola iz organizma, pa se preporučuje ljudima koji imaju problem sa povišenim nivoom holesterola.
Domaće kiselo mleko u 100g ima oko 62 kalorije, što ga čini namirnicom iz grupe mlečnih proizvoda koja je najpreporučljivija za ishranu ljudi koji paze na količinu kalorija u ishrani (kisela pavlaka, npr, sadrži 204 kcal na 100 g, a kajmak čak 481 kcal). Kiselo mleko takođe sadrži korisne sastojke kao što su vitamin B12, vitamin B2, D vitamin, kalijum, kalcijum.
Kod nekih crevnih poremećaja je kiselo mleko dobar lek. Koristi se u situacijama kada na organizam pojačano deluju proteolitičke truležne bakterije. U medicini se kiselo mleko koristi i kod bolesti čiji su simptomi smanjeno apsorbovanje crevnih sluznica i povišenost temperature. Takođe, naučno je dokazano da kiselo mleko ima antibiotičko dejstvo u ljudskom organizmu. Konzumiranje kiselog mleka utiče i na sprečavanje oštećenja kardiovaskularnog sistema.
Kiselo mleko je puno probiotika i oni deluju antikancerogeno tako što sprečavaju nastajanje kancerogenih materija u telu. Proizvodi se i povećana kiselost u crevima, koja pomaže da se uklone fekalni mutageni, koji mogu da izazovu određene vrste raka. Probiotici takođe stimulišu rad imunog sistema i postepeno ga jačaju. Zato se kiselo mleko preporučuje deci i starijim osobama.
Pored ovoga, kiselo mleko je dobar lek za prevenciju i lečenje i mnogih drugih bolesti. Kada se koristi kao lek, bolje je birati ono koje ima manje mlečne masti. Bolesti kod kojih pomaže konzumiranje kiselog mleka su: anemija, bolesti usne duplje i ždrela, gingivitisa, bolesti zuba i desni, jetre i bubrega, nesanice, bolesti srca i krvnih sudova, nadražaja creva, bolesti kostiju, pomaže kod lečenja gljivica koje često nastaju dugotrajnom upotrebom antibiotika, gljivičnih infekcija kod žena, kod infekcije kandidom, kožnih bolesti, dijareje, kod nadimanja, neredovne stolice, neugodnog zadaha, opšte iscrpljenosti, ima pozitivan uticaj na lečenje osteoporoze, paradentoze, akni, celulita, gojaznosti, prehlade, gripa, visoke temperature, PMS-a, problema sa varenjem, sa zatvorom, stresom, čirem na želucu itd.
Kiselo mleko je dobar lek i za opekotine od sunca, kao i za negu kože, posebno kože lica. Ukoliko dođe do crvenila i opekotina posle sunčanja, kožu treba namazati hladnim kiselim mlekom. Ovo će smanjiti zatezanje kože i bol, ali i regenerisati kožu. Ostavite da odstoji barem 15 minuta i deluje. Posle toga možete isprati kožu. Možete napraviti i lekovitu kupku – sipajte 2 ili 3 l kiselog mleka u vodu za kupanje, i ostanite u kadi 20 min. Ova kupka hrani kožu, daje joj vlažnost, ali i smiruje opekotine. Umesto kiselog mleka, može se koristiti i jogurt.
Još jedna upotreba kiselog mleka, koja nije vezana za zdravlje, je poliranje srebra. Potrebno je da srebrninu potopite u kiselo mleko, poklopite i ostavite da stoji preko noći. Ujutru se predmeti samo osuše. Kiselo mleko možete koristiti i za poliranje nameštaja. Kod ovakve upotrebe, potrebno je kiselo mleko malo razrediti sa vodom, ili ga mešati dok ne postane tečno. Zatim ga sipajte u bočicu sa sprejom i prskajte površinu nameštaja. Na kraju nameštaj lagano prebrišite.
Kiselo mleko je veoma dobra namirnica za uvrštavanje u dijetu ukoliko želite da smršate. Kao što je već pomenuto, kiselo mleko ima nizak sadržaj kalorija, ali sadrži sve potrebne nutritivne materije, kao što su proteini i ugljeni hidrati. Najbolje je koristiti domaće kiselo mleko. Postoje i dijete u kojima je ova namirnica glavna, međutim, pre svake dijete je potrebno posavetovati se sa lekarom, posebno je važna kosultacija ukoliko ste dijabetičar ili bolujete od neke hronične bolesti.
Kiselo mleko se lepo kombinuje sa skoro svim namirnicama, voćem, povrćem, pecivima i žitaricama, mesom, čorbama, namazima. Takođe se lepo kombinuje sa začinima kao što su beli luk, korijander, peršun, kari, ruzmarin, muskatni orah, karanfilić, vanila, biber, nana, a naročito cimet. Grci prave desert od kiselog mleka u koji dodaju cimet i med, i ova kombinacija je veoma osvežavajuća i zdrava. Kiselo mleko se slaže i sa solju i šećerom, kao i sa različitim kremovima i džemovima.
Što se tiče neželjenih efekata do kojih može doći zbog konzumacije kiselog mleka, važno je napomenuti da, ukoliko ste alergični na laktozu, morate voditi računa o vrsti mleka koju koristite za pravljenje kiselog mleka.
Recepti
Domaći kajmak
Sastojci:
Kravlje ili ovčije mleko
So
Priprema:
Za ovaj recept je najbolje imati sveže pomuženo kravlje ili ovčije mleko. Mleko se prvo procedi kroz nekoliko slojeva čiste gaze, pa se stavi na šporet da provri. Kada je mleko provrilo, skloni se sa vatre i ohladi do sobne temperature. Zatim se premesti u hladniju prostoriju, npr. podrum, i tamo se ostavi da stoji sledeća 24 sata. Posle ovog vremena, na vrhu šerpe se skupi kajmak (mlečna mast koja se odvojila od ostatka mleka), koji se skida kašikom. Kajmak se stavi u posebnu posudu, pa se ocedi višak tečnosti i doda se so po ukusu. Ovakav kajmak je mlad kajmak i može se odmah koristiti u ishrani. Lepo se slaže sa raznim pitama i projama, kao i kada se sam maže na hleb. Ukoliko želite da napravite stari kajmak, ostavite ovaj kajmak kome ste dodali so da stoji 1 ili 2 dana i, u međuvremenu, dodajte novi kajmak, koji pravite po istom principu. Povremeno ocedite višak tečnosti, pa slažite kajmak u kanticu.
Domaće kiselo mleko 1
Sastojci:
2 l domaćeg punomasnog kravljeg mleka
1 čaša kisele pavlake
Priprema:
Skuvajte 2 l domaćeg mleka, pa ga sklonite sa vatre, da se malo prohladi. Odvojite 1 dl mleka koji ćete kasnije pomešati sa kiselom pavlakom u posebnoj posudi. Ostavite da se sve ohladi do sobne temperature, pa onda lagano sipajte prohlađeno mleko u pavlaku. Važno je da konstantno mešate ovu smesu, da bi se što bolje sjedinila i da se ne bi pravile grudvice. Kada izmešate sve dobro, poklopite posudu poklopcem i uvijte je u veliku kuhinjsku krpu. Ostavite šerpu da ovako odstoji barem 6 sati, na toplom mestu. Posle toga je možete otkriti i odložiti u frižider.
Domaće kiselo mleko 2
Sastojci:
1 l mleka
1 kašika gustog jogurta
Sirište
Priprema:
Skuvajte mleko na laganoj vatri, pa ga prespite u odgovarajuću staklenu ili keramičku posudu. Ostavite da se prohladi do sobne temperature, nekih 30 min. U posebnoj činiji pomešajte kašiku jogurta i malo skuvanog mleka. Zatim umešajte svo mleko i dobro promešajte, pa zatim dodajte i sirište, pa opet dobro promešajte. Prekrijte posudu plastičnom folijom i izbušte nekoliko rupica čačkalicom. Uvijte u krpu i ostavite da stoji na toplom barem 6 sati. Posle toga pažljivo odmotajte i skinite foliju, pazite da ne upadne voda koja se nakupila na foliji u kiselo mleko. Direktno na kiselo mleko stavite čistu gazu ili kuhinjski papir i procedite nekoliko puta, da bi izvukli višak tečnosti. Kada završite, pokrijte providnom folijom i čuvajte u frižideru.