Gorka dinja – sadnja, uzgoj, lekovitost i cena

Gorka dinja je otkrivena u dalekoj Indiji, a sredinom 14.veka preneta je u Kinu gde je počela da se gaji. Kao što samo ime kaže reč je o biljci veoma gorkog ukusa, smatraju je egzotičnom tropskom biljkom.

Lako je prepoznatljiva – njena površina je izuzetno hrapava, ima duge izuzetno rascepkane listove, izdužene plodove(koji su u zrenje zeleni da bi kasnije postali narandzasto-žuti)  a njeni cvetovi su karakteristične žute boje.

Njeni naborani plodovi na prvi pogled podsećaju na krastavac ili tikvu. Kada biljka sazri dolazi do pucanja ploda i iz nje ispada crveno semenje.

Smatraju je jednom od najgorčih plodova na svetu. Ipak, ova biljka je veoma jestiva, obiluje vitaminima i mineralima.

Njena primena najveća je u istočnjačkoj i afričkoj medicini zbog brojnih zdravstvenih dobrobiti. Uglavnom se priprema kao povrće za jelo ili se od nje pravi sok. Od skoro možete naći i kapsule i tablete od gorke dinje.

Potražnja za gorkom dinjom je poslednjih godina porasla, budući da se veruje da ona pomaže u borbi protiv dijabetesa, kožnih bolesti i karcinoma.

gorka-dinja-sadnja-uzgoj-lekovitost-i-cena

Sadnja i ugoj gorke dinje

Njeno prirodno poreklo je daleka Kina i zemlje jugoistočne Azije ali ovu biljku možete posaditi bez obzira na to gde živite. Ona je samonikla biljka prašume, ali od kada se pročulo za njena lekovita svojstva porasla je i sadnja ove biljke u industrijske i medicinske svrhe.

Što se tiče konkretno našeg podnevlja, naši uzgajivači ovu biljku održavaju tako što je sade iz semena. Seme ove biljke možete naći na većini poljuprivrednih portala širom sveta. Sadi se veoma lako, kao i većina biljaka može da ostane i u saksiji tako što ćete njeno seme postaviti što dublje u zemlji.

Pošto ima tendenciju da se poput drugih biljaka penje uz druge biljke, neki voćari je sade tako što je vežu za stabla nižih biljaka ili uz dasku.

loading...

Može da se sadi i direktno uz vinovu lozu budući da joj takav način uzgajanja izuzetno odgovara, budući da prima đubrenje isto kao i vinova loza (važno je da đubrivom preovladavaju minerali)

Sam njen uzgoj nije zahtevan, kao i većina biljaka gorka dinja traži sunce pa će joj najviše odgovarati parcele koje su dobro osunčane.

Uz to morate je dobro polivati i navodnjavati, ali joj i obezbediti humus zemljište ili ilovaču.

Gorka dinja seje se u martu, a presadjuje se sredinom maja, kada prestane svaka mogućnost zimskog i prolećnog mraza.

Ako se uzgaja u stanu, najbolje je da saksiju gorke dinje stavite u prozorko okno, kako bi bila direktno izložena suncu.

Semenu gorke dinje trebaće od 12 do 21 dan da nikne.

Po načinu uzgoja gorka dinja je najsličnija domaćem krastavcu.

Lekovita svojstva

Najzdravije je konzumirati gorku dinju kada je ona zelena , jer se veruje da tada ima najviše vitamina C i vitamina A, kao i fosfora i kalijuma.

Poznato je da vitamin C najviše utiče na poboljšanje imuniteta.

Pored toga što jača organizam, gorka dinja će biti pogodna i za ljude koji imaju povišen nivo šećera u krvi budući da glikoprotein smanjuje procenat šećera u organizmu.

Glikoprotein takođe pomaže i kod povišenog holesterola.

Gorka dinja poznata je po svom antibakterijskom dejstvu, čisti organizam tako što ubija bakterije koje se talože na zidovima naših creva. Takođe reguliše probavu i utiče na zarastanje rana i opekotina.

Od nedavno, gorka dinja se koristi u laboratorijskim istraživanjima, budući da se veruje da ubija karcinom.

Najnovija istraživanja su pokazala da gorka dinja utiče na ubijanje ćelija raka debelog creva, jetre, prostate i želuca, i pankreasa.

Ima antivirusno dejstvo pa se preporučuje osobama koje su duže vreme bile izložene antibioticima. Veruje se da pomaže u lečenju leukemije i neuroblasta.

Ova biljka je poznata i po tome što pomaže gojaznima, tako što uklanja štetne naslage sala u svim delovima tela.

Pomaže obolelima od metaboličkih sindroma kao i bronhitisa.

Ova biljka povećava stvaranje hemoglobina u krvi , čime osvežava i podmlađuje ćelije.

Koristi se za regeneraciju celog organizma, a naročito osobama koje se oporavljaju od hemoterapije.

Jako je važno da znate da je gorka dinja zabranjena trudnicama, budući da njena gorčina može da šteti plodu.

Sok od gorke dinje

Ukoliko u kući imate sokovnik, lako možete napraviti lekoviti sok od gorke dinje.

Potrebno je da odstranite semenke, koru i pulpu, a mesnati deo mozete iseci na sitne kockice i propustiti kroz sokovnik kao i bilo koju drugu voćku.

Zbog gorčine možete razrediti sok sa vodom i pritom to neće umanjiti njegovo lekovito dejstvo.

Naučno je dokazano da sok od gorke dinje izgladnjuje ćelije karcinoma tako što ometa metabolizam glukoze i na taj način ostavljaju ćelije bez šećera.

Naučnici objašnjavaju da je dejstvo soka od gorke dinje isto kao i dejstvo hemoterapije, s tim da sok nema nuspojave.

Poret toga što ćete izgladneti ćelije karcinoma jetre, debelog creva, pankreasa, dojke , želuca, prostate , ovaj čudotvorni napitak pomoćiće vam da smanjite telesnu masu i nagomilane slojeve sala tako što će gorka dinja momentalno smanjiti nivo vašeg šećera u krvi.

Preporučuje se da konzumirate jednu čašu ceđenog soka dnevno, jer će vam biti sasvim dovoljna, a prekomerna konzumacija može da šteti vašem organizmu.

Gorka dinja u jelima

Gorka dinja se uglavnom konzumira zelena, kada ima najviše vitamina C.

Može se jesti sveža, kada se njena kora ukloni i ostane mesnati deo. Može se i kombinovati sa jelima od povrća.

U kulinarstvu se gorka dinja može konzumirati na sve načine. Možete je kuvati, pržiti i peći.

Dugovečnost Indijaca može se u velikoj meri pripisati ovoj čudesnoj biljci. Oni ovu biljku dodaju u većinu svojih obroka.

Njenu gorčinu neutrališu tako što uklanjaju unutrašnji plod ili je jednostavno mariniraju u izuzetno slanoj vodi.

Jela koja se prave od ove biljke zahtevaju dosta vremena i truda, ali to je potpuno zanemarljivo u odnosu na lekovita dejstva koju će vam ova biljka podariti svojom upotrebom.

Nadaleko je poznat i čaj od gorke dinje koji je znatno lakši za pripremu a samim tim i primenjiviji.

Čaj se dobija od sušenih listova gorke dinje koji su izuzetno jestivi. Čaj od gorke dinje je izuzetno delotvoran kod stomačnih tegoba. Svojim laksativnim dejtvom može pomoći protiv hroničnog zatvora u vašem organizmu.

Svinjetina sa gorkom dinjom

Za ovo jelo su vam potrebni sledeći sastojci: dva ploda gorke dinje, tri svinjske šnicle, kašičica seckanog đumbira, jedna kašičica pirinča,pola kašičice šećera, četvrtina kašike soli, dva čena belog luka, tri kašike crvenog pasulja, tri sušene čili paprike, kašika soli i šećera.

Prvo je potrebno da svinjske šnicle propržite u ulju na standardan način. Gorku dinju je potrebno udubiti da bi u nju mogao da stane nadev. Propržite napunjenu gorku dinju i stavite je kao prilog svinjetini. Nadev koji ostane iskoristite da prelijete preko mesa.

Ovo jelo je izuzetno zdravo i jednostavno za prepremu a probudiće sva vaša čula.

Kupovina gorke dinje i preparata od nje

Seme gorke dinje možete naći na poljuprivrednim sajtovima.

Pored sajtova seme gorke Dinje i njene proizvode od skoro možete naći na velikim poljuprivrednim gazdinstvima širom zemlje koji se bave isključivo uzgojom ove veoma zdrave i moćne biljke.

Ne zaboravite da i vi uz minimalno truda možete obezbediti ovu vrednu biljku za ličnu upotrebu.

Pored semena gorke dinje možete kupiti i druge proizvode ove biljke, kao što su filter čaj iz kesice (ukoliko niste u mogućnosti da čaj pravite od sušenih listova gorke dinje koje je sasvim sigurno mnogo zdravija).

Pored čaja, u slobodnoj prodaji možete naći i gorku dinju u kapsulama, kao i mast od gorke dinje za koji se veruje da veoma efikasno leči mnoge bolesti kože.

Kutija čaja od gorke dinje koja sadrži 15 filter kesica možete naći po ceni od 1450 dinara u nekim apotekama.

Kapsule od 90 komada možete naći u bolje snabdevenim apotekama po ceni od oko 3000 dinara. Uzimanje kapsula se preporučuje tri puta po dve kapsule dnevno sa dosta vode, najbolje ujutru i uveče.

Neželjena dejstva

Budite umereni, prekomernom upotrebom možete izazvati bol u stomaku, proliv, povišenu temperaturu, hipoglikemiju i bol u grudima.

Trudnicama je strogo zabranjeno konzumiranje gorke dinje.

Sponzorisano:

loading...
Loading...

Još zanimljivog sadržaja: