Šta su mekinje, i zbog čega su one dobre za naše zdravlje? Da najpre odgovorimo na to pitanje.
Mekinje predstavljaju omotač zrna žitarice, i sastoje se od lignina i celuloze, a sadrže i sluz. Zrno žitarice sastojci se od endosperma, klice i mekinja, od čega se za pripremu brašna koristi samo endosperm, dok su klice i mekinje odbačene. Nepravedno, jer su veoma važne za naše zdravlje. Brašno napravljeno samo od endosperma, daleko je lošije nego ono koje u sebi sadrži i mekinje.
Ipak, mekinje možete kupiti zasebno, u svim prodavnicama zdrave hrane. Postoje razne vrste mekinja – od pirinča, prosa, kukuruza, ječma… Ali, one koje su najtraženije i veoma pogodne za naše zdravlje, jesu mekinje od ovsa (zoba), i pšenice.
Ove mekinje su izuzetno bogate dijetetskim vlaknima, kao i zdravim masnim kiselinama. Takodje sadrže brojne minerale, vitamine kao i bitne količine skroba.
Zbog toga mekinje blagotvoreno deluju na naš organizam. On ih lako vari i usvaja sve elemente koji su mu potrebni za normalno i zdravo funkcionisanje. Osobe koje redovno konzumiraju mekinje svedoče njihovom uticaju na zdravlje. Navode da se osećaju dosta bolje i snažnije, otkada su mekinje redovno na njihovom meniju. Uz adekvatnu fizičku aktivnost, i izbalansiranu ishranu, zdravlje vas neće zaobići.
U nastavku teksta saznajte nešto više o lekovitim svojstvima ovsenih, odnosno zobenih mekinja , a takodje saznajte i lekovitost pšeničnih mekinja. Saznajte kako da ih upotrebite u ishrani i od njih dobijete sve ono što je potrebno vašem organizmu.
Ovsene (zobene) mekinje – kalorije i prednosti za zdravlje
S obzirom na to da se ovas smatra jednom od, ako ne i najzdravijom žitaricom, jasno je da su mekinje (kao najkvalitetniji deo svake žitarice) od ovasa daleko zdravije u odnosu na ostale.
S obzirom na to da su bogate vlaknima, kao i zdravim mastima i brojnim mineralima, čine da naš celokupni organizam postane i ostane zdrav. Ovo su neke od zdravstvenih prednosti ovsenih, odnosno zobenih mekinja:
Smanjuju loš holesterol – Povišen holesterol sa sobom povlači niz problema, koji u konačnici daju nezdrav i trom organizam. Povišen holesterol nastaje onda kada se na zidovima naših arterija nakupe nezdrave masnoće, koje zakrčuju krvotok i nedozvoljavaju da krv normalno kruži njime. Kada krv nema slobodan prolaz do srca, srce slabije radi i postaje sve slabije. Dakle, nepravilnom ishranom, odnosno konzumiranjem masne hrane, naše srce je prvo na udaru. Tako i nastaje srčani udar, koji je danas, nažalost sve češća pojava u gotovo svim zemljama sveta.
Ovsene mekinje će vam pomoći da se oslobodite masnoća, koje će osloboditi vaše arterije i dopustiti da krv neometano prolazi kroz krvotok. Tako krv pumpa srce i ono pravilno radi, dakle, nema srčanog udara, niti bilo koje druge bolesti vezane za njegov nepravilan rad. One zapravo deluju tako što pokupe nezdrave masnoće iz krvi i izbace ih kroz debelo crevo. Možete ih konzumirati radi preventive, ali i kao sam lek za sve bolesti kardiovaskularnog sistema.
Pospešuju varenje – Zdrava crevna flora znači zdrav organizam. Onda kada je naš metabolizam brz, odnosno kada se hrana redovno vari i izbacuje iz našeg organizma, u organizmu ne ostaju štetni toksini koji nas truju iznutra. Dakle, redovno izbacivanje toksina je nužno za zdrav organizam. Ovsene mekinje se lako vare, pritom podstiču kontrakciju debelog creva što olakšava njegovo pražnjenje. Zatvor i hemoroidi postaće prošlost, ako makar tri puta nedeljno konzumirate ovsene mekinje.
Pomaže gubitak kilograma – Uz ovsene mekinje mršavljenje je daleko lakše. Upravo uz razloga što izbacuje masnoće iz organizma, i što pospešuje normalan rad creva, masne naslage teško nastaju. Svakako je bitno da uz redovnu upotrebu mekinja redovno vežbate, i da generalno sredite ishranu, kako biste postigli najbolje rezultate. Mršave osobe mekinje mogu da koriste radi preventive, ali u ograničenim količinama, kako ne bi izazvale kontraefekat.
Regulišu povišen šećer u krvi – Još jedna prednost ovsenih mekinja jeste ta što imaju veoma nizak glikemijski indeks, pa se preporučuju osobama koje boluju od dijabetesa. Glukoza se lepi na ovsene mekinje u crevima, a mekinje čine da se ona sporije rastvara u krvi. Na taj način se povišen šećer dovodu u normalu.
Pružaju energiju – Ovsene mekinje su izuzetno bogate lipidima, a lipid se veoma brzo pretvara u energiju. Zbog toga se one preporučuju osobama koje su fizički dosta aktivne, odnosno sportistima. Na brz i lak način ćete povratiti energiju koja je potrošena tokom vežbanja, ukoliko ih konzumirate nakon treninga. Možete ih konzumirati i pre treninga kako biste imali dovoljno energije za jak trening.
Čiste kožu – Ukoliko imate problema sa aknama, ili nekim drugim nesavršenostima lica i kože inače, verovatno ste istražili sve moguće kreme i maske koje bi vam mogle pomoći. Ako se do sada niste sreli sa mekinjama, onda je pravo vreme. Ovsene mekinje u sebi sadrže beta glukan koji dubinski čisti i regeneriše kožu, i na taj način smanjuje upale koje izazivaju akne. Zbog dubinskog čišćenja mekinje sprečavaju pojavu bora, i odlažu ih do daljnjeg.
Ovsene mekinje su takodje dobre i za kosu, jer je čine jakom i bujnom. Preporučuje se osobama koje imaju lomljivu i tanku kosu, kako bi očvrsnula i dobila sjaj.
Nutritivna vrednost ovsenih mekinja – na 100 grama sadrže: 380 kalorija, 14.7 gr proteina, 68.8 gr ugljenih hidrata, 2.9 grama masti.
Ovsene (zobene) mekinje – recepti
Sada kada ste saznali na koji nam način mekinje pomažu da ostane zdravi, vreme je da počnete da ih redovno uptrebljavate. Bilo da bolujete od neke bolesti pa ih koristite kao lek, ili želite da sprečite pojavu neke bolesti. Osobe koje imaju predispozicije za rak debelog creva ili problema digestivnog trakta, kao i probleme kardiovaskularnog sistema, trebalo bi što češće da konzumiraju ovsene mekinje.
Pripremaju se lako, a možete ih kombinovati na više načina tako da vam nikada ne dosade. Uvek možete izmisliti nešto inovativno, tako da jedete zdravo i ukusno. Igrajte se sa ukusima pa pronadjite one koji odgovaraju vašem čulu ukusa.
Mi ćemo vam predložiti par recepata i saveta, kako da upotrebite ovsene mekinje u ishrani.
Hleb od ovsenih mekinja
Potrebni sastojci: 9 kašika ovsenih mekinja, 1 kesica praška za pecivo, prstohvat soli, 3 jajeta, 3 kašike jogurta, 6 kašika mleka.
Način pripreme: Kako bi hleb bio vazdušast i mekan, potrebno je da najpre belanca umutite posebno, čvrsto tako da kada okrenete činiju ona ne klize. U drugoj činiji pomešajte žumanca sa jogurtom i mlekom, pa umutite, zatim dodajte mekinje, pecivo i so pa mutite dalje da se sastojci lepo sjedine. Na kraju dodajte umućena belanca i laganim mešanjem sjedinite smesu. Smesu izlijte u podmazan ili obložen pleh pa pecite na 200 stepeni, nekih 20 minuta. Nakon toga hleb izvadite pa umotajte u krpu i ostavite da se ohladi. Služite uz sve vrste jela i uživajte u ukusu.
Odlična je zamena svim vrstama hlebova, jer je daleko zdraviji i pospešuje varenje. Nema zatvora ni nadutosti.
Palačinke sa ovsenim mekinjama
Potrebni sastojci: 2 pune kašike ovsenih mekinja, 2 jajeta, maslinovo ulje po potrebi, malo soli.
Način pripreme: Sve što je potrebno jeste da jaja umutite penasto, zatim dodate mekinje, soli po ukusu i par kašika ulja. Sve lepo izmešajte kutlačom, pa od dobijene smese pravite palačinke. Količinu sastojaka možete redukovati u odnosu na to za koliko osoba pravite. Palačinke su veoma jednostavno, izuzetno ukusne a prave se brzo i lako. Za početnike u kulinarstvu su idealne.
Kada ispečete palačinke, možete ih rolovati ili premazivati sastojcima po ukusu. S obzirom na to da su neutralne, možete ih jesti i slatke i slane. Potrudite se da koristite neki zdrav namaz, kako bi kompletan obrok bio zdrav i pružio vam samo najbolje.
Mafini sa ovsenim mekinjama
Potrebni sastojci: 4 kašike ovsenih mekinja, 3 kašike tunjevine, 3 jajeta, 1 kašičica peciva, začini po ukusu.
Način pripreme: Jaja umutite penasto, zatim dodajte mekinje, tunjevinu i začine koje ste odabrali. Možete dodati dosta različitih začina, ali s obzirom na to da tuna mafinima daje jak ukus, možete iskoristiti samo so i malo vegete. Kada smesu lepo izmešate sipajte je u kalupe i pecite na 200 stepeni, nekih 10-15 minuta. Nakon toga uživajte u ukusnim mafinima.
…Osim navedenih recepata, mekinje možete upotrebljavati na razne druge načine. Uglavnom se koriste kao zamena brašnu za jela koja ga zahtevaju, ali vi ih možete koristiti u salati ili kao dodatak raznim čorbama, supama i glavnim jelima, odnosno svim vrstama mesa.
Pšenične mekinje – kalorije i prednosti za zdravlje
Mekinje koje su najtraženije i mnogima najukusnije jesu upravo mekinje od pšenice. Daleko su zdravije od pšeničnog brašna, jer, kako smo već pomenuli u uvodu, brašno se dobije od endosperma, koji ima znatno nižu nutritivnu vrednost.
Nutritivna vrednost pšeničnih mekinja – na 100 grama sadrže: 216 kalorija, 4.3 grama masti, 15.5 grama proteina, 64.5 grama ugljenih hidrata.
Osim toga, obiluju vitaminima i mineralima. Tačnije, bogate su cinkom, magnezijumom, gvoždjem, fosforom, selenom i manganom. Od vitamina najzastupljeniji su vitamini grupe B, ali ima i vitamina E. Dakle, pšenične mekinje imaju bogatu nutritivnu vrednost, i našem organizmu pomažu tako što ga čine zdravim i jakim. Evo kako mekinje utiču na naše zdravlje:
Poboljšava varenje – Baš kao i ovsene mekinje, i pšenične izuzetno pozitivno utiču na crevnu floru. Ubrzavaju metabolizam i olakšavaju varenje, odnosno pražnjenje creva. Tako naš organizam čiste od toksina i čine ga zdravim iznutra. Još jednom ćemo napomenuti da je zdravo varenje veoma bitno, jer sva nesvarena hrana (teška i masna) ostaje u našem organizmu i gomila se u vidu toksina. Oni kasnije stvaraju razne zdravstvene probleme. Dakle, redovno pražnjenje debelog creva od presudnog je značaja za naše zdravlje.
Redovna konzumacija pšeničnih mekinja pomoći će osobama koje pate od zatvora, a čak i onima koji imaju šuljeve. S obzirom na to da mekinje kupe vodu iz organizma i kontrakuju debelo crevo, olakšavaju njegovo pražnjenje i čine ga zdravim, što čitav organizam čini zdravim.
Pomaže rad nervnog sistema – Ošenične mekinje sadrže veću količinu vitamina B6, a on pomaže našem nervnom sistemu. Tačnije, umiruje nerve i u veoma kratkom roku smanjuje čak i hroničan stres. Zbog toga se preporučuje osobama koje pate od anksioznosti i raznih vrsta fobija. Takodje, podstiče bolju koncentraciju, pa se preporučuje i osobama koje obavljaju mentalne poslove, ili studentima i učenicima.
Osim toga, pšenične mekinje su odlične u borbi protiv alchajmerove bolesti, jer podstiču bolju orijentaciju i bolje pamćenje.
Jača kosu i čisti kožu – Takodje zbog visokog procenta vitamina grupe B, dubinski hidrira i čisti našu kožu. Na taj način sprečava pojavu nesavršenosti, a smanjuje ih ukoliko ih već imate. Ukoliko redovno tretirate lice maskom koja u sebi sadrže pšenične mekinje, ubrzo ćete primetiti dobre rezultate. Bubuljice i akne će nestati, a čak i ožiljci koji mogu nastati usled pojave akni. Daljim tretmanima ćete sprečiti pojavu bubuljica i svesti je na miniumum.
Iz istog razloga pšenične mekinje pomažu našoj kosi da očvrsne, sa jedne strane, i da bude mekana na dodir i sjajna, sa druge strane. Takodje pozitivno deluje na naše nokte, pa ukoliko imate problem sa tankim i lomljivim noktima, počnite da upotrebljavate pšenične mekinje.
Pšenične mekinje – recepti
I pšenične mekinje imaju široku upotrebu, a za nijasnu su i ukusnije od ovsenih. Zapravo, sve zavisi od vašeg ukusa, a mi preporučujemo da probate obe vrste mekinja. Za ovsene smo ispisali par korisnih recepata koje možete sa lakoćom da napravite.
Sada ćemo vam predstaviti nekoliko recepata sa pšeničnim mekinjama, tako da dobijete ideje za savršeni ručak.
Pšenične mekinje sa jogurtom
Potrebni sastojci: 3 kašike pšeničnih mekinja, 1 šolja voćnog ili običnog jogurta.
Način pripreme: Sve što je potrebno jeste da mekinje prelijte sa voćnim jogurtom po vašem izboru, a možete koristiti i običan jogurt. Sve po vašem ukusu, a mi preporučujemo voćni radi boljeg ukusa. Možete iskoristiti i mleko, ali i mlaku vodu ukoliko postite.
Ako koristite voćni jogurt, ukus će biti dobar jer on u sebi sadrži voće. Ukoliko pravite sa vodom, onda kada mekinje omeknu dodajte neko voće po vašem izboru radi boljeg ukusa. Svakako je ovo najjednostavniji, a pritom jedan od najzdravjih obroka. Za njegovu pripremu je potrebno tek nekoliko minuta, a dobićete energiju za ceo dan.
Hleb od pšeničnih mekinja
Potrebni sastojci: 500 grama integralnog pšeničnog brašna, 50 grama pšeničnih mekinja, 1 kocka kvasca, 50 grama susama, 50 grama semenki suncokreta (ili drugih po izboru), 450 mililitra mlake vode, so po ukusu.
Način pripreme: Kvasac izdrobite u mlakoj vodi, dodajte kašičicu soli i kašičicu brašna pa ostavite da nadodje. Za to vreme u vangli pomešajte brašno sa mekinjama i semenkama, pa kada kvasac nadodje dodajte i njega. Sada zamesite mekano i glatko testo. Nije potrebno da testo naraste, već ga odmah stavite u nauljeni kalup ili pleh, i stavite da se peče na 200 stepeni. Biće potrebno oko sat vremena da se fino ispeče, a nakon toga ga izvadite i odmah umotajte u čistu krpu, pa ostavite da se ohladi. Nakon toga je hleb spreman.
LCHF pizza
Potrebni sastojci: 120 grama ovsenih mekinja, 1 kesica praška za pecivo, 2 jajeta, 300 grama mladog sira, malo soli.
Način pripreme: Mekinje pomešajte sa pecivom i solju, a zatim dodajte jaja i sir koji ste prethodno usitnili. Sve lepo izmešajte da se sastojci dobro sjedini a potom smesu utapkajte na podmazan pleh i pecite na 200 stepeni, nekih 20 minuta. Podloga za picu je gotova, sada samo ostaje da je nafilujete onako kako to vama odgovara.
Uživajte u ukusnim mekinjama i igrajte se sa ukusima, obradujte sebe i svoje najdraže!