Biljka Gavez (lat. Symphytum officinale) jeste višegodišnja zeljasta biljka koja je još poznata i kao veliki gavez, crni gavez, svenik, svatovci, volovski jezik i slično. Ova biljka rasprostranjena je širom ravnica i livada Evrope, Male Azije, pa čak i do Sibira. Spada u jednu od najlekovitijih biljaka u koju narodi imaju poverenje još od davnina, čak vekovima unazad.
Lekovitost gaveza pripisuje se listu i korenu, koji se beru u proleće ili na jesen, a potom se suše. Gavez se može prepoznati po svojim purpurnim, ljubičastim, ređe belim cvetovima, grupisanim u cvasti.
Lekoviti sastojci gaveza
Kako smo već i rekli, najlekovitiji deo gaveza jeste njegov koren, koji je spolja crne, a iznutra bele boje. Koren je debeo i račvast, luči sluz i prilično je lepljiv i odbojan. Njegova lekovitost ogleda se u brojnim biološkim derivatima, kakav je na prvom mestu derivat purina, alantoin, koji ima svojstvo u regeneraciji i obnavljanju ćelija, a samim tim i tkiva.
Tu su još i razni imunostimulativni polisaharidi, kao i hormon auksin koji je idealan za stvaranje novih tkiva. Nadalje, za lekovitost su odgovorne i supstance kakve su tanini (koji svojim svojstvom adstrigensa zaustavlja krvarenje), holini, etarska ulja i mnoge druge.
Gavez kao lek
Zbog svih gore pomenutih lekovitih sastojaka, gavez se još od davnina koristi u narodnoj medicini kao lek za reumatske bolove, lek za hemoroide i proširene vene generalno, lekovito deluje i na CNS pa se koristi i za razne neuralgije i upale nerava, a osobito lica. Sve se češće upotrebljava i u kozmetologiji, u svrhe ublažavanja bora, protiv akni i fleka. Takođe, koristi se i za bolesti bubrega, želuca, pluća, kod menstrualnih tegoba.
Stručnjaci iz oblasti alternativne medicine smatraju da ova biljka leči ama baš svaku boljku, te da može delovati samostalno i da joj nije potrebno dodavati nikakav drugi sastojak. Zbog svojih i te kako raširenih lekovitih svojstava, za nju se verovalo da potiče iz rajskog vrta, da dovodi do srastanja kostiju, te da može dovesti i do srastanja dva prsta ukoliko se uvežu gavezom.
Rekli smo već da su kod ove biljke lekoviti koren i list. Stoga, ukoliko se ova biljka ne koristi kao sveža, mogu se njeni delovi sušiti ili se od njih praviti razne lekovite masti, tinkture, kreme, gelovi, čajevi i slično. Ovi preparati idealni su za lečenje bolesti kakve su katar želuca i pluća, kašalj, oboljenja perifernih nerava, zarastanje kostiju i zglobova, za kostobolje, diskopatije, slabu cirkulaciju, bolne menstruacije, kao i za ublažavanje svih bora, a osobito onih oko očiju.
Gavez je idealan kod iščašenja zglobova, kod deformiteta zglobova usled reumatizma, kod sportskih povreda. Protivupalno dejstvo ispoljava i na rane, modrice, posekotine, kao i na ujede insekata. Gavez je idealan i kod raznih vrsta bolova kakvi su bolovi u vratu, ramenima, kolenima i laktu, kod iščašenja kičmenog stuba, kod amputiranih ekstremiteta. Nezamenjiv je kod artritisa, kod upala tetiva, izraslina na kostima, čukljeva, taloženja materija usled gihta i kod brojnih drugih tegoba tipa postojanja hematoma i tromba u venama, ali i gnojnih procesa koje efikasno reguliše.
Tinktura gaveza
Postoje brojni recepti za spravljanje ove lekovite tinkture, za koju se smatra da nema kome nije pomogla kod svakojakih bolesti. Neke od načina na koji je možete napraviti, navodimo u redovima koji slede. Tinktura je isključivo namenjena za spoljašnju upotrebu, te se može koristiti za brojne tegobe o kojima smo govorili.
Tu su pre svega prelomi kostiju, pa čak i ukoliko su počeli sa gnojnim procesom, zatim njihovo zarastanje, izrasline na kostima, bolovi u vratu usled neadekvatnog položaja glave i vrata. Ona pomaže i kod proširenih vena, trnjenja nogu, upale mišića, reumatizma i mnogih drugih bolesti. Sjajan je i protiv bora, ispucale kože ruku, ali i kod bolesti kože kakva je na primer psorijaza.
Recept za tinkturu od gaveza
Tinktura se spravlja od 100 grama suvog gavezovog korena (najbolje izrendati ili usitniti) sa 700 ml rakije komovice ili pak alkohola iz apoteke. Ove dve lekovite supstance stavljaju se u jednu plastičnu flašu ili staklenu teglu i ostavljaju na tamnom mestu gde je potrebno da odstoje oko dve nedelje. Na svaki treći dan je potrebno promućkati tinkturu. Nakon dve nedelje, ona se procedi kroz gazu i potom se može koristiti za spoljašnju upotrebu, tj za nanošenje na obolela mesta.
Tinktura od gaveza može se koristiti samostalno ili se kombinovati sa raznim mastima i kremama za negu i lečenje tegoba. Tako se najčešće za predeo lica, protiv akni, bora i bubuljica, ona kombinuje sa nekim od krema i koristi obično u večernjim satima. Inače, ukoliko je koristite sa kremama, možete je nanositi tri puta na dan na obolelo mesto, no ukoliko je koristite samostalno, obično se koristi oko 6-10 kapi tinkture koja se utrlja na obolelo mesto.
Iako je možete napraviti sami, ovu tinkturu moguće je kupiti i u apoteci. Njena cena je nešto više od 400 dinara.
Obloge za zarastanje kostiju
Obloge od gaveza za brže zarastanje kostiju mogu se spravljati i sa mlekom. Naime, za to vam je potrebno 750 ml mleka, koje ćete kuvati sa šakom suvog ili svežeg korena gaveza koji ste prethodno usitnili. Kada se dobije homogena masa i kada se prohladi, ona se rastanji i stavi na mesto preloma. Potom se previje gazom i drži oko dva sata. ova procedura ponavlja se oko 10 dana u kontinuitetu.
Obloge od gaveza mogu se spravljati i tako što se suv koren gaveza sitno samelje i pomeša sa malo vode i nekoliko kapi jestivog ulja, a potom se raširi na platno ili zavoj, privije i pričvrsti na bolno mesto.
Čajne mešavine sa gavezom
Kada je u pitanju upotreba čajeva, kao i raznih čajnih mešavina sa gavezom kao jednim od sastojaka, one se koriste najčešće za lečenje čireva na želucu i dvanaestopalačnom crevu, kod gastritisa, zapaljenskih bolesti debelog creva, kao i divertikuloze. Gavez čaj ublažava i dijareju, a takođe lekovito deluje i na disajne puteve, gde se koristi za suzbijanje upornog kašlja, kao i u terapiji astme, emfizema i hroničnog bronhitisa.
Iako se gavez već odavno koristi u vidu čaja, dok ga u nekim zemljama koriste i u salatama i omletima, tako što sitno iseckaju njegove liske i dodaju željenom jelu, poslednjih godina veliki broj poznavalaca bilja i travara, govori o mogućem štetnom efektu gaveza na jetru. Glavni krivci za to su određene materije koje se nazivaju alkaloidi, međutim pokazano je da njih ima više u čaši piva nego u šolji čaja od biljke gavez. Ipak, pokušajte da unos čaja ograničite na maksimalno 3 šolje na dan, ili pak izbegavajte ovu biljku ukoliko imate obolelu jetru.
Čajna mešavina protiv čira na dvanaestopalačnom crevu i želucu
Ova čajna mešavina spravlja se tako što se pomešaju 30 grama kantariona, po 20 grama biljaka bokvice i gaveza, i po 10 grama iđirota, slatkog korena i matičnjaka. 3 supene kašike ove čajne mešavine se preliju sa oko 750 ml provrele vode, i pije se po jedna šolja čaja tri puta na dan, pola sata pre svakog obroka.
Za čir na želucu može se kombinovati i po 100 gr gaveza i nevena, sa 50 gr troskavice. Prelije se jedna kašika mešavine sa 250 ml vode i piju se po 3 šolje čaja na dan.
Čajna mešavina protiv zapaljenja pluća i hroničnih opstruktivnih bolesti
Za ovu mešavinu neophodno je da nabavite 30 grama biljke oman, zatim po 20 grama biljaka kakve su morač, gavez i bokvica, i 10 grama slatkog korena. 3 kašike ove mešavine prelivaju se sa 750 ml provrele vode, a potom se pije po šolja čaja 3 puta na dan pre jela.
Za bronhijalnu astmu, čaj od gaveza spravljate tako što 5 grama korena gaveza kuvate u pola litra vode, pola sata. Ostavite zatim svoj čaj da se hladi oko 20 minuta, a zatim procedite. Izutra i pred spavanje popijte po šoljicu čaja, a možete i na svakih pola sata do sat uzimati po dve kašike čaja.
Čajna mešavina sa gavezom protiv proliva
Za ovaj čaj koji će vam veoma efikasno ublažiti nastalu dijareju, potrebno je da samešate po 30 grama gaveza, virka i ploda divlje jabuke. U to dodajte 10 grama majčine dušice. Dve supene kašike ove mešavine prelijte sa pola litra provrele vode, i kada odstoji, procedite i popijte u manjim gutljajima, lagano.
Čaj protiv grčeva u stomaku, bolnih menstruacija i pospešivanja mokrenja
Ovaj čaj spravlja se od listova i cvetova gaveza, svežih ili suvih. Šaku listova i cvetova gaveza potrebno je preliti sa pola litra ključale vode, prohladiti i procediti, a zatim dobijeni čaj piti ujutru i uveče po jednu šoljicu.
Mast od gaveza
Mast od gaveza može se pripremati na razne načine, ali je osnova ista i sastoji se u lekovitoj biljci gavez, koja se nadalje kombinuje sa svinjskom, ili kakvim biljnim mastima, te sve češćoj upotrebi maslinovog ulja. Radi kompaktnosti, čvrstine, lakšeg nanošenja i učinkovitijeg lekovitog dejstva, često se ovim sastojcima dodaje i određeni procenat pčelinjeg voska, razne lekovite trave ili pak eterična ulja.
Ova mast je i te kako lekovita i koristi se za sve gore navedene tegobe, i to naravno za spoljašnju upotrebu. Indikacije su zglobna i koštana oboljenja, prelomi, razne bolesti kože, rane, bolovi perifernih nerava, ali i upotreba kao kozmetičkog preparata u službi lepote, a osobito za negu suve kože, protiv akni i protiv bora. Često se koristi i kao obloga za lečenje disajnih problema, ali i za masažu. Idealna je i za čukljeve, proširene vene, kao i za ožiljke na koži.
U redovima koji slede dajemo vam nekoliko recepata za spravljanje lekovite masti sa gavezom.
Recept 1 – Mast od gaveza sa svinjskom masti
Mast od gaveza u kojoj je jedan od glavnih sastojaka svinjska mast, spravlja se tako što se pola kilograma svinjske masti sjedini sa 50 grama korena gaveza i 25 grama listova gaveza. Svinjska mast se najpre zagreva na laganoj vatri, a potom se u nju dodaju lekovite trave. Kada se ona zagreje i počne da ključa i peni, sklonite je sa vatre i umirite laganim mešanjem. Prekrijte posudu u koju ste topili mast i ostavite da odstoji 24h. Nakon toga ponovo je rastopite uz lagano mešanje.
Postoje još i mnoge druge kombinacije od 10 kašika rendanog korena gaveza i 11 kašika svinjske masti, dok se recept nadalje priprema po istom principu.
Kada se smesa rastopila, procedite je i nalijte u pripremljene posude, najbolje staklene tegle, i ostavite da se hladi. Svojoj lekovitoj masti možete dodati i koju kap eteričnog ulja ruzmarina ili pak lavande. Čuvajte je u frižideru. Ova mast idealna je za spoljašnju upotrebu pre svega kod ishijasa i reume, a takođe dobra je i za lečenje hemoroida. Može se koristiti tako što se namaže na bolno mesto i previje.
Recept 2 – Mast od gaveza sa maslinovim uljem
Za pripremu ove masti sa biljnim, maslinovim uljem, biće vam potreban 1 decilitar kvalitetnog maslinovog ulja, 25 grama pčelinjeg voska i 50 grama osušenog korena gaveza. Ova mast se spravlja tako što koren gaveza sitno iseckate i prelijete sa vodom tako da ga potpuno pokrije, te ostavite da odstoji oko 12 sati. U drugu posudu rastopite pčelinji vosak i dodajte u njega maslinovo ulje. Zatim sjedinite sastojke i sve lepo izmešajte, a potom posudu poklopite i ostavite da stoji 6 sati. Ponovo podgrejte smesu nakon tog vremena, procedite i ostavite u staklene teglice.
Ono što je bitno za napomenu, jeste da se u svrhe spravljanja svih ovih masti, krema i tinktura koriste suve biljke, tj suv koren i list gaveza, jer ukoliko su one sveže i sadrže vodu, to može dovesti do potencijalnog razvoja buđi i pojave bakterija, te je najbolje ne rizikovati.
Recept 3 – Mast dobijena kombinacijom svinjske masti, gaveza i maslinovog ulja
Kombinacija se može spravljati i od maslinovog ulja i svinjske masti i to tako što se 250 grama svežeg korena gaveza očisti i jedini sa 40 kašika hladno ceđenog maslinovog ulja, 1 kg slanine za topljenje masti i oko 150 grama pčelinjeg voska. Priprema se tako što se na laganoj vatri topi salo, koje se kada se istopi i na njemu pojave žuti čvarci, procedi, i u njega se renda koren gaveza. To se ostavi da odstoji preko noći a potom se izutra ponovo topi.
Kada se istopi, skine se sa vatre, meša 10 minuta da se prohladi, a potom se procedi i u to se doda 40 kašika maslinovog ulja i 150 grama pčelinjeg voska. To ponovo vratimo na vatru, sjedinimo i punimo teglice sa masti koju možemo koristiti narednih godinu dana i to u terapiji čukljeva, za masažu nogu, vena, kod dijabetesnog stopala i za razne druge tegobe. Potrebno je dobro zatvoriti teglice sa masti i držati ih na suvom i tamnom mestu.
Recept 4 – Mast od gaveza za lice
Ova mast, odnosno krema za lice od gaveza, može se spraviti od jednakih delova gaveza i svinjske masti. Ova mast idealna je protiv bora, akni i bubuljica, za suvu kožu lica i ruku, a isto tako može se koristiti i za razne neuralgije u predelu glave. Spravlja se tako što se rastopi svinjska mast (5 kašika) i u nju se doda 5 kašika izrendanog suvog gaveza. To se meša 5 minuta i sklanja sa vatre, a zatim se ostavi da prenoći. Sutradan se ponovo rastapa, procedi i nalije u teglice. Tada je mast, ili krema od gaveza spremna za upotrebu.
Iako se mast od gaveza može spravljati na razne načine u kućnim uslovima, postavlja se pitanje gde kupiti ovu mast i po kojoj ceni. Mast i krema od gaveza mogu se kupiti u svim bolje opremljenim prodavnicama zdrave hrane, apotekama, drogerijama ili on-line shopovima. U ovim drogerijama može se kupiti i gavez gel koji je danas i te kako popularan za terapiju svih gore pomenutih tegoba.
Iskustva sa gavez biljkom, tinkturom, mastima, kremama i gelovima
Iskustva svih onih koji su probali terapiju ovim lekovitim biljem ili proizvodima čiji je on sastojak, veoma su pozitivna. Korisnici navode da su uz pomoć tinkture, masti i gela od gaveza lečili mnoge tegobe koje nisu uspeli ni na jedan drugi način da reše, već su se mesecima mučili da pronađu rešenje za svoje tegobe. Gavez im je definitivno pomogao u tome.
Tegobe kakve su ciste na kolenima, izražene bolne, proširene vene, bolovi u nogama, trnjenje istih, hemoroidi, otoci, nestaju kao rukom odnešeni upotrebom ovih preparata. Nadalje, bolovi u vratu i ramenu, bolovi u zglobovima, osobito kod sportista, hematomi, pucanje vena, pa čak i perut kože glave, sve su to simptomi koje su pacijenti imali i uspeli su da ih reše jedino upotrebom proizvoda sa gavezom. Ujedi insekata, problemi sa gihtom, suva koža, bore, ali i celulit i masno tkivo pod kožom, postali su prošlost za korisnike gavez preparata.
Gavez jeste biljka koja ima zaista široku primenu u narodnoj medicini i terapiji, te mu mnogi pribegavaju i pre nego što odluče da posete lekara. Ne postoji bolest koju pacijenti nisu pokušali da izleče gavezom, te ga tako toplo preporučuju i za herpes na usnama, za čireve na raznim delovima digestivnog puta, za čukljeve, bolesti kičme, za grčeve u nogama i za mnoge druge tegobe za koje navode da je gavez neprikosnoven i broj 1 u terapiji. Dolazimo tako do zaključka da ne postoji bolest niti tegoba, kako spoljašnjeg tako i unutrašnjeg segmenta organizma, koju ova biljka ne može da zaleči i oporavi.