Opekotine od sunca – šta raditi, prirodno lečenje

Svima je već veoma poznato da morska so i sunce u vrele letnje dane i te kako isušuju kožu. Stoga je veoma bitno da kožu pre svega dobro pripremite za leto, kako biste mogli da uživate u njegovim čarima, a da pri tom izbegnete štetna dejstva sunčevih zraka.

Kako pripremiti kožu za vrelo letnje sunce?

Kako bismo našoj koži i generalno našem organizmu pomogli da se što bolje pripremi za tople letnje dane, veoma je važno da na prvom mestu izbalansiramo ishranu. Hrana bogata vitaminom C, ali i vitaminom E, zatim beta karotenom, kao i selenom i kalcijumom kao oligoelementima, u mnogome će pomoći otpornost ćelija kože na štetne UV zrake.

Stoga, potrebno je konzumirati što više namirnica koje su bogate ovim nutritivnim sastojcima a kakve su pre svega crveno, žuto i zeleno voće i povrće.

Neke dame pribegavaju upotrebi kakvih suplemenata, tj dodataka ishrani koji su bogati i obiluju u beta karotenu. Tako, uz njihovu upotrebu 3 nedelje pre odlaska na more i tokom perioda izlaganja suncu, možete pomoći svojoj koži da lakše podnese štetne UV zrake.

opekotine-od-sunca-sta-raditi-prirodno-lecenje

Nega kože tokom i nakon izlaganja suncu

Za zaštitu od sunca tokom sunčanja biraju se kreme sa najrazličitijim zaštitnim faktorima. Tako, ukoliko birate kremu sa višim faktorom, on će dosta bolje sprečiti pojavu crvenila i opekotina. Zato mnogi najpre biraju SPF 50 u svrhe sunčanja, a naročito osobe koje su bledog tena, preosetljive ili pak alergične na sunce. Za tamnjenje sa SPF 50 biće vam potrebno malo više vremena nego sa nekim nižim faktorom, pa se zato danas mnogi odlučuju i za opcije SPF 30 i SPF 36.

Isto tako i te kako je bitna i nega kože nakon njenog izlaganja suncu. Ona se postiže pre svega proizvodima koji imaju sposobnost da joj vrate vlažnost, elastičnost i hidrataciju, ali da je istovremeno i „nahrane“. Ono što se definitivno preporučuje u nezi nakon sunčanja jesu najrazličitiji proizvodi koji kombinuju upotrebu Pantenola i Aloe vera gela, jer znamo da su ovi sastojci i te kako značajni za umanjivanje stepena crvenila, zapaljenja i iritacija, ali i da i te kako hidriraju kožu.

Opekotine od sunca

Iako je veliki broj onih koji se pridržavaju svih gore navedenih stavki i pri tom upotrebljavaju razne faktore krema za sunčanje i izbegavaju sunce skrivajući se ispod suncobrana, veoma često se događa da dođe do preterane izloženosti njegovim zracima, slučajno ili namerno u cilju bržeg potamnjivanja.

Tako, ukoliko ste preosetjivi na sunčeve zrake, a zadržali ste se na direktnom suncu samo malo duže nego što bi trebalo, niste imali kremu sa odgovarajućim faktorom i niste na sunce izašli adekvatno pripremljeni, doći će do pojave crvenila koje je u najvećem broju slučajeva i te kako bolno. Ono predstavlja uglavnom opekotine I stepena ozbiljnosti, ali ukoliko ste i te kako preterali, ovaj stepen se može popeti i na II. Tada mogu nastati i razne dodatne promene na koži u vidu plikova, svraba, bola, pečenja, ali i sistemske tegobe u vidu temperature i glavobolje, mučnine i povraćanja, lošeg opšteg stanja i slično. Sistemske promene nastaju i kod prvog stepena opekotina, kada se pored promena na koži mogu desiti i svi gore pomenuti simptomi.

Vodite računa da sve te stvari tretirate na vreme kako ne bi došlo do stvaranja ožiljaka koji bi posle morali da se uklanjaju hirurškim putem.

loading...

Opekotine I stepena

Opekotine koje nastaju dejstvom sunčevih zraka jesu, kako smo već i rekli, uglavnom opekotine I stepena. Ove opekotine karakterišu se pre svega crvenilom kože, dakle koža biva ružičaste do svetlocrvene boje. Ona je takođe intenzivno suva, dehidrirana i bolna, zateže. Na koži se mogu pojaviti i sitni plikovi, ali i lagani edem. Zarastanje ovakvog tipa opekotina traje od 3-6 dana, pri čemu može doći i do perutanja kože. Ove površne opekotine jesu lakše, ali su bolnije od dubinskih opekotina.

Od sistemskih reakcija organizma ukoliko se dogodi da vas je pogodila i sunčanica, mogu se javiti i osećaj žeđi, muka povraćanje, temperatura, drhtavica, malaksalost i glavobolja. Generalno, teško opšte stanje koje će zahtevati hitnu nadoknadu tečnosti sa odgovarajućom terapijom, intravenski.

Terapija opekotina od sunca lekovima iz prirode

Postoji mnoštvo biljaka koje su pravi dar prirode u terapiji opekotina od sunca, što samostalno, što u kombinaciji sa drugim delotvornim sastojcima koje ima svaka kuhinja. Svima se dogodilo da makar jednom u nekoliko godina dobiju bolno crvenilo od sunca. Tada, koža biva isušena, dehidrirana i, i te kako bolna, te joj je stoga preko potrebna regeneracija i hidracija.

Kako smo već rekli da je koža prekomerno izložena suncu i te kako dehidrirana i bolna, možete je hladiti za prvo vreme kompresama koje su potopljene u hladnu vodu ili pak u vodu rashlađenu ledom. Aplikujte gazu ili pamučnu krpu nekoliko puta na dan na izmenjena mesta kako biste sebi uspešno umirili tegobe. Tuširajte se što hladnijom vodom češće, unosite puno tečnosti i odmarajte.

Evo nekih predloga koje svaka bi svaka osoba trebalo da primeni ukoliko dođe do neprijatnih opekotina. Na prvom mestu, pomenućemo neke od prirodnih lekova kakvi su aloja vera, neven, kamilica, lubenica, lavandino i maslinovo ulje. Za bilo koji od ovih biljnih lekova da se odlučite, nećete pogrešiti.

Aloja vera

Aloja vera danas jeste sastojak brojnih krema i gelova koje se koriste upravo u svrhu hlađenja i umirivanja kože kod brojnih upalnih stanja, pa i opekotina. Ona je i te kako lekovita jer sadrži brojne sastojke kakvi su vitamini A, C, E, kao i vitamini B grupe (B1, B2, B3, B6, B12), ali i minerali kalijujum, kalcijum, natrijum, fosfor, gvožđe, hrom, bakar, selen i drugi.

Pored toga što možete nabaviti gotov gel u apoteci, njega možete jediniti i sa kapsulama vitamina E, jabukovim sirćetom i lavandinim uljem, te takvu smesu naneti na izmenjenu kožu. Ovakva smesa brzo će vas osloboditi neugodnog bola, a i ubrzaće regeneraciju kože.

Maslinovo i lavandino ulje

Ova ulja idealna su za oporavak vaše kože od sunca. Njihov sastav koji obiluje vitaminima A i E, kao i nezasićenim masnim kiselinama, u potpunosti regeneriše i stimuliše obnovu kože i to na apsolutno prirodan način. Možete ih nanositi i utrljavati direktno na kožu, ili njima natapati kakvu gazu i držati je na bolnom i crvenom mestu.

Neven

Neven je idealan narodni lek za ublažavanje posledica preteranog izlaganja suncu. Zahvaljujući svojim prirodnim sastojcima kakvi su flavonoidi, saponini, karotinoidi i eterična ulja, i on ima zadatak da oporavi kožu i podstakne njenu epitelizaciju.

Ako želite da pripremite sebi melem od nevena, izmite dve šake cvetova ove biljke i prelijte 1 litrom ključale vode. Kada se ohladi, natopite gazu ovom tečnošću i nanesite na promene.

Lubenica

Lubenica je veoma jak antioksidans, bogata je vitaminom B6, vitaminom C i beta-karotenom. Od jednakih delova soka od lubenice i krastavca možete napraviti losion, kojim ćete redovno mazati izgorelo mesto na koži. Naravno, savetuje se i da puno ovih sastojaka uzimate i per os, kako biste i na taj način hidrirali svoj organizam.

Kantarion

Za terapiju opekotina kože može se koristiti i ulje kantariona ili pak spravljati čaj od ove lekovite biljke. Melem možete spravljati od 3 kašike kantariona koje prelijete sa 200 ml ulja, ostavite da stoji 2-3 nedelje u kakvoj staklenoj posudi koju ste dobro zatvorili, uz povremeno mućkanje. Nakon toga, procedite sastojke kroz gazu i dobili ste svoj prirodni melem za opekotine, ali i razna druga izmenjena stanja kože.

Kamilica

Kamilica je jedan od najstarije korišćenih lekova iz prirode. Na obolela mesta izmenjena opekotinama, možete stavljati obloge u vidu gaza natopljenih prohlađenim čajem od kamilice. U bilo koju masnu ili hidratantnu kremu možete dodati tinkturu od čaja kamilice koju spremate tako što jednu kašiku suvog cveta kamilice prelijete sa čašom vode, prokuvate oko 5 minuta i hladite sat vremena.

Namirnice iz kuhinje kao lek za opekotine od sunca

Neke od namirnica koje imate u kuhinji predstavljaju pravi melem za vašu opečenu kožu.

Soda bikarbona

Neizostavna soda bikarbona i ovde je morala da da svoj doprinos. Kao sastojak koji sigurno imate u kuhinji, pola šoljice sode možete nasuti u kupku sa mlakom vodom. Lezite u svojoj kupki oko 10 minuta. Kod manjih opekotina možete nanositi i obloge od kombinacije vode i sode bikarbone više puta na dan.

Ovseno brašno i zobena kaša

Tu su, tako, ovseno brašno koje možete nasuti i umotati u gazu, pa preliti ili natapati je u hladnu vodu. Stavljati takve obloge na opekotine na 2-4 sata.

Nešto slično možete učiniti i sa zobenom kašom, s tim što ovaj put sebi pripremate laganu kupku u kadi, gde u vodu dodajete 3 šoljice mlevene zobene kaše. Izmuljajte svoju kupku i lezite u nju nakon 10 minuta. Uživajte u njoj oko pola sata, a zatim isperite kožu prohladnom vodom.

Dejstvo ovsenog brašna i kaše jeste takvo da će oni umiriti kožu, ublažiti iritaciju i peckanje, očistiće kožu i pomoći joj da brže zaraste.

Mleko i jogurt

Obloge od mleka su takođe i te kako efikasne za ovaj problem, a mogu se spravljati od 250 ml mleka i 4 šolje vode, koje rashladite sa ledom i natapate gazu koju nanosite na promenjeno mesto na svaka 4 sata.

Jogurt i mazanje jogurtom obolelih mesta, poznato je od davnina. On će ublažiti osećaj bola, peckanja i zategnutosti kože. Možete umesto jogurta koristiti i kiselo mleko. Ako želite intenzivniji efekat, pomešajte ga sa ovsenom kašom, ili pak namažite jogurt, a preko njega nanesite krastavce.

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće i ovde je našlo svoju primenu. Ono će vratiti vašoj koži optimalnu PH vrednost i ukloniće štetne bakterije sa njene površine. Možete pola ½ litra hladne vode pomešati sa pola šoljice jabukovog sirćeta, a zatim natopljenu gazu nanositi na izmenjena mesta, poželjno na svakih 15 minuta.

Zelena salata

Možete i zelenu salatu prokuvati, a zatim ostaviti vodu u kojoj ste je kuvali u frižider da se hladi, te tako natapati gazu vodom i prekrivati opekotine.

Paradajz i krastavac

Idealan kao antioksidans, paradajz štiti kožu od infekcija koje mogu nastati na njoj nakon oštećenja. Koristi se jednostavno, tako što ga ohladite u frižideru, a zatim mu oljuštite koru i ispasirate ili izblendirate. Dok je još hladna, smesu nanesite na opekotine gde je ostavite pola sata, a zatim isperite.

Krastavac stimuliše cirkulaciju kože, vraća joj vlažnost, hidrira je jer je prepun vode. Njega rasecite na kolutove i rasporedite na opečenu kožu. Neka stoje oko 15 min, a zatim ih zamenite novim, hladnijim kolutovima.

Krompir

Krompir je idealan lek za snižavanje temperature, pa se taj podatak odnosi i na temperaturu kože u ovom slučaju. Takođe, krompir deluje i protiv bolova.

Krompir možete oljuštiti i iseći ga na kolutove ili ga pak narendati. Stavite na bolna mesta, prekrijte gazom ili pamučnom krpom i držite 20 minuta.

Za crvenilo lica možete skuvati krompir u kori i potom oljuštiti, izdrobiti i pomešati sa kiselim mlekom, a zatim smesu naneti na lice i držati 20 minuta.

Zaključak

Sve su to sastojci iz prirode ili pak iz kuhinje koji vam mogu pomoći u saniranju opekotina ili pak crvenila i dehidracije kože koje nastaju od sunca i štetnih UV zraka.

Ipak, napominjemo još jednom i te kako veliku važnost preventivnih mera koje smo naveli u uvodnom delu, jer se samo na taj način može sprečiti oštećenje kože, kao i najozbiljije posledice štetnog dejstva UV zraka kakve su tumori kože, a na prvom mestu maligni melanom.

Sponzorisano:

loading...
Loading...

Još zanimljivog sadržaja: