Losos je stanovnik morskih voda, riba čije se meso veoma ceni i koristi u ishrani još od davnih vremena, kada je otkrivena.
U prvo vreme losos se, kao i druge ribe, konzumirao svež, a kako je ljudska civilizacija napredovala u pogledu tehnologije čuvanja i pripreme namirnica iz prirode, lososvo meso je usoljavano, dimljeno, pečeno, kuvano i tako dalje. Meso lososa je prepoznatljivo po finoj, koralno ružičastoj boji, meke strukture i veoma prijatnog ukusa.
Postoji više podvrsta lososa, te neke od njih imaju više crveno ili svetlije meso. Losos kojeg najčešće nalazimo na našem tržištu, u marketima i ribarnicama mahom je Atlantski losos. Uglavnom je u pitanju norveški losos, iz uzgoja, dok je divlju ribu teže naći. Divlji i uzgojeni losos bitno variraju u nutritivnoj vrednosti, no, kako je uzgojena riba uobičajena na meniju, u nastavku govorimo o njoj.
Fino lososovo meso
Tokom osamdesetih godina prošlog veka, lov na losose i njihov uzgoj su se učerotvorostručili, pa tako danas na tržištu može da se nađe i do dva i po miliona tona ove vrste ribe. Skrećemo pažnju na podatak da je gotovo osamdeset procenata lososa na tržištu uzgojeno.
Zanimljivosti vezane za losose su razne; odrasle jedinke lososa žive u moru, ali se u vreme mrešćenja skupljaju u slatkoj vodi, te otud njihovo čudno uzvodno kretanje, kada iz mora dolaze u reku. Mladi lososi borave u rekama i sele su u more, kada dostignu određenu zrelost. Meso lososa je veoma kvalitetno. On spada u masne ribe i obiluje vrlo važnim nutrijentima.
Nutritivna vrednost raznih vrsta lososa unekoliko varira, a razlika između uzgojenog i divljeg lososa nije zanemarljiva. Iako je divlji lososa hranljiviji, nutritivna vrednost lososa iz uzgoja i dalje prednjači nad raznim drugim izvorima proteina. Lososovo meso ima dosta hranljivih tvari, a veoma je važno kako se konzumira i priprema. Njegovo meso može da se jede i sveže, te na pari, pečeno, grilovano, kuvano i dimljeno.
Losos se konzervira, koristi se i za pripremu paštete, pa i zamrznutih proizvoda za prženje, poput paniranih štapića, burgera i slično. Najzdraviji je kada se što manje podvrgava procesuiranju, tako da je filet lososa pečen u tiganju uvek dobar predlog za zdrav i proteinski jak obrok.
Nutritivni sastav lososa
Meso lososa obiluje proteinima i aminokiselinama. Takođe sadrži komponente koje su od velikog značaja za zdravlje zglobova, te pravilno funkcionisanje digestivnog trakta i regulaciju insulina.
Obiluje važnim vitaminima i mineralima, te drugim korisnim tvarima. Pogledaćemo koje osnovne komponente sadrže sirov i pečen losos iz uzgoja, na količinu od 100 gr.
Sirovi losos
- Ugljeni hidrati – 0 gr
- Masti – 13 gr (21% dnevnog unosa)
- Proteini – 20 gr (41% dnevnog unosa)
Pečeni losos
- Ugljeni hidrati – 0 gr
- Masti – 12 gr (19% dnevnog unosa)
- Proteini – 22 gr (44% dnevnog unosa)
Možemo da primetimo da je losos visokoproteinska hrana, a da uopšte nema ugljenih hidrata. Takođe sadrži dosta masnoća, no bogat je dobrim omega 3 masnim kiselinama, vitaminima i mineralima.
Losos sadrži jako nizak postotak natrijuma. Za razliku od njih, dimljeni losos ima izuzetno visok nivo soli, a manje proteina i masnoća. Sve vrste lososa takođe imaju i dosta holesterola. Primera radi, sirovi losos na 100 gr sadrži 55 mg holesterola, što je 18% dnevnog unosa, dok pečeni sadrži nešto više.
Proteini u mesu lososa
Losos se u svetu nutricionizma upravo ceni zbog svog visokoproteinskog mesa i kvaliteta proteina. Odličan je izvor ovog nezaobilaznog nutrijenta, koji predstavlja gradivni materijal za sva naša tkiva i esencijalan je za mišiće. Proteini se sastoje od amino kiselina, bez kojih naše telo ne može da funkcioniše kako treba.
Kada pogledamo nutritivni sastav lososa, vidimo da na samo 100 gr spremljenog (grilovanog, na primer) lososa dolazi čak 22 gr proteina, što je skoro polovina preporučenog dnevnog unosa. Kada uzmemo u obzir da jedna šnicla mesa lososa ima nešto manje od 200 gr, zaključićemo da je jedna porcija ovog ukusnog ribljeg mesa dovoljna da zadovolji našu kompletnu dnevnu potrebu za proteinima.
Vitamini i minerali u lososu
Osim što je odličan izvor visokokvalitetnih proteina, losos sadrži prilično korisne količine drugih važnih elemenata, kao što su vitamini B grupe, te minerali poput selena, fosfora i kalijuma.
Osim toga predstavlja i solidan izvor gvožđa, cinka, magnezijuma i vitamina C i E. Bioaktivni peptidi u mesu lososa doprinose celokupnoj nutritivnoj vrednosti ovog kvalitetnog mesa. Količina od 100 gr sirovog lososa sadrži sledeće procente vitamina i minerala.
- Vitamin A – 1%
- Vitamin C – 6%
- Vitamin E – 18%
- Vitamin K – 1%
- Tiamin – 14%
- Riboflavin – 9%
- Niacin – 43%
- Vitamin B6 – 32%
- Vitamin B12 – 54%
- Folati – 6%
- Pantotenska kiselina – 15%
- Kalcijum – 1%
- Gvožđe – 2%
- Magnezijum – 7%
- Fosfor – 24%
- Kalijum – 10%
- Natrijum – 2%
- Bakar – 2%
- Mangan – 1%
- Selen – 34%
Pripremljen losos ima manje vrednosti većine pomenutih nutrijenata, no i dalje predstavlja dobar izvor. Sa druge strane, koncentracija selena je u pripremljenom mesu lososa čak 59% dnevnog unosa ovog minerala, dragocenog za očuvanje koštanozglobnog sistema. Količine vitamina B kompleksa su takođe impresivne i doprinose ukupnoj hranljivosti.
Vitamini B skupine igraju izuzetno značajnu ulogu u većini hemijskih reakcija u našem organizmu i učestvuju u metaboličkim procesima. Dovoljan unos B vitamina obezbeđuje kvalitetan san, izdržljivost, dovoljno energije, koncentraciju i, iznad svega, čuvaju naše srce i krvne sudove.
Koliko losos ima kalorija?
Losos se sa pravom smatra super hranom, izuzetno dobrom za naše sveukupno zdravlje. Ako se pitate koliko meso ove ribe ima kalorija, mogli bismo reći da losos ne spada u niskokaloričnu hranu, mada se često tu svrstava, zato što nosi epitet ‘zdravog’ i korisnog mesa. To je tačno, no osvrnimo se na kalorijsku vrednost određenih porcija lososa, spremljenog na više načina.
- Sirovi losos (½ fileta/198 gr) – 412 kalorija
- Sirovi losos (100 gr) – 208 kalorija
- Pripremljeni file lososa (½ fileta/178 gr) – 367 kalorija
- Pripremljeni file lososa (100 gr) – 206 kalorija
- Dimljeni losos (85 gr) – 99 kalorija
Možda iznenađuje, ali losos je daleko od niskokalorične hrane. No, važno je znati da je njegova nutritivna vrednost veoma visoka, što znači da je hranljiv, ne samo kaloričan.
Masne ribe treba da budu zastupljene u ishrani, ne svakodnevno, ali bar jednom u nedelju dana. Od jedne porcije lososovog mesa nećete se ugojiti, a učinićete mnogo za svoj organizam.
Zdravstvene prednosti lososa
Losos je dobar za celokupno zdravlje, što pre svega duguje zdravim i korisnim masnim kiselinama, ali i drugim sastojcima. Hranljivo i ukusno lososovo meso čuva zdravlje i neguje organizam. Konzumacija mesa lososa je dobra za:
- Nervni sistem i mozak
- Srve i krvne sudove
- Mišiće i koštanozglobni sistem
- Zdrave oči, kožu i kosu
- Preventiva raka
- Dobar san i zdrav metabolizam