Često posmatrane kao vrlo dosadno i uobičajeno voće, kruške mogu iznenaditi svojim korisnim sastojcima koji poboljšavaju zdravlje.
Kruške su slatko voće, veličine jabuke, sa nekoliko semenki u jezgru. Većina sorti krušaka ima tanku kožicu koju nije lako oljuštiti. Mogu varirati u boji, od žutih, smeđih, zelenih do crvenih. Ponekad su i šarenkaste.
Meso kruške je svetle boje, sočno je i slatko. Obično je blagog ukusa. Njena tekstura je mekana i puterasta, a neke vrste imaju zrnastu pulpu.
Kada kažemo kruška, uvek pomislimo na zvonast oblik, ali kruške mogu biti i okrugle.
Od svih vrsta krušaka, najpoznatija je kineska koja je poznata po svojim medicinskim vrednostima. Bez obzira na to, i ostale sorte su takođe zdrave i korisne.
Sezona krušaka obuhvata letnje mesece od sredine juna do septembra, u zavisnosti od vrste i regije u kojoj se uzgajaju.
Nutritivne prednosti kruške
Kruške su izvrstan izvor vodorastvorljivih vlakana. One sadrže vitamine A, B1, B2, C, E, folate i nijacin.
Bogate su mineralima kao što su bakar, fosfor, kalijum, sa manjim količinama kalcijuma, hlora, gvožđa, magnezijuma, natrijuma i sumpora.
Neke vrste imaju više sadržaja gvožđa od drugih. Ovo se može videti kada rezana kruška postane smeđa. Ako ne postane braon, to znači da je sadržaj gvožđa veoma nizak ili da ne postoji.
Zdravstvene prednosti krušaka
Kruške se često preporučuju kao hipoalergeno voće koje je bogato vlaknima, sa manje verovatnoća da će proizvesti neželjene reakcije. Sok od kruške je zdrav, blag i bezbedan za uvođenje u ishranu dojenčadi.
Evo nekih moćnih koristi koje imamo od konzumacije kruške.
Krvni pritisak. Kruške imaju antioksidativni i antikancerogeni glutation koji pomaže u prevenciji visokog krvnog pritiska i moždanog udara.
Prevencija raka. Visok sadržaj vitamina C i bakra znači da su kruške dobar antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja slobodnih radikala.
Holesterol. Visok sadržaj pektina u kruškama čini ih idealnim za smanjenje nivoa holesterola.
Zdravlje debelog creva. Kada ne pravite sok od krušaka, onda ih jedite cele zbog njihovih dragocenih vlakana koja su idealna za čišćenja debelog creva.
Konstipacija. Pektin u kruškama je diuretik i daje blago laksativno dejstvo. Sok od krušaka obično pomaže u regulaciji crvenog pražnjenja.
Energija. Visok sadržaj fruktoze i glukoze u soku od kruške čini ih odličnim prirodnim izvorom trenutačne energije.
Groznica sa temperaturom. Efekat hlađenja kruške je odličan za ublažavanje simptoma groznice. Čaša soka od kruške je sjajan način da prebrodite groznicu. Sok od kruške možete uzimati i preventivno, kada predosećate da nadolazi virus i prehlada.
Upala. Sok od kruške ima antiinflamatorni efekat i pomaže u ublažavanju bolova.
Osteoporoza. Kruške sadrže visok nivo hemijskog elementa bora. Bor pomaže organizmu da zadrži kalcijum, što pomaže u sprečavanju osteoporoze.
Trudnoća. Visok sadržaj folata sprečava defekte neuronske cevi kod fetusa.
Problemi sa grlom. Kruške nisu bez razloga letnje voće. Sok od kruške svakog jutra i večeri pomaže da se rashladite. Takođe leči grlo i sprečava probleme sa grlom.
Prednosti soka od kruške za zdravlje kože
Vlakna sprečavaju oštećenje kože. Kruške su pune dijetetskih vlakana koja igraju ključnu ulogu u održavanju kože glatkom i mekanom. Ona usporavaju ispuštanje šećera u krvotok i sprečavaju oštećenje kolagena.
Sprečava pojavu bora. Jedite svakodnevno kruške kako biste sprečili pojavu bora. Voćka je bogata vitaminom C koji je superefikasni antioksidans, potom vitaminom K i bakrom. Svi ovi elementi su sposobni da se bore protiv štetnih slobodnih radikala čime ćete zaštititi ćelije kože od teških oštećenja. Kruška pomaže u toniranju kože i smanjenju formiranja finih linija blizu naših očiju, kao i oko usana.
Tretira masnu kožu. Ako imate masnu kožu, kruške mogu biti zaista korisne za vas. Iscedite sok iz kruške i pomešajte med sa njim. Koristite ovu pastu tri puta nedeljno kao masku za lice, a prekomerno lučenje lojnih žlezda prisutnih u koži će se u velikoj meri smanjiti.
Lice bez akni. Ljudi sa kožom koja je podložna pojavi akni mogu imati koristi od krušaka. Kruške sadrže visok nivo vitalnih vitamina i esencijalnih minerala. Mogu podići imunitet i učiniti ga jačim. Kao rezultat, koža postaje sposobna da se bori protiv akni, bubuljica i svih drugih vrsta kožnih infekcija.
Domaći sok od kruške – recepti
Pripremite 1.5 kg šećera, 12 l vode, 1 limontus i 6 kg krušaka. Kruške morate oljuštiti i ispasirati. U šerpu ćete sipati vodu koju ćete zagrevati do tačke ključanja, a zatim ćete ubaciti ispasirane kruške i šećer. Neka se ova mešavina kuva dok ne provri ponovo. Vruć sok ćete sipati u staklene sterilisane flaše.
Gusti sok od krušaka. Za ovaj sok će vam biti potrebno 5 kg krušaka (zrelih), oko pola kilograma šećera, 1 limun i litar i po vode. Kruške morate dobro oprati i oljuštiti. Potom ćete očistiti jezgro od semenki i iseckati kruške na kockice. Iseckane kruške stavite u lonac, nalijte ih vodom i stavite na ringlu. Neka se mešavina kuva sve dok kruške skroz ne omekšaju. Sklonite lonac sa ringle, procedite sadržaj, ali sačuvajte vodu u kojoj su se kruške kuvale. Omekšale kruške ćete ispasirati u blenderu, a potom u to dodati pola kilograma šećera i limunov sok. Novodobijenu smesu stavite u vodu u kojoj ste kuvali kruške, izmešajte i pustite da se kuva još pet minuta. Kada se sok malo prohladi, sipajte ga u sterilisane flaše, zatvorite i umotajte u ćebe. Nakon 24h smestite flaše sa sokom na hladno i tamno mesto.
Sirup za sok od krušaka. Nabavite 1 kg viljamovki, 1 kg šećera, litar vode i limunov sok. Operite i oljuštite kruške, a zatim ih izrendajte u veliku šerpu. U to sipajte vodu i kuvajte oko 20 minuta. Kada smesa omekša, propasirajte prokuvane kruške, pa stavite šećer. Sada ćete sirup kuvati na malo jačoj vatri još nekih pola sata. Pred kraj dodajte limunov sok. Gotov sirup stavite u tople staklene flaše i dobro zatvorite. Neka sirup u flašama odstoji nekoliko dana (pokrijte ćebetom), a zatim odložite na tamno i hladno mesto.
Kašasti sok od jabuke i kruške. Ovaj sok je dobra kombinacija dve zdrave voćke, a pritom nema nikakvih konzervanasa, niti drugih aditiva. Biće vam potrebno 3.3 kg krušaka i jabuka, 5 litara vode, oko pola kilograma šećera, sok isceđenog limuna i vanilin šećer. Jabuke i kruške ćete oljuštiti, a zatim iseckati. Vodite računa da odbacite sve gnjile delove. Iseckano voće stavite u lonac i nalijte 2.5 l vode sa limunovim sokom. Neka se kuva dok ne provri, a zatim još 20-ak minuta na tišoj vatri. Posle toga, sklonite lonac sa ringle, procedite voće, i sačuvajte vodu u kojoj se kuvalo. Proceđeno voće propasirajte, pa ga vratite u vodu. U tu smesu, nalijte preostala 2.5 l vode, šećer i vanilu. Kuvajte dok ponovo ne provri. Dobijen sok sipajte u vrele staklene flaše, dobro zatvorite i pustite da se prirodno ohladi.