Glavni dodatak svim jelima na trpezi domaće kuhinje jeste upravo hleb. Mnogi pokušavaju da ga izbace iz ishrane, jer je poznato da hleb sadrži takozvane prazne kalorije, koje nas pritom goje. To je ipak težak posao, zato što hleb upotpunjuje svako jelo, a i postalo je tradicija tako da od malih nogu učimo da ga jedemo, i tako zavolimo.
Kako vreme odmiče, sve češće se pojavljuju razne vrste hlebova, tako da sada, umesto klasičnog belog hleba sa glutenom, možete kupiti razne vrste zdravih integralnih hlebova. Osim što takvi utiču pozitivno na naše zdravlje, “ne lepe se” i ne ostavljaju nam višak kilograma.
Poznato je da je ključna stvar za pripremu hleba kvasac, koji, takodje ima odredjene mane. Tako su, na kraju krajeva, počeli da se prave hlebovi bez kvasca. Dakle, najbolja varijanta za zdrav hleb jeste beskvasni integralni hleb.
Kako biste dobili pravi zdrav i svež beskvasni hleb, preporučujemo da ga napravite u toplini svoga doma. Svakako ga možete kupiti, ali, ko vam garantuje da je taj hleb zdrav kao što kažu? Kada god možete trudite se da pravite domaću hranu, jer uvek znate čime raspolažete i znate kakav je sastav tačno. Kod kupovnih proizvoda, možete verovati samo deklaraciji.
Ako do sada niste imali prilike da pravite beskvasni hleb, ili niste čuli za njega, pravo je vreme da naučite nešto više. Potrudili smo se da izdvojimo nekoliko najboljih i jednostavnih recepata, ali, hajde da pre toga malo detaljnije objasnimo kako da nam priprema beskvasnog hleba svaki put uspe.
Deset korisnih saveta za pripremu beskvasnog hleba:
1.Kod pripreme beskvasnog hleba, bitno je da naučite koja brašna na koji način da ukombinujete. Odnosno, speltino i ražano brašno su slični običnom brašnu, po strukturi. Ukoliko za pripremu hleba koristite pretežno ražano brašno, onda znajte da će korica biti malo tvrdja. Korišćenje heljdinog brašna iziskuje duže pečenje jer je ono vlažnije. Ako želite da koristite ovseno ili ječmeno brašno, onda znajte da se hleb napravljen od njih dosta mrvi, i ima gorči ukus. Brašno koje preporučujemo kao najbolje, kada je u pitnaju zdrav beskvasni hleb jeste spelta. Ona je najzdravija, a ponaša se isto kao obično brašno, tako da već znate na čemu ste kod pripreme.
2.Integralni hleb je, kada se izvadi iz rerne, vlažan. Tako da, ako ga odmah budete sekli imaćete osećaj kao da je živ. Kada ga izvadite iz rerne, najpre ga umotajte u krpu i ostavite da se ohladi i da se vlažnost povuče. Tek kada se hleb ohladi secite ga i konzumirajte.
3.Ukoliko koristite brašna od kojih se stvara tvrda korica, ili ste hleb pekli malo više nego što je to potrebno, samo umotajte hleb u vlažnu krpi, i ostavite da se “zaduši”. Tako će korica postati mekša.
4.Hleb, čim se ispeče, izvadite iz pleha i stavite na krpu, ili umotajte u krpu i ostavite na stolu. Ako hleb ostane u plehu može da pokupi vlažnost i omekša donju koricu tako da bude bljutava.
5.Smesa za hleb bi trebala što duže da odstoji, jer tako postaje gušća i gumasta, a to je potrebno. Takodje, hleb onda bude sa više rupica, tako da lepše izgleda kada se iseče. Ukoliko dodajete u smesu za testo pecivo ili sodu, onda prvo ostavite da hleb tako naraste i postane gušći, pa onda ubacite pecivo ili sodu i ponovo premesite.
6.Ako, pak, nemate dovoljno vremena ili strpljenja da čekate da hleb stoji duže od 2 sata, onda umesto obične vode, za pripremu koristite kiselu vodu. Onda stvara te rupice koje su potrebne za dobar ukus i izgled hleba.
7.Kada završite sa mešenjem hleba, ukoliko ne volite da vam popuca gornja kora prilikom pečenja, onda je blago zagladite vlažnim rukama, pre nego što hleb stavite da se peče. Takodje, još jedan od načina jeste da hleb na početku pečenja prekrijete folijom, pa pred kraj pečenja da je sklonite.
8.Za pečenje koristite tepsije koje su plitke ali široke. Tako ćete pratiti kako se hleb peče, i mnogo je lakše da se ispeče kada je malo tanji. Deblji hleb mora dosta duže da se peče, a neretko se dešava da ostane živ u sredini. Realno vreme za pečenje bilo kod hleba jeste do sat vremena, ali, opet sve zavisi od vaše rerne.
9.So je neizostavna u pripremi hleba. Iako ona nije zdrava, potrebna je kako bi hleb imao ukus. Možete običnu so zameniti himalajskom ili morskom solju, ali nikako je nemojte izostaviti.
10.Ukoliko se odlužite za hlebove koji su vlažni, onda ih isecite kada se skroz ohlade i čuvajte ih u kriškama. Tako će biti manje vlažni i malo ukusniji.
Sada kada znate na šta je potrebno obratiti pažnju, odaberite recept koji vam deluje primamljivo, pa se otisnite u avanturu sa pripremom ukusnog a zdravog beskvanog hleba!
Beskvasni hleb od speltinog brašna – recept
Potrebni sastojci:
- 600 grama speltinog brašna
- 2 decilitara kisele vode
- 2 decilitara jogurta
- 1 celo jaje
- 1 prašak za pecivo
- 2 kašike maslinovog ulja (ili drugog po izboru)
- 1 kašičica šećera i 1 kašičica soli
- 3 kašike semenki po izboru (bundeva, susam, lan, suncokret…)
Način pripreme:
U odgovarajućoj vangli pomešajte brašno i prašak za pecivo, potom dodajte kiselu vodu i jogurt. Izmešajte, pa dodajte jaje, ulje šećer i so. Mesite testo dok ne postane kompaktno, mekano i glatko tako da se odvaja od ruku. Speltino brašno je veoma zahvalna zamena za obično belo, jer su iste strukture a daleko je zdravije. Priprema sa speltinim brašnom, iz tog razloga, ne bi trebala da bude naporna.
Kada umesite testo dodajte mu semenke po izboru, a možete peći i bez njih. Mi ih ipak preporučujemo jer su zdrave, pritom hlebu daju fin izgled i ukus. Ostavite da hleb malo naraste, što duže-to bolje, pa ga premesite i oblikujte. Tako formirano testo prebacite na nauljen pleh, pa stavite da se peče u rerni na 200 stepeni, od 40 do 60 minuta, u zavisnosti od vaše rerne.
Gotov hleb izvadite iz rerne pa umotajte u čistu krpu i ostavite da se ohladi, potom secite i poslužite. Odlično ide uz sve vrste namaza, uz salate, al ii uz glavna jela koja pripremate inače. On je idealna zamena za običan hleb jer su sličnog ukusa, tako da nećete osetiti da ste se odrekli ukusa hleba, a ipak ćete jesti zdraviju varijantu.
Beskvasni hleb od heljdinog brašna – recept
Potrebni sastojci:
- 300 grama heljdinog brašna
- 300 grama integralnog pšeničnog brašna
- 100 grama ražanog brašna
- 800 mililitara mlake vode
- 1 prašak za pecivo
- 1 kašičica sode bikarbone
- 30 militara maslinovog ulja (može i drugo po izboru)
- 1 kašičica šećera i 1 kašičica soli
Način pripreme:
U odgovarajućoj posudi pomešajte sve tri vrste brašna, zatim dodajte sodu i pecivo. Izmešajte, potom dodajte ulje i vodu, promešajte, pa dodajte šećer i so. Mesite testo dok ne postane glatko i mekano. Testo ostavite da naraste, što duže moguće, a najbolje preko noći. Ako ipak žurite, onda ga ostavite bar dva sata da naraste. Kod pripreme ovog hleba, najbolje bi bilo da ga pravite dan ranije kako biste mogli da sačekate da naraste preko noći, tako da za sutradan bude pravi.
Kada testo fino naraste, premesite ga i fino oblikujte pa stavite na nauljenu tepsiju i pecite u zagrejanoj rerni na 200 stepeni, oko 45-55 minuta. Gotov hleb izvadite pa umotajte u krpi i sačekajte da se fino ohladi. Potom secite i služite. Odlično se slaže uz sve mlečne proizvode, a svakako je savršena zamena za običan beli hleb uz bilo koje jelo.
Beskvasni hleb od pšeničnog belog brašna – recept
Potrebni sastojci:
- 600 grama pšeničnog brašna
- 2 kašičice sode bikarbone
- 2 kašičice soli
- 400 mililitara mlake vode
Način pripreme:
Ako vam ipak nijedno brašno sem pšeničnog ne zadovoljava čulo ukusa, ne brinite, postoji način da hleb sa belim brašnom bude zdrav takodje.
Dakle, u odgovarajućoj posudi pomešajte brašno, sodu bikarbonu i so. Dodajte vode onoliko koliko je potrebno da se napravi glatko i mekano testo, koje se odvaja od ruku. Prednost ovog hleba jeste što ne mora da naraste, već ga odmah oblikujte i stavite u nauljeni pleh, pa zapecite na 200 stepeni, nekih pola sata.
Gotov hleb umotajte u krpi i ostavite da se ohladi pa ga secite i služite kao i običan hleb.