Plavi patlidžan je nepravedno zapostavljeno povrće, mada, čini nam se kao da postepeno zadobija pažnju i poverenje mnogih. Kako je zdrava ishrana sve popularnija, tako se odredjene vrste biljaka sve više promovišu.
To je dobro, i podržavamo. Iz tog razloga ćemo u ovom tekstu malo opširnije pisati o plavom patlidžanu. O njegovom sastavu i upotrebi u ishrani, a takodje ćemo vam napisati nekoliko sjajnih recepata, uz pomoć kojih ćete moći da ga pripremite i iskoristite njegove prednosti na pravi način.
Napomenućemo odmah da je plavi patlidžan jedno zaista posebno povrće, koje u sebi sadrži samo najbolje, a pomoći ćemo vam da naučite kako da ga konzumirate i iskoristite sve ono što je potrebno vašem organizmu.
Lekovitost plavog patlidžana
Nekada davno, tačnije pre 16. veka, patlidžan se nije smatrao nimalo zdravom namirnicom. Uglavnom se koristio kao ukrasna biljka, i baš niko nije umeo da ga iskoristi na pravi način.
Kasnije, negde od sredine 16. veka, patlidžan je počeo da se koristi u ishrani, postepeno, dok nije došlo do toga da ga svaki restoran ima na meniju, i to kao jedan od specijaliteta. Danas se patlidžan takodje koristi veoma često i promoviše se kao biljka koja je veoma zdrava.
I zaista jeste. Plavi patlidžan je povrće koje obiluje vodom, pa se iz tog razloga može konzumirati i kao osvežavajuća biljka, odnosno ona koja će regenerisati naš organizam na brz i efikasan način. Patlidžan ne sadrži masti, kao ni ugljene hidrate i belančevine. Ipak, to ne znači da je on siromašna biljka. Naprotiv, u sebi sadrži vitamine i minerale koji su potrebni našem organizmu za pravilan rad.
Mada, ne u velikim količinama, ali sasvim dovoljnim da ih naš organizam usvoji na pravi način. Patlidžan sadrži vitamine kompleksa A, B i C koji su izuzetno važni.
Vitamin A održava naše oči zdravim, i pospešuje bolji vid. Takodje, naše nokte i kosu čini jakim i zdravim, a izuzetno povoljno utiče i na našu kožu, tako što je obnavlja, čini mekanom i elastičnom.
Vitamin B pozitivno utiče na naš digestivni trakt, tako što ubrzava naš metabolizam čineći da se hrana lako i nesmetano vari. Tako je zadužen i za proces razmena materija u našem organizmu.
Vitamin C je poznat kao vitamin koji čuva naš imunitet, daje snagu i energiju organizmu i tako ga brani od raznih virusa i bakterija.
Osim pomenutih vitamina, plavi patlidžan u sebi sadrži i brojne minerale, koji su takodje veoma važni našem organizmu. Najzastupljeni minerali su kalijum, zatim fosfor, magnezijum, cink i mangan. Takodje sadrži flavanoid, karatenoid i gorke materije.
Kalijum je zadužen za prenos insulina u organizmu, i tako reguliše nivo šećera u krvi. Zbog toga se najčešće preporučuje osobama obolelih od šećerne bolesti, odnosno dijabetičarima. Kalcijum je mineral koji jača naše kosti i zube, dok fosfor obezbedjuje izgradnju zidova ćelija i time ih čini elastičnim i zdravim. Magnezijum služi našem kardiovaskularnom sistemu, tako što čuva naše srce i arterije. Takodje je zadužen i za očuvanje nervnog sistema, čime se poboljšava pamćenje, koncentracija, ali i vidno utiče na raspoloženje. Za normalan rast i razvoj organizma zadužen je cink. I još jedan od važnih minerala jeste mangan, koji proizvodi belančevine i zdrave masne kiseline, koji takodje pozitivno utiču na srce. U kombinaciji sa bakrom, koji se takodje nalazi u patlidžanu, čini naše srce zdravim i snažnim.
Pomenuti flavanoidi i karetonoidi pomažu vitaminu C da se u organizmu apsorbuje na pravi način, dok gorke materije obezbedjuju dobro varenje i zdrav želudac. Moramo da napomenemo i veoma važan antocijan koji sprečava nastanak raka.
Kao što možete zaključiti, plavi patlidžan je veoma zdrava i korisna namirnica, koju mogu konzumirati svi, bez obzira na godine. Štaviše, što ranije počnete sa njegovom upotrebom, vaš organizam biće zdraviji i snažniji. Kako biste naučili koji se deo patlidžana za šta koristi i tako iskoristili najbolje od njega, evo male pomoći:
Kora patlidžana koristi senajčešće u obliku tinkture ili čaja, i najčešće se koristi sveža. Preporučuje se organiski uzgajani patlidžan, kako biste izbegli neželjena dejstva prilikom unosa raznih pesticida koji ostaju na kori prilikom prskanja. Ukoliko niste u mogućnosti da nabavite organski uzgajan patlidžan, onda se preporučuje upotreba osušene kore.
Meso patlidžana služi kao lek iz gore pomenutih razloga, a može se koristiti i kao obloga usled povreda, ili povišene temperature. Takodje se može koristiti u vidu obloge za bolove u kostima i mišićima. U ishrani se koristi najčešće prženo, ili kuvano, a nešto više o upotrebi mesa patlidžana u ishrani pisaćemo u daljem tekstu.
List patlidžana može poslužiti za čaj, kao unutrašnja upotreba, a može poslužiti kao obloga takodje, za spoljašnu upotrebu. I to najčešće za rane, ali i za razne nesnosne bolove poput artritisa i bolova u želucu.
Recepti sa plavim patlidžanom
Plavi patlidžan je povrće sa gotovo neutralnim ukusom, što pruža mogućnost raznovrsne pripreme. Možete ga konzumirati u kuvanoj verziji, zatim pečenoj a retko u sirovoj. Jedino ako ste ljubitelj presne hrane i naviknuti ste na jednostavne ukuse koje nam priroda pruža.
Odvojili smo nekoliko najboljih recepata, uz pomoć kojih ćete moći da pripremite savršeni ručak, ali i doručak i večeru. Potrudili smo se da nadjemo recepte za sva tri obroka, ali i za svačiji ukus. Nadamo se da ćete medju ovim receptima pronaći onaj koji vama najviše prija.
Patlidžan sa sirom
Potrebni sastojci:
- 5 patlidžana
- 250 grama sira po izboru (najbolje punomasnog)
- 100 grama putera (margarina ili malaca)
- 1 glavica crnog luka
- 1 celo jaje
- Soli (po ukusu)
- Malo peršuna (takodje po ukusu)
Način pripreme:
Patlidžane samo dobro operite ukoliko koristite one za koje ste sigurni da nisu prskani, ako pak niste sigurni, onda ih oljuštite. U medjuvremenu stavite vodu sa malo soli da se ugreje, pa kada provri dodajte patlidžane (cele) i ostavite da omekšaju.
Potom ih izvadite iz vode i ostavite da se ocede i ohlade. Potrebno je da se samo malo prohlade, ne moraju skroz. Nakon toga ih isecite na polovine i izdubite polako. To meso koje izvadite ostavite sa strane jer će vam biti potrebno za fil.
U odgovarajućoj činiji pomešajte sir sa 50 grama putera, zatim dodajte sitno seckani crni luk kao i meso patlidžana, koje možete iseći na što sitnije. Promešajte, pa dodajte i jedno jaje i peršuna po ukusu. Ponovo lepo promešajte tako da se smesa lepo izmeša i ujednači.
Dobijenom smesom punite patlidžane pa ih redjajte na pleh obložen pek papirom. Na svaki patlidžan stavite kockicu putera, pa stavite u zagrejanu rernu da se fino zapeku. Rernu možete uključiti na 200 stepeni, i biće potrebno otprilike pola sata da bude gotovo. Gotovo jelo možete poslužiti uz vitaminsku salatu i potom uživati u sjajnom ukusu.
Patlidžan sa piletinom
Potrebni sastojci:
- 2 patlidžana
- 1 pileća prsa
- 1 glavica crvenog ili crnog luka
- 2 zelene paprike
- 1 crvena paprika
- 2 veća paradajza
- 1 kašika paradajz soka
- 1 kašikica iseckanog peršuna
- 1 šoljica renadnog kačkavalja
- So i začini po želji
Način pripreme:
Patlidžane najpre dobro operite, u nekoliko voda, tako da se sa kore skine sva prljavština i sve što nije potrebno. Potom ih isecite na polovine, zatim izvadite meso patlidžana, pa posolite dobijene korpice i ostavite da puste vodu, nekih 15-20 minuta.
Za to vreme taj mesnati deo isecite na sitno, takodje ostalo povrće isecite na što sitnije kockice. Meso takodje isecite na manje kockice. Sada u odgovarajućem tiganju zagrejte malo ulja, potom najpre izdinstajte malo luka, zatim dodajte papriku i meso patlidžana, dinstajte dalje, pa kada to omekne dodajte meso. Smanjite temperaturu na minimum pa dinstajte dalje dok meso ne promeni boju.
Potom dodajte iseckani paradajz i paradajz sok, zatim začine po ukusu, pa odma sklonite sa ringle. Mešajte lepo da se sve sjedini, a onda ostavite da se smesa prohladi.
Sada punite patlidžane dobijenom smesom, pa ih poredjajte u vatrostalnu posudu i pecit u zagrejanoj rerni na 200 stepeni. Punjeni patlidžan poslužite uz neku finu salatu ili kiselo mleko, pa uživajte u ukusu.
Grilovani patlidžan
Potrebni sastojci:
- 4 patlidžana
- Sok od ½ limuna
- 5 kašika ulja (maslinovog ili po izboru)
- 2 čena belog čuka
- Soli po ukusu
I još
- 600 grama paradajza
- 3 čena belog luka
- 2 kašike ulja
- 1 kašika suvog bosiljka
- Prstohvat soli
Način pripreme:
Patlidžan lepo operite, u nekoliko voda, potom ga prosušite pa isecite na kolutove srednje veličine. Možete iseći i po dužini na trake, kako više volite. Potom ga posolite i iscedite limun po njemu, pa ostavite da odstoji tako do pola sata.
Nakon toga ga ponovo malo prosušite, jer će pustiti vodu. Beli luk iseckajte na sitno. Patlidžan sada pecite na roštilju ili gril tiganju, a pre toga ga premažite sa malo maslinovog ulja. Okrenite patlidžan pa ga sa te strane premažite i sitno seckanim belim lukom. Gotove komade patlidžana izvadite u odgovarajuću posudu i poklopite da se ne hlade.
U drugoj činiji pomešajte paradajz, koji ćete iseckati što sitnije, zatim dodajte takodje sitno seckani beli luk, ulje bosiljak i malo soli. Promešajte, pa poslužite uz grilovani patlidžan. Ovo jelo je preukusno, probajte što pre!
Namaz od plavog patlidžana
Potrebni sastojci:
- 2 patlidžana
- 2 čena belog luka
- 1 glavica crnog luka
- 1 crvena paprika
- 1 veći paradajz
- 2 kašike ulja (maslinovog ili lanenog)
- 1 kašičica aleve paprike
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
Patlidžane oljuštite, pa ih potom iseckajte na kocke srednje veličine. Beli luk sitno iseckajte, pa dodajte patlidžanu. U odgovarajućoj šerpi sipajte vodu pa dodajte malo ulja, a zatim dodajte i patlidžan zajedno sa lukom, da se prodinstaju. Kuvajte dok patlidžan lepo ne omekne, potom izvadite iz vode i prosušite malo.
U medjuvremenu možete iseckati crni luk, papriku i paradajz. Potom prohladjenu smesu od patlidžana sada dodajte ovo seckanog povrće, po želji dodajte još malo ulja, zatim soli i začine po vašem ukusu. Promešajte, pa poslužite uz integralni hleb ili po izboru.
Musaka od plavog patlidžana (sa mlevenim mesom)
Potrebni sastojci:
- 1 kilogram patlidžana
- 500 grama mešanog mlevenog mesa
- 200 grama brašna
- 2 kašike pavlake
- 1 glavica crnog luka
- 5 jaja (možete i više ukoliko imate)
- 1 decilitar mleka
- 1 decilitar ulja
- Soli i bibera po ukusu
Način pripreme:
Patlidžane ogulite, potom ih isecite po dužini na trake srednje debljine. Nalijte ih hladnom vodom kako bi dobili što neutralniji ukus, tako će kasnije u kombinaciji sa mesom biti taman kako treba.
Dok oni stoje u vodi, u prvom tanjiru umutite jaja sa malo soli, u drugom tanjiru sipajte brašno. Patlidžane sada ocedite od vode, potom ih umačite u brašno pa u jaja i pecite na ulju sa obe strane. Redjajte ih na papirni ubrus da se ocede od viška masnoće.
U istom tiganju sada prodinstajte meso sa lukom i začinima. Meso je gotovo onda kada promeni boju, i tada ga izvadite u tanjir.
Sada u odgovarajućem plehu, nauljenom, poredjajte prvi red patlidžana, zatim red mesa, pa isti redosled dalje dok ne potrošite sve. U činijici umutite jaja, pavlaku i mleko i lepo izmešajte. Tim prelivom prelijte musaku i zapecite je u zagrejnoj rerni na 200 stepeni, oko 30-40 minuta. Gotovu musaku poslužite uz kiselo mleko.
Salata od plavog patlidžana
Jelo koje je izuzetno traženo i veoma popularno, a pravi se izuzetno lako. Ukoliko još uvek niste probali ovu fantastičnu salatu, a ljubitelj ste jačih ukusa, onda je sada pravo vreme da to učinite. Evo jednog sjajnog recepta!
Potrebni sastojci:
- 1 veći patlidžan
- 1 glavica crnog luka
- 2 kašike sušene mirodjije (ili sveže)
- 1 kašika maslinovog ulja
- Prstohvat soli
Način pripreme:
Patlidžan isecite po dužini, na trake srednje debljine. Najpre ga dobro operite, a možete ga i oljuštiti, kako više volite. Posolite ga i ostavite na kratko da pusti vodu, nekih 10 minuta. Potom ocedite i pržite svako parče na malo ulja, oko 2 minuta, sa obe strane. Vadite patlidžan na papirni ubrus da se ocedi od viška masnoće.
U jednoj činiji pomešajte ulje, sok od limuna, mirodjiju, so i izgnječen beli luk (ili što sitnije seckan). Dobro izmešajte da se preliv lepo ujednači.
Patlidžane redjajte u odgovarajuću činiju, pa ih prelijte dobijenim prelivom. Ostavite da se salata lepo ohladi, a onda služite uz jelo po izboru. Ova salata idealno ide uz ribu, ali i piletinu.
Patlidžan za zimnicu
Ukusa plavog patlidžana ne morate se odreći zimi, već budite dobre volje pa napravite plavi patlidžan u tegli, koji će vam poslužiti tokom hladnih dana. Tako da, gada god vam se jede patlidžan, samo skoknite do špajza, i eto – imate ga!
Potrebni sastojci:
- 5 kilograma palidžana
- 2 litara vode
- 500 mililitara sirćeta
- Soli po potrebi
- 2 kašike šećera
- Beli luk i peršun po ukusu (oni daju jak i specifičan ukus)
- Ulje po potrebi
Način pripreme:
Patlidžane lepo operite, potom ih isecite na kolutove srednje debljine, posolite i ostavite tako čak 5 sati. Možete ih uveče usoliti pa ujutru kada se probudite raditi dalje, kako vam je lakše.
Nakon tog perioda ocedite dobro patlidžane od vode koju su pustili. U odgovarajućoj šerpi prokuvajte vodu, sirće i šećer pa u toj mešavini kuvajte patlidžane nekih 5 minuta. Ponovo ih prosušite od te vode, a zatim redjajte u tegle (sterilisane). Najpre složite jedan red patlidžana, onda preko njega dodajte malo seckanog luka i peršina, pa ponovo red patlidžana i tako dok ne utrošite sve. Na kraju dodajte malo ulja.
Tegle lepo zatvorite pa ostavite na tamnom i hladnom mestu, a nakon upotrebe teglu držite u frižideru.
Odlično ide uz sve vrste mesa, ali i drugog povrća, a ono što je najbitnije je da može dugo stajati i da je možete jesti tokom ceke zime. Ako potraje naravno. Zbog toga možete napraviti veću količinu, ukoliko imate višečlanu porodicu.