Kompot od šljiva – recept, kalorije i nutritivna vrednost

Najpoznatije voće na našim prostorima – šljiva, zapravo je poznata po svojim lekovitim svojstvima. U ishrani se preporučuje svima, kako bebama i deci, tako i odraslima.

Od šljive se pravi poznata rakija šljivovica, zatim džem i slatko, ali i kompot, koji je najbolji izbor za svakoga. Takodje, glavni sastojak mnogih kolača je šljiva, a najbolje je jesti je u sirovoj varijanti.

U ovom tekstu ćemo pisati nešto više o kompotu od šljiva, o njegovoj lekovitosti, kao i o tome kako da ga napravite i iskoristite u ishrani. Kompot možete praviti u manjim količinama, kao na primer zdravu poslasticu, a možete ga napraviti i za zimu, tako da ukus šljive možete okusiti i van sezone.

Šljiva – lekovitost i nutritivna vrednost

S obzirom na to da šljiva ima diuretičko dejstvo, preporučuje se osobama koje boluju od žuči i onima koji imaju problema sa bubrezima.

Kada u organizam unosimo namirnice bogate antioksidantima, kiseonik putuje njime neometano i obnavlja ga. Na taj način šljive usporavaju starenje, odnosno naš organizam čine zdravim iznutra što se odražava na spoljašni izgled. Koža je zdravija i sveža.

Šećerna bolest je podmukla i često obolela osoba nije svesna kako postepeno uništava njen organizam. Šljiva je odličan izbor ukoliko patite od ove bolesti, jer poseduje upijajuća vlakna uz pomoć kojih se hrana postepeno razlaže u organizmu, i time se šećer u krvi sporije razlaže.

Šljive takodje veoma dobro utiču na naše kosti, jer su bogate fenolima i flavonoidima, koji jačaju naše kosti i čine ih elastičnim. Osobe koje redovno konzumiraju šljive imaju mnogo manje šanse za obolenje od osteoporoze, u odnosu na one koji ih ne konzumiraju.

Pozitivno utiču i na naš kardiovaskularni sistem, tako što čiste naše arterije, zatim snižavaju holesterol i na taj način čuvaju naše srce. Kada je krvotok slobodan i kada krv nesmetano protiče kroz organizam, šanse za srčani ali i moždani udar su minimalne. Pošto je srčani udar jedan od glavnih uzroka smrti današnjice, najčešće zbog loše ishrane i upravo začepljenih arterija, redovna konzumacija šljiva smanjiće šanse za tim, i preporučuje se svima.

Jedna od najvećih prednosti ove voćke jeste ta što veoma uspešno sprečava pojavu raka, iz razloga što obiluje antioksidantima, koje smo već pomenuli kao verne čuvare našeg zdravlja.

loading...

Kada kažemo šljive, mislimo i na sirove i na suve, jer imaju gotovo jednaka nutritivna svojstva, i podjednako su dobre za naše zdravlje. Ono po čemu su suve šljive najpoznatije jeste olakšavanje probave, odnosno odlične su u borbi protiv zatvora i nadutosti. Naš digestivni trakt oslobadjaju, tako što ubrzavaju metabolizam, a samim tim se smanjuje nadutost i creva normalno funckionišu.

Na 100 grama šljiva sadrži:

46 kalorija; 11.4 grama ugljenih hidrata; 0.70 grama proteina; 0.28 grama masti; 1.4 grama dijetalnih vlakana.

0.417 miligrama niacina; 0.135 miligrama panatonske kiseline; 11.5% vitamina A; 16% vitamina C; 0.26 miligrama vitamina E; 5% vatamina K.

6 miligrama kalcijuma; 157 miligrama kalijuma; 0.057 miligrama bakra; 0.17 miligrama gvoždja;7 miligrama magnezijuma; 0.052 miligrama mangana; 16 miligrama fosfora; 2% selena, 1% cinka.

Dakle, po svemu sudeći, šljiva je izuzetno zdrava namirnica. Ono što oduzima ili dodaje njenoj nutritivnoj vrednosti jeste kombinacija sa ostalim namirnicama, kao i sam način pripreme. Sirova šljiva je najzdravija i ima najveća nutritivna svojstva, a zatim kuvana, potom pečena.

Kompot od šljiva je idealan izbor kada želite zdravu poslasticu, prilično se lako priprema, a još brže se smaže. 🙂

Kompot od šljiva – recepti

Da biste napravili ukusan kompot od šljiva nije potrebno neko posebno znanje, bitno je samo da imate malo volje, i da ispratite recept postupno, kako ne biste negde pogrešili. Sve i da pogrešite, ne može biti fatalna greška jer kompot u gotovo svim slučajevima i varijantama ispadne dobro. Može jedino da ispadne bolje, i odlično. Težite tome.

Odvojili smo za vas nekoliko recepata, koji vam mogu pomoći da pripremite savršeni kompot, na razne načine. Pročitajte pa odaberite varijantu koja vama odgovara, i navalite na posao! 🙂

Kompot od šljiva bez konzervansa

Potrebni sastojci:

  • 6 kilograma šljiva
  • 1 kilogram šećera (manje ili više po ukusu)
  • 10 litara vode

Način pripreme:

Pri odabiru šljiva, potrudite se da odaberete one malo čvršće, jer su one uglavnom dosta zdravije tako da kasnije nećete izgubiti vreme na čišćenje, a takodje nećete izgubiti na količini. Šljive lepo operite, očistite od koštica ali i od truleža ako ima na nekom mestu. Bitno je svakako da ne ubacujete trule niti potpuno mekane, jer one imaju dosta lošiji ukus i brzo se pokvare.

Očišćene šljive poredjajte u tegle, a za ovu količinu sastojaka biće vam potrebno 20 tegli od 720 mililitara. Dakle, u 20 tegli stavite jednaku količinu očišćenih šljiva.

Sada u odgovarajućoj šerpi sipajte vodu i šećer, pa ostavite da provri na umerenoj temperaturi. Kada provri potrebno je da se kuva dalje još nekih 10ak minuta, dok se ne dobije sirup. Dobijenim sirupom napunite tegle do grlića, zatim ih zatvorite najpre celofanom a onda i poklopcima.

Na kraju ostaje pasterizacija. U odgovarajućem plehu poredjajte sve tegle, sa malim razmakom kako se ne bi dodirivale. Zatim pleh napunite sa malo vode, koliko da se pokrije dno tegli, a onda ih ubacite u zagrejanu rernu. Ostavite tegle da se greju na 100 stepeni, nekih sat vremena. Temperaturu prilagodite vašoj rerni, bitno je da bude najniža kako ne bi popucale tegle. Nakon tih sat vremena isključite rernu i ostavite tegle unutra da se ohlade potpuno. Ne otvarajte rernu već dozvolite da vazduh sam postane hladan, a samim tim i tegle nešto kasnije.

Kada se tegle ohlade prebacite ih u špajz i držite tamo sve vreme. Otvorenu teglu držite u frižideru.

Kompot dobijen na ovaj način daleko je zdraviji jer ne sadrži konzervans, a prednost je ta što se ipak može čuvati i tokom zime jer se pasterizuje. Takodje, mogu ga slobodno konzumirati i deca, baš iz razloga što ne sadrži konzervans. Ako ste ipak skeptični, onda napravite kompot sa konzervansom uz pomoć sledećeg recepta:

Kompot od šljiva sa konzervansom

Potrebni sastojci:

  • 4 kilograma šljiva
  • 600 grama šećera
  • 2 litara vode
  • 1 kesica konzervansa

Način pripreme:

Kao i za prethodni recept, bitno je da odaberete šljive koje su zdrave i koje nisu prezrele, već malo tvrdje. Potom ih lepo operite i očistite od petiljki. Po želji možete i ne morate da vadite koštice.

U odgovarajućoj šerpi sipajte vodu i šećer i stavite da provri, pa kada provri dodajte šljive i kuvajte sve zajedno do tri minuta. Potrebno je da se samo malo “obare” u ušećerenoj vodi.

Šljive izvadite iz sirupa pa ih poredjajte po dnu tegli, a zatim ih prelijte sirupom. Sada u svaku teglu dodajte po mal konzervansa, i zatvorite ih najpre celofanom a onda i poklopcem. Tegle zamotajte debelim ćebetom i ostavite da se postepeno hlade na sobnoj temperaturi, verovatno do sutra, a možda i malo duže. Tek kada se potpuno ohlade odnesite ih u špajz, ili na mesto gde držite zimnicu. Potrebno je da bude hladnije i tamnije.

Nakon upotrebe tegle držit eje u frižideru ili takodje na nekom hladnijem mestu. Konzervanas će sprečiti da se pojavi budja, i priprema sa konzervansom uglavnom ostavlja bez brige o tome da će se kompot brzo pokvariti.

Kompot od šljiva i jabuka

Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram šljiva
  • 2 veće jabuke
  • 1 litar vode
  • 40 grama šećera
  • 1 kesica vanilin šećera
  • Prstohvat cimeta (po želji)

Način pripreme:

Odaberite tvrdje šljive takodje, jer su one idealne za bilo koju vrstu kompota. Lepo ih operite i očistite od petiljki i koštica, zatim ih iseckajte na četvrtine. Jabuke oljuštite pa ih iseckajte na krupnije kocke. Pomešajte ih u odgovarajućoj posudi, zatim dodajte šećer i vanilin šećer i nalijte sve vodom.

Ostavite da provri na umerenoj temperaturi, pa od tog trenutka kuvajte do 15 minuta, uz povremeno mešanje. Ukoliko volite cimet, a kompotu daje veoma lep ukus, dodajte ga odmah na početku kuvanja.

Nakon tih 15 minuta sklonite šerpu sa ringle i ostavite sa strane da se ohladi pa poslužite. Kompot pripremljen na ovaj način je uglavnom za kratkotrajnu upotrebu, ali može stajati u frižideru nekoliko dana. Mada, s obzirom na to koliko je ukusan …

Kompot od suvih šljiva

Potrebni sastojci:

  • 300 grama suvih šljiva
  • 1 litar vode
  • Korica limuna
  • 1 kašika meda (ili šećer)

Način pripreme:

Suve šljive najpre dobro operite u toploj vodi, potom ih stavite u odgovarajuću šerpu i nalijte vodom. Ostavite da odstoje tako jer je potrebno da nabubre. Kada primetite da su nabubrele, a to je obično nakon 1-2 sata, stavite ih na ringlu da se kuvaju. Sa sve tom vodom u kojoj su stajale.

Potrebno je da se kuvaju nekih 15ak minuta, a nakon toga ih sklonite sa ringle pa dodajte po želji limunovu koricu, med, šećer, cimet ili vanilu.

Kompot prohladite i poslužite, a u frižideru može stajati nekoliko dana. Prednost ovog kompota je ta što ga mogu konzumirati i bebe, jer je odličan laksativ. Za odrasle ga možete kuvati sa suvim smokvama, i tako dobiti jedan od najboljih lekova protiv zatvora.

Sponzorisano:

loading...
Loading...

Još zanimljivog sadržaja: