Kruške su dragoceno voće koje se koristi širom sveta zbog svog savršenog ukusa i neverovatnih blagotvornih dejstava po zdravlje čoveka.
Zdravstvene prednosti kruške uključuju njihovu sposobnost da pomognu u gubitku telesne težine, poboljšaju varenje i zdravlje srca, regulišu nivo fluida u telu i smanje krvni pritisak. Konzumiranje krušaka povećava kognitivne sposobnosti, sprečava rak, promoviše zarastanje rana i popravku tkiva.
Kruške pomažu u jačanju imunog sistema i smanjuju upale. Poboljšavaju metabolizam i cirkulaciju, štite od osteoporoze i utiču na zdravlje kože, očiju i kose.
Kruške su ukusno i slatko voće sa sočnim mesom. Termin “kruška” zapravo opisuje niz vrsta stabala i grmova iz roda Pyrus, iz mnogo veće porodice Rosaceae. Postoji širok spektar sorti krušaka, a samo nekoliko njih daje jestive plodove. Veliki broj sorti se koristi samo kao ukrasno drveće ili grmlje.
Plod je krajnji proizvod cvetnog stabla i obično je uzan pri vrhu, a širok pri dnu. Međutim, to nije oblik koji je karakterističan za sve vrste. Neke kruške su oblikovane isto kao i jabuke. “Meso” kruške je takođe slično jabukama, iako može biti neujednačene konzistencije sa prisustvom takozvanih “kamenih ćelija”. Odatle onaj utisak prisustva peska u ustima dok jedemo kruške.
Kruške su poreklom iz Kine, ali su domaće i u Evropi, severnoj Africi i Aziji. Postoje dokazi da su se kruške konzumirale još u praistorijso doba. Već nekoliko hiljada godina kruške su deo svakodnevne ishrane, a pominju se i u keltskoj, rimskoj i kineskoj književnosti. Lepo rastu na mestima sa umerenom, hladnom klimom i veoma se lako kultivišu.
Pored svoje dostupnosti i ukusa, kruške su takođe vrednovane zbog svoje medicinske koristi. Savremena nauka nam govori da je sadržaj mineralnih, vitaminskih i organskih sastojaka raznih vrsta krušaka razlog za njihov ogroman zdravstveni potencijal.
Neki od ovih aktivnih i efikasnih sastojaka su kalijum, vitamin C, vitamin K, fenolna jedinjenja, folati, dijetetska vlakna, bakar, mangan, magnezijum, kao i vitamini B kompleksa.
Slatko od krušaka
Kruške nisu tako široko upotrebljavane kao jabuke, trešnje, višnje, jagode ili šljive u srpskoj kuhinji. Najčešće ih jedemo u svežem obliku i tada su svakako najzdravije. Međutim, postoje lepi recepti za kolače i poslastice sa kruškama, kao i recepti za domaće sokove od krušaka.
Pored slatkog od jagoda, višanja, smokava, itd. na našim policama se često mogu naći i tegle sa slatkom od krušaka.
Odličan način da sačuvate kruške u skoro svežem obliku tokom zime jeste i kompot od krušaka.
U tekstu koji sledi, navešćemo vam primamljive recepte za slatko od krušaka.
Klasično jesenje slatko od kaluđerke
Vrsta krušaka pod imenom kaluđerka je vrsta koja je domaća u našim krajevima. To je veoma stara sorta, krupnih plodova (od 150 do 200 g) i zrele žute boje u trenutku sazrevanja. Njeno meso je mirišljavo i sočno, a često se kalemi sa dunjom, pa se i poslastice koje se prave na jesen često sastoje od mešavine ova dva ploda.
Za slatko od krušaka iz sorte kaluđerka biće vam potrebno 3 kg krušaka, 300 ml vode, 5 g limontusa i 1.5 kg šećera.
Kuvanje slatkog ne traje duže od sat vremena, a za pripremu ćete ukupno potrošiti oko sat i po. Na kraju bi trebalo da dobijete 6 porcija slatkog.
Kruške koje birate za slatko ne moraju da budu mnogo mekane, ali moraju biti slatke. Kruške ćete oljuštiti i očistiti, a zatim iseći na sitne kocke.
Iseckane kocke stavite u šerpu, pospite šećerom i pustite da prenoće u pokrivenoj šerpi.
Sledećeg dana nalijte vodu i kuvajte kruške na umerenoj temperaturi nekih sat vremena.
Kada primetite da se slatko zgušnjava, možete dodati limontus, promešati i skloniti sa vatre.
Da biste bili sigurni da je slatko gotovo, odvadite malo slatkog na tacnu i probajte da napravite brazdicu uz pomoć kašičice. Ako se brazda ne izgubi, nego ostane vidljiva, to znači da je slatko kuvano.
Dok je toplo, slatko sipajte u staklene, sterilisane tegle, dobro ih zatvorite hermetičkim poklopcem i čuvajte na hladnom mestu.
Dar jeseni – slatko od oraha i krušaka
Za ovaj interesantan recept biće vam potrebno 100 g oraha, 1 g šećera i 1.3 kg krušaka.
Kruške morate pažljivo očistiti od semenki, peteljki i kožice, a zatim ćete ih narendati “na krupno”. U velikoj šerpi ćete pomešati ove narendane kruške sa šećerom i pustiti da mešavina odstoji sat vremena.
Nakon jednog sata, krećete sa kuvanjem slatkoga. Smesu kuvajte do tačke ključanja, a zatim još pet minuta nakon vrenja. Sve vreme mešajte. Pred sam kraj dodajte iseckane orahe.
Sklonite šerpu sa ringle i vruće slatko stavite u sterilisane staklene tegle. Nakon što tegle hermetički zatvorite, okrenite ih naopačke i pustite da se prirodno ohlade.
Slatko od krušaka sa želatinom
Ovaj recept je vrlo jednostavan za pravljenje i biće vam potrebno pola kilograma šećera, 1 limun i 1 kg krušaka. Nabavite dve kesice želatina, a za njih će vam biti potrebno još 4 ravne kašike šećera kako biste ih razmutili.
Još jedna dobra stvar je i to što, tokom pripreme ovog slatkog, nećete morati da ljuštite kruške. Dobro operite voće i isecite na kockice u željenoj veličini. Peteljke i semenke ćete odbaciti.
Iseckane kockice krušaka ćete staviti u veću šerpu i preliti sokom od isceđenog limuna. Na tihoj vatri kuvajte do tačke ključanja.
Za to vreme razmutite želatin sa 4 ravne kašike šećera prateći uputstvo za korišćenje koje dolazi uz njega.
Razmućen želatin sipajte u kruške i krčkajte ih još nekoliko minuta.
Tek na kraju dodajete šećer i kuvate na umerenoj vatri još deset minuta.
Kada se slatko zgusne, sipajte ga u sterilisane tegle i dobro zatvorite.
Nakon prirodnog hlađenja, odložite na tamno i hladno mesto.