Kukuruzni hleb je jedna od tradicionalnih namirnica iz kuhinja naših starih sela. Kukuruzno brašno je od davnina upotrebljavano u narodnoj kuhinji, kao izdašna, hranljiva i energetski jaka sirovina za pripremu jela. Ono se i danas koristi za pripremu domaće proje i projare, hlebova i pogača, kačamka i drugih jela.
Kukuruzno brašno je brašno od celog zrna žitarica, pa se i proizvodi od njega smatraju integralnim namirnicama. Integralna hrana je mnogo zdravija za čoveka od hrane spremljene od više prerađenih vrsta brašna. Celo zrno žitarica povoljno deluje na digestivni sistem, pomaže apsorpciju hranljivih materija iz druge hrane i podstiče rad creva, izbacivanje toksina i metabolizam.
Zato se i kukuruzno brašno smatra nutritivno vrednom i korisnom namirnicom.
Hranljivo kukuruzno brašno
Brašno od celog zrna kukuruza je bogato hranljivim tvarima, esencijalnim za ljudsko zdravlje. Sadrži dosta vitamina B kompleksa, nijacin, tiamin, riboflavin, pantotensku kiselinu, zatim folate, vitamin E i vitamin K. Bogato je i neophodnim mineralnim materijama, poput magnezijuma, fosfora, selena, kalijuma, bakra, mangana i cinka.
Kukuruzno brašno ne sadrži gluten, ali je važno da znamo da svako prašno sadrži ekvivalent ovog proteina u sebi. Ono može da bude pogodno za osobe koje boluju od intolerancije na gluten, no savetuje se da se osetljivost na druge proteine proveri kod lekara.
Kukuruzni hleb je odličan za ljudsko zdravlje, a naučne studije su pokazale da može da pomogne i predupredi mnoga zdravstvena stanja. Smanjuje rizik od kancera debelog creva i drugih tegoba vezanih za zdravlje digestivnog trakta, pomaže kod hemoroida i podstiče izbacivanje otrova. Samo kukuruzno brašno je takvih fizioloških karakteristika da se manje zadržava u crevima od drugih tipova brašna, što doprinosi i boljem čišćenju creva i čitavog organizma. Ono ima antioksidativno delovanje i jača imunitet u želucu i stomaku. Takoše snižava nivo holesterola u krvi, podstiče metabolizam i mršavljenje.
Kod upotrebe kukuruznog brašna ipak treba biti obazriv, pošto ono sadrži dosta skroba i ima visok glikemijski indeks. Nije preporučljivo da bude zastupljen u ishrani dijabetičara i osoba koje pate od kandidijaze.
RECEPTI ZA KUKURUZNI HLEB
Kukuruzni hleb može da bude odlična alternativa običnom belom hlebu, a sprema se na razne načine. Uključivanje kukuruznog hleba u redovnu ishranu pomaže ukupnom zdravstvenom stanju. Izvrstan je za kombinovanje sa sirnim namazima, uz sveže povrće i salate.
Kukuruzni hleb je i sam po sebi hranljiv i specifičnog ukusa, pa je odličan i kao zdrav zalogaj bez dodataka drugih namirnica.
Mlečni kukuruzni hleb – Kukuruzni hleb se može pripremati na više načina, a brašno se može kombinovati i sa drugim vrstama; za pripremu hleba je obično potrebno dodati i malo belog brašna. Ipak, veći udeo kukuruznog brašna ovom ukusnom hlebu daje na hranljivosti i ukusu, a on ostaje fin i mek. Samo kukuruzno brašno je oštro, pa se obično koristi sa najobičnijim belim pšeničnim brašnom. Recept je sličan postupku pripreme običnog belog hleba. Kukukuruzni hleb se može pripremati sa mlekom, ali i bez njega. Sada ćemo pripremiti mlečni kukuruzni hleb. Evo šta je potrebno i kako se priprema.
- 250 gr kukuruznog brašna
- 250 gr pšeničnog brašna
- 4 dl mleka
- 50 gr svežeg kvasca
- ½ praška za pecivo
- 1 ravna kašičica šećera
- 1 ravna kašičica soli
- Ulje za podmazivanje pleha
Sve suve sastojke pomešati u jednoj posudi, a u drugoj ukuvajte 3 dl mleka. Kada proključa, mleku dodajte kvasac i fino ga umutite. Ostatak mleka treba da bude hladan i sada se dodaje u smesu sa kvascem. Razmućeni kvasac sa mlekom potom dodajte u posudu sa brašnom, pa zamesite testo za hleb.
Dobijeno testo treba ostaviti da narasta oko sat vremena, a poželjno je i malo duže. Kada je testo naraslo, ponovo ga umesite, pospite sa malo brašna i formirajte veknu ili druge oblike po želji. Hleb stavite u podmazan pleh i pecite oko pola sata, u zavisnosti od jačine rerne. Proveravajte koru, da se ne prepeče. Vruć pečen hleb umotajte u čistu krpu i ostavite da se hladi.
Predlog: U smesu za hleb možete da dodate i semena, poput lana i suncokreta, što će hlebu dati i na hranljivosti i na ukusu. Ohlađeni kukuruzni hleb secite na kriške i služite kao dodatak obroku ili osnovu zdravog doručka ili drugog obroka. Lepo se slaže sa domaćim mladim sirom, ajvarom i suhomesnatim proizvodima.
Beskvasni kukuruzni hleb – Ako hoćete da napravite čist kukuruzni hleb bez kvasca i drugih vrsta brašna, onda predlažemo jedan od najstarijih recepata za pripremu ovog hleba. Najviše podseća na starinske recepte za pripremu domaće proje ili kukuruzne pogače. Starinska proja je bila jedna od osnovnih životnih namirnica na našim selima, gde se i danas sprema na tradicionalan način. Evo kako pripremiti kukuruzni hleb bez kvasca.
- 500 gr kukuruznog brašna
- 1 kašičica soli
- 1 ravna kašičica šećera
- 250 ml vode
- Malo ulja
Sve sastojke osim vode pomešati, pa prethodno zagrejanu, zoplu vodu polako ulivati u mešavinu i mesiti. Ukoliko je voda baš topla, prvo pustite da se malo prohladi i promesite rukama. Pripremljeno testo prebaciti u pleh ili podmazan kalup za pečenje i ostavite između pola sata i jedan sat. Rernu ugrejte na 180 ® C i hleb pecite dok ne uhvati rumenu koricu. Proveravajte da se ne prepeče, a dužina pečenja zavisi od jačine rerne. Dobar savet je da pečeni hleb ostavite da se suši i hladi u rerni, pa ga tek onda izvadite.
Čist kukuruzni hleb – Ovo je još jedan recept za hleb koji se priprema isključivo od kukuruznog brašna. Domaći čisti kukuruzni hleb je guste i prhke strukture, jer kukuruzno brašno nema glutena poput belog pšeničnog. Više će podsećati na starinsku posnu proju nego na običan hleb; izrazito je hranljiv i izdašan, pa se ne preporučuje da se jede u velikim količinama. Evo kako se pravi.
- 500 gr kukuruznog brašna
- 1 kašičica soli
- 1 kašika jabukovog sirćeta
- 4 dl vode
Kao i u prethodnom receptu, pomešajte prvo sve sastojke osim vode. Vodu stavite da se kuva i sačekajte da provri. Provrelu vodu ulijte u posudu sa brašnom i pustite da se hladi. Kada se masa ohladila umesite testo; najbolje u obliku kugle, jer je smesa rastresita, pošto nema glutena koji bi je učinio lepljivom. Gotovo testo stavite u kalup za pečenje, podmazan uljem ili margarinom. Poravnajte testo i pecite u rerni zagrejanoj na 200 ® C oko jedan sat.
Slatka kukuruzna proja – Za one koji vole poslastice, a i domaću proju, evo jednog finog recepta iz bakine kuhinje. Proju možete da spremate i u slatkoj varijanti, sa pekmezom, a u nastavku objašnjavamo kako. Osnovni sastojak ovog kolača je hranljivo kukuruzno brašno koje mu daje specifičan ukus i nutritivnu vrednost. Evo kako se priprema i šta je potrebno.
- 1 čaša kukuruznog brašna
- 2 čaša kukuruzne krupice
- 2 jajeta
- 500 gr posnog sitnog sira
- 6 kašika šećera
- 1 prašak za pecivo
- 1 čaša mineralne vode
- 1 čaša ulja
- Prstohvat soli
- Pekmez po ukusu
Rernu uključiti na 180 ® C i za to vreme pripremite testo. U jednoj posudi umutite jaja, ulje, so i šećer, pa u tu smesu dodajte sir i dobro promešajte. U mešavinu dodajte preostale suve sastojke i izmešajte tako da se sve fino sjedini. Dodajte mineralnu vodu i još jednom umutite smesu. Izlijte je u pleh obložen papirom ua pečenje i stavite u zagrejanu rernu.
Pustite da se peče oko petnaestak minuta i malo se stegne. Izvadite i tako vruć kolač premažite pekmezom po ukusu; najbolje nekim finim, domaćim. Premazan kolač vratite u rernu i pecite oko pola sata, zavisno od jačine rerne. Proverite čačkalicom da li je pečen; gotova slatka proja će imati lepu rumenu boju. Izvadite, ostavite da se ohladi i secite na kocke.