Makovnjača spada u kolače starog kova, odnosno, u one kolače koje su naše bake često spremale. Mnoge i dan danas počaste svoje drage unuke ukusima domaćih kolača.
Zaista, ima li šta sladje nego kolač napravljen sa velikom dozom ljubavi? Stari kolači poput ovog, kao i vanilice, salčići, i tome slično, nekada su bili gotovo jedini kolači. Pravili su se od domaćih namirnica koja je svaka domaćica imala u svojoj kuhinji.
Danas se kolači prave dosta drugačije, ali čini se kao da nemaju tu čaroliju u sebi. Ako ste i vi ljubitelj domaćih kolača, naročito ovih koji imaju dugu tradiciju, onda nastavite sa čitanjem. Pa i ako niste, nastavite, jer, možda postanete jedan od ljubitelja. 🙂
Makovnjača – osnovni recept
Originalni recept za pripremu makovnjače, u sebi sadrži kvasac, s toga je za pripremu ovog recepta potrebno malo više vremena. Iz razloga što se čeka da kvasac naraste, a potom i testo. Ipak, svo to čekanje isplati se, jer je štrudla pripremljena na ovakav način veoma mekana.
Neophodni sastojci za pripremu ovog recepta su:
- 1 kilogram pšeničnog brašna
- 1 kockica kvasca
- 5 decilitara mleka
- 1 celo jaje
- 1 decilitar ulja
- 1 kašičica šećera
- Prstohvat soli
- Sok od ½ limuna
- 250 grama mlevenog maka
- 3 kašike prah šećera
- 1 žumance (za premazivanje)
Način pripreme:
Od pomenutih 5dcl mleka, odvojite 3dcl pa u to dodajte izdrobljeni kvasac, zatim 2 kašičice brašna, so i šećer. Promešajte pa ostavite da kvasac nadodje, nekih 15 minuta.
U odgovarajućoj vangli sipajte brašno pa napravite malu rupu u sredini. U toj rupi sipajte jaje, zatim ulje, sok od limuna i razmućeni kvasac. Mesite testo, a po potrebi dodavajte preostalih 2dcl mleka. Potrebno je da testo bude mekano ali glatko tako da se odvaja od ruke ii vice vangle.
Kada ste testo lepo umesili ostavite ga da se udvostruči, otprilike pola sata, u toploj prostoriji. Nakon toga testo premesite na brašnjavu površinu, pa ga podelite na dva jednaka dela. Svaki deo oblikujte u lopticu, pa pokrijte krpom i ostavite do 10 minuta, kako biste ga kasnije lakše rastanjili.
Sada prvu lopticu razvijte tako da više liči na pravougaonik, potom je premažite uljem pa pospite mak i prah šećer ravnomerno po celoj kori. Lagano uvijte u rolat pa stavite u podmazan pleh. Ponovite postupak sa drugom lopticom. Obe uvijene štrudle sada premažite žumancetom, po ukusu pospite orasima ili po želji, pa zapecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni, do sat vremena.
Gotove štrudle izvadite iz pleha, umotajte u krpu i ostavite da se prohlade. Potom ih secite i poslužite.
Makovnjača bez kvasca (sa pecivom)
S obzirom da nema kvasca, nema narastanja i samim tim je ovo recept za sve one koji su u žurbi, a ipak su voljni da pripreme nešto ukusno i izdašno. Pecivo odlično zamenjuje kvasac, tako da nema znatne razlike. Evo jednog preukusnog recepta:
Neophodni sastojci za pripremu ovog recepta su:
Za testo
- 600 grama pšeničnog brašna
- 5 kesica praška za pecivo
- 300 grama kravljeg sira*
- 9 kašika mleka
- 12 kašika ulja
- 150 grama šećera
- 1 kesica vanilin šećera
- 2 jajeta
- Prstohvat soli
Za nadev
- 400 grama maka
- 200 grama šećera
- 100 grama maslaca
- 150 mililitara mleka
- Suvo groždje, cimet, rum…po ukusu
Način pripreme:
Najpre napravite nadev kako bi se fino ohladio dok pripremite kore. Mleko stavite da provri u šerpi zajedno sa šećerom, zatim dodajte maslac pa promešajte da se skroz istopi. U to dodajte mak i promešajte da se dobije ujednačena smesa. Možete odmah dodati i cimet ili po ukusu, a i ne morate – kako više volite. Ostavite da se nadev hladi a vi pripremite kore.
Za testo sir izmiksirajte tako da postane kremast, on će testu dati specifičan i veoma lep ukus, tako da se bukvalno topi u ustima. U odgovarajućoj vangli pomešajte brašno i pecivo, zatim dodajte sir koji ste izmiksirali, takodje i mleko, ulje, jaja, šećer i vanilin šećer i soli. Sada mesite testo lagano, tako da postane mekano i glatko. Onda kada počne da se odvaja od ruku i od stranica vangle, znači da je gotovo.
Testo možete odmah razviti na brašnjavoj površini, a možete sačekati maksimalno pet minuta, jer testo što duže stoji lakše se razvlači. Pre nego što ga rastanjite možete ga podelite na dva dela, a možete i nakon što ga rastanjite. Od ove količine mogu biti dve štrudle srednje veličine.
Sada filujte kore pripremljenim nadevom, urolajte pa stavite u nauljenu tepsiju. Rernu uključite na 200 stepeni, pa kad se zagreje stavite da se peče. Biće potrebno otprilike 40ak minuta da se ispeče, a najviše zavisi od vaše rerne.
Gotov kolač izvadite pa umotajte u krpu i ostavite da se ohladi, potom ga pospite prah šećerom, isecite i poslužite.
Makovnjača sa gotovim korama
Ako nemate vremena za razvijanje kora, a kamoli za čekanje da testo naraste, onda je za vas ovaj recept pravi. Gotove kore nisu tako mekane, a i nisu baš po starom receptu, ali ipak mogu poslužiti da se napravi ukusna makovnjača. Ovaj recept zapišite, jer ćete ga uvek i u svakom trenutku moći iskoristiti kada ste u žurbi, a voleli biste da smažete nešto ukusno:
Neophodni sastojci za pripremu ovog recepta su:
- 500 grama gotovih kora za pitu
- 3 jajeta
- 2 čaše šećera
- 1 čaša jogurta
- 1 čaša ulja
- 1 čaša griza
- 1 čaša prezli
- 1 kesica praška za pecivo
Za nadev
- 350 grama maka
- 1 čaša vrelog mleka
- 6 kašika šećera
Za preliv
- 4 šolje vode
- 2 šolje šećera
- 1 limun
- 1 kesica vanilin šećera
Način pripreme:
Za pripremu nadeva je potrebno samo da promešate vruće mleko sa makom i šećerom, mešajte dobro da se šećer otopi i da se smesa lepo sjedini.
Za preliv vodu prokuvajte sa šećerom i vanilin šećerom, tako da se dobije sirup, pa na kraju dodajte limun isečene na kolutove. Gotov preliv ostavite da se ohlade, pa ćete njime kasnije preliti štrudle.
Sada je vreme da pripremite i kore. Jaja umutite, zatim dodajte jogurt i ulje, promešajte pa onda dodajte suve sastojke, odnosno šećer, prezle, griz i pecivo. Dobro izmešajte da se sve lepo sjedini, ta mešavina će vam poslužiti za premazivanje kora, kako bi bile što mekše i ukusnije.
Dakle, za jednu štrudlu biće vam potrebno 4 kore. Uzmite prvu koru, premažite je samo uljem. Preko nje stavite drugu koru, pa nju premažite mešavinom koju ste pripremili. Sada stavite treću koru i takodje je premažite mešavinom. Sada ide četvrta kora koju ćete premazati samo nadevom, ravnomerno. Pažljivo urolajte i stavite u podmazan pleh.
Isti postupak ponovite sa preostalim korama i filom, i pazite da lepo rasporedite nadev i mešavinu, tako da vam bude dovoljno.
Kada ste sve štrudle poredjali u pleh, uključite rernu da se zagreje pa ih zapecite na 200 stepeni, do pola sata. Gotove štrudle izvadite iz rerne i odmah ih prelijte hladnim sirupom, pa ostavite da lepo upiju i omeknu. Ovako pripremljene štrudle su preukusne, a ako vam ostane koje parče za sutra, biće još ukusnije.
Makovnjača sa rozen korama
Osim u obliku štrudle, makovnjača može biti i nalik torti, odnosno kolaču. Ako ste ljubitelj ukusa maka, onda ovaj recept obavezno zapišite, i svakako isprobajte. Lako se pravi, tako da ćete za kratko vreme imati ukusnu poslasticu.
Neophodni sastojci za pripremu ovog recepta su:
- 1 pakovanje rozen korica
- 400 grama mlevenog maka
- 200 grama mlevenog keksa (plazme ili po izboru)
- 300 grama šećera
- 3 vanilin šećera
- 250 grama margarina
- 5 decilitara vode
- 200 grama marmalade od kasnije
Za preliv
- 100 grama čokolade za kuvanje
Način pripreme:
U šerpici prokuvajte vodu sa šećerom i vanilin šećerom, na umerenoj temperature. Kada voda provri, smanjite temperaturu pa dodajte margarin, promešajte da se otopi, pa dodajte mak i keks. Mešajte dalje neprestano kako bi se sve lepo sjedinilo, i kako ne bi zagorelo. Potrebno je otprilike 5 minuta da se napravi kompaktna smesa.
Sklonite šerpu sa ringle pa mešajte sada da se fil prohladi, a ako ne žurite možete ostaviti da se sam fil ohladi. Ne mora potpuno, ali ne sme biti ni vruć.
Dakle, kada se fil lepo prohladi, filujte kore, i to sledećim redosledom: Kora, fil, marmelada od kasnije, ponovo kora, fil, marmelada….i tako dok ne utrošite sve kore. Poslednju koru ostavite čistu, pa preko nje razlijte glazuru od čokolade.
Čokoladu jednostavno otopite na pari, ili sa par kapi ulja, pa prelijte kolač i odložite ga u frižider da se lepo stegne. Pošto su rozen korice pomalo žilave, biće potrebno malo vremena da upiju fil i postanu mekane. Kolač secite na štanglice pa poslužite.
*Mali savet – kada sečete kolač, prethodno zagrejte nož na ringli ili u vreloj vodi, kako čokolada ne bi pucala. Prijatno!