Kako sve češće možete naići na portale koji pišu i promovišu zdravu hranu, takodje i na ljude koji žele da pokažu kako zdrava ishrana i zdrave navike mogu naše zdravlje dovesti do savršenog, tako možete čuti da preporučuju mladi sir kao izvor proteina, ali i brojnih drugih minerala i vitamina.
Svakako da nije svaka vrsta sira jednaka, a mnogo toga zavisi i od našeg organizma, ipak, mladi sir preporučuje se gotovo svima, čak i maloj deci, jer je veoma blagotvoran.
Mladi sir se može dobiti kako od kravljeg, tako i od kozjeg mleka, čije su prednosti za zdravlje svima dobro poznate. Tekst o kozjem mleku imate na našem sajtu, pa se možete detaljnije informisati.
U ovom tekstu ćemo pažnju posvetiti mladom siru – napisaćemo nešto više o njegovim prednostima za zdravlje, kao i to kako da ga napravite i upotrebite u ishrani.
Mladi sir – Lekovitost i nutritivna vrednost
Ono po čemu se mladi sir razlikuje od ostalih jeste njegova struktura, tačnije, mladi sir sadrži daleko manje mlečnih masti, zatim ugljenih hidrata i soli. Shodno tome, mladi sir ima i nižu kalorijsku vrednost.
Zbog toga ga neretko možete videti kao jedan od sastojaka dijeta, jer pomaže da kilogrami brže nestanu. Nakon konzumacije mladog sira, bićete siti, ali vaš stomak neće biti naduven jer se mladi sir lako vari, pritom ne ostavlja masti u našem organizmu.
Mladi sir spada u niskokaloričnu hranu, iz razloga što na 100 grama ima svega 90 kalorija. To vam takodje govori zašto se preporučuje osobama koje žele da izgube kilograme, ali i onima koji žele da smanje holesterol u krvi.
Kada holesterol dovedete u balans, mnogo su manje šanse za srčani i moždani udar, koji su danas veoma česti. Mladi sir pomoći će vašim arterijama da ostanu čiste, jer sprečava naslagama masti da se lepe za njih, time ćete smanjiti holesterol, i protok krvi kroz vaš organizam biće neometan. Normalan protok krvi sačuvaće vaš kardiovaskularni sistem, kao i čitav organizam.
Mladi sir je još poznat po tome što sadrži veliku količinu proteina, a oni su neophodni našem organizmu. Proteini pomažu izgradnji naše mišićne mase, pa se zbog toga preporučuje osobama koje su fizički dosta aktivne, sportistima, i onima koji žele da izgrade jaku mišićnu masu.
Nakon treninga, samo 100 grama mladog sira obnoviće vašu izgubljenu energiju i vremenom će učiniti da vaši mišići budu veliki i jaki. Svi koji koriste mladi sir, i pritom vežbaju, zaista imaju definisano telo, a u to se možete i sami uveriti. Testirajte, pa podelite sa nama vaše iskustvo.
Ukoliko se mladi sir pravi od kozjeg mleka, koje smo pomenuli u tekstu gore, a ako istražite malo više o kozjem mleku saznaćete da se najčešće preporučuje osobama koje imaju problema sa plućima. Dakle, mladi sir koji se pravi od kozjeg mleka jednako je delotovoran kao i samo mleka, čak vam može poslužiti kao kompletan obrok.
Preporučuje se svim osobama, a najčešće deci koja boluju od astme ili bronhitisa, kako bi se na vreme rešila te uporne i nimalo naivne bolesti.
Zbog niskog sadržaja soli preporučuje se osobama koje imaju problema sa srcem, a takodje i problema sa bubrezima i jetrom. Mladi sir vremenom će oćistiti vašu jetru od toksina, a vaše bubrege će sačuvati. Osobe koje redovno konzumiraju mladi sir gotovo nikad nisu imali problema sa mokraćnim putevima – peskom ili kamenom u bubregu.
U mladom siru nema soli, ali zato ima dosta kalcijuma, a on je poznat po tome što čuva naš koštani sistem. Zbog toga, ukoliko imate problema sa kostima redovno uzimajte mladi sir i za relativno kratko vreme videćete prve dobre rezultate. Naučite decu od malena da jedu mladi sir, jer će tako od samog početka graditi svoje kosti na pravi način, i kasnije se smanjuju šanse za neke od mogućih problema.
Sportistima bi mladi sir morao uvek biti za stolom, tokom bilo kog obroka, jer su oni izloženi fizičkim naporima i mogućstvu preloma i povreda.
Poznato je da bi žene tokom trudnoće trebalo da vode računa o ishrani i načinu života, jer su mnoge stvari u tom periodu zabranjene, ukoliko žele da sve prodje u redu. Mladi sir se preporučuje trudnicama, što bi značilo da je zaista zdrava hrana. Pomoći će vam da utolite osećaj gladi, pritom će vaše telo zaista nahraniti onoliko koliko je to potrebno. Tako će beba dok je još u stomaku uzimati potrebne vitamine i minerale.
Još jedna bitna prednost mladog sira, jeste ta što, ukoliko ne konzumirate meso, proteina koje gubite zbog toga možete lako nadoknaditi uz pomoć mladog sira. Ako pak ne konzumirate nijedan proizvod koji je životinjskog porekla, možete napraviti ili nabaviti i mladi sir biljnog porekla.
Mladi sir – upotreba
Osim jasnih prednosti za zdravlje, mladi sir je takodje veoma pogodan za pripremu gotovo svih jela. Zbog njegovog neutralnog ukusa, možete ga kombinovati kako sa povrćem, tako i sa voćem.
Sir se obično služi kao deo predjela, uz suhomesnate proizvode, ili salate. Zapravo, ne postoji ništa zdravije od činije svežeg povrća sa dodatkom sira i lanenog ulja, ili maslinovog. Osim kao deo predjela, mladi sir možete dodavati u mnogim kolačima i tortama, ali je veoma dobar dodatak svim pitama i pecivima. Takodje, može biti jedan od sastojaka pojedinih čorbi, a svakako da ga možete poslužiti uz glavno jelo, ili ga upotrebiti u samoj pripremi.
Tačnije, svaki recept koji kao jedan od sastojaka navodi sir, umesto uobičajenog sira, ubacite mladi sir i eto napretka. Mladi sir, osim što će ukusom obogatiti vaše jelo, za tren oka će ga učiniti i daleko zdravijim.
Mladi sir – recepti
Sada kada ste otkrili sve prednosti mladog sira, vreme je da naučite kako se pravi, pa da testirate njegovu delotvornost. Uvek preporučujemo da napravite kod kuće sve ono što je moguće, a mladi sir se veoma lako i jednostavno pravi. Čak iako nemate nekog iskustva, sve što je potrebno jeste da ispratite recept.
Na internetu možete pogledati i dosta klipova o tome, pa da postanete pravi sir-majstor!
Ukoliko nemate vremena za to, ili ne verujete u svoje kulinarske sposobnosti, onda mladi sir možete nabaviti u svim velikim marketima, u pojedinim prodavnicama zdrave hrane, ali, mi preporučujemo da kupite domaći mladi sir od ljudi sa pijace ili sa sela.
Kvalitet sira, a najpre mleka od kojeg se sir i dobija, mnogo zavisi od načina gajenja životinja. Dakle, bitno je da se životinja koja daje mleko (krava, ovca, koza…) hrani isključivo travama, odnosno da ide na ispašu. Da se gaji u prirodnim uslovima, bez hrane pune aditiva, i svakako je bitno da se gaji sa ljubavlju.
Možda vam to sada ne deluje kao bitna stavka, ali možete sami testirati kvalitet mleka životinje uzgajane na selu, i kvalitet mleka koje je industrijski produkt, odnosno koje potiče od životinja koje su uzgajane na velikim farmama.
Kako se pravi sir?
Potrebni sastojci: 5 litara mleka po izboru, 1 kašika sirila (takozvane maje) i soli po ukusu.
Način pripreme: Od navedene količine dobija se jedan kilogram sira, a vi prema tome koliko kilograma sira želite, povećajte ili smanjite količinu. S obzirom na to da se sir stajanjem pretvara u tvrdi, preporučujemo da pravite manje količine mladog sira, kako biste mogli da pojedete dok je takav.
Ono što je najbitnije kod pravljenja sira jeste to da vam pribor bude čist, a biće vam potrebna čista šerpa, vangla i čista gaza. Gazu nikako nemojte prati sa deterdžentom, već je samo isperite vrućom vodom pre i nakon upotrebe. korišćenje deterdženta može pokvariti ukus sira, i smanjiti njegov rok trajanja.
Takodje, za pripremu mladog sira, bitan je i kvalitet mleka, s toga, ukoliko ste u mogućnosti nabavite domaće mleko. Mleko u marketima je dosta razblaženo pa to kasnije može uticati na kvalitet sira.
Dakle, svu količinu mleka sipajte u šerpu i samo blago zagrejte. Mleko nije potrebno kuvati, već nekuvano samo malo podgrejati tako da bude mlako. Mleko sipajte sada u vanglu i odmah dodajte sirilo, poznatije kao maja. Promešajte par puta, i ostavite sa strane na mestu gde niko neće dirati, da se usiri. Potrebno je da stoji do 24 sata, bez mešanja i diranja, jer ukoliko promešate tekstura će se pokvariti i nećete dobiti potreban sir. Zapravo, ako vanglu držite na sobnoj temperaturi ili proed radijatora, biće potrebno tek 2 sata da se usiri.
Znaćete da je dobra tekstura kada mrdnete vanglu a sloj se pomera kao kiselo mleko, pokušajte da zavučete kašiku i ako tekstura liči na teksturu kiselog mleka, onda je to to.
Sada je potrebno da sir sipate u gazu, a to ćete učiniti tako što ćete najpre preko jedne dublje vangle staviti cediljku, zatim preko cediljke staviti gazu koju ste prethodno lepo oprali samo toplom vodom. Sada dobijenu smesu sipajte u gazu postepeno. Sir će se zadržavati u gazi a u vangli će curiti surutka, koja je veoma lekovita, a nešto više o njoj saznajte na našem sajtu.
Kada sva surutka iscuri u vanglu, ostaće vam sir u gazi i sada je polako urolajte zatim stavite na neku veću tacnu i pritisnite nekim većim tanjirom, tako da se dobije lep oblik. Ostavite sir da odstoji tako nekoliko sati, da malo očvrsne.
Nakon toga sir isecite na parčad i odložite u frižider. Mladi sir je mekane strukture, tako da se moće raspasti prilikom sećenja, pa budite pažljivi. Svakako ga možete koristiti drobljenog u salati ili kao dodatak nekom drugom jelu.
Mladi sir – cena
Cena mladog sira zavisi od toga kod koga kupujete i kakvog je kvaliteta, a mi uvek preporučujemo da kupujete od osoba koje organiski proizvode, o čemu smo već pisali u tekstu gore. Cena takodje zavisi da li je sir od kravljeg, kozjeg ili nekog drugog mleka.
Što je mleko jeftinije, jeftiniji je i sir, tako će na primer mladi sir od kravljeg mleka koštati 300-350 dinara, dok će sir od kozjeg mleka koštati oko 600 dinara.