Prokelj – salata recepti i lekovita svojstva

Osim što spada u najzdravije namirnice, takodje spada i u omiljene iz razloga što ima neverovatan izgled. Prokelj se lako raspoznaje upravo zbog njegovog izgleda koji podseća na kupus – mali kupus koji ima čak i bolja svojstva od velikog kupusa.

Zbog toga je prokelj lako ukombinovati, jer, osim što doprinosi ukusu gotovo svakom jelu, doprinosi i njegovom izgledu. Odlična je dekoracija, a njegov ukus slaže se uz sve vrste mesa, takodje uz mlečne proizvode, ali i uz skoro sve vrste povrća, kako kuvanog, tako grilovanog i prženog.

Prokelj zaista zaslužuje punu pažnju, i zaslužuje da se često nalazi na vašoj trpezi, iz razloga što izuzetno pozitivno utiče na naš organizam. Mogu ga svi jesti, kako stariji, tako i mladji, što je još jedna od njegovih prednosti.

U daljem tekstu saznajte nešto više o lekovitosti prokelja, zatim o tome kako da ga pripremite i iskoristite sve njegove prednosti na najbolji način.

Prokelj – Kalorije i lekovitost

Prokelj potiče iz porodice kupusa, odnosno kupusnjača, o čemu svedoči njegov izgled. U malom kupusu, odnosno prokelju, skupilo se mnoštvo dobrih sastojaka, koji su potrebni našem organizmu kako bi bio zdrav i jak.

Na 100 grama prokelj sadrži samo 42 kalorije, a sadrži još i:

0.3 grama masti (od toga 0.1 zasićene masti i 0.2 polinezasićene masti), 9 grama ugljenih hidrata (od toga 3.8 grama vlakana i 2.2 grama šećera), 3.4 grama proteina;

0.745 miligrama niacina, 0.90 miligrama riboflavina, 0.139 miligrama tiamina;

25 miligrama natrijuma, 389 miligrama kalijuma;

loading...

42 miligrama kalcijuma, 0.70 miligrama bakra, 1.40 miligrama gvoždja, 23 miligrama magnezijuma, 0.337 miligrama mangana, 69 miligrama fosfora, 0.42 miligrama cinka;

S obzirom na to da prokelj obiluje zdravim sastojcima, jasno je da na naš organizam može samo pozitivno da utiče. Neke od prednosti prokelja za zdravlje su:

Zdrav kardiovaskularni sistem – Prokelj je izuzetno bogat dijetetskim vlaknima, a ona smanjuju holesterol i na taj način čuvaju naše arterije. Redovna upotreba prokelja sprečiće pojavu masnoće u krvi, a na taj način će sprečiti i začepljene arterije. Sve to ima za cilj da očuva zdravlje našeg srca. S toga, ukoliko imate kardiovaskularnih problema, prokelj bi trebalo da bude veoma često na vašem meniju. Svakako ga možete jesti što češće radi preventive.

Zdrav digestivni trakt –  Još jedna prednost prokelja jeste ta što spada u lako svarljivu hranu, s toga ne pravi problem u našem želucu a samim tim ni u crevima. Dakle, prokelj ima zadatak da rastereti naš želudac i creva, i na taj način smanji nadutost stomaka. Ukoliko želite ravan stomak redovno konzumirajte prokelj, jer će on ubrzati vaš metabolizam i nećete imati problem sa nadutim stomakom.

Lakše mršavljenje – Zbog toga što se lako vari i ubrzava metabolizam, pomoći će vam da izgubite kilograme. Prokelj je visoko na listi namirnica koje su dozvoljene na dijeti. Idealan način da upotrebite prokelj ukoliko ste na dijeti jeste da pripremite šejk, popijete svako, svako drugo jutro, i ubrzo ćete primetiti prve rezultate. Naravno uz redovno vežbanje i barem minimalnu fizičku aktivnost.

Jak imunitet – Prokelj takodje sadrži i veliki procenat vitamina C, pa je iz tog razloga odlična preventiva ukoliko ste skloni čestim prehladama. Ukoliko se razbolite šejk od prokelja ali i salata od prokelja pomoći će vam da brže ozdravite.

Detoksikovan organizam – Takodje sadrži visok procenat kalijuma, a kalijum je zadužen za izbacivanje viška vode iz našeg organizma, što za krajnji cilj ima detoksikaciju. Detoksikacija organizma je veoma bitna jer se na taj način izbacuju toksini i naš organizam jača, izbacuje iz sebe otpad koji ostaje prilikom konzumiranja odredjenih namirnica. Takodje, konzumiranjem prokelja organizam postaje bazan, odnosno izbacuje kiseline koje nam stvara probleme u želucu a zatim u čitavom organizmu.

Zdrave kosti – Vitamini C i A, kao i mineral kalcijum, zaduženi su za očuvanje našeg koštanog sistema. Njih takodje ima u visokom procentu u prokelju, što znači da će redovna upotreba prokelja ojačati naše kosti i učiniti ih elastičnim, odnosno teško lomljivim.

Zdrave oči – Prokelj u sebi sadrži karotenoid, zeakstin i lutein, što znači da značajno doprinosi zdravlju naših očiju. Čuva očne nerve i mrežnjaču i omogućava nam da bolje i jasnije vidimo. Zbog toga se prokelj preporučuje svim osobama, bez obzira na godine, jer su naše oči veoma važne. Ukoliko imate problem sa očima što pre počnite da upotrebljavate prokelj u ishrani i za relativno kratko vreme videćete dobre rezultate.

Bolje pamćenje – Tiamin koji se nalazi u prokelju pomaže našem mozgu da ostane aktivan i koncentrisan, s toga se prokelj preporčuje osobama koje često i puno uče ili rade poslove koji zahtevaju visoku koncentraciju.

Bolje raspoloženje – Prokelj takodje sadrži visok procenat folne kiseline koja podstiče hormone sreće i na taj način poboljšava naše rapoloženje. Osobe koje često konzumiraju prokelj svedoče tome da se bolje osećaju i da imaju više energije, a to je svakako bitno kako bi kvalitet našeg života bio na nivou.

Bolji san – Kada je naš ogranizam srećan i zadovoljan, zdrav i snažan, snovi su lepši. Lako zaspimo, lepo sanjamo a zatim se lako i probudimo, spremni za novi dan i nove pobede.

Prokelj – recepti

U zavisnosti od toga kako ga spremite, nutritivna vrednost prokelja će se povećavati ili smanjivati. Takodje, njegov ukus će biti bolji ili lošiji. S toga, veoma je važno znati ukombinovati prokelj sa ostalim vrstama namirnica, kako biste iskoristili njegov maksimum. Svakako je odličan dodatak svim jelima, i redovnom konzumacijom doprinosi našem zdravlju na razne načine.

Jela od prokelja su sve popularnija, zbog toga što su i lekovita svojstva prokelja sve poznatija. U najpoznatijim restoranima na meniju možete naći neka od najukusnijih jela čiji je glavni sastojak upravo prokelj. Mi vam donosimo recepte uz pomoć kojih ćete moći u svom domu napraviti ukusna jela od ove čarobne namirnice.

Prokelj salata

Neophodni sastojci: 4 šoljice prokelja, 2 kašike soka od limuna, 1 kašičica vlašca, 2 kašičice peršuna, 1 kašičica soja sosa (ili nekog drugog po izboru), po ukusu parmezana ili nekog biljnog sira.

Način pripreme: Ova jednostavna salata veoma je ukusna, pritom veoma zdrava. Prokelj dobro operite i isecite što sitnije, zatim sipajte u odgovarajućuju činiju, dodajte limunov sok, vlašac i peršun pa promešajte. Sada dodajte i soja sos, ili neki po vašem ukusu, pa lepo izmešajte. Na kraju kao dekoraciju i radi još boljeg ukusa dodajte malo rendanog sira, zatim poslužite.

Prokelj sa pavlakom

Neophodni sastojci: 1 kilogram prokelja, 1 čaša kisele pavlake, 2 čena belog luka, 1 glavica crnog luka, 50 grama putera, 1 kašičica soli i bibera, 1 decilitar vode, 2 decilitara kisele vode.

Način pripreme: Najpre puter istopite u odgovarajućem tiganju, na umerenoj temperaturi, zatim dodajte crni luk koji ste prethodno isekli na što sitnije. Mešajte dok se luk ne uprži, a zatim dodajte prokelj koji ste takodje pre početka spremanja lepo oprali i očistili, zatim iseckali na sitnije komade. Odmah dodajte so i biber, promešajte pa načijte 1dcl obične i 2 dcl kisele vode i ostavite da se dinsta. U medjuvremenu dok se prokelj kuva pomešajte pavlaku sa sitno seckanim belim lukom. Nakon 15 minuta proverite da li je prokelj kuvan, odnosno da li je omekšao. Ako jeste, sklonite ga sa ringle pa dodajte preliv od pavlake i luka i promešajte. Ovako pripremljen prokelj odličan je dodatak svim vrstama mesa, ali i grilovanom povrću.

Prokelj sa piletinom

Neophodni sastojci: 800 grama pilećeg belog mesa, 500 grama prokelja, 1 struk praziluka, 1 glavica crnog luka, 4 čena belog luka, 2 krompira, 2 šargarepe, začini po ukusu (so, biber, lovor, peršun), 1 kašika brašna i 1 kašika aleve.

Način pripreme: Meso začinite vegetom i potom ispržite u tiganju na malo ulja, maslinovog ili po izboru. Meso izvadite a u istom tiganju dodajte još malo ulja da se zagreje. Crni luk i praziluk sitno iseckajte pa propržite na kratko, zatim dodajte šargarepu, krompir i prokelj koji ste pre početka spremanja oprali i očistili pa isekli na kockice. Dodajte sada malo vode pa nastavite da dinstate sve zajedno, uz povremeno mešanje. Nakon nekih pola sata proverite da li je povrće omeklo, a možete i malo ranije, sve u zavisnosti od vaše ringle. Kada procenite da je povrće gotovo, dodajte izgnječeni beli luk i ostale začine pa promešajte. Na kraju dodajte brašno i alevu pa promešajte da se zaprška lepo sjedini sa ostalim sastojcima. Sada meso dodajte povrću i poslužite.

Čorba od prokelja

Neophodni sastojci: 200 grama prokelja, 1 veća šargarepa, 1/2 koren celera, 1/2 glavice crnog luka, 1/2 struka praziluka, 5 kašika ulja, 1 kašika vegete, soli po ukusu, 1 žumance, 3 kašike pavlake 2 kašike integralnog brašna.

Način pripreme: Najpre pripremite povrće, odnosno, crni luk i praziluk iseckajte na sitno. Šargarepu, celer i prokelj lepo operite, očistite pa isecite na kocke srednje veličine. Sada ulje zagrejte u odgovarajućoj šerpi, zatim propržite luk, potom dodajte ostalo povrće i dodajte začine. Nalijte vodom, pa ostavite da se čorba kuva na umerenoj temperaturi. Nakon nekih 5 minuta dodajte kašiku brašna i po ukusu 1 kašičicu aleve paprike, promešajte pa ostavite da se dalje kuva. U posebnoj činiji pomešajte jedno žumance, koje ste prethodno skuvali. Tačnije, skuvajte jaje pa odvojite žumance i pomešajte ga sa pavlakom, tako da smesa sliči majonezu. Kada procenite da je čorba gotova sklonite je sa ringle pa umešajte preliv i dobro izmešajte da se lepo sjedini, zatim poslužite.

Sponzorisano:

loading...
Loading...

Još zanimljivog sadržaja: