Borovnice su slatke, hranljive i veoma popularne. Često su označene kao “superhrana” jer imaju nizak nivo kalorija i neverovatno su lekovite.
One su veoma ukusne i prikladne za mnoge recepte, pa ih mnogi ljudi smatraju svojim omiljenim plodovima.
Ali, pre svega, borovnice su neverovatno zdrave!
Borovnice – malo kalorija, mnogo hranljivih sastojaka
Borovnica je cvetni grm na kome rastu bobice koje su plave (skoro ljubičaste) boje.
Ona je blisko povezana sa sličnim žbunastim biljkama, poput brusnice, ogrozda, ribizle.
Sami plodovi, borovnice, su male, oko 5 do 16 mm u prečniku.
U početku su zelene boje, a kada sazru postaju ljubičasto-plave.
Borovnice spadaju u jedne od nutritivno najbogatijih bobica. Jedna puna čaša (oko 148 g) borovnica sadrži:
– vlakana 4 g;
– vitamina C 24% preporučenog dnevnog unosa;
– vitamina K 36% preporučenog dnevnog unosa;
– mangana 25% preporučenog dnevnog unosa.
Potom, tu su još i male količine ostalih nutritijenata.
Borovnice imaju 85% vode, a čitava puna šolja sadrži samo 84 kalorije, sa 15 g ugljenih hidrata.
Borovnice su “kraljevi” antioksidansne hrane
Antioksidansi su veoma važni. Oni štite naš organizam od oštećenja koja mu nanose slobodni radikali. Slobodni radikali su nestabilni molekuli koji mogu oštetiti ćelijske strukture i doprineti starenju i bolestima (poput raka).
Smatra se da borovnice sadrže najveći antioksidansni kapacitet od sveg voća i povrća.
Glavna antioksidansna jedinjenja u borovnicama spadaju u veliku porodicu polifenola, nazvanu flavonoidi. Jedna grupa flavonoida, naročito antocijanini, smatraju se odgovornim za većinu korisnih efekata po zdravlje.
Borovnice direktno povećavaju antioksidanse unutar organizma.
Borovnice štite holesterol u krvi od oštećenja
Oksidativna oštećenja nisu ograničena samo na naše ćelije i DNK.
Problemi nastaju i kada oksidiraju naši cirkulišući LDL lipoproteini (“loš holesterol”). Zapravo, oksidacija LDL-a je krucijalna u procesima bolesti srca.
Na sreću po nas, antioksidansi u borovnicama su snažno povezani sa smanjenim nivoima oksidiranih LDL-ova.
Svakodnevni unos 50 g borovnica smanjuje LDL oksidaciju za 27% kod gojaznih osoba nakon osam nedelja konzumacije.
Postoji još mnogo prednosti koje borovnice dodeljuju našem zdravlju. One utiču na snižavanje visokog krvnog pritiska, deluju preventivno kada su u pitanju srčane bolesti, pomažu u održavanju moždanih funkcija i unapređuju memoriju. Anticijanini iz borovnica mogu imati efekte protiv dijabetesa, a određene supstance iz njih pomažu u borbi protiv urinarnih infekcija.
Borovnice možete zamrznuti i čuvati za zimu, a možete napraviti i predivno slatko ili džem. Ove poslastice će uveseljavati sve vaše ukućane, a vi ćete biti srećni jer znate da ste im poboljšali zdravstveno stanje.
Slatko od borovnica – recepti
Domaće tradicionalno slatko od borovnica. Za ovaj recept vam je potreban jedan kilogram zrelih svežih borovnica i svega pola kilograma šećera. Za svega sat vremena pripremićete fantastičnu poslasticu.
Mnogi izbegavaju konzervanse, ali da bi naš recept bio potpun i siguran, zamolićemo vas da kupite 1 kesicu želatina, tj. gelfix-a i 1 kesicu klasičnog limuntusa.
Borovnice se pažljivo i podrobno operu i odmah stave u šerpu za kuvanje slatka.
Gelfix (mi preporučujemo onaj od Dr Oetker-a) se pomeša sa dve kašike šećera, pa se doda u šerpu sa borovnicama. Dobro se promeša, a zatim se ringla uključi na srednju temperaturu. Mešate lagano dok masa ne počne da vri, a zatim pridodate ostatak šećera.
Slatko se kuva još pet minuta, a onda se dodaje limuntus, promeša se i šerpa se sklanja sa ringle.
Preporuka je da sačekate da se slatko ohladi, pa da ga tek onda sipate u tegle. Kada to obavite, zatvorite tegle i stavite ih u veliki lonac sa vodom, pa ih prokuvajte još pet minuta, kako biste bili sigurni da će dugo potrajati.
Možete sipati i vruće slatko u tople i suve tegle, hermetički zatvoriti, a zatim ih okrenuti naopako kako bi se sadržaj vakumirao.
Slatko od borovnica na drugi način. Za ovaj recept vam je potrebno duplo više šećera nego što je to bio slučaj u prethodnom receptu. Umesto limuntusa koristimo jedan svež limun i ne stavljamo nikakve konzervanse, ni želatine. Ovo slatko se nešto duže priprema jer se borovnice ostavljaju da prenoće. Kada nabavite sveže, zrele borovnice, dobro ih operite i iscedite. Pripremite jedan kilogram šećera i veliku šerpu. U šerpu stavljate jedan red borovnica, pa jedan red šećera i tako redom, dok ne stavite ceo kilogram borovnica. Šerpu na kraju malo protresete, pokrijete, pa ostavite da prenoći. Sledećeg dana zagrevate ringlu na srednjoj temperaturi i kuvate slatko dok se masa ne zgusne.
S vremena na vreme će biti potrebno mešanje i skidanje pene koja se stvara na površini. Kraj kuvanja ćete odrediti tako što ćete proći kašikom po šerpi, pa ako se vidi dno, to znači da je slatko gotovo. Na samom kraju, iseći ćete limun na vrlo tanke kolutove i staviti u slatko. Nakon toga, kuvaćete još oko pet minuta. Prethodno pripremljene tegle ćete oprati i prosušiti i u takve tegle ćete sipati vrelo slatko. Dobro zatvorite tegle, uvijte ih u platneni stoljnjak i ostavite da se hlade. Sutradan tegle odložite na mesto koje je tamno i prohladno. Možete ih držati i u frižideru.
Čizkejk sa slatkom od borovnica. Ovaj omiljeni letnji kolač možete praviti i usred zime, ako ste preko leta bili vredni i napravili slatko od borovnica. Za spremanje kolača biće vam potrebno oko sat vremena, a moći ćete da poslužite deset ljudi. Potrebno vam je 750 g krem sira, 125 g maslaca, 4 jaja, 1 kesica vanilin šećera, 200 g šećera, 300 g keksa i teglica slatka od borovnica. Keks sameljete sa maslacem koji ste prethodno omekšali. Dobićete finu homogenu smesu koju ćete staviti u kalup za čizkejk.
Sa strane ćete razmutiti krem od jaja, vanilin šećera, šećera i krem sira. Ovaj krem nanosite na keks u kalupu. Poravnajte namaz i stavite kalup u rernu koju ste zagrejali na 150 stepeni. Kolač pečete oko pola sata. Naravno, proveravajte izgled i teksturu, pa ako smatrate da je potrebno više peći, tako i učinite. Ispečen kolač izvadite iz rerne i ostavite da se prohladi. Potom nanesite slatko od borovnica i ravnomerno ga razmažite po površini. Gotov čizkejk stavite u frižider da prenoći. Sutradan izvadite iz kalupa i poslužite drage goste. Prijatno!