Slatko od trešanja – recept kako se pravi

Male, okrugle, crvene trešnje pojavljuju se u junu i ulepšavaju naše trpeze. U zavisnosti od sorte, njihova veličina i ukus mogu varirati, ali su obično vrlo sočne i slatke.

Trešnje su dobar izvor vlakana, vitamina i minerala, uključujući kalijum, kalcijum, vitamin A i folnu kiselinu. Takođe su poznate i po svojim antioksidansnim svojstvima. Porcija od 14 trešanja na dan je dovoljna za vaš dnevni unos.

Trešnje su prehrambeno bogata namirnica i pune su antocijaninima, kvercetinom, kalijumom, vlaknima, vitaminom C, karotenoidima i melatoninom.

UV koncentracija, stepen zrelosti, uslovi skladištenja i obrada, svakako mogu značajno promeniti količine hranljivih materija i bioaktivnih komponenti. Ovi konstitutivni nutritijenti i bioaktivne komponente podržavaju potencijalne preventivne zdravstvene prednosti unosa trešanja, a u vezi su sa kancerom, kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom, inflamatornim bolestima i Alchajmerovom bolešću.

Mehanički gledano, trešnje pokazuju relativno visoku antioksidansnu aktivnost, mali glikemijski odziv, inhibiciju cox 1 i 2 enzima i ostale antikancerogene efekte.

Antioksidansi su od vitalnog značaja za dobro zdravlje jer štite naše ćelije od oštećenja usled delovanja oksidanasa i slobodnih radikala. Trešnje sadrže antioksidanse poznate kao antocijanin i cijanidin koji mogu imati antiinflamatorne efekte. Neka istraživanja su pokazala da ovi antioksidansi mogu biti korisni u zapaljenskim uslovima kao što je artritis, na primer.

Sok od trešanja može pomoći u smanjenju krvnog pritiska zbog toga što ima visok sadržaj polifenola.

Trešnje su super za užinu jer sadrže manje od 100 kalorija i pola grama masti po porciji. Zbog toga se odlično uklapaju u ishranu koja je zdrava i u sve oblike dijeta za mršavljenje. Pošto imaju tako sladak ukus, one čine zdravu zamenu za grickalice poput slatkiša i kolača. Trešnje su odličan sastojak za različite varijante doručka, ručka i večere.

Trešnje se sastoje od 75% vode, pa čak i više od toga. Sadržaj vode čini trešnje savršenom hranom za gubitak težine, jer imaju malo kalorija i puno vode. Jedući trešnje, duže se osećati sitim. One su takođe napunjene vlaknima (skoro 3 g po porciji), a vlakna pomažu u ubrzanju gubitka težine i smanjuju nivo apsorpcije holesterola u krvi.

loading...

Neke sorte trešanja prirodno sadrže melatonin – prirodnu supstancu koju inače proizvodi naš mozak, a koja reguliše cikluse spavanja. Dok vaš organizam ima sposobnost da proizvodi sopstveni melatonin, obično to radi samo u tami, pa nije svako u mogućnosti da dobije dovoljno melatonina. Faktori kao što su veštačko osvetljenje i buka, ograničavaju količinu melatonina koje telo može da proizvede. Unos trešanja može pomoći u povećanju melatonina u vašem telu.

Antocijanini u trešnjama, koji im daju crvenu boju, smanjuju bol u vezi sa zapaljenjem. Trešnje se koriste za ublažavanje bolova povezanih sa artritisom i gihtom. One takođe sadrže boron, koji pomaže u povećanju zdravlja kostiju, kada se konzumira zajedno sa magnezijumom i kalcijumom.

Slatko od trešanja

Trešnje se uglavnom jedu sveže, a najomiljenija zimnica koja se pravi od ovog voća je slatko. Kod nas su u opticaju dve vrste slatkoga – ono od belih i ono od crvenih trešanja.

Tradicionalni recept za slatko od trešanja

Ovo slatko je jedno od prvih koje se pravi u sezoni. Već početkom juna meseca, birate neprezrele, krupne i zdrave plodove i odmah pristupate pripremanju.

Za ovo slatko vam je potrebno da imate 1 kg trešanja, 1.3 kg šećera, 1 vanilu, 1 limun i malo vode.

Trešnje ćete dobro oprati, odstraniti koštice, lišće, peteljke i ukloniti gnjile primerke. Tako pripremljene trešenje ćete ostaviti da se ocede i osuše.

U šerpu za kuvanje slatkoga, pomešaćete vodu i šećer i praviti sirup kuvanjem na jakoj temperaturi. Kada se sirup zgusne, dodajete trešnje i kuvate na jakoj temperaturi. Tada možete dodati vanilu i limunov sok.

Kuvajte sve do trenutka kada slatko koje zahvatite kašikom ne kaplje u prekidima. Tada možete odstraniti penu koja se nahvatala na površini, skloniti šerpu sa vatre i pokriti je mokrom krpom.

Ovako pripremljeno slatko bi trebalo da odstoji nekih 12 sati. Za to vreme ćete pripremiti tegle (sterilizacija).

Ohlađeno slatko sipajte u staklene tegle i dobro zatvorite.

Mesto na kome ćete čuvati slatko treba da bude hladnije. Trebalo bi da traje i do godinu dana bez kvarenja.

Slatko od crvenih trešanja

Pripremite 1 kg crvenih trešanja bez koštica, 1 kg braon šećera, 1 šipku vanile, pola limuna i 2 dl vode.

Šećer, štapić vanile i vodu stavite u široku šerpu i kuvajte 10 minuta. Zatim ubacite oprane i očišćene trešnje i kuvajte ih, sakupljajući penu, s vremena na vreme. Slatko će početi da se zgušnjava nakon nekog vremena. Potom stavite limun izrezan na kolutove i kuvajte još 5 minuta.

Kada primetite da se slatko zgusnulo i da je malo ređe od gustine meda, sklonite šerpu sa vatre i pokrijte je vlažnom krpom.

Kada se ohladi, sipajte slatko u tegle.

3 tegle slatkog od trešanja za 70 minuta

Odvojićete 2 kg zrelih crvenih trešanja, malo više od 1 kg šećera, pola limuna i 200 ml vode.

Za početak morate pripremiti sirup od vode i šećera u šerpi u kojoj ćete kuvati i slatko.

U ušpinovan šećer dodajete trešnje koje ste oprali i očistili od koštica, promešate i kuvate na umerenoj temperaturi. Možete povremeno protresti šerpu ili promešati.

Na površini će se sigurno pojavljivati pena. Ovu penu jednostavno skidate kašikom.

Kako proveravate da li je slatko kuvano? Umočite kašiku u slatko, a zatim je usmerite na dole. Ako vidite da slatko polako klizi sa kašike, onda je kuvano. Tada možete dodati limun isečen na tanke kolutove i promešajte obavezno.

Ovaj recept podrazumeva da vrelo slatko sipate u sterilisane staklene tegle. Tegle sa slatkom morate umotati u ćebe i pustiti da se prirodno ohlade.

Čuvate ih na hladnom mestu.

Priprema slatkoga od trešanja

1 kg crvenih trešanja očistiti od koštica i peteljki.

Trešnje poređajte po dnu šerpe, a preko stavite šećer (1 kg). Važno je da šećer uvek bude odozgo. Ako vam je šerpa manja, onda ređate red trešanja, pa red šećera i tako dok ne potrošite svu količinu.

Šerpu poklopite i ostavite da trešnje puste svoj sok. Slobodno možete ostaviti da prenoći.

Sledećeg dana operete limun i isečete ga na kolutove, a zatim rasporedite preko trešanja u šerpi.

Stavite šerpu na vatru i kuvate na umerenoj temperaturi pola sata do 40 minuta. Kada trešnje počnu da postaju prozirne, a slatko se zgusne, sklonite šerpu sa šporeta.

Sirup koji nije dovoljno gust će se zgusnuti tokom procesa hlađenja.

Pokrijte šerpu vlažnom pamučnom tkaninom i pustite da se skroz ohladi.

Sledećeg dana možete puniti tegle koje ste prethodno sterilisali. U svaku teglu možete staviti i kolutić limuna.

Ovako spremljeno slatko koje je dobro zatvoreno i čuvano na hladnom mestu može izdržati i nekoliko godina.

Bela trešnja

Plodovi bele trešnje su krupniji od plodova crvene trešnje. Uglavnom teže oko 5 do 6 grama. Njihov oblik je pravilno okrugao, a meso im je sočno, pa su odlične za pravljenje slatka.

Slatko od belih trešanja

1 kg zdravih, krupnih belih trešanja sa tvrdom ljuskom koje nisu prezrele, operite i očistite od koštica, a zatim ih potopite u rastvor vode i limontusa.

U šerpu za kuvanje slatka naspite šećer i dodajte dve čaše vode. Kuvajte šećerni sirup dok ne bude gust.

U špinovan šećer stavite trešnje, 1 štapić vanile i sok dva isceđena limuna. Na intenzivnoj toploti kuvajte slatko. Neće vam trebati puno vremena. Kada isprobavate gustinu, gledajte da sa kašike padaju dve-tri kapi u isto vreme.

Kada je slatko skuvano, skinite penu sa površine i pokrijte šerpu nakvašenom krpom.

Neka slatko prenoći.

Sledećeg dana punite čiste staklene tegle i povezujete celofanom. Preko celofana zatvarate hermetičkim poklopcem.

Slatko od belih trešanja sa anisom, cimetom i limunom

Za ovaj aromatični recept biće vam potrebno 1.2 kg šećera, 400 ml vode, pola kašičice cimeta, 1 zvezdasti anis, sok limuna i 1 kg belih trešanja.

Najbrže će ići da trešnje očistite od koštica uz pomoć mašinice za vađenje koštica. Tako obezbeđujete da trešnje ostanu celovite.

U velikoj šerpi za kuvanje izmešate vodu i šećer, pa kuvate dok se ne zgusne sirup. Posle desetak minuta sirup je gotov.

U ovaj sirup zatim ubacujete limunov sok, cimet i anis i kolutove jednog limuna, a zatim i trešnje. Sve sastojke možete lagano promešati.

Neka sada temperatura bude jaka. Slatko se kuva i šerpa se povremeno protreska.

S vremena na vreme ćete skidati penu sa površine.

Neka kuvanje traje oko 50 minuta. Pri kraju ćete proveravati gustinu tako što ćete izvaditi malu količinu slatkoga na tacnu pa sačekati da se zgusne.

Kada budete zadovoljni gustinom, sklanjate šerpu sa šporeta i pokrivate je navlaženom krpom. Neka se slatko prirodno ohladi.

Sterilisane tegle možete napuniti hladnim slatkom, zatvoriti i čuvati na suvom mestu gde je temperatura malo niža od prosečne sobne temperature.

Sponzorisano:

loading...
Loading...

Još zanimljivog sadržaja: