Ovaj čudesni sos nastao je u Kini, u davnoj prošlosti. Veoma brzo i sasvim uspešno se proširio na sve ostale zemlje, zbog toga što poseduje bogat i jak ukus koji i najobičnija jela može da načini fantastičnim.
Ukoliko ste nekada imali prilike da probate soja sos, onda znate o čemu govorimo. U gotovo svim restoranima možete naći specijalitete čiji je jedan od glavnih sastojaka upravo soja sos. Ta jela su najbolje ocenjena, sa velikim razlogom.
Osim što soja sos ima lep ukus, on je takodje i veoma zdrav, tako da ga možete jesti bez bojazni o kilogramima i drugim zdravstvenim problemima.
U nastavku teksta napisaćemo nešto više o lekovitosti soja sosa, takodje kako da ga upotrebite u ishrani i neke od najboljih recepata za pripremu samog soja sosa, kao i recepte za jela čiji je glavni sastojak soja sos.
Soja sos – Kalorije, sastav i lekovitost
Osim što njegov ukus čini naše čulo ukusa zadovoljnim, a samim tim i nas, soja sos ima lekovista svojstva koja naše telo obnavljaju i čine ga zdravim. Tako ćete upotrebom soja sosa spojiti lepo i korisno.
Bogat izvor natrijuma – Samo jedna mala kašika soja sosa ima čak 335mg natrijuma. Ovaj mineral zadužen je za regulisanje krvnog pritiska što naše srce čini jakim i zdravim, takodje, natrijum je zadužen za normalno funkcionisanje našeg nervnog sistema, kao i za obavljanje osnovnih telesnih funkcija.
Natrijum se ne preporučuju u velikim količinama, ali možete biti bez brige, jer je mala količina soja sosa dovoljna da jelo začinite baš kako treba, a da pritom unesete sasvim dovoljno natrijuma. Idealna je zamena za so, koju biste trebali da izbegavate kada god ste u mogućnosti.
Obiluje antioksidantima – Soja sos poseduje flavon, odnosno prirodni antioksidant koji je veoma značajan. On naše telo brani od slobodnih radikala, i time se značajno smanjuje rizik za pojavu raka. Takodje štiti naš kardiovaskularni sistem, ali i digestivni trakt tako što pomaže probavu.
Ima Anti-alergenska svojstva – Tokom fermentacije soje koja je neophodna kako bi nastao soja sos, dobijaju se polisaharidi koji imaju jaka antialergenska svojstva. To znači da soja sos mogu jesti i ljudi koji su alergični na većinu proizvoda, štaviše, preproručuje se, je rim to može poboljšati zdravlje.
Kao što možemo zaključiti, soja sos je više nego poželjan, a ukoliko vodite računa o kalorijama, takodje možete biti bez brige, jer soja sos nije na listi namirnica koje goje i stvaraju višak masnoće u organizmu, već obrnuto.
Zapravo, 1 mala kašičica soja sosa sadrži tek 10 kalorija od kojih su 2 grama proteina. Dakle, nakon dobrog treninga ono što može začiniti vase jelo, pritom pomoći u izgradnji mišića jeste soja sos. On ne sadrži masti, a ni ugljene hidrate, tako da je idealan začin ukoliko ste ih izbacili iz ishrane.
Ukus soja sosa obično bi trebalo da bude mešavina 5 različitih ukusa, odnosno: kiselog, slatkog, gorkog, slanog i umami (dobija se razbijanjem proteina soje i pšenice).
Medjutim, soja sos se na našim prostorima, ali i na mnogim drugim najčešće pravi od četiri sastojka – vode, soli, pšenice i soje. U zavisnosti od toga da li pravite sami i koje ukuse vi preferirate, kao i to da li ste alergični na pšenicu, sastojke soja sosa možete redukovati.
Mi smo tu da pomognemo, tako što ćemo vam napisati univerzalni recept za soja sos, koji mogu svi konzumirati. Nakon što napravite soja sos, vreme je da ga upotrebite na pravi način i obogatite vaš jelovnik. I tu smo rešili da malo pomognemo, tako što ćemo napisati nekoliko najboljih recepata za jela čiji je glavni sastojak ovaj ukusni sos.
Ako ipak niste sigurni u svoje kulinarske sposobosti, soja sos možete kupiti u radnjama, i tako sebi skratite posao. Ipak, uvek preporučujemo da napravite sami, jer to nema cenu.
Recept za soja sos
Potrebni sastojci: 100 grama sojinog brašna, 50 grama sojinog ulja, 500 mililitara sojinog mleka, 50 grama soka od limuna, ½ veze peršuna, prstohvat soli i prstohvat bibera.
Način pripreme: Sojino ulje zagrejte na tiganju, potom dodajte sojino brašno i mešajte neprestano dok brašno ne dobije zlatnu boju. Pazite svakako da ne zagori, zbog toga morate mešati neprestano, a biće potrebno otprilike 3-4 minuta. Kada brašno promeni boju postepeno dodavajte mleko i mešajte takodje neprestano kako bi nestale sve grudvice i kako bi smesa postala glatka. Kada smesa postane kompaktna, dodajte so, biber, seckani peršun i limunov sok. Sklonite sa ringle pa promešajte i ostavite da se sos ohladi. Možete ga poslužiti i toplog, sve po vašem ukusu.
Soja sos pripremljen na ovakav način ima jak i bogat ukus koji svim jelima daje na značaju. Možete ga upotrebljavati za pripremu bilo kog jela, kao dodatak ili sam sastojak, a ukoliko nemate ideje, mi vam nudim nekoliko najboljih recepata:
Piletina sa soja sosom i kikirikijem
Potrebni sastojci: 300 grama piletine, 50 grama neslanog kikirikija, 1 decilitar soja sosa (manje-više po ukusu), 1 veća glavica crnog luka, 1 šargarepa, 3 kašike brašna.
Način pripreme: Piletinu isecite na kocke srednje veličine, zatim je uvaljajte u brašno pa pospite sa malo soja sosom i dobro utrljajte. Ostavite piletinu da upije sos, a vi pripremite ostalo.
Luk isecite na sitno, a šargarepu na kolutove, pa ih prodinstajte zajedno na malo ulja. Potom dodajte malo soja sos i ostavite na tihoj vatri da se krčka sve zajedno. Biće dovoljno nekih 5 minuta, pa nakon toga iz tiganja izručite na tanjir tu smesu a dodajte meso. Propržite kratko sa svih strana, pa potom u tiganj vratite luk i šargarepu (vadite ih da se ne bi prepekli jer je za meso potrebno malo više vremena).
Sada dodajte i soja sos, pa promešajte i ostavite još nekih 5 minuta da se sve zajedno krčka. Na kraju dodajte kikiriki, koji možete malo izdrobiti da budu sitniji komadi. Sklonite sa ringle pa poslužite toplo, najbolje uz pečene krompire ili pirinač.
Povrće sa soja sosom i piletinom
Potrebni sastojci: 500 grama pilećeg belog mesa, 450 grama mix povrća (balkansa ili kineska mešavina), 200 grama pirinča, 3 pune kašike soja sosa.
Način pripreme: Belo meso isecite na kockice, potom zagrejte ulje na tiganju i propržite meso dok ne dobije zlatkastu boju, sa svih strana. Nakon toga dodajte mix povrća, koje ste prethodno odledili, zatim odmah dodajte i soja sos pa ostavite da se sve zajedno krčka na umerenoj temperaturi.
Biće potrebno nekih 15-20 minuta da se sve lepo skuva. Dok se to kuva na jednoj ringli, na drugoj stavite pirinač. Odnos pirinča i vode je uvek 1:2, dakle za 200 grama pirinča stavite 400 mililitara vode. Kuvajte uz povremeno mešanje jer pirinač ume da se zalepi za dno. Pri kupovini pirinča po mogućstvu odaberite vitaminizirani pirinač, jer se ne raspada i izuzetno je lepog ukusa.
Kada su pirinač i piletina u sosu gotovi, na tanjiru sa jedne strane oblikujte pirinač (koji je u celom zrnu, dakle kao iz restorana) a na drugoj strani sipajte pripremljeni prilog. Odlično će se slagati uz neki integralni hleb.
Makaroni sa soja sosom i tunjevinom
Potrebni sastojci: 1 pakovanje makarona (najbolje spiralnih), 1 konzerva tunjevina, 3 kašike soja sosa, 200 grama kukuruza šećerca, 2 crvene paprike, soli po ukusu.
Način pripreme: Pri odabiru makarona potrudite se da nadjete spiralne, jer se one najbže skuvaju i imaju laganiji ukus. Svakako možete izabrati i neke po svom ukusu. Dakle, makarone skuvajte prema uputstvu sa kesice.
Dok se makarone kuvaju u jednoj šerpi, u drugoj stavite šećerac da se kuva. Trebalo bi da budu gotovi otprilike u isto vreme. A dok se oni kuvaju, pripremi ostalo, odnosno isecite papriku na sitnije kockice, pripremite tunjvinu i soja sos.
Sada kada su se šećerac i makarone skuvali dobro ih procedite, potom pomešajte, dodajte papriku, tunjevinu i soja sos. Možete dodati manje ili više od navedene količine, prema vašem ukusu. Takodje možete dodati malo soli, ali najpre probajte makarone jer je soja sos uglavnom dovoljno slan. Sve lepo izmešajte pa poslužite dok su tople.
Pečurke sa soja sosom
Potrebni sastojci: 300 grama pečuraka po izboru (najbolje šampinjona), 3 male kašike soja sosa, 1 šoljica mleka, soli po ukusu.
Način pripreme: Pečurke lepo očistite i operate, zatim ih prodinstajte dobro na malo ulja. Nakon nekih 4-5 minuta dinstanja dodajte mleko pa mešajte neprestano, dok gotovo sva tečnost ne ispari. Potom dodajte soja sos, promešajte pa ostavite da se pečurke krčkaju još nekih 5 minuta.
Sklonite jelo sa ringle, zatim probajte malo pa ako je potrebno dodajte malo soli, mada je soja sos dovoljno jak. Promešajte i poslužite uz integralni hleb, pirinač ili po želji.
Losos sa soja sosom
Potrebni sastojci: 750 grama lososa, 1 kašika soja sosa, sok od 1 limuna, 1 kašika pirinčanog brašna (po mogućstvu), 1 kašika meda, 1 kašika jabukovog sirćeta, 2 šolje maslinovog ulja, 1 kašika putera, soli i bibera po ukusu.
Način pripreme: Lososa isecite na malo deblje trake, zatim svako parče prelijte sokom od limuna i posolite po ukusu. Zagrejte ulje na tiganju pa ispecite losos sa obe strane, dok ne dobije finu rumenu boju. Svako parče stavite na papirni ubrus da se ocedi višak masnoće.
Za to vreme brašno razmutite sa malo vode. U tiganju gde se pržila riba, na preostalom ulju, dodajte sosa sos, sirće, med i puter. Promešajte, pa dodajte razmućeno brašno i kuvajte uz neprestano mešanje na tihoj vatri dok se sve lepo ne sjedini i ne zgusne. Biće potrebno oko 7 minuta, manje-više.
Sklonite pripremljen sos sa ringle, zatim složite ribu u tanjir i prelijte sa sosom. Možete poslužiti uz zelenu salatu, ili pirinač.
Teletina u soja sosu
Potrebni sastojci: 300 grama teletine, 2 kašikice soja sosa, 100 mililitra paradajz sosa, 50 mililitara neutralne pavlake, 100 grama integralne testenine, 100 mililitara majoneza, 1 kašikica biljnog začina i 100 grama kačkavalja.
Način pripreme: Teletinu isecite na manje kocke, pa je prodinstajte na malo ulja. Potrebno je otprilike 10 minuta da se izdinsta i promeni boju. Nakon tog vremena dodajte biljni začin i promešajte, pa dodajte paradajz sos i pavlaku. Promešajte pa dodajte i soja sos i dinstajte sve zajedno još nekih 5-10 minuta, u zavisnosti od ringle.
U medjuvremenu, dok spremate teletinu, na drugoj ringli kuvajte testeninu. Kada je sve skuvano i spremno vreme je za serviranje. Najpre stavite testeninu, zatim je premažite majonezom, pa odozgo poredjajte teletinu. Na kraju izredajte kačkavalj i jelo je spremno. Poslužite dok je toplo, jer je tada ukus pojačan i veoma bogat.
Marinada od soja sosa
Potrebni sastojci: 2 kašike soja sosa, 2 pune kašike meda, sok od ½ limuna.
Način pripreme: Ova jednostavna marinada priprema se tako što pomešajte sve sastojke, i mešate energično dok se med ne istopi. Kada marinada postane ujednačena iskoristite je da marinirate piletinu, svinjetinu, ćuretinu, ribu ili vam ova marinada može poslužiti kao jednostavan preliv.
Zaista je veoma ukusna i pritom veoma hranljiva, jer su sva tri sastojka zdrava. Med i limun su poznati po izuzetno dobrom uticaju na zdravlje, a kada se tome doda soja sos dobijamo nešto najzdravije i najukusnije.
Osim navedenih jela, koja su odabrana i jedna od najukusnijih po mišljenju mnogih, soja sos možete kombinovati sa ostalim vrstama mesa, kako pečenim tako i barenim. Takodje, soja sos se idealno slaže sa grilovanim povrćem, a može biti dobar dodatak neutralnim salatama. Takodje, možete dodati ½ kašikice soja sos u slain šejk, ili supu i čorbu po izboru. Time ćete vaš napitak začiniti i svakako će vas više zasititi.
Igrajte se sa ukusom soja sosa i pronadjite onaj koji vama najviše odgovara!
Cena soja sosa
Prednost soja sosa jeste što ga lako možete napraviti po gore navedenom receptu, a ako ipak želite da ga kupite, to možete učiniti u svim bolje snabdevenim prodavnicama, kao i prodavnicama zdrave hrane. Cena ovog sosa kreće se različito u zavisnosti od prodavnica ali i proizvodjača. Ako odlučite da uvrstite soja sos u ishranu gledajte da odaberete najbolji, kako bi imao pravi uticaj na vase zdravlje.
Na primer, za 150ml soja sosa moraćete da odvojite od 200-400 dinara. Opet ponavljamo da zavisi od proizvodjača, tako da je najbolje da se informišete u radnjama.