Šljiva je visokohranljivo voće. Sadrži brojne hranljive materije koje promovišu zdravlje. Konzumacija šljive može zaista podstaknuti zdravlje. Šljiva se može jesti u različitim oblicima kao što su sveža šljiva, suva šljiva, sok od šljive, džem, kompot, slatko. Ovo voće nije samo odlično po ukusu, već može pomoći da budemo zdravi i jaki.
Šljiva spada u porodicu Rosaceae i rod Prunus. Ova voćka je veoma blisko povezana sa breskvama i trešnjama. Postoji puno vrsta šljiva, u različitim bojama plodova, različite sočnosti i slatkoće.
Nutritivni sastav šljive pokazuje da je ovo voće veoma dobro za zdravlje. Šljive i sok od šljive pružaju mnogo važnih zdravstvenih koristi.
Činjenice od nutritivnom sastavu šljive
Šljiva je snažan izvor antioksidansnog vitamina C. To je odličan izvor vitamina A i vitamina K. Vitamini B, kao što su vitamin B6, tijamin i nijacin, takođe se nalaze u šljivama. Osim toga, šljiva sadrži velike količine dijetetskih vlakana, kalijum i triptofan.
Šljiva je veoma jak izvor fitohemikalija koje služe za promociju zdravlja. Ona sadrži jedinstvene fenole kao što su neohlorogenska i hlorogenična kiselina.
Takođe, to je dobar izvor karotenoidnog zeaksantina. Ove fitohemikalije u šljivi su moćni antioksidansi i oni su odgovorni za brojne zdravstvene prednosti koje šljiva pruža.
Zdravstvene prednosti konzumacije šljive i soka od šljive
Makularna degeneracija. Jesti šljive i piti sok od šljiva može poboljšati zdravlje vaših očiju. Šljiva sadrži jake antioksidanse kao što su vitamin A, vitamin C i druge fitohemikalije, koje su odgovorne za poboljšanje vida. Antioksidansi u šljivama štite oči od očnih bolesti i infekcija. Ovi antioksidansi su od pomoći u smanjenju rizika od makularne degeneracije koja je povezana sa starenjem. Šljiva je odlično voće za sprečavanje gubitka vida.
Antikancerogene supstance u šljivi. Šljiva je bogata tradicionalnim antioksidansima i fitohemikalijama. Antioksidansna svojstva šljive i soka od šljive štite od štetnih slobodnih radikala i oksidativnog oštećenja. Na taj način održavaju ćelije zdravim. Antioksidansi u šljivama sprečavaju rast ćelija karcinoma i drugih infekcija. Vitamin C, vitamin A i dijetetska vlakna igraju važne uloge u prevenciji određenih karcinoma kao što su rak debelog creva, rak pluća i kancer gastrointestinalnog trakta.
Zdravlje srca. Šljive pružaju pogodnosti za zdravlje srca. Antioksidansi u šljivi štite od slobodnih radikala i sprečavaju oskidaciju holesterola. Oksidovani holesterol je opasan za krvne sudove i može dovesti do bolesti srca, uključujući aterosklerozu. Dijetalna vlakna u šljivama pomažu u smanjenu nivoa holesterola. Kalijum u šljivama reguliše nivo krvnog pritiska. Vitamin B6 je takođe vitamin za srce. On sprečava nivo homocisteina u krvi i sprečava bolesti srca i srčanog udara. Sve u svemu, šljiva je veoma korisno voće za zdravlje srca.
Dijabetes. Zdravstvene prednosti šljive takođe uključuju i dijabetičare. Šljiva je prijateljsko voće za dijabetes, a prema zdravstvenim stručnjacima, šljiva ima niskoglikemijski indeks. One su takođe veoma dobar izvor antioksidanasa i vlakana, koji su važni hranljivi sastojci za dijabetičare. Redovno konzumiranje šljiva ne stvara nikakav problem kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2.
Digestivno zdravlje. Šljive i sok od šljive su veoma dobri za intestinalnu funkciju. Oni promovišu digestivno zdravlje i dobro regulišu probavu. Šljive su prirodni laksativ. Sok od šljiva je veoma dobar lek za konstipaciju. Suve šljive se takođe koriste za oslobađanje od konstipacije.
Kada nekoga interesuje čemu sve može da koristi sok od šljiva, uglavnom je to zbog toga što je čuo da je sok od šljive dobar u borbi protiv zatvora.
Ako se trenutno borite sa konstipacijom, onda sok od suvih šljiva može pomoći mnogo više, kao i konzumiranje suvih šljiva.
Iako je sok od svežih šljiva manje koncentrisan od soka od suvih šljiva, on ima slične laksativne karakteristike. Konstipacija se konstatuje kada imate nuždu 3 puta ili manje u toku nedelju dana. Pored toga, može da se desi da vam je stolica isuviše tvrda i da teško prolazi.
Sok do šljiva ima izatin i sorbitol koji imaju puno efekata u tretiranju zatvora. I izatin i sorbitol imaju laksativni efekat koji podstiče izlučivanje tečnosti u crevima i efikasno ispuštanje otpada kroz debelo crevo.
Kako starite, tako možete imati sve više problema sa konstipacijom. Čaša soka od šljive na dan ili izjutra može pomoći da uspostavite redovnost i pravilnost.
Sok od šljive za trudnice. Trudnice koje piju sok od šljive redovno dobijaju vitamine A, C i K. Ovi vitamini pomažu u razvoju kostiju, bore se protiv infekcija i podstiču razvoj tkiva tokom trudnoće. Takođe, sok od šljive je blagotvoran i za bebu u stomaku.
Domaći sok od šljiva – recepti
Sok od šljiva (kašasti). Ako želite da sok bude sladak, onda je potrebno da nabavite kilogram fino zrelih šljiva. Uz to, pripremićete 200 g šećera, 4 l vode, 2 kašičice limontusa i cimeta po želji.
Šljive ćete podrobno oprati, a zatim podeliti na pola i izbaciti koštice. Ako imate blender, onda ih ne morate ljuštiti.
Šljive stavite u veliku šerpu, a zatim sipajte oko 2 l vode. Trebalo bi da voda bude iznad šljiva, tj. da one ogreznu u vodi.
Neka temperatura ringle bude umerena kako bi se šljive lagano kuvale dok ne omekšaju. Taj proces bi trebalo da traje oko pola sata.
Kada se završi kuvanje, šljive stavljate u blender ili sokovnik i blendirate dok ne dobijete kašastu masu.
Ovu kašu procedite kroz gazu i cediljku, a vodu koja je ostala nemojte bacati.
Proceđenu masu stavite u šerpu, pa dodajte limontus, šećer, preostala 2 litra vode i vodu u kojoj su se šljive kuvale. Dobro promešajte sve sastojke, a zatim kuvajte sok još 20-ak minuta. Ko voli, neka doda cimet.
Vruć sok nalivate u vruće flaše koje zatvarate celofanom i originalnim zatvaračem.
Ako želite da sačuvate sok na duže vreme, onda ćete flaše sa sokom pasterizovati. Svaku flašu pojedinačno zamotajte u krpu, a zatim u lonac sa vodom takođe stavite jednu pamučnu krpu (na dno). Spustite flaše u lonac sa vodom, poklopite poklopcem i pustite da se zagreva na tihoj vatri. Kada voda provri, isključite. Izvadite flaše iz lonca, obrišite ih, pa umotajte u ćebe i ostavite da se hlade.
Gusti sok od šljiva sa konzervansom i šećerom. Za ovaj klasični recept će vam biti potrebno 5 kg šljiva, 5 l vode, kesica konzervansa, a šećer i limontus ćete staviti po želji.
Operite i očistite šljive od koštica, a zatim ih prepolovite. Stavite ih u veliku šerpu i nalijte vodom, a zatim kuvajte. Kada šljive skroz omekšaju, procedite ih i sačuvajte vodu. Stavite šljive u blender i ispasirajte ih.
Ispasiranu smesu vratite u vodu u kojoj su se šljive kuvale, dodajte konzervans, limontus i šećer i kuvajte dok sok ne provri.
Vreo sok sipajte u sterilisane vruće flaše. Zatvorite i pustite da prenoće. Neka flaše nakon toga stoje na hladnom i tamnom mestu.
Sok od limuna i šljiva. Odvojite 15 komada lepih zrelih šljiva, operite ih i očistite od koštica. Iscedite 3 cela limuna. Pripremite 5 čaša vode, malo šećera i sveže nane.
Presne šljive ćete izmiksati u blenderu i dobićete finu jedinstvenu smešu. Ako vidite da je potrebno, dodajte malo vode da bi se šljive bolje izmešale.
Ovu izmikasnu smešu procedite kroz gazu i cediljku. Na taj način ćete ukloniti kožicu.
Pomešajte sok od limuna sa sokom od šljiva (dobro promešajte).
Tada dodajte šećera koliko mislite da je potrebno.
Sok možete razblažiti vodom, a možete ga služiti sa kockicama leda koje će se svakako istopiti.
Servirajte sok sa listovima nane (svežim).
Sok od divljih šljiva (amula/cibora/ringlova/džanarika). Za pripremu ovog soka nije vam potreban novac jer šljive nećete kupovati već nabrati. Iz prodavnice vam je potreban jedino šećer i štapić vanile ili nekoliko kesica vanilin šećera. Možete dodati i malo cimeta.
U julu su divlje šljive zrele. Plodovi su zlatno žuti, pa je to znak da ih možete obrati. Ako počnu da padaju to znači da je vreme za berbu.
Džanarike operete, skinete im peteljke i stavite u lonac (cele). Nalijete vodu da ogreznu. Kuvajte oko 20 minuta, a potom smanjite temperaturu i kuvajte još malo. Šljive će smekšati.
Neka se nakon kuvanja kuvane šljive malo ohlade jer ćete ih tako lakše procediti.
Sve ono što ostane nakon ceđenja kroz cediljku treba dobro da pritisnete, pa ćete na taj način da istisnete koštice i kožicu.
Sok koji ste iscedili možete sad skuvati bez ičega. Imaće kiselkast ukus. Ako više volite slatkast ukus onda dodajte šećera koliko želite. Neka sok provri, pa ga u vrućem stanju sipajte u staklene sterilisane flaše.
Od gustog dela proceđenih džanarika skuvajte džem. Možete staviti cimet, vanilu i šećer. Marmeladu kuvate nekih 40 minuta.
Divlje šljive se mogu naći u žutoj i crvenoj boji. One su vrlo zdrave zato što u sebi sadrže vinske, limunske i jabučne kiseline. Takođe poseduju tanine i voćne šećere. U narodu je šljiva ranka poznata po tome što uspešno leči zatvor, a deluje blagotvorno tokom oporavka od upale žučne kese ili nekih bolesti jetre.
Sok od suvih šljiva
Sigurno se pitate kako se pravi sok od suvih šljiva kad su one zapravo dehidrirane. Jednostavno, možete ih popariti, skuvati ili natopiti i na taj način ponovo hidrirati. A sve što vam treba za pravljenje soka je dobar sokovnik.
Sok od suvih šljiva je verovatno jedan od najboljih prirodnih laksativa. Stimuliše pražnjenje creva, ali bez mogućih negativnih efekata laksativnih pilula.
Suve šljive ćete očistiti od koštica, a zatim ćete ih potopiti u filtriranoj vodi kako biste ih omekšali. Nemojte sipati puno vode da vaš sok ne bi bio isuviše blag i razređen.
Neka odstoje u vodi pola sata, a zatim ih stavite u sokovnik i iscedite.
Drugi recept za sok od suvih šljiva protiv zatvora podrazumeva i dodavanje urmi. Nabavite 150 g urmi, isto toliko suvih šljiva i nekoliko kašika prokuvane vode. Zagrejte vodu u šerpi do tačke ključanja, a zatim dodajte suve šljive i urme. Neka se kuvaju oko 15 minuta na tihoj vatri. Sklonite šerpu sa vatre i ostavite da se prohladi.
Ovu mešavinu uzimajte svakog jutra po jednu kašiku.