Čitav svet danas jede pastu. Naša reč za ovu vrstu jela je testenina, ali bitan je ukus, a ne ime kada je hrana u pitanju, zar ne?
Pasta je vezana za Italiju i njihove kulinarske recepte, iako joj pravo poreklo leži na Istoku. Smatra se da su Italijani testeninu dobili od Arapa još u 7. veku. Rezanca od testa koja se prokuvaju u vodi bila su najbolja vrsta hrane za dugačka brodska putovanja. Suva testenina se ne buđa tako lako, pa se mogla dugo čuvati i hraniti gladne mornare.
Postoji puno vrsta testenine: spirale, tortelini, ravioli, rigatoni, farfale, školjke, pene rigate, fuzili lungi, makaroni, kaneloni, taljatele i, naravno, špagete. Svi ovi nazivi zapravo opisuju različit oblik testa, ali je osnova uglavnom ista: brašno, so i voda.
Špagete su dugačke i tanke. Debljina u nekuvanom stanju je oko 2 mm, a dužina oko 30 cm.
Italijanske, prave, suve špagete se prave od grube, prečišćene durum pšenice, tj. krupnog semolina brašna, vode i soli. Semolina brašno (od durum pšenice) je visokoproteinsko, sa malo vlažnosti.
Nažalost, ovo brašno sadrži gluten, pa ga ljudi netolerantni na gluten moraju izbegavati. Ipak, gluten je taj koji špagetama daje elastičnost i rastegljivost i koji omogućava da zadrže oblik prilikom kuvanja.
Kako skuvati špagete?
Veliki lonac, voda, so. Ulje – ne!
Vodu stavite u lonac i sačekate da provri, kada provri posolite i dodajte testeninu, a potom smanjite temperaturu.
Lonac nemojte poklapati.
Da biste dobili “al dente” špagete, isprobajte na jednom rezancu tako što ćete ga prepoloviti. Ako nema bele linije po sredini, možete ih skloniti sa šporeta.
Špagete nemojte ispirati pod mlazom hladne vode.
Prospite vodu kroz cediljku i špagete dobro ocedite. Nakon toga ih odmah poslužite.
Sos mora biti gotov pre nego što se špagete skuvaju da biste vruće špagete prelili vrućim sosom.
Tako bi trebalo da izgleda pravi način kuvanja italijanskih durum špageta.
Ukoliko niste sigurni koje špagete kuvate i od kakvog su brašna napravljene, pratite uputstvo sa pakovanja.
Sosovi za špagete
Klasičan sos od paradajza (tomato sos). Za ovaj jednostavni sos će vam biti potreban buketić svežeg bosiljka, 1 luk srednje veličine, 2 režnja belog luka, 1 kg zrelog svežeg paradajza ili 2 konzerve od 400 g seckanog paradajza, maslinovo ulje, 1 kašika balzamiko sirćeta i 15 g parmezana. Sos se sprema za 500 g špageta.
- Iseckajte svež bosiljak na dasci za seckanje i ostavite nekoliko grančica za garnirung.
- Oljuštite i fino iseckajte luk i beli luk.
- Svež paradajz dobro operite, pa ga presecite na pola, a onda i na manje delove ( ko voli može da oljušti paradajz, ali nije neophodno, ako ste sigurni da nije prskan).
- Pripremite dublji tiganj i zagrejte ga na srednjoj toploti. Stavite 1 kašiku maslinovog ulja, luk i dinstajte oko 7 minuta dok luk ne omekša i postane svetlo zlatan.
- Dodajte iseckani paradajz i balzamiko, posolite sa malo soli i bibera i mešajte. Neka se sos dinsta oko 15 minuta.
- Pred kraj dodajte seckane listiće bosiljka i beli luk, smanjite temperaturu i ostavite da se ukrčka.
Sipajte tople špagete u zagrejan tanjir, napravite mesta u sredini i dodajte sos. Pospite obrok parmezanom, ukrasite grančicom bosiljka i poslužite.
Karbonara sos. Ovaj sos se originalno pravio tako što bi se sveže skuvana testenina stavljala u tiganj sa prženom slaninom, mešala, a onda stavljala u duboku posudu u kojoj se već bila izmešana jaja (rovita), tečna pavlaka i sir. Naš recept je malo drugačiji. Evo šta će vam biti potrebno: 150 g mesnate slanine (u nedostatku slanine može poslužiti i suvi vrat ili pečenica), 2 žumanca, 1 čen belog luka, 2 dcl pavlake (kisele), maslinovo ulje, so, biber, malo peršuna i parmezana. Sos se priprema za 2 osobe.
U tiganju zagrejte dve kašike maslinovog ulja. Slaninu iseckajte na tanje kockice i propržite tako da porumeni. Slanina će postati krckava za 5 minuta. U proprženu slaninu stavite naseckan beli luk i promešajte.
U zasebnoj posudi umutite kiselu pavlaku i žumanca, zatim dodajte malo bibera i soli po ukusu i na kraju svež, iseckan peršun. Kada se masa ujednači, prelijte je u tiganj sa slaninom i miksajte dok ne provri na tihoj vatri.
Proceđene špagete stavite u dubok tanjir i prelijte ih sosom.
Bolonjeze sos (paradajz i mleveno meso). Najbolje je za ovaj sos pripremiti 400 g mlevenog junećeg mesa, 1 glavicu crnog luka, 1veću šolju pelata ili seckanog svežeg paradajza, još malo soka od paradajza, čen belog luka, maslinovo ulje, so, biber, origano i ako volite ljuto – čili sos.
Zagrejte tiganj sa keramičkim dnom i ostavite ringlu na umerenoj temperaturi. U tiganj stavite ulje i seckan crni luk pa prodinstajte. Neka luk bude fino staklast, vodite računa da ne zagori. Kada luk omekša i dobije žućkastu providnu boju, dodajte mleveno meso. Meso ste pre toga mogli posoliti, zabiberiti i posuti origanom. Promešajte tako da se luk i meso lepo sjedine, a zatim dodajte malo vode i krčkajte. Kada meso bude prženo, dodajte sok od paradajza i pelat (seckani paradajz), a na kraju i čili sos po želji i ukusu.
Ovakav sos zadovoljava sve sladokusce, naročito ako u posluženo jelo dodate malo rendanog kačkavalja koji se topi.
Sos za špagete od vrganja, kozijeg sira i oraha. Ovo je sos za ljubitelje aromatičnih i fenomenalnih vrganja, kao i za sve one koji ne beže od pomalo divljeg i pikantnog ukusa kozijeg sira. Ova kombinacija je za ljude od stila. Potrebno vam je 250 g svežih vrganja (mogu i sušeni da dođu u obzir, tada vam je potrebno 30 g), 100 g tvrdog kozijeg sira, 1 dl pavlake za kuvanje (neutralne), 100 g oraha (seckanih), 1 kašika maslaca, malo soli i bibera.
Naseckajte sveže vrganje.
Stavite gril tiganj bez masnoća na ringlu i zapecite koziji sir koji ste prethodno iseckali na kockice. Dovoljno je da sir porumeni. Kada završite, odložite ga na neko toplo mesto da se ne ohladi u potpunosti.
U tiganju rastopite maslac i izdinastajte vrganje. Nemojte puno pržiti, dovoljno je da omekšaju, a zatim stavite seckane orahe, zabiberite i posolite po želji. Dobro izmešajte, pa naspite pavlaku za kuvanje.
Ovakav sos krčkajte još nekoliko minuta na tihoj vatri.
Isceđene špagete stavite u tanjir, prelijte ih sosom, a na površinu stavite kockice zapečenog kozijeg sira.
Zeleni pesto sos za špagete. Ovo je popularni zeleni sos za sve vrste testenina. Može se koristiti i uz krompir ili neka druga jela. Osvežava i zdrav je.
Potrebno vam je malo morske soli, bibera, polovina šolje svežeg bosiljka (ako imate samo suv bosiljak onda smanjite količinu), polovina šolje sitnih pinjola ili iseckanog nepečenog badema/indijskog oraha, 3 kašike parmezana, malo spanaća, limunov sok, maslinovo ulje i peršun.
Za pesto sos je najvažnije da imate dobar blender! Sve sastojke sipajte u posudu blendera i miksajte. U zavisnosti od količine ulja koju stavite vaš sos će biti gušći ili ređi.
Pripremljen sos sipajte u teglicu i ostavite da se hladi u frižideru.