Žuti noćurak (jagorčevina ili jednostavno noćurak), pripada familiji cvetnica i poznat je po velikim žutim cvetovima koji se otvaraju samo u večernjim časovima, odakle mu potiče i ovo poznato narodno ime. Cvetove oprašuju noćni insekti, pre svega leptiri, a kada se pojave prvi zraci jutarnje sunčeve svetlosti, svi cvetovi se bez izuzetka zatvaraju, dok ponovo ne padne mrak.
Ova biljka je poreklom iz Severne Amerike, ali se kao ukrasna biljka, zbog svojih lepih i jarko žutih cvetova, ubrzo prenela u brojne zemlje širom sveta, pa tako i u naše evropske krajeve koji imaju povoljnu kontinentalnu klimu koja razvoju ove biljke i najviše pogoduje.
Kako se dobija ulje od žutog noćurka?
Ulje noćurka se dobija procesom hladnog ceđenja njegovih semenki, a ima čitav niz važnih lekovitih, farmaceutskih i kozmetičkih blagotvornih efekata.
Najvažniji sastojak ovog ulja su veoma retke, a neobično važne i višestruko korisne polinezasićene masne kiseline, posebno one esencijelne – linolna, alfa-linoleinska, gama-linoleinska i oleinska masna kiselina. Sadržaj zasićenih masnih kiselina u ovom ulju iznosi samo oko 8-10 % od ukupnih masnoća. Esencijalne masne kiseline, organizam tj jetra nije sposobna da sintetiše, pa se zato one moraju unositi hranom.
Žuti noćurak je i prirodni izvor jedne veoma značajne polinezasićene omega-6 masne kiseline, koja je poznatija i pod nazivom gama-linoleinska masna kiselina. Ova masna kiselina, spada u grupu takozvanih semiesencijalnih masnih kiselina, što u prevodu znači da se jednim delom može stvarati u organizmu (pre svega u jetri), ali je ta sintetisana količina nedovoljna da zadovolji sve metaboličke i druge potrebe, pa se ova masna kiselina mora još dodatno unositi i putem hrane, ili u obliku suplemenata. Osnovni značaj gama-linoleinske kiseline jeste u tome da je ona prekursor, tj osnovna sirovina za sintezu leukotrijena, supstanci koje imaju pre svega imunostimulatorno i protivupalno (antiinflamatorno) dejstvo, i štite organizam od invazije štetnih mikroorganizama, tj patogena (virusa, bakterija, parazita, gljivica, protozoa itd).
Upotreba ulja žutog noćurka i njegova lekovita svojstva
Ulje noćurka se može koristiti na dva načina: za unutrašnju i/ili spoljašnju upotrebu.
Unutrašnja upotrba ulja noćurka
Za unutrašnju primenu ulja najbolje je koristiti ga ili u obliku kapi (preporučena dnevna doza je oko 25-30 kapi ovog ulja, odnosno jedna mala kafena kašičica ulja noćurka 3 puta dnevno uz obrok), ili se pak može koristiti u obliku kapsula sa dodatkom vitamina E (a koje su posebno delotvorne bilo za negu zdrave kože, bilo za rešavanje raznih kožnih problema), jer je ovaj način primene jednako efikasan, ali je sa druge strane puno komforniji i lakši za upotrebu (preporučena dnevna doza ulja u ovom slučaju je od 1-3 kapsule dnevno, koje se uzimaju tj progutaju cele najbolje posle jela sa dosta vode). Ulje noćurka se može, u manjim dozama, davati i deci koja su starija od 12 godina, i tada se preporučuje da se deci daje polovina dnevne doze koja se primenjuje kod odraslih.
Takođe, vrlo je bitno naglasiti da se ovo ulje sme bezbedno koristiti, kako u periodu trudnoće, tako i za vreme dojenja, iako je dobro poznato da se oko 10 % svake supstance unete u organizam dojilje, prenosi direktno i u mleko, a time unosi u hranu novorođenčadi i odojčadi koja su na prirodnoj ishrani tj ishrani majčinim mlekom. Međutim, pošto se ulje noćurka rastvara u majčinom mleku, to ove navedene količine neće biti štetne po bebe, ali je važno, kako smo već istakli, da se maloj deci, a naročito ne pre navršene 12 godine, ulje noćurka nikako ne daje samo, tj da se ne koristi ni u oralnoj, niti u spoljnoj upotrebi.
Potrebno je posebno napomenuti da su prvi pozitivni efekti primene ovog ulja vidljivi tek nakon izvesnog vremenskog perioda njegove redovne upotrebe (a to je obično vreme između nekoliko nedelja, pa do perioda od 2 ili 3 meseca od početka konzumiranja ulja noćurka).
Spoljašnja primena ulja noćurka
U spoljašnjoj primeni ulje se najviše koristi za masaže, blagim utrljavanjem, bilo za opuštanje, ili pak za tretman problematične kože, otečenih i bolnih zglobova, akni i bubuljica, ili pak kod brojnih zapaljenskih procesa. Vrlo često se kombinuju unutrašnja i spoljašnja primena, a radi postizanja što boljeg efekta ulja od noćurka.
Ulje noćurka ima brojna lekovita svojstva, a u prvom redu se upotrebljava:
– za smanjenje nivoa lošeg holesterola u krvi – pošto je ovo ulje veoma bogato bitnim i zdravim masnim kiselinama, podstiče eliminaciju lošeg holesterola se jedne strane, i stvaranje dobrog HDL holesterola se druge strane. Na taj način se, kao što je već dobro poznato, u velikoj meri smanjuje rizik od stvaranja masnih naslaga u krvnim sudovima i nastanak procesa ateroskleroze, a čime se indirektno utiče i na smanjenje učestalosti oboljenja srca i mozga (pre svega se sprečava nastanak infarkta miokarda i ishemičnog ili hemoragičnog moždanog udara)
– za smanjenje nivoa šećera, tj glukoze u krvi, jer stimuliše stvaranje i sekreciju hormona insulina, pa je od značaja i za prevenciju dijabetesa, kao i za sprečavanje nastanka i lečenje akutnih i hroničnih komplikacija ovog metaboličkog poremećaja
– kod poremećaja funkcije štitne žlezde, a pre svega kao pomoćna terapija kod njene prekomerne funkcije tj hipertireoze, koja za sobom povlači i čitav niz drugih kliničkih simptoma kakvi su – ubrzanje bazalnog metabolizma, pa samim tim nervoza, mršavljenje, ubrzan rad srca, prekomerno znojenje i povišenje bazalne temperature organizma (temperatura u stanju mirovanja tj bez bilo kakvog fizičkog napora), poremećaji tj slabljenje pažnje i koncentracije i brojne druge kliničke manifestacije
– kod žena, ovo ulje je veoma blagotvorno kod problema sa PMS-om, neredovnim i bolnim menstruacijama, ali i za ublažavanje simptoma i znakova menopauze, kakvi su naleti vrućine (valunzi), česte i bezrazložne promene raspoloženja, ali i mnogo ozbiljnija stanja kakva je osteoporoza (smanjenje gustine kostiju i njihova posledična povećana sklonost ka lomljenju), kada se ulje noćurka koristi kao fitoterapijsko sredstvo za njenu prevenciju, odnosno predstavlja dosta uspešnu zamenu za terapiju pomoću odgovarajućih hormona
– pomaže i kod mastitisa, bolnih dojki pred menstruaciju, kod fibrocističnih promena u dojkama, a prema nekim kliničkim studijama sprečava i nastanak kalcifikacija i malignih promena u dojkama. Potrebno je redovno, a najbolje uveče nakon tuširanja laganim pokretima u obe dojke i u predeo oko bradavica, utrljati nekoliko kapi ulja noćurka
– na rad nervnog sistema ulje noćurka utiče tako što u znatnoj meri poboljšava kognitivne funkcije mozga, a u prvom redu podstiče i poboljšava pamćenje i koncentraciju, pa se iz tog razloga smatra i sredstvom koje ima veliki značaj za prevenciju rane demencije i nastanka Alchajmerove bolesti. Sa druge strane, zahvaljujući visokoj koncentraciji prostaglandina, ima i antidepresivni efekat i deluje na prevenciju promena raspoloženja i poboljšava rad mozga i očuvanje njegovih funkcija uopšte.Veruje se da ulje noćurka predstavlja veoma efikasno pomoćno sredstvo u alternativnoj terapiji jednog veoma teškog oboljenja, a to je multipla skleroza, ali takve tvrdnje još uvek nemaju opipljive dokaze, niti su definitivno potvrđene odgovarajućim kliničkim studijama
– od davnina se veruje da je ulje noćurka efikasno sredstvo u pomoćnoj terapiji kod alkoholizma. Naime, bogatstvo ovog ulja u esencijalnim, polinezasićenim masnim kiselinama, koje su važni prekursori leukotrijena i eikosanoida, podstiče smanjivanje depresivnog stanja koje se smatra glavnim okidačem za konzumiranje alkohola. Na taj način što sprečava uzimanje alkohola, ulje noćurka, odnosno sami eikosanoidi, imaju povoljan efekat na normalan rad i očuvanje funkcije jetre, pankreasa (bitni su u prevenciji nastanka akutnog ili hroničnog pankratitisa kod alkoholičara) i bubrega
– povoljan efekat ulje noćurka ima i kod prevencije i fitoterapije brojnih upalnih stanja, pošto obiluje antioksidansima, imunostimulatorima i antiinflamatornim materijama. Te supstance su opet već više puta pomenuti eukosanoidi i leukotrijeni, pa se zato ulje noćurka uspešno primenjuje kod – zapaljenskih oboljenja respiratornih puteva (astma, akutni bronhitis, upala pluća); kod zapaljenskih bolesti digestivnog trakta (Ulcerozni kolitis, Kronova bolest, razni gastritisi, enteritisi ili kolitisi); kod reumatoidnog artritisa i drugih zapaljenskih oboljenja koštano-zglobnog sistema, kao i kod različitih zapaljenskih ili infektivnih oboljenja kože, o čemu će biti više reči u daljem tekstu
– pošto ulje noćurka obiluje imunostimulatornim materijama, vrlo je važno kao pomoć u jačanju imuniteta i odbrambene funkcije organizma u celini, čime se postiže znatan uspeh u sprečavanju nastanka raznih infekcija, ali takođe pomaže i u borbi protiv raznovrsnih imunskih poremećaja
Upotreba ulja noćurka za kožu i lice
Činjenica koja je već dugo poznata, pre svega pripadnicama lepšeg pola, jeste da je noćurak, odnosno njegovo ulje, jedan od najvažnijih sastojaka raznih kozmetičkih preparata za negu zrele kože, suve i boranju sklone kože, kao i problematične kože sklone nepravilnostima, a u prvom redu aknama i bubuljicama.
Dovoljno je pomenuti i podatak da su još severnoamerički Indijanci koristili ovu biljku i pravili svojevrsnu smesu od cvetova i semenki, ili pak „cedili“ ulje od noćurka koje su koristili za utrljavanje u kožu kod opekotina, lakših povreda, posekotina i plitkih rana i ulceracija.
Kreme, losioni, maske ili pilinzi koji u svom sastavu sadrže ovo veoma zdravo ulje, primenjuju se upravo zbog njegovog bogatstva kako u esencijalnim masnim kiselinama, tako i u materijama koje se bore protiv štetnih slobodnih kiseoničnih radikala.
Nedostatak esencijalnih masnih kiselina u organizmu, koje, kako smo već naveli, sam organizam ne može da stvara, najpre se „ocrtava“ na najvećem organu našeg tela, na koži. Problemi koji nastaju manifestuju se pre svega:
– suvom kožom koja je veoma sklona perutanju, iritacijama, kao i ranom stvaranju bora
– pojavom alergijskih reakcija, bilo na unutrašnje, ili pak na brojne poznate i nepoznate spoljašnje alergene (pre svega alergije na razne aditive, toksine i lekove)
– nastankom psorijaze, ekcema i atopijskog dermatitisa (posebno kod dece), neurodermatitisa, seboroičnog dermatitisa i drugih ozbiljnih kožnih oboljenja
– pojavom površnih rana na koži, ulceracija, kao i akni i bubuljica
– nastankom infekcija koje su izazvane različitim vrstama mikroorganizama ili pak njihovim kombinovanim dejstvom (infekcije bakterijama, virusima, gjlivicama, parazitima)
– pojavom opekotina koje nastaju bilo zbog štetnog delovanja UV zračenja (prilikom prekomernog izlaganja sunčevim zracima ili pak lampama u solarijumima), bilo zbog terapijskog zračenja (tj radioterapije) kod lečenja određenih maligniteta, ili kao posledica jonizujućeg zračenja
– pojavom određenih promena boje kože, a u smislu pojave hiperpigmentacija i/ili hipopigmentacija (oboljenja kakva su vitiligo, staračke pege, sunčane pege)
– kao manifestacija nekih naslednih, autoimunskih ili sistemskih oboljenja na koži (sistemski lupus, sklerodermija, psorijazni artritis, nasledna pojava mladeža)
– nastankom malignih oboljenja pre svega na onim delovima kože koji su direktno izloženi sunčevom zračenju, a koje predstavlja glavni faktor rizika za nastanak malignih tumora kože – planocelularnog i bazocelularnog krcinoma, kao i jednog od najmalignijih tumora uopšte – malignog melanoma
Upotreba ulja noćurka bilo u sastavu pomenutih preparata (krema, losiona, maski), bilo samostalno za laganu masažu i utrljavanje u celu kožu, ili pak na problematična mesta, ili uostalom njegova unutrašnja primena, u vidu oralnog uzimanja kapi ili pak kapsula u kombinaciji sa vitaminom E, može biti od višestruke pomoći, kako zdravoj tako i oboleloj ili oštećenoj koži. Tako su vrlo dobro poznata i priznata pozitivna dejstva ovog ulja na kožu lica i tela:
– primena ulja od noćurka povećava hidratisanost, tj vlažnost kože, njenu elastičnost i svežinu, vraća joj sjaj i mladalački izgled, i to pre svega tako što sprečava pojavu prvih bora, ali i u značajnoj meri, smanjuje vidljivost već postojećih
– smiruje upalne, alergijske ili infektivne procese na koži, tj umanjuje svrab, otoke, crvenilo i promene boje
– smiruje postojeće i sprečava nastanak novih akni i bubuljica
– povećava glatkoću kože (naročito na grubim delovima kakvi su laktovi, kolena ili pete), tj ublažava hiperkeratotične promene i blagotvorno deluje na ispucalu kožu – umiruje promene kod psorijaze, ekcema i dermatitisa (promene su manje vidljive, manje svrbe ili se manje perutaju, manje su crvene)
– ujednačava pigmentisanost kože, posebno kod vitiliga ili pega nastalih pod dejstvom ultraljubičastog zračenja
– deluje blegotvorno kod plitkih rana, opekotina ili ožiljaka na koži, tako što omogućava njihovo brže zarastanje i manju vidljivost
Noćurkovo ulje se može ili utrljati direktno na kožu, ili se pak uzimati u obliku kapi 3 puta dnevno uz jelo. Međutim, za kožne promene i probleme, farmaceutska i kozmetička industrija preporučuju upotrebu kapsula u kojima su ukombinovani ulje noćurka i vitamin E, koji mu sa jedne strene višestruko povećava efikasnost, a sa druge strane je i sam dobro poznat po svojim blagotvornim učincima na kožu lica i tela. Tako, i doziranje ovih kapsula zavisiće od samog problema ili poremećaja koji se na koži ispoljava:
– ako su u pitanju upalni procesi, ili pak bubuljice ili akne na licu, uzima se po jedna kapsula od 500 mg sa dosta tečnosti, tri puta dnevno nakon obroka;
– ako se radi o pomoćnoj terapiji ekcema ili psorijaze, uzimaju se po dve kapsule tri puta dnevno, tj doza se povećava na 1000 mg;
– za suvu i dehidriranu kožu koja je sklona boranju i/ili perutanju, kao i za zdravu kožu, u preventivne svrhe, daju se doze od 500 mg, dva puta dnevno
Upotreba ulja noćurka za negu kose i noktiju
Brojna pozitivna iskustva su pokazala da je ulje noćurka jedno od najboljih ulja za negu i ishranu noktiju, kao i za zdrav i sjajan izgled kose.
Nokti koji se redovno mažu ovim uljem biće zdravi i sjajni, neprijatne i estetski neprihvatljive zanoktice se neće pojavljivati, a sami nokti će postati manje krti i lomljivi. Takođe, upotreba noćurkovog ulja za negu noktiju će sprečiti naseljavanje gljivica ispod i oko nokatnih ploča, pa će se nokti manje „razlistavati“ i neće imati imati ružnu i nezdravu žutu boju. Za negu noktiju i sprečavanje njihovih oboljenja, dovoljno je da nekoliko kapi ulja od noćurka dodate u toplu kupku, a zatim potopite svoja stopala na 15-20 minuta, i da takav „proces“ ponavljate barem 2-3 puta nedeljno. Ulje možete i namazati na nokte, i nakon 10-15 minuta obrisati vatom ili tupferima kojima skidate šminku.
Što se tiče nege kose uljem od noćurka, dobro je poznata njegova primena kod sprečavanja opadanja kose, ali i kod bolesti kože temena kakve su seboreja, perut, svrab, ili razna gljivična ili parazitna oboljenja. Sa druge strane, ovo ulje pomaže u ubrzavanju rasta kose, poboljšava njen kvalitet, regeneriše ispucale i „rascvetale“ krajeve i vraća kosi mekoću i sjaj. Jednom rečju, ulje žutog noćurka ima sposobnost da hrani i regeneriše kožu glave, koren kose i da vraća neophodnu vlažnost i mekoću njenim krajevima.
Protiv opadanja kose ulje noćurka se može utrljati u koren kose, a zatim uviti peškirom i tako prespavati, pa ujutru kosu oprati blagim šamponom, a ovakav tretman je najbolje ponavljati barem dva puta u toku nedelje. Za ispucale i suve krajeve dovoljno je povremeno na celu dužinu kose (ovoga puta izbegavajući teme, da se ne bi bespotrebno mastilo), utrljati nekoliko kapi samog ulja od noćurka, ili ga pak kombinovati sa malo ricinusovog ili maslinovog ulja.
Gde se može kupiti ulje žutog noćurka i koja mu je cena?
Ako se pitate gde kupiti kvalitetno i provereno ulje, najbolje je da odete u bolje snabdevene prodavnice zdrave hrane, ili u apoteke, i da zamolite da vam preporuče neko kvalitetnije i bolje ulje žutog noćurka. Naravno, cena ulja žutog noćurka spada u jedno od merila njegovog kvaliteta, ali u suštini, kada se sagledaju svi njegovi navedeni pozitivni uticaji na zdravlje i uopšte na poboljšanje kvaliteta života, možemo slobodno reći da ovo ulje i nije tako skupo. Za količinu od oko 30 ml koja se obično nalazi u tamnoj staklenoj bočici, potrebno je izdvojiti oko 400-500 dinara, u zavisnosti od mesta gde ga kupujete.
Kada kupujete ulje noćurka potrebno je da posebno obratite pažnju na način na koji je ulje upakovano, gde se čuva, i koji mu je rok trajanja, zato što je bogatstvo u polinezasićenim masnim kiselinama kako prednost, tako i mana , pa se ovo ulje brže i lakše kvari nakon otvaranja, a u odnosu na druga biljna ulja. Zato se i pakuje u manjim količinama, jer nakon otvaranja ne može dugo da stoji. Najbolje je da se ulje redovno konzumira, i time što pre potroši, a da se čuva na nekom suvom tamnom i hladnijem mestu.
Pošto je danas sve popularnije i ulje noćurka u kapsulama, njegova cena se kreće, zavisno od proizvođača, u proseku oko 1000-2000 dinara za pakovanje koje sadrži 90 kapsula, a može se kupiti ili u bolje snabdevenim apotekama, ili pak u prodavnicama zdrave hrane.
Kontraindikacije za upotrebu ulja noćurka
Ovo ulje ne bi trebalo da koriste osobe koje boluju od epilepsije ili sličnih konvulzivnih poremećaja, ili se pak pre upotrebe obavezno moraju posavetovati sa svojim izabranim lekarom i neurologom.
Takođe, potrebno je biti oprezan ukoliko se uzima bilo kakva hronična terapija, odnosno treba biti posebno obazriv prilikom kombinovanja noćurkovog ulja sa lekovima. Tako je dobro poznato da se ovo ulje nikako ne sme upotrebljavati istovremeno sa fenotiazinima, koji pripadaju lekovima iz grupe antipsihotika.