Pogača je nekada bila neizbežan deo trpeze svih srpskih domaćica. Mekana i topla, odlično se slaže uz domaće proizvode poput kajmaka i sira, ali i suvog mesa koje je takodje neizbežno na trpezama svih dobrih domaćina.
Kako se vremenom srpska tradicija zaboravlja, tako i pogača polako pada u zaborav. Veoma uspešno zamenio je hleb, koji nam je dostupan za male pare u svim prodavnicama i pekarama. Ipak, ništa ne može istinski zameniti pogaču. Zbog toga i postoji izreka “On bi hteo hleba preko pogače”.
Danas domaćice koje žive na selu i dalje često prave pogače, i smatraju da ona ne sme nikako izostati sa trpeze. Oduvek se smatra da pogača, so i voda moraju biti u svakoj kući. Tako su seljani nekada uvek bili spremni da dočekaju “putnika namernika”, koji može doći bilo kada, a da bude počašćen.
Nekada se verovalo da bi taj nepoznati putnik mogao biti neko biće poslato od Boga, odnosno biće sa nebesa. Zbog toga su se putnici namernici uvek dočekivali širom otvorenih vrata, i sa trpezom na kojoj se obavezno nalazila pogača.
Nakon ove kratke priče o samom značaju pogače za srpsku kuhinju, ostaje nam da podelimo sa vama nekoliko najboljih recepata, uz pomoć kojih ćete i Vi moći da napravite ukusnu pogaču i tako počastite vaše najmilije. Sam proces pripreme ume da bude naporan,ali samo ukoliko pogaču mesite prvi put, ili tek drugi-treći. Pravljenje dobre pogače stvar je prakse, a mi smo za vas odvojili recepte za koje smatramo da su najjednostavniji.
Nadamo se da ćete se snaći u pripremi, i da će vam naši recepti i saveti biti od pomoći. Pa, da počnemo:
Najpre ćemo reći da postoji mrsna i posna pogača, odnosno ona koja se pravi sa jajima, i bez jaja. Takodje, pogaču možete zamesiti sa mlekom ili bez mleka. Mi smo odvojili recepte za obe varijante, a vi svaki od njih možete prilagoditi onako kako vama odgovara. Ukoliko nemate iskustva, onda preporučujemo da pratite recept i uputstva, pa kada budete imali malo više iskustva onda možete eksperimentisati.
Takodje, možete oduzeti ili dodati količinu potrebnih sastojaka, u zavisnosti od toga za koliko osoba pripremate. I, najzad, pogaču možete praviti u raznim oblicima. Mi ćemo vam izneti proces pripreme za jedan od najpopularnijih. Svakako je možete napraviti kao krug, jer je to izvorni oblik pogače.
Domaća pogača – osnovni recept
Sastojci koji će vam biti neophodni za ovaj recept su:
- 800 grama mekog pšeničnog brašna
- 1 čaša gustog jogurta
- 1 litar mlakog mleka
- ½ case mlake vode
- 1 celo jaje
- 1 žumance
- 1 kocka kvasca
- 1 kašičica šećera i 1 kašičica soli
- 4 kašika ulja
- Susam po ukusu
Uputstvo za pripremu:
Kvasac izdrobite pa ga u odgovarajućoj posudi pomešajte sa šećerom i soli. U vangli u kojoj nameravate da mesite sipajte toplo mleko i vodu, zatim dodajte jaje, mešavinu kvasca, ulje, prstohvat soli i 400 grama brašna. Mesite polako dok smesa ne postane ujednačena, potom postepeno dodajte ostalih 400 grama brašna, i umesite mekano testo koje se odvaja od ruku. Pazite da testo ne bude tvrdo jer će onda i pogača biti tvrda, tako da odokativno procenite koliko je brašna dovoljno.
Potrebo je da testo bude mekano, ali da možete da ga oblikujete tako da se ne lepi za prste. Kako biste ga lakše zamesili na pola mešanja izvadite testo iz vanglice pa mesite dalje na brašnjavom stolu. Kada dobijete odgovarajuće testo, vratite ga u vanglu, prekrijte krpom i ostavite da naraste, otprilike 20 minuta. Nakon toga ga ponovo premesite, i ostavite sada oko 10 minuta da ponovo naraste.
Potrebno je da ispuni vanglicu, tako da prilagodite vreme stajanja prema tome, a potrebno je da bude na toplom kako bi brže naraslo. Kada procenite da je testo lepo naraslo, izručite ga na sto i oblikujte prema tome u kojoj ćete ga tepsiji peći. Kada ga stavite u tepsiju, prekrijte ga krpom i ostavite ponovo da naraste do 15 minuta. U medjuvremenu uključite rernu da se zagreje na 200 stepeni pa naraslu pogaču premažite žumancetom, pospite susamom i stavite da se peče.
Pogača bi trebala da se peče oko 40 minuta, u zavisnosti od vaše rerne. Gotova je kada fino porumeni. Dakle, nakon nekih 35 minuta proverite da li je pečena ili je potrebno još malo. Gotovu pogaču izvadite iz rerne i odmah umotajte u krpu i ostavite je tako najmanje 10 minuta, kako bi ostala mekana. Možete je premazati tankim slojem margarina za potpuno mekanu gornju koricu. Ukoliko volite hrskavu koricu, onda je prekrijte samo 5 minuta i potom otkrijte da se korica blago prosuši pa poslužite.
Posna domaća pogača
Sastojci koji će vam biti neophodni za ovaj recept su:
- 500 grama pšeničnog mekog brašna
- 300 mililitara mlake vode
- 2 kašike maslinovog ulja (ili drugog po izboru)
- 1 kocka svežeg kvasca
- 1 kašičica soli i 1 kašičica šećera
Uputstvo za pripremu:
U odgovarajućoj posudi sipajte pola količine mleka, odnosno 150 mililitara, zatim u njega dodajte izdrobljeni kvasac i kašičicu šećera. Promešajte pa ostavite da kvasac nadodje.
Sada u vangli u kojoj nameravate da zamesiti pogaču, sipajte brašno, zatim dodajte so, ulje, nadošli kvasac, vodu i zamesite glatko i mekano testo. Kada testo počne da se odvaja od vangle, ali i od ruku, znači da je gotovo. Pazite da ne bude previše tvrdo jer će onda pogača biti mnogo tvrda i ne baš tako dobra za jelo.
Kako biste ga dobro zamesili izručite ga na brašnjav sto pa postepeno rukama umesite tako kako smo naveli. Potom ga vratite u vanglu, premažite sa malo ulja, prekrijte krpom i ostavite da nadodje. U zavisnosti od toga koliko je utopljeno, narašće brže ili sporije, a potrebno je da ispuni vanglu. Kada testo nadodje premesite ga na stolu, zatim prebacite u odgovarajuću tepsiju, pokrijte i ostavite da ponovo malo naraste.
Uključite rernu na 200 stepeni, pa naraslu pogaču ubacite i pecite nekih pola sata, opet u zavisnosti od vaše rerne. Pogača je gotova kada blago porumeni, s obzirom da se ne premazuje jajetom neće jako porumeneti, tako da pazite da vam ne zagori. Gotov pogaču izvadite iz rerne i umotajte u krpu, pa ostavite tako da omekša nekih 10ak minuta. Nakon toga poslužite.
Pogača cvet
Sastojci koji će vam biti neophodni za ovaj recept su:
- 700 grama mekog pšeničnog brašna
- 250 mililitara mleka
- 125 mililitara ulja
- 2 jajeta
- 1 kocka svežeg kvasca
- 1 kašičica šećera i 2 kašičice soli
I još
- 1 kašika mleka
- 1 žumance
- Semenke lana i susama po potrebi
Uputstvo za pripremu:
Mleko sipajte u odgovarajuću posudu pa dodajte izdrobljeni kvasac i i šećer. Promešajte pa ostavite da kvasac nadodje. U medjuvremenu, u vangli pomešajte ostale sastojke, odnosno brašno, so, jaja i ulje, pa dodajte nadošli kvasac i zamesite glatko i mekano testo. Pazite da testo ne bude tvrdo, već da bude mekano tako da se odvaja od ruku i zidova vangle.
Testo prekrijte krpom i ostavite da naraste,nekih pola sata, manje-više. Potrebno je da ispuni vanglu. Kada testo fino naraste, premesite ga na brašnjavom stolu pa podelite na dva dela.
Sada testo podelite na dva dela, pa od prvog dela isecite 1/3 testa, koje će vam kasnije poslužiti za središte pogače. Od druge polovine napravite 5 jednakih loptica, pa svaku rastanjite. Premažite jednu po jednu uljem, redjajući jednu preko druge. Petu koru samo prebacite preko i ne premazujte. Tako nasloženo testo sada prebacite u odgovarajuću tepsiju, pa oštrim nožem od sredine ka spoljašnosti isecite na jednake trouglove (ali ne do kraja). Sada te trouglove razlistajte, tako da lice na latice cveta. Dakle, svaki trougao prebacite preko onog dela koji nije isečen.
Isti postupak ponovite i sa manjim srednjim delom. Dakle, podelite ga na pet jufkica,rastanjite, posložite ih jednu preko druge pa stavite u sredinu tepsije. Isto je rasecite i razlistajte. Pazite samo da latice ovog drugog dela, budu izmedju latica prvog dela, tako da bude pravi cvet. Sada ćete videti kako pogača dobija pravi oblik cveta. Ako vam nije baš najjasnije, pokušajte da razjasnite postupak na slici gore. Ostaje samo da onaj mali deo koji ste ostavili sa strane ubacite u sredinu, kao tučak.
Sada je vaša pogača dobila oblik cveta, i kada se ispeče narašće tako da bude pravi lepi cvetić. Kada složite pogaču, najpre je premažite mešavinom žumanceta i mleka, potom “listove” pogače pospite susamom, a “tučak” pospite lanom. Tako pripremljenu pogaču pecite na 200 stepeni oko pola sata, odnosno dok fino ne porumeni. Potom je izvadite, umotajte u krpu i ostavite nekih 15 minuta da omekne. Poslužite je potom uz priloge po želji.
Zaključak
Verujemo da ćete se dobro snaći u pripremi pogače, jer, zaista se isplati. Kada ovako ukusno testo zamesite i poslužite vašim dragim osobama, sigurno će biti zahvalni. Pogača ide uz sve, baš kao i hleb, samo što taj njen ukus i miris nijedno drugo pecivo ne može da zameni. Jedite je uz sve vrste mesa, uz razne umake i salate. Kajmak, i mlečne proizvode. Topla pogača se jednostavno slaže uz sve. I, svakako je dosta zdravija varijanta od kupovnog hleba, jer znate sastojke i čime raspolažete. Prijatno!