Ukoliko vodite računa o ishrani, iz razloga što želite da smršate ili jednostavno želite da promenite loše navike, odličan način da zamenite pšenicu jeste da umesto nje u ishrani upotrebljavate speltu. Odnosno speltino brašno, kada je u pitanju priprema hleba.
Pšenica i spelta pripadaju istoj vrsti, što znači da su iste strukture, medjutim, nisu jednake kada je u pitanju zdravlje i ishrana. Spelta je daleko zdravija, pa se zbog toga i preporučuje kao idealna zamena pšenici, svima onima koji vole i često konzumiraju hleb.
Kada mesite hleb uz pomoć speltinog brašna, sa jednakom lakoćom ćete ga zamesiti kao i sa pšeničnim, s tim što ćete dobiti zdraviji hleb koji ima samo pozitivan učinak na vaše zdravlje.
Verovatno ste čuli kako beli hleb nije pogodan našem organizmu, i kako sadrži samo prazne kalorije koje se slabo vare, pritom lepe na stomak, butine i ostale regije, zatim čine naše telo gojaznim. Zbog toga osobe koje žele da smršaju pod obavezno izbacuju pšenicu iz upotrebe, jer sa daljom upotrebom belog brašna rezultati će biti veoma slabi.
Ipak, često se dešava da se ne zasitimo kada ručamo bez hleba, jer je našem organizmu potrebna čvrsta hrana u odredjenim količinama. Zbog toga se upotreba hleba inače preporučuje, samo, potrebno je da konzumirate integralni hleb koji će imati pozitivan uticaj na vas i vaše zdravlje.
Speltino brašno, odnosno hleb od spetlinog brašna, najčešće se preporučuje, zbog toga što je njegov uticaj na naše zdravlje izuzetno pozitivan, pritom se veoma lako priprema. U nastavku teksta saznajte nešto više o spelti, o njenim prednostima za zdravlje, takodje o tome kako da napravite hleb i na koji način da ga upotrebljavate.
Lekovita svojstva spelte
Baš kao što smo pomenuli, spelta i pšenica pripadaju istoj porodici, mada se ipak znatno razlikuju nutritivnim osobinama. Zrno spelte i pšenice je vrlo slično, s tim što zrno spelte ima nešto deblju opnu, pa je samim tim njena proizvodnja nešto skuplja. Ipak, ne ništa značajno, i svakako vredi odvojiti zbog toga što je daleko zdravija.
Zbog debljine opne spelta je veoma otporna biljka, s toga se može uzgajati i na veoma niskim temperaturama. Takodje je izuzetno otporna i odbija gotovo sve insekte, što je prednost jer za njeno uzgajanje nisu potrebni pesticidi koji su veoma štetni po naše zdravlje. Nije potrebno čak ni djubrivo. Spelta se najčešće uzgaja organski, i nije genetski modifikovana, što je jedna od njenih najvećih prednostima.
Već iz priloženog, s obzirom na to da je otporna biljka i da se uzgaja prirodno, možete zaključiti da je zdrava. Ali, to nije sve.
Odličan izbor za dijabetičare! Zbog toga što sadrži niski glikemijski indeks, preporučuje se svim osobama koje pate od dijabetesa, odnosno šećerne bolesti.
Odličan izbor za anemične osobe! Visok sadržaj gvoždja pomoći će osobama koje boluju od anemije da na adekvatan način povećaju broj crvenih krvnih zrnaca, i regulisaće nivo hemoglobina u krvi. Preporučuje se radi preventive, ali je itekako efikasna ukoliko već bolujete od anemije, jer će za kratak period dati dobre rezultate. Najčešće se preporučuje trudnicama i ženama koje imaju menstrualni ciklus.
Zdrav digestivni trakt! Redovnom konzumacijom spelte ubrzaćete vaš metabolizam, zbog toga što je izuzetno bogata vlaknima koje podstiču bolju probavu, jer razmnožavaju dobre bakterije koje nam pomažu da ispraznimo naša creva. Dakle, smanjuje nadutost i bolove u stomaku, a s obzirom na to da ćemo, ukoliko redovno konzumiramo speltu, redovnije izbacivati sve toksine iz organizma. To će ga učiniti zdravim, a takodje će pomoći da se oslobodimo viška masnoće (kilograma) koja se gomila.
Zdrav kardiovaskularni sistem! S obzirom na to da se lako apsorbuje, podstiče dobar holesterol a uklanja loš holesterol u krvi. Dakle, mogućnost za nagomilavanje masnoća na arterijama se smanjuje, što ih čini zdravim i elastičnim. Samim tim i naše srce je zdravije, jer krv neometano kruži krvotokom.
Zdrave kosti! Zbog sadržaja esencijalnih minerala, poput fosfora magenzijuma, kalcijuma, cinka i bakra, spelta je odličan izbor ukoliko imate problema sa kostima i zglobovima. Čini ih čvrstim i elastičnim, pa se iz tog razloga preporučuje mladjim osobama i deci, kako bi što ranije učvrstila svoje kosti i zglobove, i time izbegla neke teže povrede u budućnosti.
Regulisani hormoni! Spelta u sebi sadrži niacin koji pomaže rad nadbubrežnih žlezdi, odnosno lučenje hormona. Na taj način se reguliše metabolizam i samim tim deluje pozitivno na čitav organizam.
Jak imuni sistem! Kada reguliše sve procese u organizmu i učini ga zdravim i jakim, i naš imuni sistem je jak. Budući da sadrži vitamine B grupe, preporučuje se osobama koje pate od anksioznosti, i koje su sklone stresu. Takodje, zbog prisutnosti vitamina B17 preporučuje se osobama koje imaju predispozicije za rak, ali i obolelima, jer ima značajnu ulogu u lečenju i prevenciji.
…S obzirom na to da se speltino brašno dobija od zrna spelte, više je nego jasno da ima potpuno isti uticaj kao i sama spelta. Tačnije, svi proizvodi od spelte imaju pozitivan uticaj na naš organizam. Osim za pripremu hleba, speltino brašno možete upotrebiti i u pripremi testenina, i svih vrsta peciva. Samo zamenite pšenično brašno sa speltinim, i to je sve. Dobićete jelo iste strukture ali dosta zdravije.
Hajde da sada predjemo na recepte, kako biste mogli da napravite ukusan hleb od speltinog brašna i počnete sa njegovom redovnom koznumacijom.
Recepti za hleb od speltinog brašna
Priprema hleba od speltinog brašna jednaka je pripremi hleba od pšeničnog brašna, tako da, ukoliko imate iskustva sa mešenjem pogača i hlebova, onda vam ni priprema ovog hleba neće biti naporna. Čak iako ste početnik, sve što je potrebno jeste da ispratite recept i hleb će lako i brzo biti gotov. Svakako da je potrebno malo iskustva, ali ni na početku nisu moguće neke velike greške.
Bilo kako bilo, preporučujemo da probate, jer možete samo da dobijete – ukusan hleb koji će svi obožavati! Evo nekoliko ukusnih i veoma zdravih recepata za pripremu hleba od speltinog brašna:
Hleb od speltinog brašna i semenki
Potrebni sastojci: 600 grama speltinog brašna, 2 decilitara kisele vode, 2 decilitara jogurta, 1 jaje, 1 kesica praška za pecivo, 1 kašičica soli, 1 kašičica šećera, 2 kašike maslinovog ulja, semenke bundeve, suncokreta, susama i lana po ukusu.
Način pripreme: U odgovarajućoj vangli pomešajte brašno sa pecivom, soli i šećerom. Zatim dodajte ulje, potom vodu i jogrut pa izmešajte. Sada dodajte jaje pa promešajte još jednom da se sastojci lepo povežu. Na kraju dodajte semenke po vašem ukusu, a najbolje bi bilo da dodate po šaku semenki koje smo naveli, jer su one veoma hranljive i ukusne. Sada rukama mesite testo, pa kada počne da se odvaja od stranica vangle i ruku znači da je gotovo. Potrebno je da testo bude mekano i glatko.
Prekrijte testo krpom da odstoji malo dok vi pripremite tepsiju. Hleb možete oblikovati kako vama odgovara, ali preporučujemo veću tepsiju tako da hleb može lepo da se ispeče sa svih strana. Kada koristite uske plehove koji idu u visinu, hleb može ostati živ iznutra a korice se mogu prepeći. Dakle, po mogućstvu uzmite širu tepsiju, pa je premažite sa malo maslinovog ulja. Sada testo stavite u tepsiju i pritisnite ga par puta da se malo spljosne. Zbog peciva će hleb tokom pečenja narasti, tako da će biti taman debljina da se lepo ispeče.
Stavite hleb na 200 stepeni da se fino ispeče, otprilike pola sata, zavisno od vaše rerne. Nakon toga hleb izvadite iz rerne, pa ga izvadite odmah i iz pleha i umotajte u čistu krpu. Ostavite da se malo ohladi i zaduži pa potom secite i služite.
Hleb od speltinog i heljdinog brašna
Potrebni sastojci: 300 grama speltinog brašna, 300 grama heljdinog brašna, 2 decilitara vode, 2 decilitara jogurta, 1 jaje, 1 kesica praška za pecivo, 1 kašičica soli, 1 kašičica šećera, 2-3 kašike maslinovog ulja.
Način pripreme: Obe vrste brašna pomešajte, zatim dodajte pecivo, so i šećer pa izmešajte da se najpre ti suvi sastojci pomešaju. Sada dodajte vodu, jogurt i jaje pa počnite da mesite testo. Potrebno je da testo bude mekano, ali glatko tako da se odvaja od ruku i ivica vangle. Po potrebi dodajte još malo brašna kako biste mogli lepo da oblikujete testo. Na kraju umešeno testo prelijte sa malo ulja i utrljajte lepo da se još lakše oblikuje, a i testo će biti ukusnije.
U testo takodje možete dodati semenke po vašem izboru, ali to uradite pre nego što ga oblikujete. Onda kada ste oblikovali testo prekrijte ga na kratko pa pripremite tepsiju. Najbolje iskoristite širu tepsije, koju ćete premazati uljem, a možete je obložiti i papirom za pečenje. Potom prebacite testo pa ga pritisnite par puta, jer će se ono kasnije tokom pečenja podići. Stiskanje će pomoći da hleb ne bude mnogo debeo i nekim slučajem ostane živ iznutra.
Dakle, kada ste hleb pritisli stavite ga u zagrejanu rernu i pecite na 200 stepeni, oko pola sata, sve u zavisnosti od vaše rerne. Potom hleb izvadite i umotajte u čistu krpu pa ostavite da se malo zaduši. Nakon toga ga služite.
Hleb od speltinog i ražanog brašna
Potrebni sastojci: 200 grama speltinog brašna, 200 grama ražanog brašna, 2 kašike heljidnog brašna, 1 kesica praška za pecivo, 1 kašičica sode bikarbone, 1 kašičica soli, 2 kašike golice, 2 kašike lana, 2 kašike kima, 4 kašike maslinovog ulja, 3 kašičica soka od limuna, 500 mililitara vode.
Način pripreme: Najpre pomešajte sve suve sastojke, to jest sve tri vrste brašna, pa dodajte pecivo, sodu, so, golicu, lan i kim. Sve dobro izmešajte da se suvi sastojci pomešaju. Potom dodajte ulje i limunov sok, zatim vodu. Sada mesite rukama, ili uz pomoć drvene varjače. Potrebno je da testo bude mekano, ali glatko. Ipak, s obzirom na vrste brašna ne može biti potpuno glatko, ali pokušajte da ga lepo oblikujte. Pazite da ne dodate previše brašna kako ne bi postao tvrd kada se ispeče.
Dakle, pomalo lepljiv ali mekan, a na kraju možete testo preliti jednom kašikom ulja pa tako lakše oblikovati loptu. Ostavite testo da odstoji nekih 20ak minuta, kako bi se brašna formirala, a onda testo prebacite u tepsiju koju prethodno možete da premažete sa malo maslinovog ulja. Pleh možete da obložiti i pek-papirom.
Sada uključite rernu da se zagreje na 200 stepeni pa ubacite hleb i pecite. Biće potrebno nekih sat vremena da se ispeče, ali vi redovno proveravajte nakon pola sata, jer je svačija rerna drugačija. Kada se hleb ispeče, a to možete da proverite viljuškom, izvadite ga pa umotajte u listu krpu. Ostavite hleb da se tako ohladi i zaduši, potom secite.
… Sva tri recepta su zaista odlična, i svaka vrsta hleba je zanimljiva. Heljdino i ražano brašno odlično se slažu sa speltinim, a takodje im omogućava da se lepo povežu i da hleb bude mekan. Dodatak raznih semenki učiniće hleb još ukusnijim.
Ukusan speltin hleb možete konzumirati u bilo koje doba dana, za doručak, ručak ili večeru, zaista je svejedno. Za doručak ga možete kombinovati sa raznim zdravim džemovima i namazima, za ručak može biti idelan dodatak mesu ili povrću, a za večeru ga možete jesti uz neku finu čorbu ili supu. Kombinujte ukuse pa pronadjite onaj koji vam godi!