Heljda i heljdino brašno su u poslednjoj deceniji doživeli pravi nutricionistički bum i sve su više tražene sirovine za pripremu hranljivih i ukusnih hlebova i drugih proizvoda od testa. Moderna medicina, nauka i nutricionizam danas potvrđuju brojne prednosti koje heljdino brašno ima za naše zdravlje. Iako se obično svrstava među žitarice, heljda je zapravo semenka biljke Fagopyrum esculentum.
No, kako su semena heljde bogata obiljem korisnih nutrijenata i po svojim fizoiološkim osobinama podsećaju na žitarice, uglavnom se na taj način i koriste u kulinarstvu i ishrani uopšte.
Heljdino brašno obiluje mineralima, vitaminima, kvalitetnim proteinima i biljnim vlaknima, a ono što je njegova najvažnija karakteristika jeste to da ne sadrži gluten. Gluten je vrsta prirodnog lepka koji se nalazi u većini žitarica, a koja izaziva dosta smetnji u sistemu za varenje, posebno osetljivim osobama.
Intolerancija na gluten iz hrane je poznata kao celijakija i manifestuje se simptomima poput otežanog varenja, nadutosti, loše apsorpcije hranljivih materija u crevima, te malaksalosti i umora. Najviše glutena sadrži pšenično brašno; to je i jedan od glavnih razloga zašto bi belo brašno bilo poželjno izbegavati u ishrani i zameniti ga zdravijim alternativama, poput heljdinog.
Nutritivni sastav i prednosti heljdinog brašna
Heljdino seme je bogato brojnim korisnim materijama. Izuzetno je dobar izvor rastvorljivih i nerastvorljivih biljnih vlakana, koja igraju veoma važnu ulogu u našem sistemu za varenje; ona pospešuju apsorpciju hranljivih materija iz druge hrane, neguju naša creva i probavni trakt, pospešuju i ubrzavaju proces varenja i metabolizam. Biljna vlakna pomažu protiv konstipacije i ubrzavaju proces izbacivanja toksina iz organizma.
Heljdino brašno sadrži antikosidanse, poput rutina, tanina i katehina. Zbog toga ima i anti-inflamatorna svojstva i čuva krvne sudove od zagušenja, omogućavajući dobru cirkulaciju i sprečavajući nastanak ugrušaka. Sadrži i dosta vitamina, pogotovo B kompleksa. Seme heljde je bogato i magnezijumom, koji je izuzetno važan za pravilnu funkciju krvnih sudova povezanih sa mozgom, zbog čega je heljdino brašno dobro i kod stanja depresije i glavobolje. Sadrži i bakar, koji je izuzetno značajan za produkciju crvenih krvnih zrnaca.
Heljda ne sadrži gluten, zbog čega su svi proizvodi od heljdinog brašna izvrsni za naš digestivni sistem. Ona je pogodna za varenje i veoma hranljiva, a brašno i hleb od heljde su obavezni na meniju hrono i bezglutenske ishrane. Hleb i druga testa od heljde su pogodna i za osobe koje su osetljive na gluten iz hrane i pate od celijakije.
BEZGLUTENSKI RECEPTI SA HELJDINIM BRAŠNOM
Heljda još uvek nije toliko popularna u ishrani kao druge vrste brašna, uglavnom zbog svog oštrog gorkastog ukusa; u svetu zdrave ishrane nad njim obično prednjači ovseno brašno. No, itekako je zdrava i korisna sirovina, a apsolutni je imperativ u bezglutenskoj ishrani. Zanimljivo je da se u svetu heljda koristi čak i za pravljenje bezglutenskog piva!
Heljdino brašno je veoma cenjeno u hrono ishrani i drugim nutritivnim režimima koji se temelje na upotrebi prirodnih sastojaka i namirnicama koje sadrže veliki udeo hranljivih tvari, a siromašne su suspstancama koje nepovoljno deluju na naš sistem za varenje i čitav organizam.
Beskvasni heljdin hleb – Beskvasni hleb od heljdinog brašna je posebno zdrava varijanta ovog hleba, vrlo je hranljiv i odličan za varenje. Testa koja se spremaju bez kvasca su mnogo pogodnija za naš digestivni sistem, što su potvrdila brojna naučno medicinska istaživanja. Kombinacija brašna i kvasca stvara smesu koja je teška za želudac i koja opterećuje čitav organizam, stvarajući neku vrstu lepka, koji se taloži na zidovima creva i remeti čitav proces. Kada tome dodamo gluten, koji je prisutan u, recimo, belom brašnu, dobili smo jednu zbilja teško probabljivu namirnicu. Evo kako da pripremite zdravu vrstu peciva, hleb od heljde bez glutena i bez kvasca.
- 2 šolje heljdinog brašna
- 2 kašičice praška za pecivo
- 2 kašike maslinovog ulja
- ½ kašičice soli
- ½ kašičice sirćeta
- ¾ šolje vode
Dok pripremate sastojke, uključite rernu da se zagreje na 220® C. Za to vreme u jednoj posudi izmešajte suve sastojke, brašno, prašak za pecivo i so. Odvojeno pomešajte sirće, vodu i maslinovo ulje, pa dodajte suvoj mešavini.
Sve zajedno dobro umešajte, tako da se sastojci potpuno stope i sjedine, a masa ne postane glatka i fina, bez gromuljica. Dobijeno testo treba da je lepljivo. Umesite testo u manju veknu, premestite u pleh i ubacite u zagrejanu rernu. Treba da ga pečete oko pola sata do četrdeset minuta, odnosno dok hleb ne počne da dobija tamnu koricu.
Pošto je hleb bez kvasca sam po sebi guste strukture i težak, njegova kora može da bude dosta tvrda i hrskava. Ukoliko vam to ne odgovara, umotajte vruć hleb u čistu krpu i pustite da se hladi na sobnoj temperaturi.
Predlog: Beskvasni heljdin hleb je vrlo hranljiva i zastita namirnica, od koje ćete se lako najesti i dugo biti siti. Predlažemo da ga sečete na tanke kriške i servirate sa mladim sirom ili fetom, malo maslinovog ulja i zelenom salatom. Odlično se slaže i uz fine suhomesnate proizvode, a može biti i dopuna glavnom jelu bez testenina.
Hleb od heljde sa kvascem – Hleb od heljde sa kvascem je nešto prozračnija i laganija varijanta ovog ukusnog i zdravog hleba. Iako sadrži kvasac, pogodniji je za naš digestivni trakt od običnog belog, pa i nekih drugih vrsta hleba, jer heljda ne sadrži gluten, koji stvara smetnje u sistemu za varenje, posebno kod ljudi koji pate od sindroma iritabilnog creva, celijakije i drugih problema. Evo kako da pripremite ovo fino pecivo.
- 500 gr heljdinog brašna
- 2 jajeta
- 2 kašike biljnog ulja
- 2 kašičice suvog kvasca
- 2 kašičice šećera
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica sirćeta
- 350 ml mlake vode
Pomešajte kvasac i šećer u vodi i pustite da odstoje desetak minuta, dok kvasac ne počne da ‘radi’. U posebnoj činiji umutite dva jajeta i pomešajte sa uljem, tako da mešavina bude potpuno homogena i tečna. Umućenim jajima dodajte brašno, pa u sredini napravite rupu. Posolite, pa u rupu ulijte sirće i smesu sa kvascem. Mešavinu mutite velikom kašikom, sve dok ne dobijete homogenu i gustu smesu.
Dobijeno testo izlijte u pripremljeni pleh za pečenje, a možete i da ga oblikujete po želji. Pleh treba da bude podmazan. Pokrijte testo plastičnom kesom i pustite da narasta. Kada je testo gotovo, peći u rerni zagrejanoj na 220 ® C oko pola sata, dok ne potamni i ne dobije koricu.
Predlog: Heljdin hleb sa kvascem je odličan za pripremu zdravih sendviča, koje možete da ponesete za užinu, obrok na poslu ili dodatni zalogaj tokom drugih aktivnosti kada nemate priliku da pojedete kuvani obrok. Napravite ukusan i zdrav sendvič od heljdinog hleba, tunjevine, niskomasne pavlake, zelene salate i začina po želji.
Heljdin hrono hleb – Heljda je jedna od omiljenih sirovina u hrono kuhinji, koja je bazirana na prirodnim sastojcima i kvalitetnim namirnicama, što se odnosi i na ugljene hidrate. Heljda u kombinaciji sa drugim vrstama brašna i zrnevljem može da se koristi za pripremu odličnih i zdravih hlebova. U hrono ishrani, jedino je konzumacija hleba ograničena; zato je dobro napraviti zdrav i zasit hleb, koji možete jesti u malim količinama i potpuno zadovoljiti potrebe za ugljenim hidratima. Evo kako da pripremite ukusan hrono hleb od heljde.
- 100 gr heljdinog brašna
- 200 gr ražanog brašna
- 1 kašika mlevenog lana
- 1 kašika semena susama
- 1 kašika bundevinog semena
- 1 kašika maslinovog ulja
- 1 kašičica soli
- 1 prašak za pecivo
- ½ kašičice sode bikarbone
- 300 ml vode
Sve suve sastojke pomešajte u jednoj posudi, pa dodajte vodu. Dobro umesite, tako da ne ostanu gromuljice od brašna. Testo treba da bude fino i glatko. Umotajte ga u čistu krpu i ostavite da stoji oko sat vremena. Rernu zagrejati na oko 200 ® C. Testo oblikujte u veknu ili onako kako želite, pa stavite u pleh za pečenje. Pošto su i heljdino i ražano brašno dosta gusti, a testo ima i puno zrnevlja, biće potrebno da se peče do sat vremena; čačkalicom proveravajte da li je testo pečeno. Gotov hleb umotajte u krpu da korica ne bi postala tvrda, pa ga secite na kriške kada je već potpuno hladan.
Predlog: Pošto je ovo recept iz hrono kuhinje, predlažemo da servirate ovaj hleb u kombinaciji za izvrstan i energetski jak hrono doručak. Tanko sečene kriške hrono hleba od heljde servirajte sa starim sirom i tvrdo kuvanim jajima. Možete da dodate i malo svežeg povrća i kvalitetne pršute. Ovakav doručak će vam biti glavni dnevni obrok, koji će vas držati sitim bar narednih četiri do šest sati.
Mafini od banane i heljde – Za kraj ćemo se zasladiti ukusnim i zdravim mafinima od heljde i voća. Ova poslastica je veoma izdašna i hranljiva, te je izvrsna i kao ukusna užina ili desert, ali može da se kombinuje i za doručak, ko preferira slatko. Sprema se od kvalitetnih prirodnih sastojaka i bogate je teskture i arome. Za pripremu mafina sa heljdinim brašnom vam je potrebno sledeće.
- ¼ šolje heljdinog brašna
- 2 jajeta
- ½ jabuke
- ½ banane
- ¼ šolje seckanih oraha
- ½ kašičice cimeta
- ¼ šolje meda
- 1 kaiščica praška za pecivo
- Prstohvat soli
Sve suve sastojke pomešajte u jednoj posudi. U odvojenoj činiji umešajte jaja, gnječenu bananu i med, pa dobro umutite i dodajte suvim sastojcima. Jabuku oljuštite i narendajte, pa zajedno sa orasima dodajte ostalim sastojcima. Sjedinite masu i napunite kalupe za pečenje mafina. U rerni zagrejanoj na 180 ® C pecite oko pola sata.
Predlog: Možete da dodate i neke druge orašaste plodove umesto oraha, recimo lešnike. Takođe možete dodati malo grožđica ili zameniti orašaste plodove suvim grožđem. Sa ovim receptom možete da eksperimentišete po želji i vašem ukusu.