Grickalice koje kupujemo u prodavnicama nezdrave su. Pune su šećera, masnoća i soli, kao i praznih kalorija. Stvaraju nam zavisnost i čini nam se kao da, što ih više jedemo, one nam se sve više jedu. To može biti problem, jer se u našem organizmu talože sve te loše stvari i kasnije izazivaju razne probleme.
Naročito je problem kada deca zavole njihov primamljiv ukus, i od malena unose u svoj organizam sve ono što nije dobro za njihov rast i razvoj. S obzirom na to da se danas sve više koristi industrijski preradjena hrana, kako kod odraslih, tako i kod dece, javljaju se razne bolesti, alergije i slično.
Ipak, ne morate se odreći grickalica, jer svi znamo koliko su idealni kada gledamo film, seriju, ili kada smo u žurbi i želimo da zavaramo glad. Sve što je potrebno jeste da obezbedite sebi zdrave grickalice, tako da uvek možete konzumirati zdravu hranu koja će pritom biti ukusna i idealna za navedene prilike.
Postoji dosta zdravih slanih i slatkih grickalica, koje možete napraviti u svom domu, ili kupiti u prodavnicama zdrave hrane. Za njihovu pripremu je uglavnom potrebno malo vremena, i samo malo volje da vaše loše životne navike promenite na bolje.
Postanite svesni štetnosti industrijske hrane, i okrenite se novom, zdravom načinu života, ukoliko niste do sada. Mi smo za vas pripremili recepte za zdrave grickalice, slane i slatke, koje mogu konzumirati odrasli i deca. Pročitajte pa sačuvajte recepte i isprobajte, ubrzo ćete postati svedok poboljšanja vašeg zdravlja.
Najpre ćemo napisati šta su to zapravo zdrave grickalice i od čega se prave?
Zdrave grickalice mogu se praviti na razne načine i uz pomoć raznovrsne hrane. Ono što se najčešće koristi za slatke zdrave grickalice jeste sušeno voće, ali isto tako i sveže. Umesto nezdravih bombona koje su pune šećera, grickajte suvo groždje, suve kajsije ili šljive. U njima su samo zdravi sastojci, poput raznih minerala, koji će vaš organizam vrlo brzo zasititi i učiniti energičnim.
U slatke grickalice mogu spadati i razne zdrave čokolade i čokoladice, koje možete napraviti sami, a u daljem tekstu pročitajte recepte koji će vam u tome pomoći.
Izbor slanih grickalica je nešto širi, jer ih možete praviti od raznih integralnih žitarica i povrća. Takodje, umesto smokija, čipsa i tome slično, možete da grickate orašaste plodove poput kikirikija, badema i lešnika. Možete takodje koristiti i razne semenke. Uz slane grickalice takodje možete koristiti razne zdrave namaze, kao što su humus, tahini, i slično.
Sada ostaje samo da navedemo nekoliko sjajnih recepata, koje ćete sa lakoćom moći da napravite i tako sebe i svoje najbliže obradujete ukusnim grickalicama, koje će pritom učiniti da se osećate zdravo i srećno!
Čips od kukuruznog brašna
Potrebni sastojci:
- 2 kese palente (500 mililitara)
- 4 šolje vode
- 3 kašičice soli
- 2 kašike maslinovog ulja (ili po izboru)
- Začini po ukusu ukoliko volite jači ukus
Način pripreme:
Vodu sipajte u odgovarajuću šerpu pa ostavite da provri. Potom dodajte palentu, ulje i soli po ukusu. Takodje, po ukusu možete dodati ljutu papriku, vegetu ili neki drugi začin. Promešajte pa kuvajte dalje dok se smesa ne izjednači. Nakon toga, sklonite sa ringle pa mešajte dok se smesa ne ohladi, pa je prebacite na sto i rastanjite. Trebalo bi da bude što tanje kako bi zaista podsećalo na čips. Možete testo seći na kolutiće, a možete in a trougliče tako da podseća na tortilje.
Odaberite oblik i veličinu pa uz pomoć kalupa, ili kako vam je već najlakše, vadite čips i redjajte na pleh obložen pek papirom. Zagrejte rernu na 200 stepeni, ubacite čips i pecite ga oko pola sata. Možda će biti potrebno više ili manje vremena u zavisnosti od vaše rerne, ali potrebno je da se čips odvoji od pleha i da porumeni, to je znak da je gotov.
Gotov čips poslužite tako, ili uz priloge po ukusu. Potrudite se da birate zdrave namaze poput humusa ili tome slično, a svakako možete koristiti i kečap ili senf.
Integralni štapići
Potrebni sastojci:
- ½ kilograma integralnog brašna po izboru (može i pola integralnog, pola belog)
- 50 grama semenki lana
- 50 grama semenki suncokreta
- 50 grama susama
- 1 kesica praška za pecivo
- 2 decilitara maslinovog ulja
- 2 decilitara belog vina
Način pripreme:
U vangli zamesite glatko i mekano testo od navedenih sastojaka. Najpre pomešajte suve sastojke, odnosno brašno, pecivo i semenke. Promešajte, pa dodajte ulje i vino i mesite dok testo ne postane kompaktno. Razvijte testo na otprilike 4 milimetara, zatim secite testo tako da dobijete štapiće željene veličine. Možete vaditi i uz pomoć raznih kalupa, tako da dobijete na primer perece.
Štapiće redjajte u pleh koji možete obložiti papirom za pečenje, kako bi vaši štapići bili potpuno zdravi, pa pecite u zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko 20 minuta. Pre pečenja možete premazati žumancetom i susamom ili po želji, a možete ih peći i tako.
Gotove štapiće poslužite i uživajte u degustaciji. Ove štapiće, iako u sebi sadrže belo vino, mogu jesti i deca. Belo vino ispari a učini da štapići budu vazdušasti i da se tope u ustima.
Pločice sa semenkama
Potrebni sastojci:
- ½ šoljice semenki bundeve
- ½ šoljice semenki lana
- ½ semenki suncokreta
- ½ šoljice susama
- ½ šoljice ovsenih pahuljica (ili ražanih)
- 2 šoljice brašna
- 1 kašičica peciva
- Soli po ukusu
- 2 kašike maslinovog ulja
- 1 šolja vode
Način pripreme:
*Da napomenemo odmah da možete koristiti brašno po želji, najbolje bi bilo da odaberete neko integralno. U odnosu na to koje brašno upotrebite, morate prilagoditi količinu vode, jer neka brašna upijaju više, neka manje.
Najpre uključite rernu da se zagreje dok vi napravite testo. U odgovarajućoj vangli pomešajte brašno, susam i sve tri vrste semenki. Takodje odmah dodajte i pahuljice, koje možete dodati cele, a možete ih i usitniti. Dodajte pecivo i soli, pa promešajte da se izmešaju svi suvi sastojci. Potom dodajte vodu i ulje pa umesite testo.
Ono neće biti glatko, već je dosta krto, ali tako treba da bude. Da biste ga lakše rastanjili, stavite ga izmedju dva papira za pečenje koja ćete malo posuti brašnom da se ne lepi, pa rastanjite polako dok ne primetite da se testo izjednačilo. Rastanjite ga na otprilike 3 milimetara, ili po izboru. Možete testo podeliti na dva dela ukoliko vam je teško da rastanjite sve odjednom.
Nakon što ste rastanjili testo, secite pločice, redjajte u pleh obložen papirom za pečenje i pecite u već zagrejanoj rerni na 200 stepeni, nekih 15 minuta. Potom izvadite iz rerne i složite u kutiju gde ćete ih čuvati do upotrebe. S obzirom na to koliko su ukusne, verovatno neće potrajati dugo.
Čips od kelja
Potrebni sastojci:
- ½ glavice kelja (10 listova)
- 2 kašike maslinovog ulja (ili po izboru)
- Soli i bibera po ukusu
Način pripreme:
Listove kelja najpre dobro operite, naročito ako uzimate sa pijace, jer su puni prašine i bakcila. Potom ih lepo prosušite. Isecite ih na manje komadiće, potom pomešajte u odgovarajućoj činiji sa uljem, soli i biberom po ukusu. Pleh obložite papirom za pečenje pa poredjajte kelj, zatim zagrejte rernu na 200 stepeni. Ubacite pleh ali otvorite vrata rerne, odnoso odškrinite, tako da se kelj samo prosuši, nije potrebno da se ispeče.
Na ovaj način dobićete jednu veoma zdravu grickalicu, koju možete grickati tako i uživati u njenoj specifičnom ukusu. Možete poslužiti i uz umake po izboru.
Čips od jabuka
Potrebni sastojci:
- 5 većih jabuka
- 1 kašičica šećera
- 1 kašičica cimeta (po ukusu)
Način pripreme:
Jabuke dobro operite pa prosušite. Potom ih isecite na što tanje kriške, za to će vam biti potreban jako štar nož, tako da pažljivo odradite taj deo. Ukoliko kriške budu deblje, neće ličiti na čips već će ostati mekane. Još jedna bitna stvar jeste da kako sečete kriške stavljate ih u hladnu vodu kako ne bi potamnele dok ne završite sve. Kada isečete sve kriške onda izvadite iz vode pa prosušite.
Kriške redjajte u pleh obložen pek papirom, potom pospite šećerom i cimetom po ukusu. Pecite jabuke na 100 stepeni dok se ne osuše, odnosno nekih 60ak minuta, u zavisnosti od vaše rerne. Gotov čips od jabuka poslužite, ali imajte jedno na umu, veoma se brzo smažu!
Energetske pločice
Potrebni sastojci:
- 300 grama ovsenih pahuljica
- 50 grama kornfleksa
- 50 grama seckanih oraha
- 30 grama semenki suncokreta
- 20 grama seckanih šljiva
- 50 grama suvog groždja
- 50 grama brusnica
- 30 grama biljnog maslaca
- 50 grama šećera
- 50 grama meda
- ½ soka od limuna
Način pripreme:
U odgovarajućoj vangli pomešajte pahuljice sa kornfleksom, orasima, suncokretom, šljivama, groždjem i brusnicama. Maslac otopite na pari, zatim dodajte šećer, med i limunov sok. Kuvajte dalje na pari sve zajedno sada, da se smesa malo zagreje, nekih 3 minuta. Sada suve sastojke pomešajte sa ovom smesom, pa lepo promešajte da smesa postane kompaktna.
U odgovarajućoj tepsiji ili tacni stavite papir za pečenje pa ravnomerno rasporedite dobijenu smesu. Poravnjajte pa ostavite na hladnom da se stegne. NBiće dovoljno pola sata, nakon toga secite željeni oblik i poslužite vaše zdrave slatke pločice.
Pločice sa susamom i medom
Potrebni sastojci:
- 1 šolja susama
- ½ šolje šećera
- 1-2 kašike meda
Način pripreme:
Susam propržite u suvom tiganju, tako da dobije zlatnu boju. Potom sklonite sa ringle i ostavite da se ohladi. Dok se susam hladi, u odgovarajućoj šerpici pomešajte šećer i med i stavite da se otope na pari. Tačnije, potrebno je samo da se malo smlače i sjedine. Sada kada je susam ohladjen pomešajte ga sa medom, i izjednačite smesu.
Papir za pečenje samo malo nauljite, pa smesu od susama i meda ravnomerno rasporedite po njemu. Prekrijte je drugim pek papirom pa rastanjite uz pomoć oklagije na debljinu oko 4-5 milimetara. Ostavite smesu na hladnijem mestu da se stegne, potom secite na željene kocke ili štapiće. Ovo je jedna od najzdravijih i najukusnijih poslastica ikada. Probajte i uverite se!
Zaključak
Nadamo se da će vam naši iskreni saveti, kao i navedeni recepti biti od pomoći. Ove slatke is lane grickalice, prilično su jeftine tako da ih gotovo svako može priušititi. Takodje, za njihovu pripremu nije potrebno puno vremena, tako da su dobrodošle kada smo u žurbi i nemamo vremena za kuhinju.
Konzumiranjem navedenih grickalica smanjićete rizik od unosa štetnih materija u vaš organizam, bićete siti i energični, takodje. Možete ih jesti bilo kada, u bilo koje doba dana i noći, naročito one u kojima nema šećera. Mogu ih jesti i deca i stariji, bez bojazni o kilogramima i ostalih zdravstvenim problemima. Uživajte u grickalicama i budite zdravi! 🙂