U poslednje vreme kurkuma je jedan od najpopularnijih začina, i to ne samo u Južnoj Aziji, odakle potiče, već u celom svetu. Pripada porodici đumbira, a dobro poznati začin zlatno žute boje se pravi od korena kurkume. Njena sve veća i šira upotreba se može pripisati njenim lekovitim svojstvima koja potiču od njenog osnovnog sastojka koji se zove kurkumin.
Smatra se da ovaj aktivni sastojak biljke ima veoma jaka prirodna antioksidativna, antikancerogena i posebno antiinflamatorna svojstva. Nijedan prirodni sastojak nema toliko jak protivupalni efekat kao kurkumin i zato se ova biljka čak smatra najzdravijom biljkom na svetu. Ono što je vrlo važno prilikom njenog korišćenja kako u ishrani, tako i u službi zdravlja, nege i lepote jeste pravilna upotreba i doziranje.
Kurkuma u ishrani
Preporučeni dnevni unos kurkume za odrasle osobe je do 10 grama, što je količina koja odgovara jednoj velikoj (supenoj) kašiki praha. Kod starijih osoba i dece ispod 7 godina se preporučuje polovina ove doze. Ukoliko upotreba kurkume izaziva alergijske reakcije, smetnje u varenju ili probleme u bilo kom drugom sistemu u organizmu, potrebno je obratiti se lekaru. Preporučuje se da se uzima svakoga dana ili bar 3-4 puta nedeljno za postizanje dobrih efekata. Iako se u današnje vreme može pronaći i koren u svežem stanju, najbolje je koristiti kurkumu u prahu.
Načini na koje se ova biljka može koristiti u ishrani su veoma raznovrsni i brojni, ali ono što je jako bitno je da se nikada ne sme uzimati na prazan želudac.
Takođe, ukoliko imate kamen u žučnoj kesi morate biti posebno obazrivi u upotrebi kurkume jer ona povećava proizvodnju žuči. Iz tog razloga može dovesti do pogoršanja stanja u smislu povećanja ili pokretanja žučnog kamena, kao i do pojave veoma jakih bolova u vidu grčeva (bilijarne ili žučne kolike). Bitno je da kurkumu nikako ne kombinujete sa lekovima koji se koriste da spreče zgrušavanje krvi tj. antikoagulansima (kakvi su varfarin, aspirin, ibuprofen i drugi), jer i ona sama razređuje krv i sprečava njeno zgrušavanje.
U ishrani se kurkuma koristi pre svega kao začin i dodaje se najčešće prilikom kuvanja, što hrani daje pikantan ukus i prepoznatljivu žutu boju. Ono što je možda nedovoljno poznato je podatak da se kurkuma može dodavati kako u slana tako i u slatka jela i da se sme kombinovati sa svežim povrćem, ali i voćem. Ovaj začin se jelima obično dodaje pri kraju pripreme, kako preteranom termičkom obradom ne bi izgubio svoja hranljiva i lekovita svojstva.
Sa druge strane, ne bi trebalo preterivati u količini kurkume koja se dodaje jer će njen ukus i miris potpuno prevladati ako se u jelo stavi količina veća od ½ supene kašike. Zanimljiva je i činjenica da se kurkuma u prahu potpuno rastapa u ulju, što je bitno za njenu dobru resorpciju i maksimalnu iskoristljivost u organizmu. Kao takva se može koristiti kao dresing za salate, ribu ili jela od mesa. Pre svega se kombinuje sa kokosovim ili ekstra devičanskim maslinovim uljem, a ako se u ovu kombinaciju doda i crni biber, efekat kurkume je povećan do maksimuma.
Tako je vrlo poznat je i često korišćen recept doktora Andersona sa Univerziteta Harvard koji se priprema na sledeći način:
– 1/4 supene kašike kurkume u prahu
– 1/2 supene kašike devičanskog maslinovog ulja
– prstohvat crnog bibera u prahu
Kada se ova tri sastojka pomešaju, ova kombinacija se može koristiti bilo kao preliv za razna jela i salate, bilo samostalno rastvorena u malo vode. Ukoliko se dodaje prilikom kuvanja jela, kao što smo ranije pomenuli, najbolje je da se doda na samom kraju da ne bi izgubila hranljiva i lekovita svojstva zbog kojih se inicijalno i priprema.
Zlatno mleko i čaj od kurkume
Kurkuma se može konzumirati i kao dodatak mleku, ili u obliku čaja. Mešavina mleka i kurkume je veoma popularna i naziva se zlatno mleko. Pored toga što ima vrlo zanimljiv i prijatan ukus, ova kombinacija je vrlo cenjena u alternativnoj medicini jer ima čitav niz pozitivnih efekata na zdravlje:
– korisna je kod regeneracije zglobne hrskavice i naročito pomaže kod oboljenja kičmenog stuba i koštano zglobnog sistema uopšte
– ima značajan uticaj na stvaranje krvnih ćelija u koštanoj srži (podstiče hematopoezu)
– ima blagotvoran efekat na jetru i ceo digestivni trakt
– pomaže eliminaciju toksina iz organizma
– povoljno utiče na nervni sistem
– umanjuje stres i anksioznost
– utiče na lepotu kože i u celosti podmlađuje organizam čime produžava životni vek
Zlatno mleko priprema se na sledeći način:
Najpre se oko 40 grama kurkume u prahu rastopi u 200 ml tople vode i kuva na tihoj vatri oko 8-10 minuta uz stalno mešanje. Ovako dobijena smesa treba da ima konzistenciju paste ili gustog jogurta. 250 ml mleka se prokuva, a zatim hladi na sobnoj temperaturi dok ne bude mlako. Za lepši ukus po želji se mogu dodati i 2 velike kašike kokosovog ili bademovog ulja i jedna kafena kašika meda. Zatim se u tako pripremljeno mleko koje treba da je još uvek mlako dodaje jedna mala kašičica prethodno pripremljene paste od kurkume.
Zlatno mleko se priprema i pije uvek sveže u periodu od 40 dana, najbolje ujutru i uveče pred spavanje, ali samo dva puta godišnje. Čaj od kurkume se može pripremiti na razne načine, ali je bitno da se uvek priprema svež, odnosno u količini koju možete da popijete odmah. Tako, na primer, gotovu pastu od kurkume koja se stavlja u mleko, možete kombinovati i sa nekim čajem, najbolje zelenim ili crnim. Isto tako, možete sami pripremiti i čaj od kurkume po sledećem receptu:
Izmerite jednu šoljicu vode (oko 200-250 ml) i stavite u metalnu posudu da proključa, a zatim sklonite sa vatre i ostavite oko 5 minuta na sobnoj temperaturi da se prohladi. Jednu kafenu kašičicu kurkume u prahu stavite u šoljicu i preko toga sipajte prohlađenu vodu. Promešajte i ostavite da odstoji još 5-10 minuta, a zatim, dok je još topao popijte. U ovako pripremljenu osnovu se mogu po želji dodati med, cimet, bademovo ili kokosovo ulje, malo soka od limuna i drugi sastojci koji će popraviti ukus čaja.
Zlatni med
Kurkuma i med po mnogima predstavljaju još jednu idealnu kombinaciju, jer su oba sastojka izuzetno ukusna, ali i zdrava. Ova mešavina se smatra veoma snažnim prirodnim antibiotikom jer uništava bakterije i ostale mikroorganizme koji su izazivači brojnih infekcija.
Druga prednost jeste poboljšanje prirodnih odbrambenih snaga organizma, odnosno jačanje imunog sistema koji nas štiti od bolesti. Recept je vrlo jednostavan, a popularno se naziva zlatni med:
– 1 velika kašika kurkume u prahu
– 100 gr meda
Ova dva sastojka treba dobro promešati, najbolje drvenom kašikom, i čuvati u tamnoj staklenoj teglici. Ovako pripremljena količina je dovoljna za 3 dana. Najbolje je da je uzimate drvenom ili plastičnom (ne metalnom) kašičicom i polako topite u ustima. Najbolje je ovu kombinaciju pripremati i konzumirati uvek svežu, bilo kada ste prehlađeni, bilo preventivno.
Zlatni med ima i lekovita i hranljiva svojstva tako da se smatra ujedno i idealnom hranom, ali i lekom. Lekovita svojstva, pored već pomenutih protivupalnih i antibakterijskih su i sledeća:
– umanjenje bolova
– olakšavanje varenja i uklanjanje gorušice
– antiseptično i antikancerogeno dejstvo i mnoga druga
Hranljive materije koje ova moćna mešavina sadrži su, pored aktivnog sastojka kurkumina, i: vitamini (C, K, E i vitamini B grupe), fitosteroli, prirodni šećeri, proteini, antioksidansi, mikroelementi (gvožđe, cink, selen, kalcijum, magnezijum, bakar, fosfor, kalijum i natrijum) i omega masne kiseline.
Lekovita svojstva kurkume
Pored upotrebe u ishrani već je odavno poznato da se kurkuma smatra čudom prirode i zlatnim standardom u alternativnoj medicini, a posebno je cenjena u ajurvedi (tradicionalnoj indijskoj medicini). Lekoviti aktivni sastojak ove biljke je gore pomenuti kurkumin, koji je jedan od najmoćnijih prirodnih lekova. Pored njega, kurkuma je vrlo bogata gvožđem, kalijumom i manganom; vitaminom B6 i dijetetskim vlaknima.
Kurkuma se koristi kod raznih patoloških poremećaja i oboljenja ali u isto vreme i u prevenciji bolesti i jačanju organizma:
– smanjuje nadutost i gorušicu, obnavlja crevnu floru, poboljšava varenje
– deluje protiv crevnih parazita i pomaže kod zapaljenskih bolesti creva kakve su ulcerozni kolitis i Kronova bolest
– poboljšava rad jetre i eliminiše toksine iz organizma
– čisti žučne puteve jer stimuliše lučenje žuči
– povoljno utiče na rad kardiovaskularnog sistema tako što štiti od ateroskleroze i čisti krvne sudove
– smanjuje upalne procese u disajnim putevima i plućima
– ima povoljan uticaj na rad nervnog sistema, obnavlja nervne ćelije
– poboljšava pamćenje i koncentraciju
– značajna je u prevenciji i pomoćnoj terapiji demencije (Alchajmerova bolest); pomaže u terapiji nesanice, depresije i anksioznih stanja
– ubrzava oporavak nakon moždanog udara
– smanjuje upalu, otoke i bolove kod artritisa (smatra se da ima efekat COX-2 inhibitora)
– reguliše i stimuliše ukupni metabolizam
– reguliše menstruacione cikluse
– reguliše PMS sindrom
– pomaže u lečenju vaginalnih infekcija (bakterijska vaginoza, infekcije kandidom)
– snižava povišene vrednosti lošeg holesterola, a povećava dobar HDL holesterol
– koristi se u prevenciji i lečenju dijabetesa tako što reguliše rad endokrinog pankreasa i snižava nivo šećera u krvi
– razređuje krv i sprečava njeno zgrušavanje pa može biti od pomoći u terapiji tromboze (jer ima svojstvo antikoagulansa)
– ima značaj u lečenju anemije jer stimuliše stvaranje krvnih ćelija i bogata je gvožđem
– povoljno utiče na kožne bolesti kao što su psorijaza, ekcemi i razne forme dermatitisa
– ima veoma izražena antibakterijska svojstva pa se smatra jednim od najjačih prirodnih antibiotika
– ima antifungicidna svojstva tj pomaže u borbi protiv gljivica (pre svega protiv kandide)
– zbog potvrđenih antikancerogenih svojstava (uništava maligne ćelije i sprečava njihovo ponovno stvaranje) značajna je u prevenciji i pomoćnoj terapiji raka jajnika, dojke, kolona, prostate i leukemija (posebno kod dece jer su u tom uzrastu maligne bolesti krvi i najčešće)
Ukoliko su osobe dobrog opšteg zdravstvenog stanja i kurkumu žele da koriste pre svega u svrhu prevencije bolesti, dovoljno je da je uvedu u svakodnevnu ishranu, ili da uzimaju gotove preparate kurkumina u vidu kapsula. Uobičajena dnevna doza je jedna kapsula od 500 mg uz obrok. Ako se, sa druge strane, kurkuma koristi kao alternativna ili pomoćna terapija u lečenju nekog oboljenja ili poremećaja, obavezna je prethodna konsultacija sa izabranim lekarom.
Nekim osobama ne odgovara ukus ili miris kurkume u hrani, a žele da iskoriste njene lekovite efekte. Postoje dva rešenja za ovakav problem – ili kupiti gotove kapsule kurkumina kojih ima u svim bolje snabdevenim apotekama, ili kupiti prazne kapsule koje se mogu napuniti kurkumom u prahu i tako lakše konzumirati. Kapsule je najbolje progutati uz obrok sa malo vode.
Upotreba kurkume za kožu lica
U Indiji se već vekovima kurkuma koristi za ulepšavanje i negu kože lica i tela, kao i za negu i bojenje kose. Tek poslednjih decenija tretmani bazirani na maskama, pilinzima i drugim preparatima od kurkume, našli su svoju primenu kod žena sa naših prostora.
Pored toga što je u upotrebi kao dodatak ishrani u vidu začina, i na taj način podmlađuje organizam „iznutra“, kurkuma ima i svoju spoljašnju primenu. Kako ima dobro poznata antiseptička, protivupalna i antialergijska svojstva, koristi se kako za negu normalne, tako i u tretmanima problematične kože lica.
U tretmanima kože lica kurkuma se koristi:
– za usporavanje starenja kože i sprečavanje ranije pojave bora, kao i za ublažavanje onih koje su već nastale
– utiče na smanjenje lučenja lojnih žlezda, pa je pogodna za tretmane masne kože sklone aknama i bubuljicama
– sprečava razvoj upalnih i alergijskih procesa na licu (ekcem, dermatitis) i sanira već postojeće promene
– ublažava promene na licu nastale kod raznih kožnih bolesti kakve su psorijaza i lupus
– regeneriše oštećenja kože nastala nakon opekotina od sunca ili drugog tipa zračenja (ublažava ožiljke od opekotina)
Od kurkume se najčešće propremaju maske, prirodne kreme ili pilinzi za lice, koji su veoma delotvorni i jednostavni za pripremu i upotrebu. Nevešćemo nekoliko recepata:
Maska za lice od kurkume i vode
U svrhu prevencije ranog starenja kože i pojave prvih bora, koristi se ova maska koja sadrži praktično čistu kurkumu, kojoj voda služi samo kao rastvarač. Priprema se tako što se supena kašika kurkume u prahu pomeša sa malom količinom vode, da se dobije konzistencija paste. Ovako pripremljena maska se odmah nanosi na lice i drži se maksimalno do 15 minuta, a zatim ispere sa dosta mlake vode. U slučaju da ste zaboravili da je na vreme skinete, nemojte se iznenaditi ako vam je koža poprimila žuto-narandžastu boju maske koju ste naneli na lice.
Na isti način može se pripremiti i maska za problematičnu kožu koja ima izražene promene u vidu akni ili bubuljica. U ovom slučaju maska se nanosi samo na deo kože lica koji je problematičan, a tretman treba ponoviti više puta dok se promene ne povuku u potpunosti.
Maska za kožu lica od kurkume i limuna
Ova maska se koristi pre svega za negu i čišćenje masne i problematične kože i za uklanjanje fleka sa lica. Potrebno je pomešati jednu punu kafenu kašičicu praha kurkume sa istom količinom praha sandalovine i sokom od pola limuna. Tako dobijenu smesu ravnomerno umasirajte na lice i isperite obilno mlakom vodom nakon 15 minuta. Koža lica će biti primetno očišćena i svežija zahvaljujući u velikoj meri i vitaminu C kojim je bogat limunov sok.
„Zlatna“ maska za lice
Kako joj i samo ime kaže ovu masku su proslavile holivudske zvezde, ali ona nije ni najmanje komplikovana i zahtevna za pripremu. Može se koristiti za sve tipove kože. Sve što je potrebno jeste – 1 kašičica kurkume u prahu, 1 kašičica jogurta i 1 kašičica meda, koje se pomešaju sa nekoliko kapi limunovog soka. Ovu pastu možete nanositi i pomoću četkice, pa ćete tako dobiti i efekat blagog pilinga. Maska se drži na licu oko pola sata a zatim uobičjeno ispere vodom.
Maska od kurkume i ružine vodice za suvu kožu lica
Za dubinsku hidrataciju suve kože idealna je maska koja se pravi od pola kašičice kurkume u prahu, jednog belanceta, nekoliko kapi maslinovog ili bademovog ulja i isto toliko kapi ružine vodice i limunovog soka. Nakon samo 30 minuta, ovakva maska vraća suvoj koži mekoću i elastičnost i ublažava vidljive bore.
Maska od meda i kurkume
Kako u ishrani i u poboljšanju opšteg zdravstvenog stanja, mešavina meda i kurkume je jako korisna i za spoljašnju upotrebu, kao maska za lice. Sastojci koji čine ovu masku su – 2 veće (ne metalne) kašike meda i prstohvat kurkume u prahu. Da bi se maska lakše nanosila na lice može se razrediti sa nekoliko kapi limunovog soka.
Maska se nanosi na prethodno temeljno očišćenu kožu lica i drži se do 10 minuta, a zatim ispere, prvo mlakom, a onda i hladnom vodom. Na taj način se sprečava mašćenje kože lica jer hladna voda zatvara pore. Ono što je bitno je da kurkuma i med čine fantastičnu kombinaciju, jer jedan drugom pojačavaju antibakterijsko i protivupalno dejstvo. Ova maska se pre svega koristi za negu i čišćenje masne i problematične kože sklone upalnim procesima, aknama i bubuljicama.
Piling za lice od kurkume i brašna
Vrlo jednostavan i delotvoran piling koji možete napraviti kod kuće od samo dva navedena sastojka:
– pola kafene kašičice kurkume u prahu
– dve velike (supene) kašike brašna – kukuruznog, ovsenog, ječmenog ili nekog drugog „oštrijeg“ brašna
– malo vode ili nekog biljnog mleka (sojino, kokosovo, bademovo)
Sve namirnice zajedno dobro pomešamo i pastu lagano umasiramo na kožu lica, vrata i dekoltea. Bitan je efekat masaže kože koji treba da traje 2-3 minuta, koliko je dovoljno da se uklone odumrle ćelije površinskog sloja kože, a pasta se zatim ispere vodom.
Prirodna noćna krema za lice od kurkume
Umesto da kupujete skupe kreme za lice koje su vrlo često prepune raznih štetnih sastojaka i hemikalija, predlažemo da napravite svoju kremu od kurkume koja će vas veoma brzo oduševiti rezultatima. Potrebno je da pomešate jednu kašiku kurkume i isto toliko mleka ili jogurta, da biste dobili konzistenciju paste. Najbolje je da pravite manje količine kreme da bi ona uvek bila sveža, jer je na taj način puno delotvornija.
Krema se nanosi uveče pred spavanje, a ujutru se lice očisti blagim tonikom, ili ispere čistom mlakom vodom. Tretman se najčešće ponavlja 2-3 puta nedeljno radi postizanja sto boljeg i lepšeg izgleda kože.
Kurkuma za negu kose
Osim za negu kože lica, kurkuma može biti višestruko delotvorna i u nezi kose i kože glave. Pomešana sa raznim drugim lekovitim sastojcima, kurkuma može sprečiti opadanje i pospešiti rast nove kose.
Takođe, ona može biti od koristi i za lečenje peruti i raznih bolesti kože glave kakve su seboroični dermatitis, ekcemi, cikatricijalna alopecija, gljivične infekcije i druga oboljenja. Kurkuma se u Indiji koristi kao prirodna boja za farbanje kose.
– lečenje peruti se može postići mešavinom kurkume i maslinovog ulja koje se utrljavaju u kožu glave a zatim se nakon 15 minuta kosa opere blagim šamponom
– mešavina kurkume, meda i mleka, koristi se za ishranu i regeneraciju folikula dlake čime se postiže sprečavanje opadanja kose i pospešuje rast nove kose
– u tretmanu bolesti kože glave kurkuma je korisna zbog svojih antiinflamatornih, antibakterijskih, antialergijskih, antigljivičnih, antiseptičnih i antioksidativnih osobina
– kao prirodna farba za kosu koristi se za posvetljivanje kose u kombinaciji sa čajem od kamilice ili sokom od limuna. Mešavinu utrljajte u kosu izbegavajući kožu temena i ostavite da stoji 20-30 minuta a potom operite vodom i blagim šamponom. Tretman se moze ponoviti i više puta do postizanja željene nijanse.
Kurkumu u prahu je najbolje čuvati u tamnim staklenim teglicama, na sobnoj temperaturi, nikako u frižideru. Na svetlosti ili hladnoći i povečanoj vlažnosti kurkumin gubi boju i biološka svojstva.